Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
9. 12. 2008 6:22

Blogeři se přou: Je návrat komunistů k moci hrozbou?

Po krajských volbách se komunisté dostali k podílu na moci
Foto: Aktuálně.cz

Komunisté se po krajských volbách opět podílejí na moci v Česku. V Moravskoslezském a Karlovarském kraji zasednou přímo ve vládnoucí koalici, v dalších krajích povládne ČSSD s jejich tichou podporou.

Kdo jsou vlastně tito komunisté a jsou hrozbou pro demokracii v Česku? Odpovědi hledali blogeři Aktuálně.cz.

Publicista Karel Hvížďala analyzuje minulost komunistů v Česku a Československu a upozorňuje na složení současné KSČM. "Dnešní členstvo komunistické strany je tedy složeno částečně z těch, kteří na normalizaci vydělali, na různých lidech, kteří jsou frustrovaní změnami, kterými společnost prošla a s nimiž se neumějí vypořádat, z vypočítavých pragmatických kariéristů, socialistických idealistů a posledních pamětníků tvrdé vlády padesátých let, kteří na ni nostalgicky vzpomínají," píše.

Karel Hvížďala dodává, že dnešní komunisté jsou stále "nevypočitatelní" a jejich cílem je mimo jiné naše poměry "destabilizovat, protože v takové situace se nejlépe vyznají a také nic jiného neovládají než destrukci, která jim má pomoci se opět přiblížit k jejich vzoru: Rusku".    

Foto: Aktuálně.cz
Jací komunisté se dostávají k moci

Politolog Jiří Pehe naopak ve svém blogu tvrdí, že sice Mirek Topolánek, Václav Havel nebo média varují před vládou komunistů, ale že ohrožení české demokracie podíl komunistů na moci v některých krajích nepředstavuje.

"KSČM je stranou na ústupu, nikoliv na vzestupu. Je to politické uskupení, v němž dominují staří lidé. Průměrný věk členstva přesahuje 70 let, což znamená, že se KSČM nedaří přilákat mladé lidi. Mladí komunisté jsou sice hluční, ale marginální. Kdo se bojí o osud české demokracie, měl by si spíše všímat rostoucího vlivu pravicových extrémistů," myslí si Jiří Pehe.

Foto: Aktuálně.cz
Mýty o návratu komunistů k moci

Také profesor imunologie Václav Hořejší se domnívá, že komunisté v krajských radách nejsou pro demokracii v Česku ohrožením: "Jsem přesvědčen, že dnešní KSČM, která za sebou nemá oporu ve světové supervelmoci, je pouhý slabý odvar někdejší všemocné KSČ, tedy pouze strašák a 'papírový tygr' - něco jako kobra s vytrhanými jedovými zuby," píše ve svém blogu.

Podle něj KSČM "je prostě legální a nadále celkem významnou radikálně levicovou politickou silou". Václav Hořejší uvádí, že by mu příliš nevadila ani účast KSČM ve vládě, avšak dodává, že by si "osobně přál, aby komunisté měli co nejdříve jen pár procent voličů, jako je tomu ve většině 'slušných' zemí".

Foto: Aktuálně.cz
Komunisté ve vládě - reálné nebezpečí nebo strašák?

Politický analytik Jan Kubáček se ve svém blogu zabývá takzvaným "bohumínského usnesením" ČSSD, které straně zapovídá otevřenou spolupráci s komunisty na centrální úrovni politiky. Kubáček připomíná, že předseda strany Jiří Paroubek se i po krajských volbách vyjádřil ve prospěch pokračování platnosti tohoto usnesení.

Jan Kubáček ve svém blogu hledá důvody, proč šéf ČSSD platnost usnesení podporuje. "Trvání na platnosti bohumínského závazku je promyšleným tahem i vůči středovým stranám v současné vládní koalici. Těm naznačuje, že pokud začnou více torpédovat a problematizovat spolupráci s občanskými demokraty, i oni budou oceněni možnou povolební kooperací," píše. 

Foto: Aktuálně.cz
S komunisty nebo bez nich


Jaký je Váš názor? Zapojte se do debaty veřejnosti ZDE.

 

Právě se děje

Další zprávy