Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
24. 8. 2018 12:55

Cirkusáci vyhrají volby, v Praze na ně nikdo nemá. Už dlouho

Řídit město jako cirkus - to je ono!
Foto: Stamatoyoshi / Shutterstock.com

"Cirkusáci založili stranu, chtějí dobýt česká města. Prahu může řídit klaun i jezdec v glóbusu smrti," informoval ve čtvrtek on-line deník Aktuálně.cz.

Zpráva se týká komunálních voleb, které budou za půldruhého měsíce. Ale při bližším zkoumání je jasné, že není nová. Naopak.

Cirkusáci dobyli Prahu už v době, kdy v ní šéfovali Jiří Paroubek a rodina Kočků. Nebo spíš ještě dřív. A klaun i jezdec v glóbusu smrti město řídili už mnohokrát, naposledy dokonce v jedné osobě náměstka Dolínka. Za něj se na jízdu v glóbusu smrti přeměnila celá metropolitní doprava.

Světští čili jauneráci (podle Wikipedie "označení pro světské ve světské hantýrce") jdou do voleb. Zatím není jasné, jestli kandidátka Jauner Československo 2018 bude černým, nebo bílým koněm. Ale vyhlídky na úspěch jsou nejen díky zmíněné historické zkušenosti značné.

Copak není rozhodující dovedností v oboru politická akrobacie? Kolik veletočů jsme za poslední léta viděli, v koalicích, na grémiích, v parlamentu? Kdo jiný by v tomhle měl excelovat? A žonglování, drezúra, klauniáda, tahání králíků z klobouku, to jsou přece všední úkazy politiky. Jauneráci je mají v malíčku.

Pokud jde o volební program, měla by zabrat mobilizace proti ekoteroristům, kteří protestují proti týrání cirkusových zvířat a kazí lidem zábavu. Na stejného nepřítele sázejí i ODS nebo ANO, jen mu jdou po krku kvůli týrání motoristů a developerů. Zde tušíme nejmenší společný jmenovatel příští magistrátní koalice.

Pilířem Jauneru je i koncepce sociální péče a obrana konzervativních hodnot: "Pro hierarchii světských je typické dodržování tradic, úcta ke starším a vzájemná pospolitost," připomíná Wikipedie.

Že musí politik především bavit, je tak obehraná písnička, že si jauneráci ani nemusí do kampaně přibírat Michala Davida. Cirkus bude, vždyť tady je zábava samotnou podstatou politiky! Vklad do volebního zápasu jako hrom. Udženija trénuje na visuté hrazdě, Čižinského už dvakrát drápl tygr, Marvanovou kousl zlý poník do předloktí - ale snažíte se marně, nemáte nárok, amatéři.

Až týden před volbami do zvěřince přivezou pandu, bude definitivně rozhodnuto. Řídit město jako cirkus - to je ono! Veselá drezúra pudlů.

 

Právě se děje

před 9 minutami

EU vyzvala USA, ať přehodnotí ukončení spolupráce s WHO

Evropská unie vyzvala Spojené státy, aby přehodnotily své rozhodnutí skončit spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Krok oznámil na páteční tiskové konferenci americký prezident Donald Trump a konstatoval přitom, že WHO je pod vlivem Číny.

Na USA se v sobotu obrátila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf unijní diplomacie Josep Borrell, uvedla agentura AFP. "WHO musí být nadále schopna řídit mezinárodní reakci na pandemie, tu nynější i ty budoucí. Z tohoto důvodu je účast všech nezbytná a nutná," uvedli ve společném prohlášení.

Trump při pátečním oznámení uvedl, že Spojené státy své prostředky původně určené této organizaci věnují na jiné globální zdravotnické účely. Loni USA pokryly zhruba 20 procent rozpočtu WHO.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Třináctku zadržených kvůli loňské smrti 39 Vietnamců, jejichž těla se našla v kontejneru u Londýna, obvinili

Třináct osob, které byly ve Francii zadrženy v souvislosti s loňskou smrtí 39 vietnamských migrantů, jejichž těla byla nalezena v Británii, bylo obviněno z organizovaného pašování lidí, napomáhání při vstupu na území a ze zločinného spolčení. Šest z nich bylo obviněno z neúmyslného zabití. Dvanáct ze zadržených je ve vazbě, poslední se nachází pod soudním dohledem. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj. Těla migrantů se našla loni v říjnu v chladírenském kontejneru nedaleko Londýna.

Obvinění jsou převážně Vietnamci a Francouzi. Zadrženi byli v úterý na různých místech v okolí Paříže. Ve stejnou dobu zatkla policie v Belgii v souvislosti se smrtí vietnamských migrantů dalších 13 lidí. Mezinárodní operaci koordinovala agentura EU pro justiční spolupráci Eurojust a policejní agentura Europol.

Loni 23. října byla v chladírenském kontejneru v průmyslové zóně na východ od Londýna objevena těla 31 mužů a osmi žen, dvěma z obětí bylo pouhých 15 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy