Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
25. 5. 2018 7:30

Zemanova sekyra Zimola půlí ČSSD, dělá z ní Zemanovu nacionální autokracii

Zimola: "Já si přeji, aby s výsledky referenda skončily i stranické rozmíšky a aby si ti, kteří neuspějí, zamkli ústa, nebo stranu opustili."
A teď, Jiří, potáhneme koněm Andrejem.
A teď, Jiří, potáhneme koněm Andrejem. | Foto: ČTK

Odhalující rozhovor poskytl Aktuálně.cz statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola. Politika je pro něj koníček, stíhá tři náročné pozice najednou, minimálně dvě z nich by vydaly na plný úvazek, stal se symbolem prozemanovského, prokomunistického křídla v ČSSD. Čile hloubí příkop v této kdysi "tradiční" straně.

Zimola má v sociální demokracii podobnou úlohu jako Miloš Zeman, jenže ten dlouhodobě úspěšně rozděluje nejen ČSSD, ale celou českou společnost. Zimola je v tom jeho oddanou sekyrou.

Začněme jeho pracemi. Zastupuje předsedu Jana Hamáčka, je statutárním místopředsedou ČSSD, nepochybně full-time job, zvlášť u partaje, jež ve volbách zkrachovala. Co o své roli říká: "Politika se stala mým koníčkem a je to fantastické. Tím, že za ni neberu vůbec žádnou odměnu, ani nejsem vázán na to, aby mi někdo říkal, co musím dělat a kde mám sedět."

Realita? Pro dvojku ČSSD nemůže být politika koníčkem, nesmysl, který ukazuje jediné, Zimola se necítí stranou vázán.

Zároveň tvrdí, že ho spolustraníci volili, aby se "pokusil sociální demokracii zachránit". Záchranu strany tedy vnímá jako koníčka, jako sbírání motýlů či poštovních známek. Na otázku, proč nechce jít do vlády, však sdělí: "My ale opravdu potřebujeme nastartovat Lidový dům a je potřeba tam mít člověka, který to bude schopný dělat." Bude startovat Lidový dům, což je práce pro několik ostřílených manažerů.

K tomu Jiří Zimola funguje též coby krajský zastupitel v Jihočeském kraji (zvolen byl v roce 2016 jako úspěšný lídr kandidátky). Mandát nepoložil, asi ho zvládá levou zadní.

Jak si vydělává na živobytí? "Moje jediná současná pracovní pozice je vedoucí oddělení vnějších vztahů na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích, kde pro pana rektora zabezpečuji nějaké činnosti." Příklad činnosti? "Teď třeba řešíme možnosti uvolnění určitého objektu kraje pro využití školy, spolupracujeme s jedním jihočeským městem v rámci projektu Smart city, připravujeme možnou novelu vysokoškolského zákona, organizuji různé věci ohledně prezentace školy."

Libero, lobbista, zastupitel, místopředseda, startér a spasitel, vše v jednom

Přeložme: vedoucí oddělení vnějších vztahů je prostě lobbista. Práce, jež vyžaduje čas, viz třeba novelu VŠ zákona, a hlavně kontakty. Pěkně se to Zimolovi sešlo, do vlády nechce, to by ztratil svou free pozici, ale jako lobbista boduje: "… budu v kontaktu s našimi ministry, pokud budeme ve vládě, a budu na ně přenášet požadavky zezdola. Navíc budu jezdit po krajích a budu se setkávat s našimi členy. Budu libero, což mi plně vyhovuje."

Hotový robot Emil: libero, lobbista, zastupitel (zjevně ve střetu zájmů s lobbistou), statutární místopředseda, startér Lidového domu a zachránce ČSSD (tím posledním úkolem vysvětluje, proč odmítá ministrovat: "Kdybych měl ČSSD zachraňovat například z pozice ministra, tak zkrátka nemáte čas, protože propadnete exekutivnímu mikromanagementu."). No jasně, ministr, to je jasný mikromanagement…

Jeho hlavní role v ČSSD je popsána na začátku: kope za Zemana ve straně, kterou Zeman léta ničil a ničil, díky tomu kope i za KSČM, kterou si sociální demokracie kdysi zakázala.

Souhlasí, aby KSČM kádrovala členy vlády: "… mně se nelíbí vyjadřování některých kolegů, kteří říkají, že nám do toho nemají komunisté co povídat." Proč? "… pokud budou vládu tolerovat, tak ji tolerují s nějakými podmínkami, a tedy i jmény ministrů. Není možné jim říkat, že nás budou tolerovat, ale k ničemu se nemůžou vyjadřovat." Vojtěch Filip musí blahem vrnět.

Hájí Zemanovo mluvení do výběru ministrů: "Názor pana prezidenta, který ministry jmenuje, nemůže být nevýznamný. Pokud by se pan prezident vymezil ostře proti některému jménu, tak jsou v sociální demokracii další kvalitní kandidáti na ministry." Hotovo. Strana se musí prezidentovi přizpůsobit, ústava neústava.

Zimola dělá Zemanovu politiku. Přes odpor Jana Hamáčka (vyplývá z informací z ČSSD) protlačil do vlády coby budoucího ministra zemědělství Miroslava Tomana, exčlena Rusnokovy vlády, Zemanova sponzora a jednoznačného kandidáta Hradu.

Zimola se Zemanem pracuje na "doražení" ČSSD. Když se ho tážou, zda spojení s Babišem a komunisty neskončí rozpadem sociální demokracie, odvětí: "Může se stát, že kvůli výsledku referenda se nebude chtít menšina smířit s výsledkem a směřováním ČSSD a ze strany odejde." A dodá: "Já si přeji, aby s výsledky referenda skončily i stranické rozmíšky a aby si ti, kteří neuspějí, zamkli ústa, nebo stranu opustili." Hrozí už i vyhánění.

Jaký je tedy úkol libera Zimoly? Udělat z ČSSD Zemanovu stranu (něco mezi komunisty a okamurovci), nějakou ZNA, Zemanovu nacionální autokracii. Chudák Hamáček, bude mu tiše pomáhat a přitom si dál hrát na "západního" politika.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy