Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
13. 12. 2009 15:15

Blogeři se přou: Smí ve školních třídách viset kříž?

Evropský soud nařídil Itálii, aby odstranila náboženské symboly ze státních škol
Foto: Aktuálně.cz

Část Italů včetně ministrů Berlusconiho vlády zuří. Evropský soud pro lidská práva nedávno rozhodl, že kříže, které visí ve většině italských školních tříd, porušují náboženskou a vzdělávací svobodu.

Státní školy mají podle soudců "povinnost dodržovat konfesijní neutralitu". Kříž by mohl působit na nekřesťanské či ateistické žáky rušivě.

Čtěte více Odstraňte ze státních škol kříže, řekl Italům soud
Španělsko chce odstranit kříže ze škol

Rozsudek ovšem nepobouřil jen Italy. Na "křížovou výpravu" se vydal i slovenský parlament, když obratem schválil deklaraci, která vyvěšování křesťanských křížů ve školách podporuje (proti deklaraci se nepostavil žádný poslanec, pouze dvacet z nich se zdrželo hlasování).

Za podobnou deklaraci se postavili téměř jednotně koaliční i opoziční poslanci v tradičně katolickém Polsku.

V českých třídách zpravidla kříže nevisí, takže verdikt nevyvolal tak širokou odezvu. Nicméně debatovalo se o něm neméně bouřlivě. A to i na Aktuálně.cz.

Právník Zdeněk Koudelka míní, že rozhodnutí Evropského soudu zasahuje do práva obyvatel svobodně si určit, zda chtějí náboženské projevy svého státu.

"Pokud by některé evropské závazky například v případě rovnosti byly vykládány bez ohledu na místní obyčej, mohl by evropský soud v krajním případě nařídit Británii zrušit pravidlo, že králem a premiérem může být jen anglikán a že muž má přednost v nástupnictví na trůn před ženou jako projev náboženské a pohlavní nerovnosti. ... Nechala by si Británie takový evropský zásah líbit?," napsal Koudelka.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Zdeňka Koudelky na Aktálně.cz:
Kříž soudci ukřižovaný

Jeho výklad odmítá děkan fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně a bývalý senátor Jiří Zlatuška.

"Itálie ve Štrasburku spor ... prohrála ... kvůli porušení čl. 2 protokolu 1 o právu na vzdělání, ve kterém se Itálie jako stát zavázala: "Při výkonu jakýchkoli funkcí v oblasti výchovy a výuky, které stát vykonává, bude respektovat právo rodičů zajišťovat tuto výchovu a vzdělání ve shodě s jejich vlastním náboženským a filozofickým přesvědčením." a čl. 9 Úmluvy, který se týká svobody myšlení, svědomí a náboženství a mimo jiné zakazuje státu omezit jeho vlastní rozhodování v těchto věcech pouze na úroveň nezbytnou pro taxativně vyjmenované oblasti," oponuje Zlatuška.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jiřího Zlatušky na Aktuálně.cz:
Lidská práva a mezinárodní závazky právníkem na kříž přibíjená

Student antropologie Vojtěch Tomášek má za to, že spor opomíjí úlohu školy vychovávat děti k toleranci, porozumění a vzájemným vztahům.

"Škola tu plní úkol jakési prvotní sociální simulace společnosti. Intenzivní společenství třídy je zároveň jakýmsi společenským mikrokosmem. Děti se zde učí vzájemným vztahům, respektu, toleranci, ale zakoušejí i spory a neporozumění. Avšak zatím je to jenom jako. Zatím je to jen hra. Právě tato sociální škola hrou je v rámci onoho kompromisu zase svobodným právem školy, respektive společnosti a státu. A škola hrou musí být názorná (orbis pictus). A jak lépe znázornit to, že většina třídy jsou křesťané, než nenásilným vyvěšením kříže na zeď?" míní Tomášek.

Foto: Aktuálně.cz
.
Čtenářův blog:
Kříž na stěně a škola hrou

A co si o křížích ve školách, verdiktu Evropského soudu a postoji italské vlády myslíte vy? Podělte se s ostatními o svůj názor.

 

Právě se děje

Další zprávy