Libor Stejskal Libor Stejskal, red | Komentáře
24. 12. 2011 9:00

Čtenáři Aktuálně.cz se loučili s Václavem Havlem

Zveřejňujeme e-mailem zaslané projevy účasti v souvislosti s úmrtím Václava Havla
Foto: Aktuálně.cz

 

Stovky a stovky projevů účasti v souvislosti s úmrtím Václava Havla přicházely od pondělka na adresu Aktuálně.cz. Všechny jsme zveřejnili a tady si je můžete přečíst. Děkujeme vám.

Další zaslané kondolence najdete ZDE.

Odchod Václava Havla je velkou ztrátou. Odešel člověk, který nejen za pravdu bojoval, ale který i v pravdě žil. Čest jeho památce a upřímnou soustrast všem pozůstalým.
Jiri Vecera

Žádná taková osobnost není v dohledu. Česko poklesne ve světovém intelektuálním významu.
Jindra Herejk

Občane Václave Havle,
škoda,že jsi odešel,byl jsi jediný pravdomluvný člověk, který to myslel s národem dobře,opravdu jsi se podobal tatíčkovi Masarykovi svým jednáním a postojem,možná teď, když se díváš z nebe, tak si naši vládní činitelé z Tebe vezmou příklad a začnou se k nám občanům chovat lépe. Děkuji Ti za svobodu Miriam s rodinou

Pan prezident Havel byl člověk, pro něhož zcela zaslouženě truchlí celý svět. V naší rodině se o něm často mluvilo a bude tomu tak i dále. Zanechal po sobě velké dílo a mnoho pro své ušlechtilé cíle vytrpěl. Zpráva o jeho smrti byla šokem pro celou naši rodinu.
Za rodinu Černých Pavlína Černá.

Dekuji ti mily Vaclave,ze jsi udelal konecne neco dobreho pro nasi zem a odesel si,jeste jednou dekuji,petr

Zase je o jednoho z těch, na něž můžeme být hrdí, méně. Díky za naději, za svobodu, za inspiraci. Za lidskou slušnost, která se stále více z veřejného života ztrácí. Děkuji, pane prezidente.
J. Kohout

Není mnoho těch, o kterých lze říci, že se zasloužili o stát. Není ani mnoho těch, kteří svým kreditem ovlivnili vývoj této země tak významně jako Václav Havel. Jeho odchodem ztrácíme více než si možná uvědomujeme.
Čest jeho památce.
Jan Baloun, Rokycany

Bylo krásné žít s Vámi v jedné zemi. Bude krásné na Vás vzpomínat po zbytek našich životů.
Tomas L. KV

Upřímnou soustrast rodině a všem nejbližším...a Vám pane prezidente velké díky za to,co jste pro nás udělal. Moc si vás vážím.
Petra Prchalová

Děkueme Vám za vše pane Prezidente.
S úctou
Petr Stibora j.r.

Vás a miloval Vás, pane prezidente Václave Havle, a tak to zůstane i dál v přítomnosti a lásce Boží. Vy a pan kardinál František Tomášek, arcibiskup pražský, duchovní otec národa, jste největšími lidskými, duchovními a morálními osobnostmi českého národa v současných dějinách.
Děkuji vám oběma za všechno a děkuji Bohu, že jsme mohli po dlouhou dobu žít ve vaší přítomnosti a v této významné době.
P.ThMgr.Karel Jan Macků

Odchodem Václava Havla odešlo i kus mého já /jsem ročník 1939/ IFK.

Vaše heslo " Pravda a láska zvítězí " je pro mne zákonem. Kéž by tak bylo i pro naši politickou garnituru. Děkuji za vše, co jste pro nás vykonal.
Jana V.

Vážený Pane prezidente,
Děkuji, že jste byl. Vaše myšlenky a vykonané skutky přetrvají a budou stále s námi.
Díky nim jste se stal nesmrtelným. Čest Vaší památce a nejhlubší soustrast všem blízkým.
Odpočívejte v pokoji Pane prezidente.
Lukáš Mrkvička (Praha)

Teplice 19.12.2011
 Paní Dagmar Havlové
rodině pana Václava Havla
Praha
Přijměte prosím moji upřímnou soustrast nad úmrtím pana prezidenta Václava Havla. Nepřestal pro mne být "panem prezidentem" ani po skončení posledního funkčního období, a nepřestane být pro mne člověkem se srdcem naplněným láskou, žijícím v mém srdci i po jeho odchodu z tohoto světa.
Mgr. Jan Maryško

 Vážený p.Václave Havle,
děkuji Vám,že mohu vychovávat své děti ve svobodné demokratické zemi.
Odpočívejte v pokoji.
Ať pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Simona Šumovská s rodinou

Kdo nezažil neví, co dál říct...... Budiž Vám země lehká pane Havle.

Psal se rok 1997 a má dcera šla k zápisu do první třídy.
 
Na klopě kožené bundičky měla " placku "s Václavem Havlem  a zazpívala písničku od Jar. Hutky, Krásná je zem.... všechny sloky - je dost dlouhá.
Přítomné paní učitelky se dívaly dost divně,ale právě kvůli Václavu Havlovi , se mohli už jen divně dívat.Byly většinou těsně před důchodovým věkem,tak že si pamatovaly ještě trochu jinou školu.
Když jsem byla v 7 měsíci těhotná ,stála jsem na Václaváku v davu lidí a zvonila klíči. Zvonila se mnou i má dcera.
Dnes lituje odchodu Václava Havla se mnou. Bude jí v lednu 22 let a to zvonění jí zůstalo. A jeho, Václavův , pohled na svět a víra v lidi a naší zem získala tenkrát v roce 1997.
 Dana Farkasová , Praha

Je toho tolik,co bych chtěla říci,sdělit,napsat.Bohužel,přes valící se slzy,nemohu.
Tiše si zpívám,píseň,která vše vystihuje."Děkuji" od Karla Kryla.
Děkuji za "svobodu",děkuji,že jste byl našim "moudrým"prezidentem
S Velkou úctou a  láskou,
Hanka+Jakub+Matěj R.

Vážený pane Václave Havle.Duchovno Vaší rodiny na mě působí již padesát let v Barrandovské lokalitě od atelieru přes terasy až k  Vltavě. Trávím zde v zeleni zahrady volný čas.Od svého dětství až po mých 63 roků.Děkuji Vám za obětování Vašeho zdraví,psychiky a duševna v boji proti zlořádu jak domácí tak zahraniční totalitní politice.Udržme ryzí zlatou demokracii! Budu Vás mít pane prezidente Václave Havle v srdci až do konce svého života.Je nám doma moc smutno. 
Luděk Zýka

Dašo upřimnou soustrast,vaš manžel byl pronás buh. Antonín

Patřím k lidem, kteří se narodili již ve dnech svobody a demokracie a to hned v oněch dnech prvních. A za to vděčím hlavně tomuto velkému člověku, člověku který pro nás všechny vybojoval svobodu, mír a demokratický stát. Pana Havla si nesmírně vážím a ne jen já, ale všichni, kdož tady v České i Slovenské republice žijeme bychom mu měli být po celý náš život zavázáni. Odešel velký člověk, velký avšak skromný, dobrosrdečný, s pro mě velmi milým smyslem pro humor, odešel hrdina .. Navždy budeme vzpomínat! Čest Vaší památce pane Václave Havle a upřímnou soustrast paní Havlové i všem blízkým. Rodina Heczkova, Třinec.

Odchod této přímé, vzdělané, hřejivě lidské, upřímné a hlubokomyslné osobnosti je velkou ztrátou nejen pro český národ, ale i celý svět. Škoda, že mezi námi ( a zvláště mezi naší politickou elitou) nemáme podobných osobností více. Václav Havel právem patří mezi největší osobnosti českého národa .. Čest jeho památce a upřímnou soustrast jeho blízkým.

Děkuji za tu čest, že jsem mohl pro pana Havla v době jeho perzekucí vykonat malou službu.Ani jako pozdější prezident se nezměnil - slušnost a umění naslouchat druhým - zůstal takový do smrti.
 Skutečnou čest jeho památce a soustrast všem jeho blízkým
 Ivan J.

