Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
24. 1. 2010 13:39

Fakt "hustý tunel" aneb Jak vidíte uplynulých deset let

Pomozte nám vybrat slova desetiletí 2000-2010-2020. Pošlete nám virtuální sms.
Foto: Aktuálně.cz

„Hustý" a „tunel". Tato dvě slova podle čtenářů Aktálně.cz zatím nejlépe charakterizují  uplynulé desetiletí.

Vyplynulo to z ankety, do níž jste jen za uplynulý týden zaslali několik stovek sms. 

A výraz, s nímž se budeme setkávat stále častěji? Jen málokdo si jej troufl odhadnout, několik vás se ale shodlo na jménu země: Čína. 

Zúčastněte se
naší ankety:
 
2000-2010-2020
Vyberte slova desetiletí (a pošlete sms)

Vaše dosavadní tipy se dají rozdělit do dvou kategorií: do té první patří slova, jež vyjadřují deziluzi z uplynulých let popřípadě si je lidé spojují s nejrůznějšími negativními jevy.

Často vás (vedle již zmiňovaného „tunelu") napadaly výrazy jako „zklamání, beznaděj, rozčarování", ale také „dluh, exekuce, terorismus, 11. září, expanze islámu, Tálibán, korupce." Několik sms obsahovalo slovní spojení „humanitární bombardování".
Těch optimistických přišlo jen velmi málo a převládaly mezi nimi „demokracie" a „lidská práva".

Ve druhé skupině jsou pak novotvary, které se objevily nejčastěji v hovorové češtině v uplynulých několika letech. Zpravidla jde o slova přijatá z angličtiny.

Zde opakovaně zaznívaly výrazy „on-line, mainstream, mobil, vygooglit, komp, noťas, net, wi-fi, sociální síťě, frikulín". Z novotvarů ryze české provenience jste si nejčastěji vzpomněli na „hustý, fičák, mazec" či „kalba". 

Na budoucnost si trouflo jej několik z vás.  „Za 10 let budeme přemýšlet, co to byla slušnost," napsal například pan Kozák. Dalšího čtenáře napadly v souvislou s příštím desetiletím výrazy „konec světa,  válka,  přírodní katastrofy, starý časy."

Své tipy na slova desetiletí (uplynulého i toho budoucího) můžete posílat i nadále.  V dohledné době je opět shrneme a napíšeme vám, jak nejčastěji pojmenováváte nedávnou minulost i blízkou budoucnost.

Dvacet let ve dvou sms/2000-2010-2020

Foto: Aktuálně.cz
Zkuste s námi zmapovat dvě desetiletí - to uplynulé, 2000-2010, i to, co máme před sebou, 2010-2020. Jak se proměňuje příroda, technologie, jak lidé? Čím jsme platili a budeme platit v budoucnu? Stačí poslat SMS (ne z vašeho mobilu, ale zadarmo, z našich stránek) a my z vašich tipů sestavíme obraz desetiletí. Další díl unikátního seriálu Aktuálně.cz, který tvoříte spolu s námi (tentokrát věnovaný technologiím) uveřejníme tento týden.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy