Praha - Znásilňují čeští politici právo a justice se brání tím, že občas úder vrátí? Souvisí spolu velká privatizace, kauza Čunek, posuzování třicetikorunového poplatku u lékaře Ústavním soudem či třeba nedávný pád vlády?
Advokátka Klára Veselá Samková, obhájkyně Marcely Urbanové ve sporu s Jiřím Čunkem, je přesvědčena, že ano. Politici podle ní ovlivňovali vyšetřování kauzy Čunek a politické bylo svým způsobem i rozhodování Ústavního soudu o poplatcích. Tyto údery již justice vrátila, míní Veselá Samková.
Jako další příklad uvádí velkou privatizaci, která byla podle ní přísně vzato též protiprávní, neboť stát údajně neměl de iure právo rozprodávat majetek tímto způsobem.
"Znásilněná Justice si za zasahování do „svého revíru" vybírá jiný než prvoplánový způsob odplaty. Preferuje takovou pomstu, která přichází ze strany, která měla být právě zásahem do spravedlnosti ochráněna. V případě zásahu do spravedlnosti velkou privatizací lze tedy očekávat, že zprostředkovatelem „pomsty" bude ekonomika, jež měla být zachráněna či nastartována," míní Veselá Samková.
Klára Veselá Samková: Justice vrací úder |
Advokát Tomáš Sokol, někdejší český ministr vnitra, považuje závěry své kolegyně za zjednodušené a schematické. Je přesvědčen, že výše uvedené kauzy nelze nijak spojovat a autorka zbytečně vyvolává spekulacemi paniku resp. znevěrohodňuje celý systém výkonné a soudní moci.
"Systém je mnohem stabilnější než si leckdo myslí, má i poměrně slušně konstruované obranné mechanismy. I v tomto směru se stačí podívat do zahraničí. Systém je jistě permanentně ohrožen pokusy o jeho ovládnutí, ale tak to bude nastálo. U nás i jinde. Jde jen o to prověřovat a zlepšovat obranné mechanismy a ne panikařit," píše Sokol.
Tomáš Sokol: Tak nám prý znásilnili justici |
A co si o tom myslíte Vy?