O Vánocích byl v Pekingu za rozvracení státu odsouzen k jedenácti letům vězení veterán čínského hnutí za demokracii Liou Siao-po. Zatčen byl před více než rokem poté, co byl zveřejněn dokument Charta 08, který obsahuje návrh na modernizaci čínského politického systému ve smyslu jeho demokratizace. Liou Siao-po je spoluautorem a jedním z prvních signatářů dokumentu.
Autoři textu se inspirovali československou Chartou 77.
Další souvislosti případu zveřejnil ve svém blogu na Aktuálně.cz Igor Blaževič, ředitel lidsko-právního festivalu Jeden svět.
V blogu zmiňuje aktivitu Václava Havla, Pavla Landovského a Václava Malého, kteří se v den výročí Charty 77 pokusili na čínském velvyslanectví v Praze předat otevřený dopis československých chartistů adresovaný čínskému prezidentovi, ve kterém bývalí disidenti žádají propuštění zmíněného chartisty Liou Siao-po.
Blaževič v blogu píše o ohlasu výzvy ve světě a zveřejňuje dopis, který Havlovi, Landovskému a Malému poslala manželka vězněného Liou Siao-po.
„Vzhledem k tomu, že v našem každodenním životě jsou odposlechy, kontrola, sledování a obtěžování všudypřítomné, můj manžel a já doma o svém absurdním životě říkáváme, že je to ,úplně jako z Kafky'..." stojí v dopise. „V Praze i v Pekingu sněžilo, Vaše postavy a Váš dopis mě v zimě zahřály," píše Liou Sia, manželka vězněného chartisty.
Více v blogu Igora Blaževiče: Češi se mají čím chlubit - Chartou 77 |
Případem vězněného Liou Siao-po se ve svém blogu na Aktuálně.cz zabývá také sinoložka Olga Lomová.
„Nakonec Liou Siao-po dostal jedenáct let, o čtyři roky méně, než na kolik byl v r. 1979 odsouzen jeho předchůdce Wej Ťing-šeng, který jako první v dějinách Čínské lidové republiky veřejně prohlásil, že bez reformy politického systému směrem k pluralitní demokracii jsou hospodářské reformy k ničemu," píše sinoložka, která dodává, že „jistý pokrok tu je". Lze jej podle ní měřit čtyřmi lety vězení a několika tisícovkami lidí - kteří jsou ochotni riskovat ve jménu demokracie a vlády zákona - tedy lidí, kteří podepsali Chartu 08.
Celý text Olgy Lomové: Pokrok v Číně |
Další blog Olgy Lomové o problematice lidských práv v Číně: Třicet století starý argument