David Klimeš David Klimeš | Komentáře
25. 1. 2023 7:00

České blouznění o míru je jen trapné. To německé ale bylo i nebezpečné

Lítá prezidentská kampaň nejspíš zanechá na pověsti Česka pár šrámů. Ale to opravdu podstatné pro budoucnost Evropy se odehrálo v Německu.
I ty tanky budou...
I ty tanky budou... | Foto: Reuters

Volební tým Andreje Babiše (ANO) se pokusil nevýhodnou pozici v prezidentském souboji s Petrem Pavlem zvrátit sázkou na přirozený lidský strach z války. Ukázkově to nevyšlo. Podle průzkumů Babiš svým krokem jen pohnul váhající voliče Danuše Nerudové a Pavla Fischera, aby šli podpořit Petra Pavla.

Kvůli verbálnímu zpochybnění spojeneckých závazků, které předseda ANO předvedl během nedělní debaty v České televizi, bychom ale neměli přehlížet, že opravdu nebezpečné věci se odehrály jinde. V Německu.

Spor o dodávky tanků Leopard ukazuje, jak moc byla jednota unijních zemí v podpoře Kyjeva a v odporu vůči Moskvě minulý rok unikátní. A jak moc je třeba pracovat na tom, aby přetrvala.

Válečník Babiš

Babišem uměle vyvolaný předvolební spor o to, jak moc máme pomáhat Ukrajině, je zcela absurdní. Kdyby si totiž Pavel chtěl také trochu populisticky přisadit (na což, doufejme, v již tak dost brutální kampani nedojde), mohl by s úspěchem vykreslit jako válečného štváče naopak Babiše.

To právě on v únoru 2022 po ruské agresi v Poslanecké sněmovně usnesením vyzval vládu, "aby Ukrajině poskytla veškerou potřebnou pomoc" a "aby rychle a podstatným způsobem přispěla k posílení obranyschopnosti spojeneckých zemí východního křídla NATO". Mimochodem: protože prezidentské volby byly ještě daleko, podepsal se pod tuto výzvu i pozdější hlavní propagátor míru za jakoukoliv cenu Jaroslav Bašta.

Babišovo nadšení pro podporu Ukrajiny navíc nebylo jednorázové. V červnu 2022 se chvályhodně připojil k prohlášení "aby vláda nadále podporovala Ukrajinu dodávkami potřebného materiálu a zasazovala se o integraci země do EU". Po Vladimiru Putinovi pak dokonce žádal, aby Ukrajincům zaplatil válečné reparace.

Jenže pak začala volební kampaň - a najednou je všechno jinak. Zůstává ovšem naděje, že celý ten cirkus za pár desítek hodin skončí stejně rychle, jako začal. Pro Babišovo náhlé vzplanutí lásky k míru bychom tedy neměli přehlížet, co se odehrává v Evropě.

Truchlivý bůh Scholz

Německé tanky Leopard většina Čechů zaregistrovala v souvislosti s dohodou, že Praha (za tehdy ještě vydatné podpory poslanců ANO) dodá svou vojenskou techniku Kyjevu a Berlín pak na oplátku doplní české sklady.

Jenže co šlo hladce mezi Německem a Českem, drhlo mezi Německem a Polskem. Varšava chce totiž Leopardy poslat přímo na Ukrajinu. Důvod je jasný: Rusové nejspíše plánují velkou ofenzivu, a jak řekl polský premiér Mateusz Morawiecki, Varšava nebude nečinně přihlížet, jak Ukrajina vykrvácí.

K takovému kroku ale potřebuje souhlas Němců, kteří Leopardy vyrobili. A byť Berlín od minulého roku ušel neuvěřitelný kus od své prokremelské politiky k opaku, ocitla se tamní vládní koalice zase jednou na křižovatce. Nejsilnější vládní strana - němečtí sociální demokraté (SPD) - se zdráhali kývnout, zatímco menší liberálové a Zelení, jednoznačně tlačili na pomoc Kyjevu.

Nad tím vším pak trůnil jako truchlivý bůh zamlklý kancléř Olaf Scholz (SPD), který v době, kdy rychlost hraje klíčovou roli, dlouho váhal - a k akci se nakonec odhodlal až pod rostoucím vnitropolitickým tlakem.

Bez unijní jednoty prohrajeme

Jakmile zde tedy v sobotu skončí nesnesitelná předvolební kampaň, mělo by se Česko urychleně opět začít starat o své skutečné národní zájmy. Po praktické stránce to v tuto chvíli znamená jediné - usilovat o to, aby unie zůstala ve své podpoře Ukrajiny maximálně jednotná.

Dosavadní Německé váhání bylo sice jen těžko omluvitelné, nicméně polská představa, že tento problém by mohlo sprovodit ze světa užší spojenectví několika málo unijních států, ochotných pomáhat Kyjevu intenzivněji, rovněž nepatřila k těm nejšťastnějším.

Bylo by to až druhé nejlepší řešení. Tím prvním nepochybně i nadále zůstává udržování jednotného evropského postupu.

Video: "Do konce zimy se stane něco hodně velkého," naznačila Putinova vrchní propagandistka (24. 1. 2023)

„Do konce zimy se stane něco hodně velkého,“ naznačila Putinova vrchní propagandistka. | Video: Aktuálně.cz/Rossija 1/Večer s Vladimirem Solovjovem
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy