Přes sedmdesát tisíc čistého měsíčně. "Pánové, nechci se vás dotknout, ale kdo z vás to má?" chlubil se v roce 2007 před novináři svým poslaneckým příjmem někdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek.
Jeho základní plat - stejně jako všech poslanců i senátorů - tehdy přitom činil 61 400 korun hrubého (po loňském čtyřprocentním snížení je to nyní 58 944 Kč hrubého). Zbytek do "více než sedmdesáti tisíc čistého", tedy kolem třetiny Paroubkova příjmu, tvořily náhrady, které zdanění nepodléhají (bere je paušálně každý zákonodárce a pohybují se v rozmezí od 31 900 do 43 300), nejrůznější benefity a kompenzace.
Čtěte také: | Ambrozek vzdal kandidaturu, zneužil poslanecké náhrady Pouze na Aktuálně.cz: Majetkové poměry nových poslanců |
Exšéf ČSSD není samozřejmě jediný, kdo na ně uplatňuje nárok. Naopak, berou je všichni zákonodárci. Jen paušální příspěvek na dopravu dělá desetitisíce korun, ať už jej poslanec pro dopravu využívá či nikoliv. Navíc ale sněmovna proplácí svým členům předložené letenky, nehledě k tomu, že MHD mají zadarmo. Druhá paušální a nezdaněná částka má být využita jako stravné a pro reprezentativní účely.
Jan Lipold: Bezedný poslanecký bankomat |
Někdejší ministr financí a Paroubkův stranický kolega Bohuslav Sobotka nedávno přiznal, že si z poslaneckých náhrad pořídil byt. Bývalého poslance za KDU-ČSL a exministra životního prostředí Libora Ambrozka zase výrok, že mu stejné peníze pomohly postavit si dům, připravila o možnost stát se náměstkem jihomoravského hejtmana (Ambrozek, i když bydlel v pražském bytě, pobíral nejvyšší náhradu za dopravu - 17 tisíc korun, neboť byl zvolen za jižní Moravu.
Někteří zákonodárci ale považují kritiku poslaneckých a senátorských náhrad za pokryteckou.
Příjmy a náhrady zákonodárců (v korunách)
9100 - nezdanitelná náhrada na reprezentaci a stravu v ČR
Nezdanitelné náhrady na dopravu podle vzdálenosti bydliště nebo kanceláře ve volebním obvodě
22 800 - do 50 km (včetně pražských zákonodárců)
25 600 - do 150 km
28 500 - do 250 km
34 200 - nad 250 km
Tyto náhrady se nevyúčtovávají, poslanci si je nechávají v plné výši.
Měsíčně náhrady, které parlament proplácí na základě smluv určeným osobám nebo firmám:
až 17 000 - ubytování v Praze
do 14 300 - odborné a administrativní práce
do 35 000 - souhrně platy asistentů
od 14 200 do 33 200 - kancelář ve volebním obvodu včetně zařízení a služeb podle velikosti města
2200 - kancelářský materiál
7000 - telefonní účty a internet
Nárok mají také na:
plně vybavenou a hrazenou kancelář v Praze
bezplatnou tuzemskou veřejnou dopravu
proplacení letenek na jednání parlamentu a při služebních cestách
dvaapůlkrát vyšší diety při zahraničních služebních cestách než ostatní zaměstnanci
úhradu hotelů při cestách jak doma, tak v zahraničí
funkcionáři parlamantu mají nárok na služební auto i pro soukromé účely (předseda a místopředsedové vedle toho mají auto s řidičem).
„Náhrady jsou, a ví to každý zaměstnanec i zaměstnavatel, zúčtovatelné nebo nezúčtovatelné, tzv. paušální. Vědí to jistě o novináři, ale to jim nebrání čas od času rozpoutat kolem paušálních náhrad poslanců nesmyslné orgie," napsal například ve svém blogu Stanislav Křeček (ČSSD).
Stanislav Křeček: Náhrady - klacek na poslance |
O změně současného stavu, který kritizuje jak veřejnost, tak podle potřeby občas i všechny politické strany, se však hovoří již léta. Žádný návrh zatím v parlamentu neprošel. Naposledy hovořila o případném zdanění náhrad při sestavování vlády i současná koalice. Na to, aby příslušný zákon prosadila ve sněmovně, má hlasů dost.
Je však zdanění náhrad tou nejlepší cestou, jak celý systém změnit, zprůhlednit je, nastavit spravedlivěji.
Senátor Jiří Dienstbier (zvolený na kandidátce ČSSD) nabízí jiné řešení.
„Jako zástupce OSN jsem měl v New Yorku 300 dolarů na den na všechno a bylo jen na mně, jaký luxus si poskytnu. Na Západě je to běžná praxe. Žádné cifršpióny na to nepotřebují. Proti vykukům všech národů, kteří si na týdenní zasedání vybrali peníze a zdrhli, se v mezinárodních organizacích pojišťují jen tím, že na začátku vám dají zálohu a zbytek poslední den jednání nebo zasedání," píše Dienstbier.
Jiří Dienstbier: Náhrady, diety, Ambrozek a jiní |
I on se ale pozastavuje nad tím, že se veřejnost resp. média o příjmy svých zástupců v zákonodárných sborech zajímají.
„Lze se také ptát, proč se media tolik vyžívají ve věcech, které jsou směšné ve srovnání s rozkradeným miliardami v rámci veřejných zakázek a jiných tunelů nebo s nestoudnými příjmy některých manažerů a členů dozorčích rad," míní Dienstbier.
Další možností je zrušit zcela veškeré náhrady a benefity, zvednout těm, kdo zasedají v parlamentu plat a něchat je, ať si z něj všechno hradí sami podle vlastního uvážení. Od bytu v Praze, přes dopravu, asistenty, kanceláře ve volebních obvodech, telefony až po kancelářské potřeby.
Kolik by to mělo být? Senátor Jaroslav Kubera (ODS), který tento model prosazuje, kdysi "střelil od boku" 275 tisíc korun.
A co si o platech zákonodárců, zdanitelných i nezdanitelných náhradách různých benefitech a kompenzacích myslíte Vy?