Buď zatočíme s daňovými úniky, nebo musíme zvýšit daně. Tuto podivuhodnou slovní úlohu formuloval Andrej Babiš ve středu při setkání s podnikateli v gastronomii, když vysvětloval hluboký význam zavedení elektronické evidence tržeb, podle něj kladiva na neplatiče.
"Chtěl bych perspektivně snižovat daně. Pokud je budou všichni platit, tak je prostor pro jejich snižování… Pokud se to vše (opatření proti únikům) nepodaří, tak nám nezbude než navyšovat daně," pravil ministr financí.
Hm. Když se nepodaří vybrat na daních dost peněz, vyřeší se to tak, že se daně zvýší. Člověk u toho skoro vidí královského výběrčího, an obklopen zbrojnoši na koních ždíme prostý lid. Ale nežijeme v pohádce a nevolnictví bylo zrušeno, a proto to jako princip fungovat nebude. Čím vyšší daně, tím ochotněji placené, lépe vybrané? To bychom byli unikátem.
V matematické ekonomii záležitost popisuje takzvaná Lafferova křivka. Daně má z pohledu státu smysl zvyšovat jen do Lafferova bodu, pak už jsou tak vysoké, že daňové výnosy naopak klesají – poplatníci se ubrání, legálními či nelegálními způsoby.
Když je v potrubí díra, dá se na to reagovat tím, že se do roury začne pumpovat víc vody, a na konci pořád jakž takž něco poteče. Ale větší tlak vody může naopak závadu zhoršit, prasklina se rozšíří. S daňovými úniky a daňovým zatížením je to podobné. Opravovat to první tím druhým se sice podle ekonomických zkušeností dá – ale to by Babiš musel otáčet přívod vody opačným směrem, tedy ubrat a naopak daně snížit. A tak jako tak, bez ohledu na sazby, je hlavní opravit poruchu, utěsnit otvor.
Tohle jistě nejsou žádné objevy na Nobelovu cenu a je jisté, že Andrej Babiš o Lafferově křivce ví a že počítá s tím, že v daních hraje klíčovou roli lidský faktor, chování poplatníků, a že výběr daní není úplně totéž co početní příklad. Nebo snad ne…?
Někdy se totiž zdá, jako by proslulé slovo „prostě“ čím dál tím víc prosakovalo z plakátů do reality. Nebo jinak: přibývá případů, kdy nevyslovené „prostě“ prostě neúčinkuje, nenachází pochopení, míjí se s publikem. Nevybereme dost na daních – prostě je zvedneme. Bazén u Thermalu – prostě ho prodáme, zbouráme. Atd.
Sice to v médiích tvrdili jen starostové za ODS, ale nepřekvapilo by, kdyby i ostatní na sněmu Svazu měst a obcí minulý týden nevěřícně zamrkali, když jim Babiš oznámil, že peněz mají (prostě) dost a že on si celý život vystačil s tím, že jedna a jedna jsou dvě. Což byla prý podstata celé odborné diskuse.
Krása je v jednoduchosti, říká se. Ale nepřehání to nejpopulárnější a nejbohatší politik už? Není možné, že král je tak trochu nahý?