Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
30. 7. 2014 13:45

Babišův katastrofální výběr lidí. A potlesk za Krnáčovou

Komentář Martina Fendrycha: ANO je Babiš a Babiš vybírá klíčové postavy. Jeho rezervoárem je Agrofert a různí známí, kamarádi. Pro politickou stranu to nestačí. V Praze se ale po týdnu rozhodl dobře.
Adriana Krnáčová se stala lídryní pražské kandidátky ANO místo Martiny Schopperové.
Adriana Krnáčová se stala lídryní pražské kandidátky ANO místo Martiny Schopperové. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Je namístě Andreje ANO Babiše pochválit. Rychle mu došlo, přesně za týden, že Martina Schopperová asi nebude nej nej lídryní pro pražskou kandidátku. Přece jen zřejmě platí, že lidé v ANO „nejsou jako politici“, protože klasickému politikovi by docvaklo, že Schopperovou vybral špatně, až po volbách.

Mimochodem tyto věty nejsou míněny urážlivě vůči paní Schopperové. Ona je ambiciózní dáma, jež ve svém oboru uspěla a chtěla se vrhnout do politiky, na kterou se již nemohla dívat. Chybu udělali ti, kteří ji vybrali, aniž by měla jakékoli zkušenosti ve veřejném prostoru. Ona sama ten „týden lídryně“ využila pro své zviditelnění, což jistě její obchodní partnerka Dara Rolins kvituje s povděkem.

(Po vydání textu paní Schopperová nabídla vysvětlení:„Jediným důvodem, proč jsem z kandidátky odstoupila, je závažná choroba člena mé rodiny. Diagnóza s nedobrou prognózou byla opakovaným odborným vyšetřením potvrzena minulý pátek.“ To je mi líto. Ale přesto: opakovaná vyšetření znamenají, že se o chorobě vědělo. A je nepochopitelné, proč byl důvod na tiskovce ANO tajen. Navíc ani nemoc nic nemění na tom, že byla paní Schopperová vybrána špatně.)

Volba pravděpodobné nové lídryně kandidátky ANO do pražského zastupitelstva je dobrá. Adriana Krnáčová je pravým opakem Martiny Schopperové. Byla konzultantkou a ředitelkou Transparency International – ČR, píše svůj blog, ve kterém se vyjadřuje k politice, záleží jí na „měnění veřejného mínění“ a jejím krédem je „setrvávat v prostředí povrchnosti a cynismu a mít neutichající snahu a víru, že jednoho dne bude moci být hrdá na zemi, ve které se rozhodla žít“. Proti Schopperové nebe a dudy.

(Poznámka. Kdo kandiduje za ANO, ale i za jiné české partaje, musí počítat s tím, že bude „setrvávat v prostředí povrchnosti a cynismu“, takže je Krnáčová navíc jednoznačně realistkou. I to se v politice počítá.)

Proč Andrej Babiš vybral Martinu Schopperovou, není vůbec jasné. S politikou to nemělo co dělat.
Proč Andrej Babiš vybral Martinu Schopperovou, není vůbec jasné. S politikou to nemělo co dělat. | Foto: Aktuálně.cz

Krnáčová je dnes náměstkyní ministra vnitra pro veřejnou správu a legislativu. Pracuje tedy s Milanem Chovancem (ČSSD) a na vnitru je za Babiše. Sedm let se v neziskovce snažila pracovat proti korupci, v letech 2011–2012 byla členkou poradního výboru NERVu a radila, jak na korupci. Úctyhodné jsou její jazykové znalosti, ovládá celkem sedm řečí včetně maďarštiny. Nějak tak by si člověk představoval političku či politika. Krnáčová je zjevně pragmatička. ANO si vybrala (podobně jako dvojka na kandidátce Patrik Nacher), protože s ním má šanci uspět. Tečka.

Mimochodem, Adriana Krnáčová je původem Slovenka. Stejně jako Babiš. Bude zajímavé pozorovat, jak se s tímto faktem vyrovnají pražští voliči. Autorovi tohoto textu to rozhodně nijak nepřekáží.

Andreji, Praha není Kaufland

Takže ještě jednou, Babiš za Krnáčovou zaslouží pochvalu. Ale zároveň se už poněkolikáté ukazuje, jak mizernou, ne-li katastrofální, personální politiku lídr ANO vede. Není jasné, podle jakých kritérií si vybral za lídryni Schopperovou. Spekuluje se, že možná kvůli jejímu manželovi, který pracuje pro Kaufland. (Spojení Kaufland – Agrofert se nabízí.) Ale to se zdá dost nepravděpodobné. Schopperová prostě nemohla vést pražskou kandidátku, Pražané by nikoho takového na magistrátu nechtěli, Praha není Kaufland.

