Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
27. 1. 2021 7:30

Česko se dělí na „elity“ a plebs. Názorně to ukázal kmotrův mejdan v Teplicích

Jsme čím dál rozdělenější společností. Bezdomovec jde za drobnou krádež v nouzovém stavu sedět, papaláši dělají mejdany pod ochranou policie.
Expremiér Paroubek s Petrem Bendou.
Expremiér Paroubek s Petrem Bendou. | Foto: ČTK

Ze soboty na neděli slavily desítky lidí v hotelu bývalého sociálního demokrata Petra Bendy, který bývá označován za teplického kmotra, jeho padesátiny. Mejdan v době nouzového stavu a 5. stupně PES. Účastnil se expremiér za ČSSD Jiří Paroubek, předseda Národní sportovní agentury, bývalý hokejový brankář Milan Hnilička, další známý hokejista a místopředseda Rady České televize Jiří Šlégr, krajský ředitel liberecké policie Vladislav Husák a další. Lepší společnost. Policie akci, jež je v době anticovidových opatření nelegální, prošetřuje. Zprávu přinesl server Blesk.cz.

Malé srovnání. Jihlavský bezdomovec Luděk Dvořák byl za krádež syrečků a láhve rumu v době nouzového stavu odsouzen na dva roky do vězení. Letos 12. ledna Krajský soud v Brně zamítl jeho odvolání. Pekelná přísnost. Nakolik bezdomovec ohrozil spoluobčany? A nakolik je ohrožují celebrity, které jdou na Bendův mejdan? Co jim hrozí? Exministr zdravotnictví Roman Prymula zaplatil za pobyt v hospodě pokutu 3 000.

Typické a české je, jak se účastníci vykrucují a lžou. Paroubek: "Musím říci, že žádný noční mejdan s Paroubkem se nekonal. Na mejdanech se totiž obvykle pije alkohol a já už pět let žádný alkohol nepiji. Maximálně si nechám na přípitek nalít do skleničky víno, omočím rty a skleničku po přípitku odložím. Dávat mě do souvislosti s nějakou alkoholickou oslavou je proto velmi nekorektní."

V hotelu Prince de Ligne prý řešil s ředitelem a účetním "problematiku hospodaření hotelové společnosti, s níž mám uzavřený dlouhodobý poradenský kontrakt". Dál: "Protože mé pracovní jednání skončilo v cca osm hodin večer, věděl jsem již předem, že do Prahy nemůžu cestu autem stihnout do 21 hodin, proto jsem se ubytoval v hotelu." Bendovi jen krátce poblahopřál, spojil "příjemné s užitečným". Žádné: mrzí mě to, udělal jsem chybu, kdepak, je to Paroubek přece.

(Jiný expermiér a dvojnásobný exprezident Václav Klaus zase strávil delší dobu v uzavřené restauraci; nejprve tvrdil, že tam přes hodinu seděl na záchodě, pak v DVTV řekl, že demonstroval svůj postoj: "A pokouším se některým lidem říkat, prosím vás, dělejte to taky." Levný rebel.)

Omluvil se předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička. Poté, co premiér Andrej Babiš (ANO) chování lidí na mejdanu označil za "nepřijatelné papalášství", Hnilička rezignoval na funkci poslance, nikoliv však na post vládního zmocněnce pro sport. Prý si uvědomuje zodpovědnost, kterou má coby poslanec vládní koalice. "Proto jsem se po té zbytečné chybě, kterou jsem udělal, rozhodl rezignovat na svůj poslanecký mandát. Co se týče funkce šéfa sportovní agentury, počkám, jak se k celé věci postaví sportovní prostředí. Zatím ale cítím velkou podporu." (Za jeho neodchod z čela NSA plédují mimo jiné i Jaromír Jágr, Barbora Špotáková a Radek Štěpánek. Nechápete.) Hnilička poslal 50 tisíc na sbírku organizace Člověk v tísni pro lidi v tíživé situaci.

