Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
20. 6. 2019 11:56

Čaputová a Zeman jsou jako nebe a dudy. O ní Milion chvilek sní, když náhodou spí

Do Prahy přijela naděje. Žena, jež ukazuje, že vzdorovat špíně, demonstrovat, být občansky aktivní, nejen volit, ale pečovat o své okolí má smysl.
Zuzana Čaputová a Miloš Zeman, dva totálně odlišní politici, dva různé světy.
Zuzana Čaputová a Miloš Zeman, dva totálně odlišní politici, dva různé světy. | Foto: Jakub Plíhal

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a česká hlava státu Miloš Zeman se ve čtvrtek v Praze poprvé setkali jako zástupci obou států. Zeman jako typický produkt české politiky za posledních skoro 21 let (počítáno od opoziční smlouvy podepsané v červenci 1998), Čaputová naopak jako symbol aktivní slovenské občanské společnosti, která se proti politikům typu Zemana vzbouřila.

Bývali jsme Československem, jedním státem, od ledna 1993 jsme Českem a Slovenskem, údajně si zůstáváme stále velmi blízcí, jako sestry, bratři. Hlavy zemí však máme takřka úplně odlišné. Zatímco Slováci si do nejvyšší funkce zvolili ženu, Češi mají do ženy v nejvyšším patře na versty daleko. Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) to vyjádřil při tryzně v Terezíně větami, že "totalita… má dnes zcela jinou podobu. Třeba zahalenou do slov… rovnost pohlaví."

V Praze se "bratrsky" setkávají dvě totálně cizí představy o veřejném životě. Čaputová by se asi nejsnáze dala charakterizovat jako "pražská kavárna" (žít tato aktivistka u nás, byla by jistě častým terčem Zemanových bonmotů a urážek). On sám je pak politik kdesi mezi Ficem a Mečiarem.

Čaputová má (alespoň dnes, zatím) tvář jednu. Co říká, to dělá, je čitelná, srozumitelná. Zeman nabízí dvě tváře. První obličej říká: jsem demokrat, podporuji EU a NATO. Druhý ovšem vyznává autoritáře, podporuje Putina, Si Ťin-pchinga, porušuje ústavu (viz čerstvě neodvolání ministra kultury Staňka), útočí na občanskou společnost.

Vyjděme z inaugurace Čaputové. Mimo jiné při ní mluvila o důvěře ve státní instituce; Zeman je u nás podrývá, viz jeho útoky na nezávislé soudy, na nejvyššího žalobce, na policii, když začala stíhat Andreje Babiše.

Čaputová řekla, že nebude sloužit "žádnému vedlejšímu zájmu, ať už přichází z kterékoliv strany". U Zemana sledujeme, jak podporuje zájmy Ruska (kauza novičok, Nikulin, Ukrajina a Krym a mnohé další), Číny (Huawei), jak si kolem sebe drží podivnou družinu, jež sleduje zase svoje, nikoli naše, české zájmy (Mynář, Nejedlý, Zbytek). U Zemana vlastně ani nevíte, komu slouží, kdo ho ovládá. Jen to tušíte.

V inauguračním projevu Čaputová řekla: "Naši vědci jsou součástí mnohých světových vědeckých týmů, vyvíjíme výrobky a technologie úspěšné i v mezinárodním měřítku. Naše občanská společnost je aktivní a vyspělá." Česko? Zeman odmítá jmenovat profesory, útočí na intelektuály a zcela odmítá občanskou společnost (viz v poslední době jeho pohrdání iniciativou Milion chvilek pro demokracii).

Zvládli jsme to a Zvládneme to

Evropskou unii nová slovenská prezidentka považuje za "důležitý příspěvek k naší národní suverenitě". Zemanův přístup je fakticky opačný, podpořil by i hlasování o czexitu. Pro Čaputovou je EU slovenským "životním a hodnotovým prostorem", klíčové je slovo "hodnotový", uznává evropské hodnoty včetně solidarity, korektnosti, rovnosti atd. Zeman vzhlíží k hodnotám putinovským.

O oteplování Slovenka řekla: "Proces globální změny klimatu musíme zpomalit a zvrátit, protože v opačném případě to může mít zásadní následky i pro Slovensko." U nás se Zeman ústy svého mluvčího vysmívá všem snahám o zastavení oteplování.

Podle Čaputové se "mnohé změnilo k lepšímu, (ale) důstojnost občanů ještě stále není prvním ani hlavním přikázáním veřejného života". Mezi sponzory Zemanovy kampaně 2017 patřili lidé, kteří vydělávají na poskytování drahých úvěrů, exekucích, předváděcích akcích a dalších způsobech obchodu s chudobou. "Odpouštět někomu dluhy není dobře," odpověděl při předvolební debatě na TV Nova.

Slovenská prezidentka chce spojovat: "Potřebujeme překonat propasti, které jsme ve společnosti v uplynulých letech vyhloubili, a to mezi jednotlivými skupinami a názory, které reprezentují. Mezi konzervativním a liberálním, mezi městem a venkovem, starým a novým, většinovým a menšinovým, k jejichž existenci i my politici nemalou měrou přispíváme." Zeman a jeho mluvčí denně rozeštvávají, staví lidi proti sobě, hloubí příkopy, jako by právě v tom viděli smysl.

Čaputová se raduje "z každé spontánní aktivity ve prospěch sousedstva, města, ve prospěch společenství". Její život je spojen s občanstvím, občanskou společností, z níž u nás lidé jako Klaus a Zeman udělali sprosté slovo.

Vskutku těžko najdete rozdílnějšího "bratra a sestru", rozdílnější lidi, rozdílnější politiky. Znamená to, že státní návštěva je jen formalitou? Že nemá smysl? Jistě ne, má vícero smyslů. Jednak je potřeba držet pouto Slovenska s Českem, máme společnou minulost, zkušenost.

Ale hlavně do Prahy přijela naděje, žena, jež ukazuje, že snažit se, vzdorovat svinstvu, špíně, demonstrovat, být občansky aktivní, nejen volit, ale taky pečovat o své okolí má smysl. Zuzana Čaputová při inauguraci popisovala těžkosti Slovenska, jimiž prošlo, a vždy pak pyšně dodala "zvládli jsme to". Pro Česko může sloužit jako symbol "zvládneme to", všecky ty české Ficy a Mečiary. Ona je politička, o níž Milion chvilek sní, když náhodou spí.

Čaputová přijela do ČR, na Pražském hradě ji uvítal Zeman | Video: ČTK
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Hlavní soutěž filmového festivalu Febiofest vyhrál švédský film Charter režisérky Amandy Kernellové o matce hledající cestu ke svým dětem

před 55 minutami

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy