Viktor Vondra Viktor Vondra | Komentáře
11. 1. 2013 9:25

Byla to SuperBdebata, hodnotíte finále volební kampaně

Jak prezidentští kandidáti využili poslední možnost oslovit nerozhodnuté voliče
Foto: Aktuálně.cz

* Článek jsme aktualizovali o nové komentáře čtenářů Aktuálně.cz.

Ze čtenářských ohlasů na závěrečnou "superdebatu" prezidentských kandidátů v České televizi:

Psali jste nám na Facebook nebo na e-mail [email protected].

Martin Tománek: Byla to superBdebata.

Anna Petrželková: Na skutečné myšlenky chudé vystupování paní Bobošíkové nezklamalo. Nemohla lépe prezentovat svou vlastní vnitřní prázdnotu. Ostatní kandidáty docela obdivuji, že se s výkonem pana Moravce slušně popasovali a nenechali se strhnout naprosto nevhodnými tématy, která jim vnucoval. Mám dávno vybrané 2 kandidáty, mezi nimiž se rozhoduji. Debata mi ani tak nepomohla k závěrečnému rozhodnutí, oba byli totiž stejně dobří.

Alena Hrubá: Pro mě je jedinou přijatelnou kandidátkou paní Táňa Fischerová, která působí mezi ostatními kandidáty jako labuť mezi krkavci. Je možné, že po zvolení této kandidátky by se lidé „nadechli" a opět se sami chopili tolik potřebných změn. Přeji si, aby ve volbách zvítězil ten kandidát, nebo ta kandidátka, která miluje svoji vlast a míří do této funkce skutečně s upřímným srdcem a čistými úmysly.

František Kuna starší: Jestli se někdo nehodí na Hrad, tak je to samolibý Dienstbier, potom...Fischer, Zeman, Franz, Roithová, Fischerová a Bobošíková... ostatní si tam umím představit :-)

Terez Rytmxová: Já jsem jen ráda, že ještě nemám právo volit :)

Frenk van Freedom: Prezident by měl být Václav Moravec.

Pavla Prokopová: Karel S. je inteligentní, chytrý a noblesní, už proto, že nereaguje na hloupé výpady paní Bobošíkové, která je absolutně nesoudná!

Martin Novotný: Škoda, že podobnou debatu neuvedla Česká televize na začátku kampaně. Táňa Fischerová mě příjemně překvapuje, akorát trochu pozdě. Franz mě také překvapil. Čekal jsem, že bude hroznej, ale ono to má celkem hlavu a patu.

Matěj Žaloudek: Naše bratrské vztahy a kulturní družba s Polskem jsou známy po celé Evropě. Každý český studentík má v knihovničce několik Sienkiewiczů, Gombrowiczů a na stěně pár reprodukcí Witkiewicze.

Petr Stuf: No to je pokoukání. Pokud to měla být debata a odpovědi na zajímavé otázky, nemá to Moravec moc dobře sestavené... Opravdu divné a bezduché otázky. Souhlasím i s několika názory, že knížeti není rozumět a on by byl ostudná figurka na Hradě... Možná víc než Klaus. Osobně jsem chtěl volit Fischera, ale začínám se točit na stranu Dienstbiera.... Fischer moc nepřesvědčuje.

David Čipera: Já vážně nevím, koho volit. Chtěl jsem Okamuru, ale teď vážně nemůžu vybrat nikoho, kdo by měl mou důvěru. Někteří známí tam prý hodí z recese avatara, ale já se na to asi vykašlu úplně. Stejně je to parodie.

Petr GammaRock: Lidé dobří, pokud máte rozum, volte Táňu Fischerovou! Rád bych ještě dodal proč, ale nevím, kde bych začal a kdy bych skončil. Nicméně tuším, že každý rozumný člověk musí VIDĚT proč!"

Felician Octavius: Také jsem vyřadil své kandidáty... Asi budu volit jednu ze dvou žen... Bobošíkovou určitě ne.

Eda Frbul: Národ má takového vůdce, jakého si zaslouží, a to nezmění ani přímá volba ... nikoho.

Hana Stolhofer Vrbasová: Já volím Karla. Dává prostor ke svobodě, důstojnosti a slušnosti. Děkuji.

