Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
24. 1. 2010 13:39

Fakt "hustý tunel" aneb Jak vidíte uplynulých deset let

Pomozte nám vybrat slova desetiletí 2000-2010-2020. Pošlete nám virtuální sms.
Foto: Aktuálně.cz

„Hustý" a „tunel". Tato dvě slova podle čtenářů Aktálně.cz zatím nejlépe charakterizují  uplynulé desetiletí.

Vyplynulo to z ankety, do níž jste jen za uplynulý týden zaslali několik stovek sms. 

A výraz, s nímž se budeme setkávat stále častěji? Jen málokdo si jej troufl odhadnout, několik vás se ale shodlo na jménu země: Čína. 

Zúčastněte se
naší ankety:
 
2000-2010-2020
Vyberte slova desetiletí (a pošlete sms)

Vaše dosavadní tipy se dají rozdělit do dvou kategorií: do té první patří slova, jež vyjadřují deziluzi z uplynulých let popřípadě si je lidé spojují s nejrůznějšími negativními jevy.

Často vás (vedle již zmiňovaného „tunelu") napadaly výrazy jako „zklamání, beznaděj, rozčarování", ale také „dluh, exekuce, terorismus, 11. září, expanze islámu, Tálibán, korupce." Několik sms obsahovalo slovní spojení „humanitární bombardování".
Těch optimistických přišlo jen velmi málo a převládaly mezi nimi „demokracie" a „lidská práva".

Ve druhé skupině jsou pak novotvary, které se objevily nejčastěji v hovorové češtině v uplynulých několika letech. Zpravidla jde o slova přijatá z angličtiny.

Zde opakovaně zaznívaly výrazy „on-line, mainstream, mobil, vygooglit, komp, noťas, net, wi-fi, sociální síťě, frikulín". Z novotvarů ryze české provenience jste si nejčastěji vzpomněli na „hustý, fičák, mazec" či „kalba". 

Na budoucnost si trouflo jej několik z vás.  „Za 10 let budeme přemýšlet, co to byla slušnost," napsal například pan Kozák. Dalšího čtenáře napadly v souvislou s příštím desetiletím výrazy „konec světa,  válka,  přírodní katastrofy, starý časy."

Své tipy na slova desetiletí (uplynulého i toho budoucího) můžete posílat i nadále.  V dohledné době je opět shrneme a napíšeme vám, jak nejčastěji pojmenováváte nedávnou minulost i blízkou budoucnost.

Dvacet let ve dvou sms/2000-2010-2020

Foto: Aktuálně.cz
Zkuste s námi zmapovat dvě desetiletí - to uplynulé, 2000-2010, i to, co máme před sebou, 2010-2020. Jak se proměňuje příroda, technologie, jak lidé? Čím jsme platili a budeme platit v budoucnu? Stačí poslat SMS (ne z vašeho mobilu, ale zadarmo, z našich stránek) a my z vašich tipů sestavíme obraz desetiletí. Další díl unikátního seriálu Aktuálně.cz, který tvoříte spolu s námi (tentokrát věnovaný technologiím) uveřejníme tento týden.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy