Praha - Má v Brdech vyrůst radarová základna, součást amerického protiraketového deštníku? Či by vláda měla vyslyšet volání většiny českých obyvatel a žádost Spojených států odmítnout?
Tyto otázky rozdělují nejen veřejné mínění, politickou scénu, ale rozdílné odpvědi na ně nabízejí i blogeři z řad politiků, vědců či publicistů, kteří své texty zveřejňují na Aktuálně.cz.
"ČSSD jako strana, která aspiruje na opětovné převzetí vládní odpovědnosti je samozřejmě ochotna do budoucna o všech politicko-bezpečnostních otázkách jednat. Věci se mohou změnit. Ale musí se upřímně řečeno především změnit vojenská doktrína a schopnost anticipace vývoje v samotných Spojených státech amerických," píše předseda ČSSD Jiří Paroubek.
Jiří Paroubek: Naše „Ne radaru" je výsledkem racionální ochrany českých národních zájmů |
"Odpůrci umístění radarové základny u nás a raketové v Polsku jsou schopni vytáhnout tisíce negativistických argumentů proti, ale s reálným návrhem řešení našich bezpečnostních potřeb nikdo nepřichází," píše ve svém blogu pražský primátor Pavel Bém.
Pavel Bém: Radarová otázka |
"Děkuji, nechci být americkou letadlovou lodí - posádkou, která neví, kam bude zítra poslána a kam popluje," říká Lubomír Zaorálek, stínový ministr zahraničí za ČSSD.
Lubomír Zaorálek: Blaničtí rytíři pod americkou vlajkou |
"Jsem liberál a ponechávám mínění každého na jeho osobním vkusu. Já osobně už od rané puberty dávám přednost Elvisu Presley nebo Ray Charlesovi před německými Valkýrami i ruskou častuškou. A tak, kdyby bylo nějaké referendum, tlačil bych se u urny s lístkem „Americkému radaru ANO", říká bývalý prcní polistopadový předseda KSČM Jiří Svoboda.
Jiří Svoboda: Radar jako historické trauma nepoučitelných |
"...tvrzení, že se Írán chystá napadnout Evropu a USA svými jadernými zbraněmi (mi připadá) snad až jako nějaký žert nebo úmyslný test toho, co všechno je obyvatelstvo schopno spolknout. Opravdu mám věřit, že se Írán k něčemu takovému chystá?? Proč by to proboha dělal?" ptá se profesor Václav Hořejší.
Václav Hořejší: Dobrý den, radare... a pozor na slony! |
"Od počátku té nešťastné myšlenky umístit v českých zemích americký radar jsem přesvědčený, že to není dobrý nápad. Rmoutí naši slovanskou duši, křiví náš samorostlý charakter, nutí nás vyndat z kapes naše zlaté privatizační ručičky, nedá nám spát, protože bychom se mohli do něčeho zaplést," ironizuje sociolog Ivan Gabal.
Ivan Gabal: My, protiraketoví kutilové v Čechách a na Moravě |
"Chápu, že zejména poslední období vlády George Bushe jr. pro něj poskytla docela vydatnou munici, ale přece jen mi ve svém celku přijde z hlediska pragmatického krátkozraký a z hlediska morálního vůči Američanům nespravedlivý. Jako bychom zapomněli, kde a kdy všude se Američané nasazovali, když všichni ostatní selhali," píše předseda Legislativní rady vlády a poslanec za KDU-ČSL Cyril Svoboda.
Cyril Svoboda Co nás skutečně hlavně v Evropě ohrožuje? |
"Radary byly leckde umístěny dosti blízko sídel... To ovšem nic nemění na skutečnosti, že v demokratické a svobodné společnosti má veřejnost právo na solidní management všech relevantních rizik. Bez analýzy a eliminace alespoň těch nejpodstatnějších rizik lze projekt považovat za hazard se životy," upozorňuje ve své analýze možných rizik výstavby radaru v Čtenářově blogu diskutující prezentující se pod blogy Aktuálně.cz jménem Bigjirka.
Čtenářův blog: Tak nám mají v Brdech postavit radar... |