"Rozhodně tu tedy nechci sahat konkrétním lidem do svědomí - moc dobře vím, jak spletité to všechno bylo. Zdá se mi ale, že předlistopadové členství v KSČ dává o charakteru člověka mnohem jednoznačnější zprávu než to, že se objevil na nějakém seznamu StB," napsal ve svém blogu na Aktuálně.cz filosof Jaroslav Peregrin.
Svým textem vyvolal rozsáhlou debatu čtenářů na téma, do jaké míry o člověku vypovídá to, že byl během minulého režimu členem komunistické strany. Bloger Peregrin narážel především na skutečnost, že se novým českým erurokomisařem stane Štefan Füle, který byl před takzvanou sametovou revolucí členem KSČ.
Celý text a diskuse na blogu Jaroslava Peregrina: Takoví jsme byli? |
Například debatér Honza ve čtenářské debatě pod textem upozorňuje, že pořádáme hon na oběti režimu v seznamech STB, ale ignorujeme autory seznamů a omlouváme komunisty, což jsou lidé, kteří se ke spolupráci přihlásili dobrovolně.
Diskutující vystupující pod přezdívkou Id naopak píše, že Fülleho bude hodnotit až podle jeho činů. "Že byl 'komanč', to ničí práva, svobody a povinnosti neohrozí," myslí si čtenář.
Infobox
- Další čtenářské debaty moderované editory Aktuálně.cz najdete v rámci projektu Blogy osobností ZDE.
Další blogerka Aktuálně.cz Jana Hradilková v diskusi pod textem Jaroslava Peregrina píše: "Jmenování Štefana Fuleho do funkce eurokomisaře považuji za stvrzenku čistého a z hlediska národní většiny (at už pravé či levé, konzervativní či liberální) nezbytného pragmatismu české politiky. Tak bylo vždy, malověrní, tak bylo vždy. Debatovat o tom, proč tomu tak je, zřejmě stále postrádá smyslu. Pragmatismus se stal téměř náboženstvím."
Co o lidech vypovídá členství v KSČ? Mají být tito lidé ve vrcholných politických funkcích?
Do čtenářských debat moderovaných editory Aktuálně.cz se můžete zapojit pod výše uvedeným blogem nebo přímo pod tímto textem.