Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
12. 2. 2010 21:11

Co zmizelo z okolní přírody? Podle čtenářů vrabci

Seriál Aktuálně.cz: Co charakterizuje uplynulých deset let?
Foto: Aktuálně.cz

„Vrabci - je jich opravdu málo. Sýkorek také ubylo a ani vlaštovky už nepřilétají v takovém počtu jako dříve," napsal jeden ze čtenářů v rámci ankety seriálu Aktuálně.cz, kdy lidé píší do redakce text v délce jedné sms zprávy, co charakterizuje posledních dekádu a co podle jejich názoru bude charakterizovat příštích deset let.

Ve druhém díle seriálu čtenáři do redakce psali, která zvířata či rostliny z okolí jejich domova za poslední desetiletí zmizely a co z přírody podle jejich názoru bude chybět kolem jejich domovů za deset let.

Foto: Aktuálně.cz
První díl seriálu:
Fakt "hustý tunel" aneb Která slova charakterizují posledních deset let 

Do redakce dorazilo přes 600 „internetových sms" (odesílat názor jste mohli v tomto článku).

Vrabec domácí
Vrabec domácí | Foto: Wikipedie

Čtenáři většinou uvádějí, že z jejich okolí ubyli ptáci - nejvíce, a to přes osm desítek čtenářů - napsalo, že se z přírody okolo jejich domovů vytratil vrabec. Časté byly i zmínky o vlaštovkách, čápech a koroptvích, zato podle pozorování některých čtenářů přibylo strak.

Úbytek ptáků není zdání - podle hrubého odhadu České ornitologické společnosti za posledních třicet let z české přírody zmizelo asi 10 milionů opeřenců. Vrabců ubylo výrazně, a to na celém kontinentě. Podle některých výzkumů v Evropě zmizelo v posledních letech 80 až 90 procent vrabců polních, ubývá i vrabců domácích.

Podle ornitologů se v Česku snížil také počet kukaček, koroptví anebo čejek (počet čejek chocholatých se v posledních letech snížil až o zhruba 90 procent). Přibývá naopak datlů černých, kachen divokých nebo křepelek polních.

Čtenářům chybí také mnohé dříve časté druhy motýlů a podle některých také čmeláků není tolik, co dříve. „Dokonce mám pocit, že ubývá ovádů," píše další ze čtenářů.

Také pozorování čtenářů úbytku některých druhů motýlů podporují odborníci."Vyhynulo už 19 druhů našich motýlů a více než polovina zbytku je ohrožená (88 druhů)," uvádí se například ve Zprávě o stavu přírody a krajiny.

Dvě desítky čtenářů uvedly, že z jejich okolí v poslední dekádě zmizeli chrousti, kterými se, jak píše jeden z diskutérů z Brněnska, v minulosti i „krmily slepice".

Z dalších zvířat, kterých viditelně ubylo, čtenáři často zmiňují mloky, zajíce nebo raky (těch podle některých naopak v posledních letech přibylo). A třeba čtenáři Ivanu Matulovi z Jeseníků v okolní přírodě chybí čolci, chocholouši či malá rybka vranka obecná.

V druhé části ankety čtenáři měli v délce jedné SMS zprávy odhadnout, co z přírody - jak ji známe dnes - zmizí během příštího desetiletí. Několik čtenářů zmínilo ježka nebo včely, další se obávají, že ubude lučních květin, třeba zvonků. 

Jedna ze čtenářek - z Orlickoústecka - si myslí, že v jejím okolí povážlivě ubývá třeba jitrocele a berušek.

V internetových sms se objevily i ještě poněkud černější předpovědi. Například jeden ze čtenářů se obává, že do deseti let vyhynou „slušní lidé". Devět dalších čtenářů uvažuje ještě pesimističtěji: za deset let podle jejich názoru v přírodě bude chybět člověk.

 

Dvacet let ve dvou sms/2000-2010-2020

Foto: Aktuálně.cz
Čtenáři v serálu Aktuálně.cz mapují dvě desetiletí - to uplynulé, 2000-2010, i to, co máme před sebou, 2010-2020. Jak se proměňuje příroda, technologie, jak lidé? Čím jsme platili a budeme platit v budoucnu? Stačí poslat internetovou SMS (ne z vašeho mobilu, ale zadarmo, z našich stránek) a z tipů čtenářů redakce sesteví obraz desetiletí. Další díl seriálu Aktuálně.cz uveřejníme v nejbližších dnech.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy