Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
15. 11. 2018 12:50

Babiš vysvětlil: Syna schizofrenika poslal do Mordoru. A do péče ruských psychiatrů!

Po vysvětlení (spíše však zatemnění) Rusa Petra Protopopova začíná český premiér vypadat jako další bezpečnostní riziko.
Babiš mluví o hyenách, ale syna nechal Rusem Protopopovem odvézt na Krym a do Krivého Rogu... | Video: Veronika Ljuba Bucková

Premiér Andrej Babiš přešel do ofenzivy, trvalo to tři dny (v pondělí večer televize Seznam zveřejnila rozhovor s jeho synem Andrejem Babišem juniorem). Než se na Babišovu obranu podíváme, zopakujme: proč syn premiéra, který podle otce trpí duševní chorobou, není léčen v Česku? Proč nebyl vyslechnut policií ve věci Čapího hnízda? Pokud není s to vypovídat, proč ho nemohli zkontrolovat soudní znalci?

Proč byl ukrýván mimo jurisdikci zemí Evropské unie, v Rusku, na Krymu a na Ukrajině, nyní ve Švýcarech? Co by mohl policii vypovědět o Čapáku? Úsilí ho uklidit je gigantické, nebylo by snad ani divu, kdyby junior skončil až v KLDR.

Jak se Babiš brání? První část známe: každý, kdo se zajímá o jeho děti, je "hyena". On, který děti do maléru zatáhl, ovšem hyenou není. Druhá část, Babiš se jal "vysvětlovat" (to slovo má kořen ve světlu, on však věci zatemňuje). Do vysvětlování-zatemňování patří především postava Rusa Petra Protopopova, který se měsíce "staral" o nemocného Babiše juniora.

Rus dal rozhovor Právu. Pozornému čtení neunikne, jak je to celé připravené, na city hrající (měl k juniorovi vztah jako "k nevlastnímu bratrovi"), a jak strašně to celé zároveň kulhá, lépe by snad bylo bývalo mlčet.

Sabině Slonkové a Jiřímu Kubíkovi Protopopov na otázku "proč jste vezl Andreje Babiše juniora na Krym, proč jste byli v Moskvě" odpověděl: "Nikdy jsem tam nebyl." Lhal.

Co tvrdí nyní? Babiš senior zveřejnil diagnózu svého syna (jakým právem?). Jeho zaměstnanec (Babiš ho platil) Protopopov zase veřejnosti detailně popisuje, jak na tom junior je, líčí ho jako nesvéprávného: "Každý den jsem přijel ráno na devátou hodinu a vytáhl ho z postele. Musel jsem dohlédnout na to, aby vypadal normálně - aby měl ostříhané nehty, aby si zašel ke kadeřníkovi, aby v minus deseti nevylezl ven v tričku nebo v plus patnácti v péřovce." Atd. Intimní. Z juniora se, jen aby nesvědčil o Čapáku, stává veřejná osoba.

Toto je hyenismus.

Buď blázinec, nebo Krivoj Rog

Proč Moskva, Krym, Krivoj Rog? Protopopov to má pěkně sesumírované: zmíní kauzu korunových dluhopisů, předvolební kampaň a trestní oznámení v kauze Čapí hnízdo. "Ten tlak novinářů, kdy na nás stále někde čekali, byl enormní. Před jeho bydlištěm několik dní stála octavia redakce Seznamu, stále na něj někdo čekal a novináři ho zkoušeli všude možně odchytnout, aby si zajistili nějakou senzaci. Chtěl jsem prostě odjet z toho pekla…" (Junior chtěl taky?)

Chápete? Nejde o to, že syn Babiše nesmí vypovídat, ale o "tlak novinářů", to je hlavní sdělení pro veřejnost.

Pak přijde šílená "uklízecí" pasáž (nezapomínejme, co o ní řekl sám junior, jak mu psychiatrička Protopopová údajně nabídla "vyber si, buďto tě zavřeme v NÚDZ, Národním ústavu duševního zdraví, buď tady budeš, nebo půjdeš na prázdniny"). Jede se do Moskvy, na Krym, do Krivého Rogu!

