Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
24. 1. 2010 13:39

Fakt "hustý tunel" aneb Jak vidíte uplynulých deset let

Pomozte nám vybrat slova desetiletí 2000-2010-2020. Pošlete nám virtuální sms.
Foto: Aktuálně.cz

„Hustý" a „tunel". Tato dvě slova podle čtenářů Aktálně.cz zatím nejlépe charakterizují  uplynulé desetiletí.

Vyplynulo to z ankety, do níž jste jen za uplynulý týden zaslali několik stovek sms. 

A výraz, s nímž se budeme setkávat stále častěji? Jen málokdo si jej troufl odhadnout, několik vás se ale shodlo na jménu země: Čína. 

Zúčastněte se
naší ankety:
 
2000-2010-2020
Vyberte slova desetiletí (a pošlete sms)

Vaše dosavadní tipy se dají rozdělit do dvou kategorií: do té první patří slova, jež vyjadřují deziluzi z uplynulých let popřípadě si je lidé spojují s nejrůznějšími negativními jevy.

Často vás (vedle již zmiňovaného „tunelu") napadaly výrazy jako „zklamání, beznaděj, rozčarování", ale také „dluh, exekuce, terorismus, 11. září, expanze islámu, Tálibán, korupce." Několik sms obsahovalo slovní spojení „humanitární bombardování".
Těch optimistických přišlo jen velmi málo a převládaly mezi nimi „demokracie" a „lidská práva".

Ve druhé skupině jsou pak novotvary, které se objevily nejčastěji v hovorové češtině v uplynulých několika letech. Zpravidla jde o slova přijatá z angličtiny.

Zde opakovaně zaznívaly výrazy „on-line, mainstream, mobil, vygooglit, komp, noťas, net, wi-fi, sociální síťě, frikulín". Z novotvarů ryze české provenience jste si nejčastěji vzpomněli na „hustý, fičák, mazec" či „kalba". 

Na budoucnost si trouflo jej několik z vás.  „Za 10 let budeme přemýšlet, co to byla slušnost," napsal například pan Kozák. Dalšího čtenáře napadly v souvislou s příštím desetiletím výrazy „konec světa,  válka,  přírodní katastrofy, starý časy."

Své tipy na slova desetiletí (uplynulého i toho budoucího) můžete posílat i nadále.  V dohledné době je opět shrneme a napíšeme vám, jak nejčastěji pojmenováváte nedávnou minulost i blízkou budoucnost.

Dvacet let ve dvou sms/2000-2010-2020

Foto: Aktuálně.cz
Zkuste s námi zmapovat dvě desetiletí - to uplynulé, 2000-2010, i to, co máme před sebou, 2010-2020. Jak se proměňuje příroda, technologie, jak lidé? Čím jsme platili a budeme platit v budoucnu? Stačí poslat SMS (ne z vašeho mobilu, ale zadarmo, z našich stránek) a my z vašich tipů sestavíme obraz desetiletí. Další díl unikátního seriálu Aktuálně.cz, který tvoříte spolu s námi (tentokrát věnovaný technologiím) uveřejníme tento týden.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy