Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 8. 2014 13:00

Boj o Hrad 2018: Halík kontra Klaus. Vzadu číhá Jágrobabiš

Komentář Martina Fendrycha: Nejvyšší čas hledat příští hlavu státu. Je to dobré, kandidáti přímé volby se už začínají hlásit a rýsovat. Můžeme se těšit na špičkovou show.
Tomáš Halík - příští český prezident?
Tomáš Halík - příští český prezident? | Foto: Ludvík Hradilek

Za necelé čtyři roky si zopakujeme přímou volbu prezidenta. Zhruba za tři roky začne kampaň. Sběr podpisů atd. Včera bylo pozdě, aby strany vybraly kandidáta. Ale ony mají kupodivu času dost. Přesto se už občas nějaké jméno objeví. Souboj se pomalu začíná rýsovat.

Kandidátem číslo jedna je Miloš Zeman. Při volbě v roce 2018 mu bude 73. Na prezidenta ideální věk. - Všimněme si, jak se Zeman šetří. Poslední dobou nevystupuje, ať se děje, co se děje. EU uvalí sankce na Moskvu – nic. Moskva vrhne embargo na nás – nic. Špotáková jediným pokusem splní limit na mistrovství Evropy – nic. Zjevně se soustředí na podzim 2017. Za přísného dohledu dvousetčlenného lékařského konsilia. Dost možná bude Hrad přemlouvat Karla Schwarzenberga (TOP 09), aby do toho šel taky a nechal se podruhé porazit.

Pro ČSSD je téma prezidenta ošidné. Strana si dala podmínku, že na kandidátkách musí být čtyřicet procent žen. Kandidát na prezidenta musí být jeden, takže se hledá muž, který má čtyřicet procent ženských hormonů. Podle nepotvrzených zpráv to vychází u Sobotky a Haška. Foldyna nepadá v úvahu.

Sám se však do klání hlásí Zdeněk Škromach. Pravil: „Určitě tady existuje prostor pro lidového prezidenta, který by mohl mít podporu ve společnosti.“ Tím spustil řetěz dalších událostí. Pokud by kandidoval Škromach, půjde do souboje i Tomáš Halík: „Nezříkám se zodpovědnosti. Kdyby nás měl reprezentovat pan Škromach v bazénku, asi bych musel zareagovat. Modlím se, aby se objevili důstojní kandidáti pravdy a lásky. Když ale prapor nikdo takový nezvedne, cítil bych morální povinnost jít do toho.“

Václav Klaus prezident? Možná nás to čeká ještě jednou.
Václav Klaus prezident? Možná nás to čeká ještě jednou. | Foto: ČTK

Halík tedy Škromacha uznává jako těžkou váhu. Nic víc si nemůžeme přát. Představte si třeba televizní duel Škromach – Halík. To je, jako by se nafukovací meteorit utkal s černou dírou. (Kněz ovšem ne vždy chodí v černém.) Myslitel od bazénku diskutuje s držitelem Templetonovy ceny. Kam se hrabe Partička nebo Kraus. Za tohle přímá volba stojí.

Halík už mistrovsky taktizuje. Svoji kandidaturu na oko veřejně odmítá, zpochybňuje ji, ale zároveň lidu neopomene připomenout, co je zač: „Halík je na plný úvazek univerzitním profesorem, což je v Čechách v žebříčku prestiže povolání na druhém, někdy prvním místě odshora. Navíc je profesorem sociologie Univerzity Karlovy, což je přesně tatáž profese a kvalifikace, kterou měli Masaryk a Beneš.“ Takže se Škromachem se vlastně tak trochu utká Masaryk a Beneš. Nádhera.

Vodňanské kuře na Agrohrad!

A dál – pokud by kandidoval Tomáš Halík, Václav Klaus se neovládne, neudrží a půjde do toho taky. K prezidentské volbě již sdělil toto: „Já už se do toho moc plést nebudu. Já pouze musím říci, že kdyby náhodou se rozhodl kandidovat pan Halík a nebyl dostatečně silný protikandidát, tak to bych do toho prezidentského souboje asi ještě jednou v životě vstoupil.“ Zas by nás čekaly hrdinské zápasy, Pravda a Láska proti Amnestii a Abolici. Buďme si jisti, že červená poteče proudem.

Předseda ANO by si ponechal na starosti vnitřní věci státu (sestavování vlády, stavba fosfátovny na II. nádvoří Hradu atd.), kdežto Jágr by dělal vnější vztahy. Především most mezi Ruskem a USA. Berou ho tam i tam.

Ódeeska a topka dřímají. Prý by za Kalouska kandidoval Jiří Pospíšil. Možná by do toho nakonec šel i nejlepší ministr financí na světě. A, dá-li Bůh, modří postaví opět osvědčeného kandidáta Přemysla Sobotku.

Úsvit přímé demokracie to má podle zpráv zevnitř jasné, všech devět členů strany jistě počítá s kandidaturou, a to je velké překvapení, Tomia Okamury. Kampaň velice úspěšně odstartoval zasvěcenými výroky o koncentráku v Letech u Písku.

Zásadní otázka: koho vyšle ANO? Když je zle, Andrej Babiš vytasí Věru Jourovou. Tu berou všichni. Jenomže mandát eurokomisařky je pětiletý a začne někdy na podzim. Takže se nabízí, že by do toho měl jít sám předseda hnutí. Jeho mluva starší generaci připomíná Gustava Husáka, to by mohlo zabrat. Hrad by řídil jako firmu (počítá s názvem Agrohrad s.r.n.). Kancléře by mu prý dělal jistý Bureš (není jasné, jakou pozici v Agrofertu zaujímá).

Babiš si ale údajně dobře uvědomuje, že za tři roky už lidé budou vědět, co dobrého pro ně babišo-sobotkovská vláda udělala. Takže se (opět údajně) pokusí prosadit, abychom mohli mít „dvouhlavého prezidenta“, podobně jako máme dvouocasého lva. Sobotka prý na to kývne, aby se mu nerozpadla vláda. Babiš by pak kandidoval spolu s Jágrem a vodňanským kuřetem, takže výsledek by byl jasný – 68 procent hlasů.

Předseda ANO by si ponechal na starosti vnitřní věci státu (sestavování vlády, stavba fosfátovny na II. nádvoří Hradu atd.), kdežto Jágr by dělal vnější vztahy. Především most mezi Ruskem a USA. Berou ho tam i tam.

A poslední prezidentská zpráva: Miroslav Šlouf oznámil, že na Hrad kandidovat nebude. Kampaň se tedy obejde bez olova.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy