Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 9. 2015 8:00

BIS varuje před Ruskem a Čínou. Zeman je trojský kůň

Komentář Martina Fendrycha: Česká civilní tajná služba vydala výroční zprávu za rok 2014. Pozornost věnuje též zahraničním rizikům, mimo jiné ruským a čínským špiónům, kteří jsou u nás velmi aktivní.
Zemanův přítel Putin není přítel Česka. Sešli se spolu v Pekingu po vojenské parádě.
Zemanův přítel Putin není přítel Česka. Sešli se spolu v Pekingu po vojenské parádě. | Foto: Reuters

Žijeme v podivné zemi. Český prezident Zeman pěstuje vysoce nadstandardní kontakty s Ruskem a Čínou, a přitom není pochyb, že obě ty země představují pro Česko i pro EU zásadní riziko. Nepatří mezi mocnosti přátelské. Nejen proto, že v nich panují nedemokratické režimy, v Číně komunistický, v Rusku autoritářský, putinistický, ale také proto, že jak ruské, tak čínské tajné služby u nás vyvíjejí intenzivní činnost. Svědčí o tom čerstvě vydaná Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2014.

Buďme si jisti, že od konce loňského roku ruští i čínští agenti ještě zvýšili svoje úsilí. Rusko i Čína hledají cesty, jimiž proniknou do Evropské unie. Zdaleka ne všude nacházejí tak otevřenou náruč jako na Pražském hradě a v Česku. Miloš Zeman u nás plní roli rozhlasové stanice VOP (Voice of Putin). A zároveň českou politiku lidských práv změnil v politiku zájmů čínských komunistů.

Nejde jen o obchod. S Čínou obchoduje Evropa i Spojené státy. Těžko však najdete demokratickou zemi, jejíž prezident pojede do Pekingu vykládat, že se tam naučí stabilizovat společnost. Stejné to má s Rusy. Klade důraz na obchod, nikoli na potlačování práv opozice, umělců, gayů a leseb, menšin. Totéž dělal při své poslední návštěvě Pekingu, kde si nenechal ujít pompézní vojenskou přehlídku.

Co píše o Rusku a Číně tajná služba BIS? „S ohledem na mezinárodní a vnitropolitickou situaci a míru rizik pro zájmy ČR a jejích občanů byly v roce 2014 hlavními cíli zájmu BIS aktivity ruské, čínské a ukrajinské moci na našem území.“ Služba loni nenarazila na aktivity ukrajinských zpravodajských služeb namířené proti Česku.

Začněme Čínou. Citace ze zprávy: „V případě čínské moci a jejích zpravodajských služeb se nesl rok 2014 ve znamení důrazu na vlivovou infiltraci do českých politických a státních struktur a sběru politického zpravodajství, a to vše za aktivní pomoci některých českých občanů, včetně politiků a státních úředníků.“ Pokračuje trend, před kterým tajní agenti varovali již v roce 2013.

O kom BIS mluví? Pronikání Číňanů na Hrad je již minimálně rok známé. Jde to tak daleko, že na konci srpna přímo na Hradě zahájila své fungování v Česku pobočka Bank of China. Za přítomnosti Zemana. Silnou podporu má Čína na ministerstvu zahraničí a od roku 2012 je předsedou dozorčí rady Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce bývalý ministr obrany a bývalý volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík. Ten byl za Zemanova premiéra Jiřího Rusnoka jeho neplaceným poradcem pro Čínu.

Čínská brána k českým myslím otevřena

Číňané vědí: vliv lze získat pomocí politiky, ekonomiky a médií. Čínská skupina CEFC minulý víkend zahájila strategické partnerství s českou leteckou společností Travel Service. Postupně v ní převezme až skoro poloviční podíl. Jako investor Číňané vstoupili do Pivovary Lobkowicz Group. Podpisy dokumentů v Číně hlídal Zeman.

CEFC se stane strategickým partnerem českých firem Médea Group a vydavatelství Empresa Media, vlastnící TV Barrandov. Dnešní majitel Jaromír Soukup řekl: „Partnerství nám umožní další rozvoj naší televize, tiskových i dalších médií. Zároveň budeme posilovat naše postavení na trhu elektronických médií s ohledem na technologický náskok a know-how CEFC.“ Cenný obchod pro Čínu, vstupuje do čtvrtého největšího mediálního koncernu v České republice. Brána k českým myslím otevřena. Čínské tajné služby spokojeně mlaskají.

O činnosti ruských špionů u nás se BIS rozepisuje široce. Je to zahraniční riziko číslo jedna (což vám potvrdí každý bezpečnostní analytik, nikoli však hradní pán). Co služba ve své zprávě určené veřejnosti píše? Pracují u nás „vysoké počty ruských zpravodajských důstojníků“. Jsme součástí Schengenu, takže tito lidé neohrožují jen nás, ale i další země EU.

Rusové se soustředí na českou energetiku a vědecko-technickou oblast. Masírují ruskojazyčnou krajanskou komunitu u nás (nechvalně známý je zde mimo jiné vliv ruských prokremelských či Putinových kozáků). BIS dále uvádí, že „Rusko nepovažuje boj o českou jadernou energetiku za ztracený“. Mají zájem o Temelín, Dukovany a o dodávky jaderného paliva. „O novou energetickou koncepci České republiky jako celek a o všechny subjekty, které mají na naplňování energetické koncepce byť jen zprostředkovaný vliv.“

Tajná služba popisuje silný ideologický vliv Kremlu v Česku. „Rusko dlouhodobě buduje v Česku vlivové a propagandistické struktury, jejichž cílem je prosazovat a chránit ruské ekonomické a politické zájmy na úkor zájmů Česka a potažmo NATO a EU.“ A dál: „Spektrum nástrojů ruské propagandy v Česku začíná u ideologicky manipulovaných občanů, kteří nevědomě podporují ruské propagandistické úsilí, a končí u profesionálů, kteří s Rusy spolupracují vědomě.“ (Putinovské servery, tisíce debatérů na sociálních sítích atd.)

Zpráva je ostrá, jen blázen nebo nenapravitelný ignorant by pochyboval o tom, že ruský i čínský režim (především pak ten první) Bezpečnostní informační služba vnímá jako zásadně nepřátelský. Cílem jejich agentů u nás je škodit Česku, škodit Unii, škodit Západu, demokracii.

O to víc zaráží, že prezident a jemu oddaní politici zůstávají k těmto varováním slepí a hluší. Přitom Zeman, Sobotka, Zaorálek, Mládek a další potentáti dostávají mnohem podrobnější zprávy tajné služby, kde najdou přesné informace - mnohdy o vlastních lidech.

Civilní tajná služba nás nenechává na pochybách: Rusko, Putinův režim, pro nás představuje obrovské riziko. A čínské tajné služby jsou zrovna tak nepřátelské jako ty ruské. Zeman je jejich trojský kůň.

 

Právě se děje

Další zprávy