Josef Bouška Josef Bouška | Komentáře
11. 10. 2021 17:54

Česko podstupuje fotbalovou bitvu. Nejspíš zvítězí. Válku už ale v mezičase prohrálo

Jako celek nejsou zdejší fotbaloví fanoušci o nic víc rasisté, nežli byli ti angličtí v 80. letech agresivní primitivové. V obou případech však příznivci, kluby i svazy příliš dlouho tolerovali ve svých řadách odpudivou menšinu.
Glen Kamara dostává žlutou kartu v zápase skupiny A EL Sparta - Rangers
Glen Kamara dostává žlutou kartu v zápase skupiny A EL Sparta - Rangers | Foto: Reuters

UEFA prošetřuje, zda se na hojně probíraném utkání Sparty proti Glasgow Rangers skutečně odehrálo rasistické běsnění. Můžeme si s velkou - leč ne absolutní - mírou jistoty tipnout, jak investigace skončí. Bučení na jednotlivé hráče se odehrává leckde, výhrady Čechů proti Glenu Kamarovi jsou jasné jako facka (přesněji jako rána pěstí) a na jiné hráče tmavé pleti nikdo nereagoval. Rasismus prokázán nebude a nám zůstane pocit vítězství. A nic nebude dál pravdě. Vyhrajeme jednu marginální bitvu, aniž bychom si všimli, že válka je dávno prohraná.

Slavný hokejový rozhodčí Kerry Fraser před pár lety přiznal, že sudí z NHL nosí v hlavě neformální seznam potížistů, kterým na ledě věnují zvláštní pozornost. Začíná to vždycky stejně: nafilmovaný pád, pár seknutí, když je pozornost rozhodčích upřená jinam. Vždycky se najde někdo bez respektu k pravidlům a protihráčům. Dříve či později pak pohár trpělivosti přeteče. Chování, které předtím vedlo k drobným výhodám, nakonec udělá z provokatéra psance, jemuž neprojde pomalu ani křivý pohled. Oficiální místa to mohou do úmoru popírat, přesto každý, kdo se někdy pohyboval v prostředí profesionálního sportu, ví, jak se věci mají.

Tohle se netýká jen hokeje a také ne pouze hráčů. Český fotbal má máslo na hlavě, terč na zádech, a pokud se něco nezmění, bude jen hůř. Zda bučení na Spartě mělo rasistický podtext, nebo ne, je úplně jedno. Představuje další kamínek do mozaiky, z níž Česká republika vychází jako problémový element, skvrna na štítu evropské kopané.

Je to fér? V kauze "děti vs. Kamara" ne, po událostech z minulé sezony by se finský záložník dočkal téhož zacházení, i kdyby vypadal jako dvojče Brada Pitta.

Avšak z celkového, dlouhodobého pohledu jde o zcela zaslouženou reputaci.

Věříme Ondrovi

Náš fotbal sklízí dlouholetou neschopnost, či možná spíše neochotu vypořádat se s rasismem na stadionech. Urážky, opičí skřeky, jude Slavia, skupinky ultras prorostlé s neonacistickou scénou, extremistické příspěvky na sociálních sítích. Nekonečné výmluvy na "pár jedinců" a plané sliby o potrestání viníků. Naprostá letargie svazu, ligy i klubů, pro které je důležitější, aby si nedejbůh nenazlobily primitivy v ochozech. A do toho navrch tradiční český pocit výlučnosti, kdy čekáme od všech ostatních, že uvidí svět našima očima, aniž bychom se alespoň občas snažili pochopit jejich pohled.

Po incidentu Kúdely s Kamarou se česká fotbalová veřejnost jako jeden muž sešikovala za slávistickým obráncem. Nebyla ochotná alespoň zapřemýšlet o kauze z obou stran. Například jak moc je reálné, že kvůli banálnímu "fucking guy" někdo zaútočí ještě po zápase na protihráče pěstmi a bude riskovat trest na pět, sedm, či dokonce deset zápasů, který mohl - a měl - přijít. Nebo jak často Kamara označuje protihráče jen tak z plezíru za rasisty.

Nic z toho Kúdelovu vinu přímo nedokazuje. Pro jeho nevinu ovšem neexistuje žádný důkaz také, takže soudný člověk by se ke kauze vyjadřoval přinejmenším zdrženlivě. Místo toho se v tuzemských kruzích ujal pohled "věříme Ondrovi". A i kdyby náhodou ne, na Západě dělají kvůli každému slůvku zbytečný rozruch. Rangers navíc hráli surově, takže máslo na hlavě mají všichni.

Nedokážeme a nechceme chápat, že sebetvrdší faul je pro většinu fotbalové Evropy prohřeškem vyplývajícím ze hry, s nulovým dopadem mimo daný zápas a stadion. Rasismus oproti tomu představuje celospolečenský problém, který škodí milionům lidí. Přesto české publikum i řada novinářů kladou obojí na stejnou rovinu a diví se, že Evropa nám nerozumí.

My, recidivisté

Když pak můžeme dát alespoň formálně najevo, že nám rasismus vadí, natruc hledáme sto a jeden důvod, proč i tohle dělat po svém. Můžeme o předzápasovém pokleknutí říci, že jde o prázdné gesto, které nic neřeší, a bude to do určité míry pravda. Přinejmenším však dává najevo, že jsme si vědomi existence daného problému a máme na něj jasný názor. Česká reprezentace místo toho zvolila mnohem hůře srozumitelné ukazování na logo kampaně UEFA Respect.

Krůček po krůčku jsme se tak dopracovali k pověsti místa, které má problémy s rasismem a místo řešení jej raději zlehčuje. Široká medializace hučících sparťanských dětí jasně ukazuje, co bude následovat. Každý zápas bude sledován, každý skutečný i domnělý problém s rasismem bude zaznamenán. Dostali jsme se do pozice vyhlášeného recidivisty, kterého policie s chutí zabásne i za plivnutí na chodník.

Můžeme lkát nad nespravedlností světa, stavět se na zadní - nebo začít něco opravdu podnikat. Prosadit tvrdé trestní postihy pro rasismus v hledištích; kdyby do toho fotbaloví bafuňáři vložili alespoň polovinu úsilí, se kterým dovedou bojovat o dotace, určitě by se cesta našla. Doživotní zákaz vstupu na stadion pro usvědčené delikventy lze zavést jako standard. Bez milosti je také možné kontumovat zápasy a zavírat stadiony tam, kde opakovaně dochází k projevům rasismu.

Čeští fanoušci jako celek nejsou rasisti o nic víc nežli byli angličtí fanoušci 80. let agresivní primitivové. V obou případech však příznivci, kluby i svazy příliš dlouho tolerovali ve svých řadách odpudivou menšinu. Anglický fotbal změnila až tragédie na bruselském Heyselstadionu v roce 1985 a následné vyloučení jeho klubů z mezinárodních soutěží na pět let. Tehdy se proti nim postavila celá fotbalová Evropa.

Češi na svůj Heyselstadion zatím čekají. A je čím dál pravděpodobnější, že se dočkají. Každý mezinárodní zápas je dnes krom jiného také čekáním na průšvih. Bohužel.

Autor je marketingový a komunikační konzultant.

Slavia krátce po vyhroceném utkání s Rangers natočila klip Ne rasismu (video z 25. března 2021)

Slavia krátce po vyhroceném utkání s Rangers natočila klip Ne rasismu | Video: SK Slavia Praha
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 3 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy