Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
5. 6. 2018 13:05

Zeman a 101 podpisů? Jako houkačka, svítí, nesvítí, svítí, nesvítí. Teď nesvítí

Opět se ukazuje, že Zeman coby schopný politik, to jsou české báje a pověsti. Neleží mu na srdci naše blaho, ničí domácí politickou kulturu.
Zeman 101 podpisů chce, nechce, chce, nechce... Teď po Babišovi nechce. Hazard.
Zeman 101 podpisů chce, nechce, chce, nechce... Teď po Babišovi nechce. Hazard. | Foto: ČTK

Ve středu nás čeká veliká sláva, Miloš Zeman jmenuje Andreje Babiše premiérem, ukončí jeho pověření druhým sestavováním vlády, odpovědnost vloží na jeho mocná PR bedra. Jde o moudré, státnické rozhodnutí, nebo prezident Zeman dál řádí a hazarduje, aniž by hleděl na prospěch země?

Především nedrží slovo, tu plácne tohle, tu zas něco jiného, mění svá rozhodnutí a my nevíme, podle jakého klíče, jestli podle nálady, nebo zda jde o to, že "prezident je hlavně obrovský hráč a stratég" (což tvrdí senátor Veleba).

Jak se vyvíjel prezidentův pohled na jmenování Babiše premiérem? Věnoval mu první pokus o sestavení vlády a šéf ANO v lednu neuspěl, vláda nezískala důvěru a musela podat demisi. Zeman odmítl brát ohled na fakt, že Andrej Babiš spolupracoval s StB a je trestně stíhán, změnil kvůli němu zavedené zvyklosti. Proč? Babiš vyhrál volby a voliči prý o jeho malérech věděli. Při prvním pokusu prezident nechtěl předem záruku 101 poslanců, kteří vládu podpoří. Změna pravidel.

(Podpisy Zeman vyžadoval před pěti roky po Bohuslavu Sobotkovi, ještě předtím, než ho jmenoval premiérem. Notářsky ověřené podpisy 101 poslanců vyžadoval v roce 2013 i po koalici ODS, TOP 09 a LIDEM, jež chtěla vládnout po demisi premiéra Nečase. Miroslava Němcová tehdy podpisy nabídla, prezident však premiérem jmenoval Jiřího Rusnoka, jehož úřednický kabinet důvěru nedostal.)

Těsně před vyslovením poslanecké nedůvěry první Babišově vládě, ve chvíli, kdy prezident odcházel ze sněmovny, kde menšinovou vládu ANO před hlasováním podpořil, nečekaně otočil a stanovil předsedovi hnutí novou podmínku pro druhé kolo, ač první ještě neskončilo: "V okamžiku, kdy přijde a řekne, že má minimálně 101 zaručených hlasů, tak ho podruhé jmenuji premiérem."

Dva dny před přímou volbou prezidenta, rovněž v lednu, následoval další Zemanův půlobrat. Sdělil: "… nemohu samozřejmě vyloučit své nezvolení, a v takovém případě dodržím svůj slib a jmenuji pana Babiše premiérem v průběhu února. A protože to bude poměrně krátká doba na získání onoho potřebného počtu hlasů, nebudu na této podmínce trvat." Poté přímou volbu vyhrál, takže tato podmínka padla.

Zeman stratég? České báje a pověsti

Na konci května jsme se ovšem od "prezidentské měňavky" dozvěděli toto: "Před 15. červnem zcela určitě jmenuji podruhé Andreje Babiše předsedou vlády." Podmínka 101 hlasů už zase kamsi bez vysvětlení zmizela. Postoj Zemana k ověřené většině hlasů tak připomíná policejní houkačku, svítí, nesvítí, svítí, nesvítí…

Je rozumné, státnické, pro zemi moudré, že Zeman 101 podpisů poslanců již nežádá? Ústava sice tento typ záruky nevyžaduje, ale tento prezident, jak jsme viděli výše, podmínku "101" kladl, aby měl garanci, že pokus není lichý a skládání vlády se nebude zbytečně protahovat.

Česko postrádá regulérní kabinet od prosince 2017, na první pokus se Babiš v podstatě vykašlal, bylo jasné, že ho prohraje, což Zemanovi zjevně nevadilo. Druhý pokus je zas hazardem, nikdo neví, jak dopadne referendum ČSSD, zda strana rozhodne, že má Hamáček vládnout pod Babišem. Ani podpora KSČM není stoprocentně jistá.

Babiš bude ve středu jmenován bez záruky stojedničky, bez jistoty, že vládu složí, Zemanovi je jedno, co se děje s naší zemí. Je mu fuk, že Babiš bez důvěry dělá čistky v klíčových institucích jako je GIBS, tajná rozvědka atd.

Údajně jmenováním Babiše tlačí hlasující členy ČSSD, aby vládu s ANO odsouhlasili. Odehrává se to za opakovaného vydírání komunistů (mise NATO, zdanění církevních náhrad).

Hnutí ANO přitom nemá žádnou záložní variantu, pokud se sociální demokraté rozhodnou v referendu jako lidé, kterým osud Česka leží na srdci (neodsouhlasí vládu s ANO a komunisty v zádech). Na konci května místopředseda ANO a vicepremiér Richard Brabec přiznal: "Nemáme plán B, nepřipravujeme ho."

Jmenování Babiše po všech těch peripetiích má ještě jeden pro Česko riskantní rozměr. Pokud členové ČSSD odmítnou vládnutí s Babišem, zbývá "varianta Zeman", vláda ANO buď s KSČM a SPD, nebo jimi podpořená. Pro Česko (i pro ANO) katastrofa.

Opět se ukazuje, že Zeman coby schopný politik, to jsou české báje a pověsti, fake news. Zemanovi neleží na srdci naše blaho, řádí a ničí zdejší politickou kulturu. S Babišem a ANO, ale i s námi si dělá, co se mu zlíbí. Přitom vůbec není jisté,  že by samo ANO na variantu s KSČM a SPD šlo (i v tomto hnutí samozřejmě najdeme rozumné lidi).

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy