Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 11. 2017 7:30

Co se to v Česku děje? Rasismus, útoky, hněvivá společnost s nervy nadranc

Nic se nám neděje, a přece se měníme k horšímu. Politici by měli ubrat plyn, přestat podněcovat nenávist, než se tu sežereme jak krysy v lahvi.
V 90. letech si s Miroslavem Sládkem a jeho lidmi nikdo nebyl ochotný ve sněmovně ani sednout do lavice. Nyní jsou Tomio Okamura a jeho lidé bráni jako regulérní partner...
V 90. letech si s Miroslavem Sládkem a jeho lidmi nikdo nebyl ochotný ve sněmovně ani sednout do lavice. Nyní jsou Tomio Okamura a jeho lidé bráni jako regulérní partner... | Foto: Economia

Měníme se, žijeme sice v míru, ale zároveň v sílícím neklidu. Stačí pohled na uplynulých deset dní: varující sled událostí, který vypovídá o společenské změně. Roste napětí, nepřátelství, volbami to neskončilo. Víc a víc pěstujeme "my a oni" a ti "oni" jsou nepřátelé. Znesvářená, odcizená společnost. Zášť je denně živena. Nebezpečné.

Večer co večer vidíme ve zprávách Tomia Okamuru, extremistické uskupení SPD. Novinář Pavel Vondra tweetoval: "V 90. letech si s M. Sládkem a jeho lidmi nikdo nebyl ochotný ve sněmovně ani sednout do lavice. Nyní jsou T. Okamura a jeho lidé bráni jako regulérní partner a prezidentovi by prý nevadilo, kdyby zasedli ve vládě. Atmosféra se jednoznačně mění." Přesné.

Před týdnem média psala o rasismu v Teplicích. Teplický deník zveřejnil fotku prvňáčků z tamní základní školy - bez jmen. Později se objevila na jedné z nacionalistických stránek, ovšem už se jmény dětí, převážně romských a arabského původu. Fotka byla sdílena na sociálních sítích a komentována: "Tam by sednul granát jak p**el na prkýnko!" "Třída plná teroristů" atd. Do školy chodí urážlivé maily. Šílené.

V sobotu 4. listopadu asi dvacet fanoušků Sigmy Olomouc napadlo v Praze muže původem ze západní Afriky. Pro barvu pleti. Řvali na něj, že je černá huba a špinavej negr, že se má vrátit do Afriky, že by černoši a Židi měli jít do plynu. Strhli ho na zem, mlátili, mačkali na něj citron.

Nikdo v tramvaji mu nepomohl, nezastal se ho, řidička zřejmě dělala, že napadení nevidí, divila se pak, že chce volat sanitku a policii. Lidé většinou nechtěli svědčit. Napadený zde žije deset let, mluví česky, programátor. Tohle jsme my? Tohle je "pokroková", moderní Praha?

Další případ taky popisuje, jak umíme být nenávistní. V úterý 7. listopadu radní městské části Brno-střed za hnutí Žít Brno Svatopluk Bartík zveřejnil na Facebooku, že Miloš Zeman trpí rakovinou a zbývá mu nejvýše sedm měsíců života. Jako vysvětlení Bartík napsal: "Je vysoký veřejný zájem na tom, aby to veřejnost věděla."

Odporné a navíc dezinformace. Lékaři prezidenta tvrzení vyvrátili. Levný útok na Zemana, za kterým člověk cítí bující nesnášenlivost, chuť ublížit. I kdyby to byla pravda, je na Zemanovi, jak svůj zdravotní stav popíše veřejnosti.

Je to svině

Ve čtvrtek 9. listopadu se k Bartíkovi v TV Barrandov vyslovil prezident. Bude chtít omluvu a pět milionů korun, řekl také: "Kdybych použil svého oblíbeného výrazu, že ten člověk je svině, tak mě někdo obviní z vulgarismu. Ale on je svině, protože tohle se prostě nedělá."

Nejvyšší představitel země sprostě nadává, nedokáže se opanovat. Byl nefér napaden, ale sám odpovídá stejně sprostě, na rozdělení, nenávisti dál pracuje.

A znovu prezident, který tuzemce silně ovlivňuje. Minulý týden měl předvolební mítink v Lipníku nad Bečvou. Policie, "jeho" policie, tam zjevně neadekvátně zasáhla proti protestujícím, kteří před vystoupením Zemana pustili slavnou píseň Modlitba pro Martu.

Slavný song byl na pódiu sotva slyšet, což dokládá video ze setkání s občany, které (zrady netuše) zveřejnil mluvčí Ovčáček. Avšak v pátek, když končil návštěvu Olomouckého kraje, Zeman tvrdil, že to nebyla tichá hudba "ale řev, kakofonie, která naprosto přerušila úvodní projev pana starosty".

Zřejmě mu nepustili Ovčáčkovo video. A zase: proč to říká, když to zjevně není pravda? Proč obrací proti protestujícím hněv svých fanoušků? Proč to tu dělá horší?

A ještě jednou prezident. Ve čtvrtek v TV Barrandov mluvil o "nepřizpůsobivých", pravil, že to jsou lidé, kteří odmítnou nabízenou práci, i když jsou zdraví. "Že mezi těmi je devadesát procent Romů, to je asi pravda. Ale může tam být také deset procent bílých flákačů a my k nim máme přistupovat naprosto stejně…"

Rasistický výrok hlavy státu odsoudili romští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny: "Prezident země si nemůže dovolit veřejná prohlášení tohoto typu bez podložených dat a údajů. Znevažuje tím postavení jedné ze zákonem uznaných národnostních menšin a podporuje negativní postoje občanů," uvedli.

Plynování Židů a Cikánů 2017?

V pátek 10. listopadu se blízký spolupracovník Tomia Okamury a tajemník klubu SPD Jaroslav Staník střetl s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou-Tominovou (ČSSD). Byl opilý a podle jejího svědectví řekl: "Vy jste ta ministryně Marxová-Engelsová. Vy podporujete homosexuály." Další svědci popsali, že Staník mluvil o plynování Židů a Cikánů. Poslanec Marek Černoch (zvolený za Úsvit) řekl: "Bylo to dokonce mnohem horší. Vyzýval k tomu, aby se všichni homosexuálové, Romové a Židé stříleli už po narození."

Staník je jedna z klíčových postav SPD. Odporný rasismus už přímo ve sněmovně. Ale SPD a Tomio Okamura jsou bráni jako regulérní politický partner, Zeman je podporuje. Náš nový svět.

Česká společnost se mění rychle. Rasismus tu byl vždycky, ale teď má otevřené dveře. Příčiny známe, nemalá část politiků místní lidi děsí, štve proti menšinám a cizincům. Jsme vibrující, rozzlobená, rozhněvaná parta.

Nedávno jsem v tramvaji viděl, jak Češka nadávala Němcům, kteří jeli z divadla. Vadili jí "cizáci, co se u nás roztahujou". O pár dní dřív dala v tramvaji stařena pěstí mamince s kočárkem sedící na místě pro invalidy. Jistě, lidé u nás taky pomáhají, slabým, menšinám, uprchlíkům, třeba Člověk v tísni a mnohé další organizace, jiní brzdí nenávist a brání násilí, iniciativa HateFree kupříkladu.

Politici by měli ubrat plyn, přestat podněcovat nenávist, hledat dohodu, než se sežereme jak krysy v lahvi. Nic se nám neděje, ale měníme se k horšímu. A ještě něco: tu dohodu nelze hledat ani s Okamurou a Staníkem, ani s lidmi, kteří bijí Afričany kvůli tomu, že jsou černí.

Ale tohle snad česká většina nechce, nepodporuje? Pak to ovšem bude muset říct, brzy a hodně nahlas. Nic zlého se nám neděje, ale vypadá to, že máme nervy nadranc. Co kdyby se nám něco zlého stalo doopravdy?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Skupina útočníků na východě Iráku zabila 11 lidí a dalších 15 zranila. Útočníci byli vyzbrojeni poloautomatickými zbraněmi

před 2 hodinami

Veselý se blýskl 24 body, ale Fenerbahce podlehlo v Eurolize Barceloně

Basketbalista Jan Veselý odehrál nejlepší zápas v této sezoně Evropské ligy, ale těsné porážce Fenerbahce Istanbul s Barcelonou 74:76 nezabránil. Český reprezentant nasbíral 24 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu. K tomu přidal osm doskoků.

Do poslední minuty šlo Fenerbahce s pětibodovým mankem, ale díky Veselému vykřesalo naději na zvrat. Český hráč byl 43 sekund před koncem faulován, proměnil jeden trestný hod, po druhém nepřesném si doskočil míč a snížil na 72:74. V koncovce se domácí opět snažili dostat míč k Veselému, ale neúspěšně. Dostal se k němu však Devin Booker a nekompromisní smečí vyrovnal. Hostům vyšla poslední akce - v poslední sekundě rozhodl v obtížné střelecké pozici Nikola Mirotič, který do té doby nijak nezářil. Minul všech šest trojek a zápas zakončil s osmi body.

Turecký tým prohrál čtvrtý z šesti zápasů, zatímco Barcelona si udržela stoprocentní bilanci a je v čele soutěže.

Evropská liga basketbalistů - 6. kolo: Fenerbahce Istanbul - FC Barcelona 74:76 (za domácí Veselý 24 bodů, 8 doskoků, 2 asistence), Monako - Crvena zvezda Bělehrad 70:62, Olympiakos Pireus - Alba Berlín 87:83, Maccabi Tel Aviv - Žalgiris Kaunas 76:62, Bayern Mnichov - Milán 83:77.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Súdánská armáda nechala odejít domů premiéra Abdalláha Hamduka i jeho ženu

Vojáci je zadrželi spolu s dalšími vládními představiteli při pondělním převratu.

Jeho vůdce generál Abdal Fattáh Burhán na dnešní tiskové konferenci oznámil, že je premiér v jeho domě z bezpečnostních důvodů.

Večer agentura AFP s odvoláním na jiný armádní zdroj oznámila, že se mohl premiér i jeho žena vrátit domů. "Doprovodili jsme premiéra Abdalláha Hamduka k němu domů, kolem jeho bydliště byla zavedena bezpečnostní opatření," sdělil tento zdroj. Odmítl ale podle AFP říci, zda je premiér v domácím vězení.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V litvínovské chemičce hořela trafostanice, škoda je 25 milionů

V areálu litvínovské petrochemické společnosti Orlen Unipetrol RPA v úterý hořela trafostanice. Požár, jehož příčinou byla technická závada, způsobil podle odhadů škodu 25 milionů korun, uvedli na twitteru ústečtí krajští hasiči.

Trafostanice v litvínovské chemičce vzplanula dnes odpoledne. Uhasila ji podniková jednotka profesionálních hasičů. Na místo přijel také hasičský vyšetřovatel. "Škoda způsobená požárem byla předběžně odhadnuta na 25 milionů Kč," uvedli krajští hasiči.

Společnost Unipetrol RPA vyrábí v rafineriích Litvínově a Kralupech petrochemické, rafinérské a agrochemické výrobky. Na trh dodává především motorová paliva, topné oleje, asfalty, zkapalněné ropné produkty či polyetylen. V rafinerii v Litvínově-Záluží firma ročně zpracuje kolem 5,4 milionu tun ropy.

Další zprávy