Praha - Americká vláda se odhodlala k překvapivému kroku - převezme kontrolu nad soukromými hypotéčními agenturami Freddie Mac a Fannie Mae, které se potýkají s obrovskými finančními problémy.
Dohromady obě společnosti vlastní nebo garantují prakticky polovinu všech hypotečních úvěrů vydaných v USA a vláda se obává, že by jejich kolaps mohl způsobit zmatek na finančních trzích jak doma, tak i po celém světě.
Čtěte více: Dramatický krok vlády USA. Převezme hypoteční obry
A co na tento krok říkají blogeři na Aktuálně.cz?
Tomáš Sedláček, hlavní makroekonomický stratég ČSOB, míní, že rozhodnutí americké vlády je jednou z největších změn v ekonomické filozofii od pádu železné opony.
"Amerika samotná se vydala proti směru vlastního washingtonského konsenzu, kterým radila novým ekonomikám po celém světě. Ten se dá shrnout slovy privatizovat a deregulovat. Nyní, když teče do bot, Amerika znárodňuje a reguluje," říká Sedláček.
Tomáš Sedláček: Perverze: stát znárodňuje, trhy jásají |
Ekonom Petr Lebeda, ředitel think-tanku Glopolis, také charakterizuje krok americké vlády jako znárodnění.
"Pokud stát převezme úplnou kontrolu nad soukromým podnikem, je to znárodnění. Pokud jsou to firmy dvě a celková znárodněná hodnota dosahuje 40 procent HDP, nelze tomu říkat jinak než Velké znárodnění. V případě Fannie Mae a Freddie Mac, dvou gigantů financování amerického bydlení, ale jde o znárodnění s několika otazníky i pro osobní život v Česku," píše Lebeda.
Zároveň dodává, že "záchranná" opatření při hrozbě závažné krize jsou v principu dobrá věc. Není ovšem opatření jako opatření, zachraňovat lze do různé míry různé skupiny, míní Lebeda.
Petr Lebeda: Fan, Fred a rostoucí závislost na derivátech |
Ekonom Pavel Kohout píše, že již v únoru 2002 finanční svět věděl o problémech Fannie Mae a Freddie Mac.
"Věděl, ale zavíral oči. Mimochodem, další doklad, že hypotéza efektivních trhů je absurdita," míní Kohout.
Pavel Kohout: Fannie Mae Enron |