Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
25. 5. 2018 11:10

Know-how krásných nových kopií. Bouráním mostů za lepší Česko

Byznysplán památek, ve kterých nebude pravá klimatizovaná staročeská vyhlídková hospoda s tahací harmonikou, se stane konkurenceneschopným.
Posudek: Nevyhovující.
Posudek: Nevyhovující. | Foto: Viktor Vondra

Šestý nejbohatší region Evropské unie se jmenuje Praha. Mají tu i mosty. Chodí to s nimi asi takhle: Stavba, pokud nespadne sama, se nechá sejít věkem, pak se lidem zavře před nosem a nakonec je předložen "rozumný" návrh, že se vyplatí ji zbourat.

Takhle se ovšem k majetku nechovají boháči, ale zbohatlíci.

Imitace

V jihokorejském Soulu už nějaký čas stojí celkem věrná kopie orloje i s věží Staroměstské radnice. Jmenuje se Castle Praha a uvnitř je restaurace, kde vaří vepřo-knedlo-zelo.

Ve čtvrtek deník MF Dnes informoval, že železniční most přes Vltavu, který se stal ikonickou součástí pražského panoramatu, je podle posudku neopravitelný - není divu, když se ho léta nikdo nenamáhal ani důkladně natřít - a má jít k zemi. Protože je památkově chráněný, měla by ho nahradit jeho kopie.

Po Libeňském mostu je to další případ, kdy se ušlechtilá a důležitá stavba nechá zchátrat a vyřešit to má její demolice a následující pokus o napodobeninu (u Libeňského mostu není jistý ani ten).

Na památku

Slova "památková ochrana" definitivně míří do uvozovek. Když k ní přistoupíme tak, že "památku" můžeme v klidu nahradit imitací, je jen otázkou času, kdy se korejská varianta prosadí i u nás. Až se zjistí, že kopie disponují vyšší užitnou hodnotou. Byznysplán památek, ve kterých nebude pravá klimatizovaná staročeská vyhlídková hospoda s plzní, svíčkovou a tahací harmonikou, se stane konkurencezcelaneschopným.

Know-how krásných nových kopií. Investice do lepšího Česka: Ať odpadne, co je omšelé! Stačí přece, když si schováme na památku suvenýr. A proč kvůli tomu máme jezdit až do Koreje, no ne?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 3 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy