Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
8. 10. 2008 13:51

Blogeři se přou: Důvod krize - stát, či hamižné banky?

Sedláček, Hvížďala, Tomský, Koenigsmark, Kubera a další o příčinách pádu
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Co vlastně přivedlo americkou - a vlastně nyní už i světovou - ekonomiku k současné krizi?

Může za to stát svými regulačními opatřeními, podporoami hypoték a dalšími zásahy, které podle některých dusí svobodný trh?

Či naopak nezodpovědnost a nenasytnost bankéřů, kteří kvůli vlastním ziskům například nutí lidi, aby si půjčovali na věci, které si nemohou dovolit?

Ekonom Tomáš Sedláček vidí analogie mezi současnou situací a tzv. českým "bankovním socialismem" 90. let.

" ... a teď to nebezpečí, past, které málokdo odolá. Finanční krize se přelévá i do reálné ekonomiky. Který politik by rád nepomohl podnikateli ve svém volebním regionu? A může to být politik český nebo americký, v momentě, kdy má moc ovlivnit banku, kterou částečně vlastní stát, bude se snažit upadajícímu podniku pomoct," píše Sedláček.

Foto: Aktuálně.cz
Tomáš Sedláček:
Punková kráska v nesnázích aneb Západe, vítej na východ

Spisovatel a scenárista Alex Koenigsmark je naopak přesvědčen, že se jedná o "krizi ze žravosti, nenasytnosti a neslušnosti".

"Podobně jako magnáti z ČEZu se navzájem zmotivovali mohutnými prémiemi, jichž jednoduše dosahují vytrvalým zdražováním, abychom se dostali na světové ceny, ... si ti američtí bankovní grázlové odhlasovali monumentální odměny a aby jich dosahovali co nejrychleji a nejvíce, prostě zavedli metodu co největšího obratu a pěkně každý rok uváděli akcionářům, kolik set miliard jejich hypotéční banky a pojišťovny půjčily a vynaložily a nadšení akcionáři, slintající blahem nad vidinou úchvatných dividend, odhlasovávali stamiliónové prémie," míní Koenigsmark.

Foto: Aktuálně.cz
Alex Koenigsmark:
Ekonomická krize? Ale kdeže, jen svinstvo...

Publicista Karel Hvížďala se odvolává na filozofy a sociology, podle nichž bude nutné znovu a nově bude definovat vztah mezi hospodářstvím a skutečnými hodnotami.

A důvod krize? "Vzniklo to tak, že miliardy dolarů se půjčily lidem, kteří je nemohli splácet, aby si koupili byty a domy, které ovšem neměly ani takovou cenu, za kterou byly prodávány. Tomuto kšeftu se ve Spojených státech mezi bankéři přezdívá Nina. No income, no asset, žádný příjem, žádný majetek," píše Hvížďala.

Foto: Aktuálně.cz
Karel Hvížďala:
Nina přemohla kapitalismus

Politolog Alexander Tomský viní ze současné krize stát, respektive současnou a předchozí vlády USA.

" ... americké vlády, počínaje prezidenty Cartrem a Clintonem, se snažily hypoteční a bankovní sektor zmanipulovat, aby se stal nástrojem sociální bytové politiky, což se jim výborně podařilo, mimo jiné i proto, že se k nim později přidali tzv.sociální konzervativci prezidenta Bushe. Už v roce 1992 přinutil americký kongress největší hypoteční ústavy přezdívané Fannie Mae a Freddie Mac, aby zvyšovaly nákupy nízkopříjmových hypoték," vypočítává Tomský.

Foto: Aktuálně.cz
Alexander Tomský:
Americká hypokrize a manipulace trhu

Právník Petr Kuhn se snaží analyzovat důvody krize, její dopady a možná řešení.

"Je krize a vládní intervence jsou opodstatněné. Čím menší země tím méně prostředků a je nutno s nimi nakládat efektivněji. Americký záchranný balíček může zabrat, ale v principu se jedná o velmi robustní zásah do jemné mechaniky národního hospodářství. Navíc si jej nemůže dovolit každý," uvažuje Kuhn.

Foto: Aktuálně.cz
Petr Kuhn:
Finanční krize

Senátor za ODS Jaroslav Kubera kritizuje opatření, která se chystá udělat Evropská unie.

"Reakce evropských politiků na finanční krizi připomíná pacienta, který požádá o euthanasii, aniž zná diagnózu," míní Kubera.

Foto: Aktuálně.cz
Jaroslav Kubera:
Finanční krize a Lisabonská smlouva
 

Právě se děje

Další zprávy