Andrej Babiš má potíže i jinde. Hodně nepříjemný byl malér s Hanou Marvanovou. Bývalá disidentka, kterou si vybrala ministryně spravedlnosti za ANO Helena Válková jako náměstkyni, ve funkci velmi rychle skončila. S vysokou pravděpodobností proto, že v justici opravdu chtěla prosadit změny a nebyla ochotná ke kompromisům. Což mimochodem očistné tažení, o kterém ANO a Babiš tak rádi mluví, do značné míry zpochybňuje.

Zatím všecky ty hrubé personální chyby mohou voliči chápat jako „odlišnost“, jako že Babiš je jiný než politici a vybírá jiné lidi. Ale nenechme se mýlit. Politická strana nemůže fungovat tak, že patří jednomu muži. Její smysl je zásadně jiný.

Majitel Agrofertu se – logicky – opírá o lidi z Agrofertu. A o lidi, které zná, mezi nimi také o estébáky. (Viz právě tahanici o pražského lídra, ve které hrála nemalou roli Radmila Kleslová, bývalá etébačka.) Další ukázkou jeho bídné personální politiky je ministr dopravy Antonín Prachař. Oblast dopravy byla u nás v minulých letech ukázkou, jak se to nemá dělat. Předražené dálnice, vozovky v katastrofálním stavu, ministři jako Aleš Řebíček a další. Děs.

Babiš na dopravu poslal svého známého Prachaře, bývalého viceprezidenta Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia. Vystudoval obor stavební údržba a rekonstrukce tratí na Vysoké škole dopravy a spojů v Žilině. Jenomže Prachařovi se krajně nedaří, zdá se, že dopravě prostě a jednoduše nerozumí. A jisté je, že špatně vybírá lidi.

Komunikace jako komunikace

Úplně čerstvě rezignoval Prachařem vybraný šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kubiš. Ve funkci vydržel jen čtyři měsíce. Dříve byl finančním ředitelem české pobočky IT společnosti Atos IT Solutions. Před tímto angažmá vedl finance v jiné IT společnosti. O výstavbě silnic a dálnic nevěděl nic. Posadit ho do čela ŘSD byla chyba. A kdo Kubiše dočasně na tomto exponovaném a pro stát klíčovém místě vystřídá? Soňa Křítková, bývalá ředitelka strategie a komunikace Agrofertu. (Spojení jasné: bývalá ředitelka komunikace se bude starat o komunikace.)

Příkladů najdeme víc. ANO má s výběrem lidí velké těžkosti. Nelze se divit. Má to dva důvody. První: hnutí autoritativně řídí jeden člověk, pan Agrofert. Všecko musí jít přes něj. Ale jeho nádrž kontaktů je - volič ANO tomu asi nebude chtít věřit - omezená. Druhý důvod: hnutí ANO 2011 je mladé, nemohlo si vypěstovat experty. Takže Babiš sahá po známých, po lidech z Agrofertu atd.

Zatím mu to jeho voliči odpouštějí. Zatím všecky ty hrubé personální chyby mohou chápat jako „odlišnost“, jako že Babiš je jiný než politici a vybírá jiné lidi. Ale nenechme se mýlit. Politická strana nemůže fungovat tak, že patří jednomu muži. Její smysl je zásadně jiný. Má sloužit nám. Má pro tuto zemi hledat cestu, jak ji nejlépe spravovat. A k tomu hledat vhodné lidi.

Podívejme se na ministry ANO. Najdete tam někoho, o kom si řeknete, že je fakt dobrý? Věra Jourová na místním rozvoji. A šup, už ji strkají do Bruselu jako eurokomisařku. Babiš sám je jako šéf financí málo přesvědčivý. Pomalu se ukazuje smutná pravda, že kouzlit neumí. Prachař vysloveně zklamal. Válková je slabá jak čaj z kopřiv. Stropnický na obraně? Nekrade, což kvitujeme s povděkem, ale tím to končí.

Babišův výběr lidí je mizerný až katastrofální. Pokud to nezmění, hnutí pohřbí. Lidem pomalu dojde, že slibované zázraky se nekonají. (Třeba to, že Babiš coby ministr financí vybere desítky miliard korun na daních navíc.)

Ale výměnu Adriany Krnáčové místo Martiny Schopperové zvládl. Došlo mu to. Už po týdnu. (Údajně kvůli chorobě.) Potlesk.

 

Právě se děje

Další zprávy