Ladislav Miklík: Děda to dnes odlehčil, ale myslím, že je nej... Volím Karla.

Ludmila Švagrovská Novotná: Karel na Hrad! Po dnešní debatě se nestačím divit, jaká ostuda jsou pánové Dienstbier, Fischer a Zeman. Dobře na mě působily i dámy - teda paní Roithová a Fischerová. Statečné ženy.

Jitka Mrázková: Jediný, který nebyl připo... z otázek, byl Dienstbier. Ostatní předvedli jen svou sebestřednost. Vrchol všeho Sobotka, který vzpomněl i dobu Přemyslovců.

Jiří Drašar: Nevím, zdali je to pouze můj názor, ale přišlo mi, že některé otázky položené Vladimíru Franzovi byly naprosto scestné a trapné. Viz tuším hned druhá otázka, která se týkala státních symbolů. Myslím si, že opírat se o jeden z mnoha sepsaných fejetonů V. F. je směšné. Mnoho lidí asi neví, proč se vlastně fejetony píší. Zároveň nevidím důvod, proč se V. F. nemohl více vyjádřit k financování své kampaně. Asi to bude proto, že jeho účty jsou naprosto čisté bez jediného podvodu a to by zřejmě diváky moc nebavilo, avšak myslím si, že pro potenciální voliče by tato věc mohla mít svoji váhu.

Fišk Us: Jediný, kdo nazýval věci přímo a nemaskuje nespokojenost se stavem politiky, je Dienstbier, je na něm ale vidět, že jej už politika dost poznamenala a těžko se jeho výrokům věří. Karel, ten opět spal, a to asi i ve vládě, ve které je jeho strana a on je v ní ministrem, a přitom ani nesleduje, co se na půdě parlamentu děje, nepříjemným otázkám se prostě vyhne, proč ne, on přece nebude plebsu nic vysvětlovat, kdo nic nedělá, nic nezkazí... Pro někoho ideální kandidát. Mě příjemně překvapil Franz, všechny jeho odpovědi jsem dnes pochopil. Paní Fischerová má také zdravé názory a dokáže je s noblesou prezentovat. Zeman už ničím nepřekvapí, je stejný, jako když byl ve vládě, namyšlený ignorant s patentem na všecko, jestli to vyhraje on, budu se za prezidenta stydět. Rozmýšlím, koho volit, pro mě vedou Fischerová, Dienstbier, Franz...

Jaromir Fasina: Milé ženy, prosím, volte ženy. Dost už bylo dědků na Hradě! Já budu volit Táňu Fischerovou.

Pedro Tom: Hlas dávám Miloší Zemanovi, jako jediný kandidát chce být i politikem a to se mi libí. Přes všechny malé kompetence, které má, chce do politiky zasahovat a aktivně se účastnít zasedání vlády. A věřím tomu, že Zeman má ten dar přesvědčovat lidi k dobré věci.

Ladislav Hinner: Velmi špatně koncipovaná diskuse, která žádnou diskusí, až na drobné kontroverze, vlastně nebyla. Především měli být kandidáti dotazování na své názory k problémům (s vyjmenováním konkrétních reprezentativních případů):
1) historické události (privatizace se všemi důsledky, rozbití spol. státu )
2) ekonomické problémy současnosti (ztráta soběstačnosti v mnoha oblastech, zejména potravinové), korupce
3) vliv lidí za oponou na vnitrostátní i zahraniční politiku
4) sociální politika (minimální mzda, daně, bezdomovectví, zdravotnictví atd.)
 5) obranná politika (dlouhodobá koncepce)
 6) zahraniční politika (vztah k politice NATO a USA, Blízký východ, Írán, radar...)
Chápu, že prezident nemůže zásadně ovlivnit žádnou z těchto oblastí, ale odpověďmi by se jasně profiloval...

Zdeněk Horák: Nechci na Hradě nikoho, kdo již byl nebo je ve vládě či vysoké parlamentní funkci. Důvod: teď kritizuje a slibuje, přitom měl již možnost „se pochlapit" a činy to dokázat. To u mne diskvalifikuje Zemana, Fischera, Sobotku i Schwarzenberga. Prostě jim nevěřím. Franz s Bobošíkovou prostě na takovou funkci nemají. Nejvíce by se mi tam líbila konečně žena - tj. Roithová nebo Fischerová. Bohužel asi nemají šanci dostat potřebné hlasy. Tudíž zřejmě jako z nouze ctnost a hlavně stojíc oběma nohama na zemi dám hlas Dienstbierovi.