Už jsme psali o tom, jestli by normální rodič poslal syna schizofrenika na Krym s de facto cizím chlapem. Nyní dodejme, co řekl Protopopov: "Vždy, kdy jsme vycestovali, tak moje manželka zařídila, aby i v zahraničí docházel na psychiatrii. I v Rusku a na Ukrajině." Český premiér zcela vědomě svěřil syna ruským psychiatrům? A řidič Agrofertu mu píchal injekce!

Odtud začíná pasáž "premiér coby bezpečnostní riziko". Každému, kdo se zabývá bezpečnostní problematikou, je jasné: ruské úřady a tajné služby vědí, co se kde šustne, cestující na Krym jsou samozřejmě kontrolováni, ruské tajné služby jistě věděly, že mají na návštěvě a u svých psychiatrů syna premiéra země Evropské unie.

Na Krymu Protopopov sehnal juniorovi dívku (zní to jak z příručky pro agenty KGB či GRU), junior se na ni prý citově navázal, ochránce Protopopov ji s duševně chorým člověkem nechal samotnou a odjel. Vše jistě s vědomím otce. A ano, na Krymu byl junior dobře uklizen, hlavní účel byl splněn.

Naprosto nad rámec všeho běžného. Ano

Ona záhadná žena pak odjela do Krivého Rogu (z Krymu na Ukrajinu, do části, kterou nekontrolují proruští povstalci, hleďme), do města, jež Protopopov (zřejmě mu to v rozhovoru pro Právo ujelo) nazývá přiléhavě Mordorem, vezme tam juniora za ní (vše je lepší, než aby se vrátil do Česka). Nechá ho v Mordoru s ní a odjede! Tohle Babiš senior dopustil, to vydává za normální, za péči o syna, který trpí schizofrenií.

Nepochybujme ani vteřinu, že celou tu anabázi sledovaly ruské tajné služby, není možné, aby jim syn českého premiéra Babiše proklouzl, když tam navíc docházel na psychiatrii.

Odtud junior píše, že byl unesen. V jakém stavu to psal? Nevíme. Už to ani není podstatné, podstatné je to, jak se o něj táta postaral, komu ho dal do péče a jak ho držel mimo Česko.

Do té podezřelé kruhové obrany patří i Facebook Babiše seniora. Píše "Zdravím vás všechny tady na mém Facebooku. Dneska to bude vážné. A smutné. Je tady mezi vámi hodně rodičů. Mít děti je jedna z věcí, které vás naplňují nejvíc v životě. Dětem věříte, přejete jim jen to nejlepší. Někdy zlobí, jsou to přece děti. Vždycky jim odpustíte. Odpustíte jim prakticky cokoliv. Hlavně, že jsou zdravé…" Rozepíše se o schizofrenii a celý ten pláč končí:

"Děkuju manželům Protopopovým, že nám naprosto nad rámec všeho běžného pomohli a že Petr Protopopov věnoval dva a půl roku svého života mému synovi. Dal mu přátelství, svůj čas, naslouchal mu, pomáhal mu. Kéž by každý z lidí, kteří trpí touto příšernou nemocí, měl někoho takového. Děkuju Vám, Petře. I za mého syna Andreje." (Nejtrefnější je ono "naprosto nad rámec všeho běžného", to sedí dokonale.)

Uzavřeme to větami juniora o Protopopovi: "Já mám strach z toho člověka, z toho Protopopova. On s jeho manželkou… oni měli velkou důvěru a oni tu důvěru zneužili. On mi řekl na Ukrajině: Já a tvůj otec uděláme všecko, abys byl zavřený."

Ano, celá kauza Babiš junior vypadá po vysvětlení-zatemnění pana Protopopova mnohem hůř než před ním. Bohužel. Z Babiše se klube podobné bezpečnostní riziko jako ze Zemana.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy