Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
6. 8. 2013 7:30

ČSSD na křižovatce mezi sebevraždou a moderní levicí

Vyslovit důvěru Rusnokově vládě pro ČSSD znamená, že posílí Miloše Zemana a SPOZ
Pokud budou poslanci ČSSD hlasovat pro důvěru vládě Miloše Zemana, pak Bohuslav Sobotka prohraje svoji velkou bitvu a měl by jako předseda strany rezignovat.
Pokud budou poslanci ČSSD hlasovat pro důvěru vládě Miloše Zemana, pak Bohuslav Sobotka prohraje svoji velkou bitvu a měl by jako předseda strany rezignovat. | Foto: Ludvík Hradilek

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka i první místopředseda Michal Hašek se domnívají, že se sociální demokracie octla na křižovatce. Rozhoduje se o její budoucnosti na minimálně pět příštích let. Zůstane svébytnou, o sobě rozhodující stranou? Nebo se stane nástrojem jednoho jediného člověka, prezidenta Miloše Zemana?

Má sociální demokracie odmítnout Rusnokovu vládu? Má jí dát důvěru? Existují v ČSSD pádné důvody PRO kabinet Jiřího Rusnoka? Najde se aspoň jeden argument?

V parlamentní demokracii ČSSD rozumný argument pro kabinet Jiřího Rusnoka nenajde. Ta vláda vznikla z vůle Miloše Zemana proti vůli demokratických parlamentních stran včetně sociální demokracie. Její přijetí vytváří precedent - příště už to bude „normální". A to příště nastane hned po volbách, ať už se odehrají kdykoliv. Za normální situace by po nich měl být sestavením vlády pověřen předseda vítězné strany. Nejspíš Bohuslav Sobotka. Pokud dostane Rusnoko-Zeman důvěru, může být po volbách jmenován kdokoli. Pro rusnokovce najde ČSSD jedině pseudoargumenty.

Strach je mizerný rádce

1. Bude mít pokoj od Miloše Zemana, vyhoví mu. Prezident se jeví jako nebezpečně, krutě silný soupeř. Ale to je v zásadě omyl, on je silný jedině tehdy, když mu lidé jako Michal Hašek ustupují, když se mu podřídí. Důvěra rusnokovcům by vyplynula za dvou postojů: ze strachu a z nezdravé, nedemokratické slepé oddanosti.

Michal Hašek poslouchá Hrad jako hodinky. Podrývá autoritu předsedy Sobotky, zorganizoval puč 12 hejtmanů v krajích.
Michal Hašek poslouchá Hrad jako hodinky. Podrývá autoritu předsedy Sobotky, zorganizoval puč 12 hejtmanů v krajích. | Foto: CPA Eduard Erben

2. Rusnokovci vystřídali vládu Petra Nečase (ODS). Zdá se tedy, že jaksi brání návratu takto složené pravice (ODS + TOP 09 + LIDEM) k vládnutí. Pravdou je, že zemanovláda není ani levá, ani pravá. Nejblíže má k Zemanovcům (SPOZ). Ta strana zase není ani levá ani pravá. Je Zemanova. Ovládají ji lidé orientovaní nikoli na Západ, ale na Rusko. Rusko je dlouhodobě nedemokratický systém. Pokud chce ČSSD podpořit orientaci na Moskvu, má Rusnoka podržet.

Zeman by v druhém kole skutečně mohl jmenovat Miroslavu Němcovou (ODS) premiérkou. Je ta hrozba reálná? Popřel by sám sebe. Svým voličům slíbil: Nečasovu vládu zastavím. Pokud by ji teď jmenoval, zradil by své voliče.

Mohl by mít jediný motiv: osobně uškodit Sobotkovi a ČSSD. Prezident by po jmenování Němcové řekl: Podívejte, já nechtěl pravicovou vládu, chtěl jsem lidovládu, zemanovládu, rusnokovládu, ale pan Sobotka mi to překazil, je to jeho vina. Proto teď musím jmenovat Němcovou. - Ale obstojí to jako argument pro volbu zemanovlády? Jistě ne. Je to vydírání.

Hašek zorganizoval puč krajů

3. Podpora Rusnoka umožní předčasné volby. Když dostane kabinet důvěru, TOP 09 podpoří ČSSD a rozpustí sněmovnu. Zase pseudoargument. Sociální demokracie bude rozložena, není vůbec jisté, že celá podpoří rozpuštění dolní komory.

4. Kabinet Jiřího Rusnoka podporují kraje. Prý se s novými ministry lépe komunikuje. Taky čekají víc peněz. Ve skutečnosti je to Haškův puč v ČSSD, kdy proti řádně zvolenému předsedovi postavil coby předseda Asociace krajů ČR hejtmany. Dvanáct z nich v pondělí podpořilo Rusnoka. Pro stranu je to v podstatě katastrofa.

Novou vládu dobře reprezentuje ministr kultury Jiří Balvín. Stal se symbolem nesmyslných čistek.
Novou vládu dobře reprezentuje ministr kultury Jiří Balvín. Stal se symbolem nesmyslných čistek. | Foto: ČTK

Silné jsou argumenty proti důvěře Rusnokovi.

1. Zásadní je ochrana parlamentního systému. Bohuslav Sobotka to dobře chápe. Stav, kdy v zemi vládnou jakoby strany a ve skutečnosti jimi manipuluje jeden člověk, prezident, je mimořádně nežádoucí, i kdyby byl ten jedinec svatý (a to on, jak víme, skutečně není).

2. Už dnes máme na Hradě silné mocenské centrum. Předseda ČSSD řekl jasně: „Myslím, že riziko druhého mocenského centra tady existuje. Říkám to dopředu schválně tak nahlas, aby si sociální demokraté uvědomili, že pokud máme unést břemeno vládní odpovědnosti a jednou by sociální demokracie měla vést tuto zemi, a máme hodně co napravovat po devastujících výsledcích pravicových vlád, tak musí být sociální demokracie vedena z jednoho místa."

Proč? Mimo jiné proto, že ponese za vládnutí odpovědnost. Ne prezident nebo Vratislav Mynář, tedy ústa jeho myšlenek a hrubý hradní kancléř.

Strana přeběhlice

3. Pokud premiér Jiří Rusnok důvěru dostane, povede vládu přeběhlíků. Jinak důvěru získat nemůže. A bylo by opravdu děsivé, kdyby se přeběhlíkem stala celá ČSSD! Kdyby přeběhla od sebe samé k Miloši Zemanovi, který ji dlouhodobě, nejen po nástupu na Hrad, ničí.

Místopředseda SPOZ Martin Nejedlý zvažuje žalobu na Sobotku a míní, že v ČSSD je
Místopředseda SPOZ Martin Nejedlý zvažuje žalobu na Sobotku a míní, že v ČSSD je | Foto: Vojtěch Marek

4. Voliči jsou naladěni proti politikům. V této situaci Sobotka hájí nejen ČSSD, ale i institut politické strany obecně. Politická strana je pod kontrolou voličů. Miloš Zeman pět let nijak kontrolován nebude.

5. Nejde jen o vládu, o to, co jakoby nabízí voličům (modré z nebe), ale jde i o způsob, jak byla vytvořena, s jakým záměrem. Mimo sněmovnu a s jasným cílem rozkládat ČSSD. Důkaz? Vratislav Mynář i místopředseda SPOZ Martin Nejedlý, oba velmi tvrdě útočí na Sobotku.

Předseda ČSSD nedávno řekl, že Nejedlý je skutečným hybatelem vlády, nikoli Rusnok. Místopředseda SPOZ poté o Sobotkovi napsal: „Spíše by si nejdříve měl takový předseda udělat pořádek ve vlastní straně, kde, dle mého názoru, je míra respektu vůči jeho osobě téměř nulová, než začne lživě napadat členy jiných politických stran."

To je vážná věc, přímý, hrubý útok na předsedu politické strany, která se demokratickou volbou dostala do sněmovny. Zároveň sledujeme další díl msty Miloše Zemana (přes své koně) za nezvolení prezidentem v roce 2003. Za zradu. Jak víme, Sobotka ho tehdy nevolil.

Nejedlý Sobotkovi vyhrožuje žalobou. Je vidět, že předseda ČSSD trefil do černého. Nejedlý: „Každý slušný člověk napočítá do deseti, než něco řekne, místo toho, aby z úst vypouštěl lži, hrubé nepravdy, dokonce bláboly, za které se po deseti minutách musí stydět. Na rozdíl od jiných odmítám řešení jakýchkoli dalších sporů prostřednictvím médií a vše předložím ke zvážení svému právnímu zástupci k případné žalobě." - Nejedlý, podporován Zemanem, se s tím nemaže.

