Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
25. 5. 2018 11:10

Know-how krásných nových kopií. Bouráním mostů za lepší Česko

Byznysplán památek, ve kterých nebude pravá klimatizovaná staročeská vyhlídková hospoda s tahací harmonikou, se stane konkurenceneschopným.
Posudek: Nevyhovující.
Posudek: Nevyhovující. | Foto: Viktor Vondra

Šestý nejbohatší region Evropské unie se jmenuje Praha. Mají tu i mosty. Chodí to s nimi asi takhle: Stavba, pokud nespadne sama, se nechá sejít věkem, pak se lidem zavře před nosem a nakonec je předložen "rozumný" návrh, že se vyplatí ji zbourat.

Takhle se ovšem k majetku nechovají boháči, ale zbohatlíci.

Imitace

V jihokorejském Soulu už nějaký čas stojí celkem věrná kopie orloje i s věží Staroměstské radnice. Jmenuje se Castle Praha a uvnitř je restaurace, kde vaří vepřo-knedlo-zelo.

Ve čtvrtek deník MF Dnes informoval, že železniční most přes Vltavu, který se stal ikonickou součástí pražského panoramatu, je podle posudku neopravitelný - není divu, když se ho léta nikdo nenamáhal ani důkladně natřít - a má jít k zemi. Protože je památkově chráněný, měla by ho nahradit jeho kopie.

Po Libeňském mostu je to další případ, kdy se ušlechtilá a důležitá stavba nechá zchátrat a vyřešit to má její demolice a následující pokus o napodobeninu (u Libeňského mostu není jistý ani ten).

Na památku

Slova "památková ochrana" definitivně míří do uvozovek. Když k ní přistoupíme tak, že "památku" můžeme v klidu nahradit imitací, je jen otázkou času, kdy se korejská varianta prosadí i u nás. Až se zjistí, že kopie disponují vyšší užitnou hodnotou. Byznysplán památek, ve kterých nebude pravá klimatizovaná staročeská vyhlídková hospoda s plzní, svíčkovou a tahací harmonikou, se stane konkurencezcelaneschopným.

Know-how krásných nových kopií. Investice do lepšího Česka: Ať odpadne, co je omšelé! Stačí přece, když si schováme na památku suvenýr. A proč kvůli tomu máme jezdit až do Koreje, no ne?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy