Paní učitelka Špírková z mateřské školy v Lišově u Českých Budějovic je, podle toho, co se o ní říká, dobrá učitelka. Nebyl by nejmenší důvod o ní psát v novinách - kdyby ovšem nekonvertovala k islámu a nezačala do práce nosit hidžáb, muslimský šátek zakrývající vlasy a krk. A ani to by vlastně nemusela být tak mimořádná událost - jenže někteří rodiče s tím mají problém a kontroverzní je to i pro pana starostu, který proto vyzval místní obyvatele, aby mu napsali, jaký mají na věc názor.
O události informoval online deník iDnes.cz.
"Pokud děti ovlivňuje pouze tím, že nosí šátek, pak v tom nevidím problém. Je prý vynikající učitelka. Nejschůdnější by však samozřejmě byl kompromis, že by šátek nenosila," cituje starostu Jiřího Švece iDnes.cz.
A přidává také znepokojené hlasy rodičů:
„Nevím, jak praktikuje například modlení. Myslím, že nošením šátku už zašla docela daleko. Ať si každý věří, čemu chce. Ale nechápu, že si vybrala právě toto náboženství - už kvůli jeho vztahu k ženám. Upřímně řečeno, nemám muslimy ráda, bojím se jich. Ale vím, že paní Špírková je strašně hodná, takže v tomto případě s ní problém nemám."
A také: "Rozhodně bych své dítě nedala k muslimce, ať je jaká chce. Ideologie nemá ve školce co dělat."
Sporný hidžáb paní učitelky Špírkové se může stát zajímavým testem vztahu většinové české společnosti k odlišnosti. Mateřská škola na malém městě jistě není místo, kde byste očekávali učitele, který se bude už od pohledu hlásit k „cizí" víře.
Ale co to znamená ve skutečnosti? Je učitelka v hidžábu opravdu „cizí" a „jiná"? A to dokonce natolik, že to může škodit její práci a péči o svěřené děti? Je rozdíl mezi tím, když se učitel malých dětí hlásí k islámu, šamanismu, katolictví nebo je přesvědčený ateista?
V očích řady lidí nepochybně ano. Ale zároveň platí, že muslimové mezi „námi" žijí a žít budou. A že když je někdo muslim, ještě to neznamená, že to bude nějak vnucovat dětem, o které se stará. Proč nás, zrovna když jde o muslimku, napadá, že bude do školky zatahovat ideologii? A proč nás zajímá, „jak to má s modlením"? Řešíme to snad u jiných učitelů?
Vážení čtenáři, vaše názory k tématu můžete psát do diskuse pod článkem nebo na naši adresu [email protected]. Můžete využít i facebookovou stránku Názory Aktuálně.cz. Děkujeme Vám.