Praha - Měl svět umožnit Číně, která je neustále obviňována z porušování lidských práv, letos pořádat letní olympijské hry?
Na tuto otázku hledali odpověď i blogeři na Aktuálně.cz.
Hana Brixi, která pracuje pro Světovou banku a jako poradkyně pro Světovou zdravotnickou organizaci a Dětský fond OSN, se ptá, v čem Čína zklamala očekávání.
"Pokud svět v roce 2001 dobrovolně pověřil Čínu uspořádáním letošní Olympiády, jen těžko se logicky vysvětluje, proč se teď zvedá tak silná vlna odporu. Neschovává se za současnými vlnami odporu tak trochu strach z Číny jako nastupující velmoci? Neschovávají se za současnou glorifikací tibetské kultury (která si samozřejmě zaslouží stejnou ochranu jako každá jiná unikátní kultura na zemi) obavy z invaze čínského zboží a pracovní síly?" ptá se Brixi.
Hana Brixi: V čem Čína zklamala? |
Heřman Chromý z české ambasády v Bělorusku se ptá, jaký má smysl konání OH v zemi, která je po dlouhá desetiletí spojována s násilnou přeměnou sta miliónů zotročovaných a porobených lidských životů.
"Komunistický model myšlení a vládnutí, který se v Číně anachronicky rozvíjí a zneužívá lidský potenciál, dostává tak nejen zelenou, ale cíleně usiluje, aby demonstroval před světem to, čím není a čím ze své novodobé logiky být ani nemůže," píše Chromý a dodává:
"Na vině ale není jen bezesporu dnešní Čína. Ta, aniž by ustoupila ze svých ideologických dogmat, se veze na vlně pokračujícího zpochybňování, rozmělňování a často již nevědomé ignorace hodnot, jakými jsou mimo jiné morálka, víra, poznání a potažmo jejich odnože filosofie a náboženství."
Heřman Chromý: Na okraj Olympijských her v Číně |