Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
10. 6. 2010 18:23

Chcete volit hlavu státu? Či to nechat na parlamentu?

ODS, TOP 09 a Věci veřejné se dohodly, že budou usilovat o přímou volbu prezidenta.
Foto: Aktuálně.cz

Mnohahodinové dohadování se, zda má být prezident volen zákonodárci tajně či veřejně, zákulisní pletichy, vyhrožování volitelům (rok 2008).

Měsíc a půl přetahování se o to, kdo usedne na Pražském hradě, nová hlava státu zvolena až na třetí pokus a jen díky hlasům komunistických poslanců (rok 2003).

Prezident zvolen většinou jediného hlasu a ve chvíli, kdy protikandidát sedí ve vazbě (rok 1998).

Václav Havel a Václav Klaus s manželkami.
Václav Havel a Václav Klaus s manželkami. | Foto: Ludvík Hradilek

Nic z toho už by se nemuselo opakovat. Pokud tedy ODS, TOP 09 a Věci veřejné, které v současné době jednají o vytvoření vládní koalice myslí vážně svůj úmysl předložit ještě do podzimních voleb zákon o přímé volbě prezidenta.

Čtěte také: Vládní trojka: Sepíšeme zákon o přímé volbě prezidenta

Není to zdaleka poprvé, co politici hlásají, že prosadí, aby hlavu státu volili občané (zpravidla s tímto návrhem přicházejí politické strany, jejichž kandidát neuspěl). Všechny sliby, ale i konkrétní návrhy však vždy skončily v zapomnění či byly smeteny pod stůl.

Čtěte také: Poslední hlasování: Sněm proti přímé volbě prezidenta

Pokud by zastánci přímé volby tentokrát přece jen uspěli, Česká republika by se přidala k dvanácti zemím evropské sedmadvacítky, kde prezidenta vybírají občané. V současné době je naopak spolu s Estonskem, Itálií, Lotyšskem, Maďarskem, Maltou, Německem a Řeckem ve skupině států, v jejichž čele formálně stojí člověk zvolený zákonodárci (sedm zbylých jsou konstituční monarchie).

Argumentů pro přímou volbu se objevuje celá řada. Prezident má podle jejích zastánců silnější mandát a legitimitu, může lépe ve společnosti sehrát sjednocující roli, potlačuje se vliv politických stran, dává větší šanci nezávislým osobnostem, obecně se hovoří o posílení demokracie.

Odpůrci naopak tvrdí, že přímá volba spíše odpovídá státům, jejichž ústavní systém spočívá na prezidentské formě vlády, nikoliv parlamentní. 

Nelíbí se jim posílení mandátu a legitimity, jež bez posílení pravomocí považují za zbytečné ("Postoj ODS je nepodmiňovat přímou volbu prezidenta nějakými posuny pravomocí," vysvětlil postoj k současnému „koaličnímu" záměru Petr Nečas. "Nechceme, aby byla spojována s nějakým zvyšováním pravomocí prezidenta.")

Foto: Aktuálně.cz
Blog Cyrila Svobody:
Přímá volba prezidenta republiky? To je celková revize Ústavy ČR...

Připomínají, že přímá volba přinese další výdaje ze státní pokladny (Zatímco poslední volba hlavy státu stála podle předběžných odhadů asi 350 tisíc korun nad rámec běžných výdajů obou komor parlamentu, pouhé jedno kolo přímé volby prezidenta by vyšlo asi na 700 milionů korun. Přitom se spíš počítá s vícekolovou přímou volbou. Odhad nákladů na přímou volbu provedla společnost eStat.cz a vláda jej zveřejnila na svých stránkách).

Navíc další volby by podle nich vedly k "únavě voličů", a tím pádem i celkové klesající volební účasti obecně.

A co si o přímé volbě prezidenta myslíte vy? Chcete vybírat hlavu státu sami, nebo to dál mají dělat zákonodárci? Podělte se o své názory s ostatními.

 

Právě se děje

Další zprávy