Nezničitelný Vladislav Husák

Hnilička umí počítat. Základní plat poslance je cca 100 tisíc měsíčně, předseda Národní sportovní agentury bere 173 tisíc, jako ministr. Brankář si vybral dobře. Podobně se Jaroslav Faltýnek (ANO) přistižený v téže zavřené restauraci jako Prymula, vzdal místopředsednictví ANO, ale megavlivným poslancem zůstal a Babiš mlčí. Česko.

Celá ta slavící parta je jasná, nepříjemně přesně vystihuje poměry v zemi. Jistě, mejdany se dělají i jinde, lidé se brání úplnému uzavření, zvlášť mladí. Ale v Teplicích pařila (pardon, omočovala si rty) smetánka, která se zřejmě cítí jaksi nad námi. Když někdo otevře přes zákaz hospodu, za chvíli se tam sjedou policejní auta a udělají šťáru. Pro Bendův hotel Prince de Ligne platí úplně jiná pravidla. Policie o celé akci věděla, účastnil se jí přece její liberecký šéf Husák, a nekonala.

Hned se dostaneme k tomu, kdo je Husák, co má za sebou. Ale stačí se podívat na vyšetřování otravy řeky Bečvy, abychom viděli plasticky, jak je policie buď nečinná, nebo dokonce činná opačně (vyšetřuje, kdo z Dezy informoval novináře o menší havárii). To je dnešní Česko. Když jde o mocné (chemička Deza patří do svěřenského fondu premiéra Babiše), policie je krotká jak ochočený králíček.

S kmotrem Bendou tedy slavil i Vladislav Husák, ředitel policie Libereckého kraje. Brání se (vykrucuje), že se o akci dozvěděl až na místě a přenocoval kvůli povětrnostním podmínkám. Trapné. Je s podivem, jak dlouho se tenhle muž udržel v policii. Post policejního prezidenta (ve funkci 2005 - 2007) musel opustit kvůli vyšetřování korupce okolo rozdělování státních zakázek na výrobu biolihu. Podle Mladé fronty Dnes si v roce 2006 před pozatýkáním biolihového gangu často telefonoval s podnikatelem a bývalým poradcem Miloše Zemana Miroslavem Šloufem…

Reportéři stejného deníku Husáka také zachytili, jak jel opakovaně na dálnici při cestě do práce rychlostí až 190 kilometrů v hodině (pro něj 130 zřejmě neplatilo). Později se stal náměstkem policejního prezidenta. Z této funkce odstoupil poté, co se v pražském Obecním domě sešel s kmotry Romanem Janouškem a Tomášem Hrdličkou (kmotři ho zjevně přitahují). Šéf policie Petr Lessy jej pak jmenoval ředitelem ochranné služby. Odtud musel odejít, neboť neměl bezpečnostní prověrku. Pak se stal šéfem policie Libereckého kraje… Nezničitelný Vladislav Husák. Policejní prezident Jan Švejdar oznámil, že Husáka k 1. únoru odvolá. Předpokládám, že odejde do civilu s obřími výsluhami.

Tohle je Česko, Česko, Česko. Silně rozdělená společnost, kde systém dává běžně mocným přednost (viz vyšetřování Čapího hnízda třeba). Bezdomovec jde za drobnou krádež na dva roky sedět, na vzdorné hostinské najíždějí policejní zásahovky, papaláši si však mohou dělat, co chtějí, a prakticky nic jim nehrozí, když druhé ohrožují. Česko na hniličku.

Covidoví papaláši. Platí pro politiky jiná pravidla? A Nečas o roce bez práce (video DVTV z 25. ledna 2021)

Hosty živého vysílání DVTV jsou senátor Václav Láska, herec Pavel Nečas a redaktor Hospodářských novin Ondřej Soukup. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 48 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 50 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

Další zprávy