Vláda Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše chce začít zjišťovat, kdo si žije nad poměry, tedy nad své oficiální příjmy. Ve středu kabinet začal projednávat materiál ministerstva financí nazvaný „Analýza prokazování původu majetku a možnosti jeho odčerpávání“. Spis není, kupodivu, veřejně přístupný, existují o něm jen mediální informace. Ale politici se o něj již začali hádat. Není divu.
Ve zkratce, oč jde. Máte majetek, u něhož nejste s to prokázat, jak jste k němu přišli. Stát bude předpokládat, že jste ho nabyli nelegálně. A finance nabízejí dvě cesty, jak vám ho zabavit, buď na vás uvalí daň, nebo podstoupíte speciální soudní řízení, kde budete prokazovat, jak jste k majetku přišli. Bude to na vás. Pokud neprokážete, vezmou vám ho. Nebo zdaní.
Jak píší Babišovi úředníci: „Stávající právní řád obsahuje mechanismy k odčerpání majetku, který nade vši pochybnost pochází z nelegálních zdrojů, avšak neumožňuje takový postup v situaci, kdy není zcela zřejmé, že majetek pochází z těchto zdrojů nebo nejsou o této skutečnosti přímé důkazy.“ Přeloženo do češtiny: byli jste podezřelí, ale policie vám nic nedokázala. Tak to politici a úředníci zkoušejí jinak.
Příklad si vypůjčíme od velkého zastánce Babišova velepopulistického návrhu Jeronýma Tejce, předsedy ústavně-právního výboru Sněmovny za sociální demokraty. Tejc v ČT řekl: „Tak já myslím, že není normální, aby lidé, kteří mají luxusní automobil za pět milionů korun, mají nemovitost za desítky milionů korun, nepřiznávají žádné příjmy a smějí se těm ostatním zaměstnancům a dalším, kteří platí daně, že oni daně platit nemusí. To si myslím, že není v pořádku.“
Oblíbeným příkladem není jen auto za pět milionů, ale také jachta. Jachta, to je symbol zla. Tejc: „... v případě, že člověk, a to platí ve Francii, například má luxusní jachtu, má letadlo, má jiné drahé nemovitosti, na které by si jinak nemohl vydělat, a neprokáže ten příjem, tak je mu vyměřen jakýsi daňový paušál za tu konkrétní věc a ta je mu zdaněna.“
Kmotři jsou u nás chudáci
Blížíme se vládní představě. Jste prý zločinec, ale nikdo vám to nedokázal. Máte jachtu, tryskáč a nějakou velkou haciendu, na které jste si nemohli vydělat. Jinými slovy jste zloděj-blbec. Jedině blbec se takhle vyzradí. Pak na vás stát ukáže (to probereme dále) a hodí na vás povinnost dokázat, jak jste ke svému mořskému a leteckému parku přišli.
Už jen tato veleprostá úvaha má ale háček. Lidé, kteří si u nás nakradli, nebo přesně řečeno odsáli za pomoci politiků a dalších šíbrů ze státních zakázek, co se dalo, nejsou prostoduší. Mají peníze a platí si kvalitní právníky. Nakradený majetek obvykle nemají napsaný na sebe, takže i když jezdí v autě za pět milionů, oficiálně vůbec nemusí být jejich. Tihle kmotři a lobbisté a šíbři totiž často nemají skoro nic. Z Babišovy sítě snadno uplavou.
Uvíznout v ní může nějaký trouba. Případně nějaký politik, který bral úplatky. - Bývalý ministr a bývalý moravskoslezský hejtman za sociální demokracii Jaroslav Palas si v Ludvíkově na Bruntálsku vybudoval honosný penzion, jehož hodnota se odhaduje na více než 20 milionů korun. Unesl by tento vášnivý nimrod břemeno důkazní a doložil úřadům, kde na stavbu vzal?
Poněkud děsí ta vládní, úřední, babišovská představa zločinnosti. Máte drahé auto, jachtu, jste podezřelý, podezřelá. Sobotkova vláda chce na své občany uvalit presumpci viny.
Zásadní malér Babišova návrhu ale netkví ve fázi, kdy nějaký zloděj nebo trouba nebo nepohodlný podnikatel dokazuje, kde vzal na vilu či penzion. Malér začíná dřív. Kdo stanoví, že si někdo žije nad poměry? Finančáci? Daňaři? Sousedi? Rozvedený manžel? A jak se bude zkoumat a kdo bude zkoumat, zda zahájit řízení? Nějací Babišovi luxusní slídiči? Především toto dnes není jasné. Jistě, jsou případy, které vyšetřuje policie, státní zastupitelství. Nenajdou důkazy o trestné činnosti, ale mají vážné podezření. To bude jeden zdroj. Jenomže tam už je obvykle jasné, že se stát nechytá, že smečka mazaných právníků svého kmotra pilně hájí a že on, chudák, nic nemá. Přesně řečeno nemá nic, na co si nevydělal.
Presumpce viny
Takže zbývají další způsoby, jak najít podezřelé. Obecně se dají nazvat presumpcí viny. Udá vás konkurence, vyhozený zaměstnanec, odstrčená manželka či milenka. Nebo se na vás zaměří cifršpióni jen proto, že je navedl nějaký politik. A vám začne peklo, dokazování, vyhodíte plno peněz, abyste ukázali, že nekradete, nepodvádíte na daních, neuplácíte. Na veřejnost hned uteče, že jste podezřelí, a už ze sebe tu špínu nikdy nesmyjete.
Mimochodem, už dnes se ví, že třeba v policii najdete důstojníky, kteří si žijí nad poměry. Některé dokonce vyšetřovala inspekce, GIBS. A nic. Nic se neprokázalo. Co to? Tihle lidé to umějí, jsou o deset kilometrů před státem napřed. - Takže z toho nakonec zbude jen buzerace slušných, případně nepohodlných.
Bude i při těchto podezřeních platit poslanecká imunita? Protože i mezi poslanci a senátory se jistě najdou ti, kteří si žijí nad poměry.
Pokud vláda vybere variantu soudní cesty, kdo to bude soudit? Nové, speciální soudy? Nebo budou vyčleněni nějací soudci a soudkyně luxusu? - Pokud vláda vybere variantu daňového řízení, vzniknou na to nové speciální útvary? A další úředníci budou brouzdat po republice a vytvářet mapu blahobytu podle jednotlivých regionů? Takže v Ostravě vás začnou honit už za oktávku, kdežto v Brně za maserati?
Poněkud děsí ta vládní, úřední, babišovská představa zločinnosti. Máte drahé auto, jachtu, pěkný dům, jste podezřelý, podezřelá. Sobotkova vláda chce na své občany uvalit presumpci viny. Někdo na vás ukáže, pokud tedy něco vlastníte, a už lítáte v malérech. Moc pěkné vyhlídky. Prý nejde o daň z luxusu, o daň ze životního stylu. Asi ne. Mnohem spíš jde o trest za úspěch, trest za luxus. Protože kmotrů, jak už vysvětleno, zlodějů ve velkém a korupčníků se to týkat nebude. Slušní bohatí, které stát potřebuje, od nás začnou utíkat ven.