Zastavená modernizace ČSSD

6. Zeman chce v ČSSD změnit poměry, zařadit zpátečku, zastavit modernizaci ČSSD. Stojí za povšimnutí, že za Sobotkou stojí Mladí sociální demokraté (MSD) - cosi jako budoucnost ČSSD. Předseda MSD Lukáš Kaucký vítá pád Nečasovy vlády, ale dodává: „MSD se však obávají, že vláda Jiřího Rusnoka s ohledem na své složení a dosavadní vyjádření svých členů moderní levicové ideály nesdílí..."

Miloš Zeman vyrobil z předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové jakéhosi strašáka, který má děsit sociální demokracii.
Miloš Zeman vyrobil z předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové jakéhosi strašáka, který má děsit sociální demokracii. | Foto: Vojtěch Marek

7. Rusnokova vláda škodí přímo ČSSD, její voliči jsou zčásti nakloněni Zemanovi a všemu, co je Zemanovo, tedy i Rusnokovi. Premiér slíbí cokoli, ale nemůže to splnit, jsou to jen výkřiky, sliby. Část voličů ovšem míní, že „tak by to mělo být" (viz snížení platů na Úřadu vlády atd.). Neuvědomují si, že  bez sněmovny Jiří Rusnok a Martin Pecina a další své sliby nesplní. Zemanovští voliči pak budou říkat: „Jó, kdyby tu byli zůstali ti rusnokovci, to by všechno šlo jinak, mnohem a mnohem lépe..."

8. Pokud dá ČSSD Rusnokovi důvěru, posílí Zemana. Bude to volba pro Zemana (však se také z výšin Hradu snese do sněmovny, aby sociální demokraty zkontroloval). Bude to volba pro někoho mimo ČSSD, de facto pro rozkladný prvek. Sociální demokracii to oslabí a její předseda bude paralyzován. Popravdě by měl po vyslovení důvěry rusnokovcům-zemanovcům okamžitě rezignovat na post předsedy strany.

Důvěra = podpora SPOZ

9. Důvěra Rusnokovi pomůže Zemanovcům, straně SPOZ. Není pochyb, že někteří ministři budou později za SPOZ kandidovat proti sociální demokracii.

10. Podstatné je, co vláda už předvádí. Sedí v ní Jan Fischer, améba, které je zřejmě úplně fuk, kde bere peníze na kampaň. Vláda už rozjela čistky, výměny lidí za svoje koně, někde viditelně (České dráhy, Národní divadlo), někde méně na očích (ministerstvo zahraničních věcí). U Národního divadla (ND) ministr kultury Jiří Balvín narazil na „kulturní frontu" a Rusnok ředitele ND z donucení vrátil do funkce. Podivuhodné je, že Balvína neodvolal. Vlastně to divné není. O takových věcech zjevně rozhoduje Hrad.

11. Roli hraje i již zmíněný vztah k ODS a TOP 09 - místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach a Michal Hašek - zjevně na popud Hradu - vytvořili nový obraz Nepřítele - straší nejen pravicí, která je momentálně na kolenou, ale pravici vtělili do postavy Miroslava Kalouska (TOP 09).

Škromach kritizoval návrh Sobotky, aby při hlasování o důvěře Rusnokově vládě sociální demokraté opustili sál: „Mám pocit, že jsme se těmito výstupy zařadili mezi ODS a TOP 09 a že za ně odvádíme špinavou práci."

Hašek zase reagoval na slova Sobotky o tom, že je nutné hájit parlamentní demokracii proti prezidentskému systému: „Sociální demokracie a žádný její vrcholný představitel by podle mého názoru neměl papouškovat hloupé fráze Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga."

ČSSD přitom jistě ví, že každý průtah, kdy TOP 09 nebude ve vládě a bude se stavět do čela odboje proti Hradu, pomůže Schwarzenbergově straně minimálně u vlastních voličů. Rusnokova vláda jak topce, tak ODS vyhovuje. Poskytuje jim odklad, oddálení voleb, které by teď pravici přály nejméně.

Závěr? Podpora rusnokovcům je pro sociální demokracii něco jako sebevražda.

 

Právě se děje

Další zprávy