Petr GammaRock: Omlouvám se za oponenci, ale tohle je právě ten strašlivý omyl! Necháme si médii vnutit, že ty dvě rozumné dámy, a já upřednostňuji paní Fischerovou, nemají šanci, a proto budu volit někoho, kdo mě až tak nepřesvědčil, ale má větší šance? Nezlobte se, ale tyto argumentace mě děsí! Proto tady všechny volby dopadnou vždycky stejně blbě!

Aleš Mrázek: Dienstbier na mě působil hodně samolibě až nafoukaně a pořád se oháněl korupcí... To je teď populární slovo. Nemohu ho volit z mnoha důvodů. Je dobré, že tentokrát rozhodujeme my a ne politické strany.

Veronika Jelínková: Osobně mě nejvíc pobavila paní Bobošíková a její „Spravedlivý odsun sudetských Němců a jiné příběhy", vydání první.

David Grbavčic: Přál bych si prezidentské volby bez zásahu médií, tedy spravedlnost pro všechny kandidáty, a také bez politických kampaní. A když už kampaně jsou, tak jejich úplnou finanční transparentnost ještě před volbami - alespoň tam by mohla média přispět svou objektivitou vůči všem kandidátům. Zatím naše první přímá volba působí stejně jako jakýkoli jiný konzumní statek. Což je smutné. Snad lidé dají přednost skutečným hodnotám kandidátů a ne hlasu průzkumů a médií...

Tomáš Drobik: Je zajímavé, jak se vyvíjí „Česko hledá prezidenta"... Konečně komplexní debata (i když na všelijaká témata - relevantní i zbytečná) ukázala, že neexistují favorizované „hvězdy" Fischera a Zemana, které by čněly nad ostatními, ale ukázalo se, že jejich úspěch je spíše věcí jejich PR agentur... Právě proto se může ukázat, že tato debata velmi pomohla Schwarzenbergovi, Fischerové či Dienstbierovi...a myslím, že právě „jiná" Fischerová byla vítězem debaty...

David Grbavčic: Vývoj voleb mi připomíná výběrové řízení - kandidáti se vzájemně napadají a perou se o slovo, se snahou vypadat před hodnotitelem či šéfem (lidmi) silněji, ale bohužel to často znamená vypadat hloupěji a směšněji. Bystrý pozorovatel si toho všimne, a všimne si také kandidátů, kteří se nevyjadřují hloupě, vstupují do debaty, když mají slovo, a kdy to není zbytečné. A když takový kandidát mluví, tak ho nepřekvapí ani hloupý dotaz moderátora, lidé se odpovědím kandidáta nesmějí, a jeho názory poslouchají a vnímají. Pusťte si všechny debaty klidně ještě jednou, a věřím, že všichni najdeme stejného kandidáta.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

před 35 minutami

Babiš bude informovat evropské představitele o Vrběticích na sobotním summitu

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš v pátek řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Summit se bude týkat například společného přístupu k sociálním tématům, jako jsou minimální mzda či rovné pracovní podmínky mužů a žen. Babiš řekl, že u večeře kolegy seznámí s vývojem česko-ruského sporu vyvolaného kauzou Vrbětice. "Co se týče Ruska jako takového, téma bude speciálně na programu příští Evropské rady za tři týdny," uvedl. V projevu bude žádat o solidaritu, které se podle něj už Česku dostává od dalších zemí EU i spojenců mimo unii.

Nynější neformální summit nebude mít písemné závěry, k Rusku by se však měl vyjádřit summit svolaný na 25. května. "Kauza se dostane do písemných závěrů na té normální Evropské radě," řekl. Kolem případu podle Babiše není nic nového, spojenců se nijak nedotkne vnitropolitická debata v ČR. Podle serveru Seznam Zprávy chtěl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na své zrušené cestě do Moskvy vyměnit informace o Vrběticích mimo jiné za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá a chce se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy