Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
10. 10. 2014 8:00

Česká hra o trůny: Útok na generála Langa, šéfa BIS

Komentář Martina Fendrycha: Generál Jiří Lang vede civilní tajnou službu od roku 2003. Představuje poslední pevný bod v rozbouřených bezpečnostních vodách Česka. A jdou po něm.
Agenti jsou zvláštní, těžko zvládnutelný lidský druh.
Agenti jsou zvláštní, těžko zvládnutelný lidský druh. | Foto: Isifa/Thinkstock

Zajímavé. Těsně před volbami se objevily zvěsti o tom, že ředitel BIS generál Jiří Lang porušil zákon. Jak už tomu u tajné služby bývá, je zvenčí těžké pravdivost takových tvrzení ověřit. Jediné, co se dá dělat, je vycházet ze znalostí věci, případně – opět – z informací zevnitř Bezpečnostní informační služby.

Zhruba před měsícem týdeník Euro uveřejnil části nahrávky, kterou někdo tajně, nelegálně pořídil na poradě „bizonů“, přesněji důstojníků ekonomického odboru BIS. Konala se za přítomnosti ředitele služby poté, co byl zatčen bývalý důstojník BIS Jan Petržílek (v tu dobu již analytik protikorupční policie). Inspekce BIS ho podezírá, že předal Vítu Bártovi záznam telefonických hovorů podnikatele Romana Janouška s bývalým primátorem Prahy Pavlem Bémem z roku 2007. Záznam tajné služby.

Týdeník Euro naznačil, že Lang měl překročit své pravomoci a sám vést vyšetřování úniku informací. Což nesmí, vyšetřování trestných činů BIS spadá výhradně pod její inspekci.

A nyní, před volbami, se objevila další "trhavina": Lang prý nutil důstojníky ekonomického odboru služby, že se musejí podrobit zkoušce na detektoru lži. Což má být skandál, neboť usednout na polygraf nikdo nikoho nutit nesmí. - Máme tedy předvolební sexy příběh o zneužití pravomoci jednoho z nejklíčovějších mužů českých bezpečnostních složek, dokonce generála.

Jiří Lang slouží v BIS od roku 1990. Velmi ostřílený harcovník.
Jiří Lang slouží v BIS od roku 1990. Velmi ostřílený harcovník. | Foto: ČTK

Takže postupně. Pokud ex-agent Jan Petržílek skutečně vynesl Vítu Bártovi tajné záznamy hovorů nahrané v roce 2007 pro BIS, je to malér. Velký malér. Selhání jedince, ale také selhání ochranného systému služby. Že poté Petržílek mohl v klidu, bez potíží nastoupit na analytiku protikorupčního útvaru, je další malér. Policejní složka měla být varována. Pokud BIS už tehdy něco tušila.

To, že se někdo nechá „olepit“ nahrávacím zařízením a jde na poradu důstojníků tajné služby, je zlé. Jak známo, porady se nahrávat nesmějí. Nesmí se na ně nosit nahrávací zařízení. Jde tedy zcela zjevně o nepřátelskou, "záškodnickou" akci. Porada se týkala Petržílka, takže je dost možné, že nahrávku si pořídil někdo, kdo s případem nějak souvisel. Nebo také někdo, kdo chtěl službu poškodit z jiných důvodů.

Hon na krtky a ostřílený veterán

Nelze se divit, že Lang má eminentní zájem zjistit, kdo nahrávku porady pořídil a vynesl. Detektor lži dost možná někoho ve službě vyděsil a právě tento aktér mohl informace vynést. Obíhá s nimi, nabízí je. Nejlepší obrana je útok. Nebo je dal někomu jinému, kdo s nimi obíhá.

Biska leží v žaludku Rusům; ruské ambasádě a nepřátelským ruským tajným službám. Stačí číst veřejné výroční zprávy BIS a máte jasno. Česká kontrarozvědka dlouhodobě upozorňuje na činnost ruských tajných služeb u nás.

Vyšetřování inspekce BIS, zase známý fakt, dozoruje, do jisté míry i řídí, státní zástupce. Těžko potom mohl akci řídit sám Jiří Lang, i když jako bývalý náměstek ředitele BIS pro operativní činnosti by to uměl. Státní zástupce by ho z kauzy okamžitě vyloučil, aby výsledky vyšetřování neohrozil.

Jak je to s polygrafem a s údajným donucováním? Nebylo by divu, kdyby generál Lang na své lidi zatlačil. Potřebuje nutně vědět, kdo ve službě funguje jako „krtek“. Ale zároveň ví, že mu zákon nedovoluje test na detektoru lži nařídit. Toť vše. Lang vede službu od roku 2003, pracuje v ní od roku 1990. Je mimořádně zkušený, ostřílený.

Jedna varianta tedy vypadá jasně a srozumitelně: dávkované, důvěrné informace z civilní tajné služby vypouští někdo, kdo je vyšetřováním sám ohrožen, kdo je podezřelý. Snaží se službu rozhodit a Langa zpochybnit. Běžný postup.

Jenomže nemusí jít jen o potenciálního krtka nebo krtky (aktérů úniku může být víc). Po nástupu nové vlády sledujeme stálou snahu vyměnit klíčové postavy bezpečnostní komunity. I slušné lidi s dobrým jménem. Takto byl vytlačen z místa šéfa protikorupční policie Milan Komárek. Přitom poměrně nedávno vystřídal Tomáše Martince, který neměl dobré jméno a bojoval „na život a na smrt“ s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Komárka má střídat Jaroslav Vild; chybná volba. Z předchozího postu odcházel pro špatnou práci. Zajímavé.

Vyměněn byl ředitel civilní kontrarozvědky ÚZSI. Generála Ivo Schwarze vystřídal Jiří Šašek, jehož jmenoval Milan Chovanec (ČSSD). Je již skoro definitivně vybrán nový ředitel tajné vojenské služby, která má za sebou skandály spojené s Janou Nagyovou – Nečasovou. Jan Beroun. - Opakovaně se mluví o tom, jak se židle divoce houpe pod ředitelem protimafiánské policie ÚOOZ Robertem Šlachtou. (Údajně proto, že politici nevědí, co od něj čekat. Viz slavné přepadení Úřadu vlády.)

Milan Komárek. Slušný. Vedl protikorupčníky po Tomáši Martincovi, ale nehodil se. Proč asi?
Milan Komárek. Slušný. Vedl protikorupčníky po Tomáši Martincovi, ale nehodil se. Proč asi? | Foto: ČTK

Křesla se hýbou

O výměně generála Langa se šušká půl roku. Jemu nebo službě ale politici zatím nic ani nenaznačili. Což mnoho neznamená. Šéf BIS se bere jako klíčový post, potenciálně nebezpečný „majitel informací“. Každá silná strana by chtěla bisku mít ve svých rukou, mít v jejím čele svého člověka. Lang se těší pověsti ředitele, který nenahrával ani levici, ani pravici. Zřejmě nenahrává ani Andreji Babišovi.

Pro premiéra Bohuslava Sobotku není vhodný čas na výměnu šéfa bisky. Má tisíc jiných starostí. Přitom hlavu vnitřní civilní tajné služby by měl případně hledat právě on. Zajímavý je komentář k čerstvým událostem okolo BIS, který poskytl šéf sněmovního bezpečnostního výboru Jeroným Tejc (ČSSD): „Podle mého názoru se jedná o uměle vyvolávanou kauzu s cílem poškodit ředitele služby. Podstatné je, že se s velkou pravděpodobností podařilo najít původce úniku a způsob, jakým se měl únik stát (mluví o úniku odposlechů rozhovorů Janoušek - Bém, pozn. red.) Definitivní jistotu ale může dát pouze rozhodnutí soudu.“

Podobně věc hodnotí jeden z bývalých ředitelů BIS Stanislav Devátý: „Křesla se hýbou, a tak je třeba něco vymyslet i na Langa.“ – Nejdravější je dnes Andrej Babiš. Ten už má pod sebou Finančně analytický útvar ministerstva financí (FAÚ), zlatý důl na informace. Jeho úřady spolupracují s Kobrou, složkou sestavenou na daňové úniky. Má kolem sebe lidi z bezpečnostní komunity, třeba bývalé pracovníky protikorupční policie. Bylo by s podivem, kdyby nestál o vhled do civilní tajné služby, která chrání i ekonomické zájmy státu.

Biska však leží v žaludku Rusům; ruské ambasádě a nepřátelským ruským tajným službám. Stačí číst veřejné výroční zprávy BIS a máte naprosto jasno. Česká kontrarozvědka dlouhodobě upozorňuje na činnost ruských tajných služeb u nás. Aktivní byly okolo snahy umístit v Brdech americký radar. Jejich činnost od té doby neutichla. Naopak. Těšme se na zprávu za letošní rok... Rusové mají pádný důvod Langa zpochybnit – vždyť BIS, pokud jde o Rusy, chrání české národní zájmy. Jistě by přivítali výměnu na postu ředitele, jistě by rádi, aby tam seděl někdo „zemanovský“, méně antiputinovský.

Poznámka k načasování. Jak už řečeno, premiér Sobotka nemá v současné době zájem Langa měnit. Vždy je pro něj těžké ustát vyjednávání s Babišem. (Kupříkladu šéfa FAÚ měla jmenovat vláda, ale Andrej Babiš to odmítl a jmenoval si ho prostě sám.) Volby mohou Sobotkovi ublížit. Pokud ČSSD v komunálu a Senátu neuspěje, pozice premiéra bude ještě slabší než dnes.

S tím by mohl útok na generála Langa souviset. Zesláblého Sobotku mohou začít politici nutit, ať Langa vymění. Sledujeme takovou reálnou, moderní, českou hru o trůny.

 

Právě se děje

Další zprávy