Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) je samé překvapení. Nejdřív utajil zrušení protimafiánské policie (ÚOOZ). Tato finta vedla k vytěsnění ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty z policie. Pardon, ještě drobnost, reorganizace zjevně umožní, aby ti správní lidé a ve správný čas, tedy včas, věděli, co policajti chystají. Případně umožní detektivy správně nasměrovat, přibrzdit, popohnat.
Ve čtvrtek Chovancova překvápka pokračovala. Pod nově slepenou českou FBI (Národní centrála proti organizovanému zločinu) má být od ledna znovuvzkříšena finanční policie. Před deseti lety ji, údajně pro zbytečnost, zrušil ministr vnitra Ivan Langer (ODS).
Člověk s úžasem hledí na to, jak byla ona blesková policejní reorganizace „důkladně promyšlena“. O finanční policii se vůbec nemluvilo, nápad se zjevil až teď. Proč? Oficiální důvod je tento: finanční policie bude řešit daňovou kriminalitu, proti níž je podle Chovance „třeba nasadit veškerou sílu a prostředky, které máme“.
Tak to je moc fajn. Protože dneska se daňové kriminality týká prakticky každý zločin, kde jde o peníze, korupci, obchody.
Nápad však nespadl jen tak z nebe. Milan Chovanec se ve skutečnosti brání tomu, aby ještě víc posílil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ten už má pod sebou kromě celníků a finančních úřadů (obrovská síla informací) taky Finančně analytický útvar, jakousi tajnou finanční službu, jež může sledovat prakticky všecky peněžní transakce v zemi. Kdyby ještě místo policie vyšetřoval daňové delikty, sociální demokraty by to zřejmě velmi děsilo, ze sna budilo.
To je moje vize..!
Babišova celní správa získala nově kompetence při prověřování daně z přidané hodnoty. (Určené útvary mají postavení policejního orgánu, orgánu činného v trestním řízení, pro vybrané trestné činy. Tam, kde byly porušeny celní a daňové předpisy a spadají do působnosti celníků.) A šéf ANO chce, aby celní správa v budoucnu mohla vyšetřovat i další daňové trestné činy. „To je moje vize, kterou představím v nejbližších týdnech,“ pravil ve čtvrtek.
Hleďme, jak máme pilnou vládu, hned dva ministři půjdou po daňových zločinech. Jenomže pak by na sebe zákonitě celníci a policajti při vyšetřování naráželi. Navíc se mluví o tom, že by do vyšetřovací složky celníků měl nastoupit „zlý duch“, postrach ČSSD Robert Šlachta. Jaký malér! Zase by nevěděli, po kom ten ďábel pase.
Odtud je celkem jasné, proč Chovanec tak náhle oznámil, že pod centrálou zřídí finanční policii. Aby Babiše předběhl, aby mu vypustil rybník. Aby mohl při jednání vlády o širších kompetencích celní správy zvolat: Ale Andreji, vždyť my už na tom makáme! Není třeba, abys to zřizoval i ty, díky, jseš hodnej.
Stejně jako u zrušení protimafiánského útvaru jde o to hlavní. Ne o odhalování přečinů a zločinů, nýbrž o přístup k citlivým informacím, o přehled, co se děje, na kom se dělá. Pokud to bude u Babiše, Chovanec nebude vědět nic. Pokud to bude u Chovance, Babiš nebude vědět nic. A oba vědět chtějí.
Pánové se perou o velmi hodnotnou, cennou kost. O to, kdo bude mít na koho jaký „tlačák“. Nebo o to, aby ho ten druhý neměl na něj.
A jak to má být? Babiš na ministerstvu financí koncentruje mimořádně velkou moc. Chovanec je taky mocný, s pomocí exestébáka Laubeho zcela ovládl policii. Přesto platí, že trestné činy mají vyšetřovat útvary policie. Od toho tu přece jsou. Pod dozorem a vedením státních zástupců. Ne pod dozorem Chovance.
Takže pravdu má spíš ministr vnitra. I když je jasné, že mu jde především o to, aby Babiš neposílil. Pro nás by bylo fajn, kdyby neposílil ani Babiš, ani Chovanec. Ale to se nestane.