Vždy zůstane pan prezident Václav Havel v našich srdcích a v naši mysli. Odpočívejte v pokoji. Národu jste dal své celé "JÁ"
Tatiana N. a Petr M. Praha

My lidé, žijící v této zemi, víme, že se slovy se nedá vyjádřit, co pro nás Václav Havel dokázal udělat. Díky tomuto člověku se staly sny o
svobodě skutečností, sny o lepší budoucnosti, živější. Navždy v nás zůstanou slova díků, jež byla tak silná a proto byla vryta do paměti jako písmo svaté do památného kamene.

Váš odchod nás velice zarmoutil ,děkujeme za všechno co jste pro nás udělal, nikdy nezapomeneme.
Děkujeme za svobodu a za Vaše veliké srdce.V našich srdcích budete stále. Děkujeme .
 Rodina Hejlova

S hlubokým zármutkem v srdci jsme celá rodina přijali zprávu o úmrtí našeho milovaného pana prezidenta.Budeme vždy s láskou vzpomínat a učit naše malé dcery, kdo byl pan Václav Havel a co pro tuto zemi vybojoval.Nikdy nezapomeneme --rodina Šatných, Vrchlabí

Moc děkuji pane prezidente, za sebe, za své děti a naše vnoučata.

Je to smutný den, kdy Václav Havel zemřel. Má obrovské zásluhy za hladké začlenění České republiky do společenství demokratických zemí, se všemi výhodami a určitými nedostatky které tyto země mají. Dosáhl cílů téměř nepředstavitelných, ale objevují se i názory, že toho měl udělat více. Ale co by zbylo na ostatní?  Jistě je dobře, že jeho dílo není ukončeno, a že pro každého se nabízí možnosti v něm pokračovat.

...dobří lidé odcházejí...děkuji za lepší život...

Odešel slušný člověk. Takových moc nebylo. A není. Pláču.

Děkuji za setkání a velmi si ho vážím, před dvěma lety na Febio festu s panem Václavem Havlem a jeho chotí, nejupřímější soustrast Vám paní Dášo. Liby

S odchodem exprezidenta Václava Havla odešla i silná osobnost novodobých českých dějin a symbol demokracie a míru
Lukáš (Valašské Meziříčí)

Chci vyjádřit hlubokou soustrast paní Dagmar a všem pozůstalým. Odešel člověk, kterého jsem si velice vážila. Byl tím nejlepším co nás v polistopadové době mohlo potkat. Správný člověk na správném místě. Nikdy nezapomenu.
M. Bergmanová

Hluboce zarmouceni se loučíme s velkou osobností, která pro nás znovu otevřela cestu ke svobodnému a plnohodnotnému ľivotu a vrátila nás mezi civilizované obyvatele světa. Pane prezidente, děkujeme!
Vrtiškovi Praha

Děkuji za vąe co jste dokázal během svého ľivota. Váą odkaz je budoucností pro nejen pro náą národ, díky Vám víme co vyznávat a za co bojovat. Jste v Naąich srdcích.
Michal Jambor

Váľený pane prezidente,
vzpomínám si na listopadové události roku 1989, kdy jsem jako klouček seděl
s babičkou a dědečkem u televizoru a ve svých 9 letech poprvé vnímal Vaąe jméno, Vaąi osobnost.
Dědeček s babičkou plakali radostí a ątěstím nad pádem komunismu,k němuľ jste přispěl lvím podílem.
Dědeček s babičkou uľ mě před roky opustili, proto bude v pátek sedět u televizoru uľ bez nich.
Tentokrát budu já plakat nad Vaąím odchodem.
Měl jsem Vás rád pro Vaąi upřímnost, úsměv a lidské cítění.
Kéľ by si český lid znovu uvědomil svoji podstatu a skutečné hodnoty.
S vděčností navľdy Jaroslav V.

Váľený pane prezidente,
zpráva o Vaąem úmrtí mě zastihla v zahraničí.
Jsem z toho smutná, prohlíľela jsem si dnes na Centru fotografie z Vaąeho ľivota a připomněla si tak, co jste pro náą národ vąechno udělal.
Díky Vaąemu úsilí, Vaąí víře v lásku a pravdu a Vaąí vąestrannosti jsme dosáhli svobody a nových moľností. Já Vám za to z celého srdce děkuji.
Eva Baránková, Sokolov

Jeho význam přesahoval hranice naąí malé země. Byl ochoten trpět za to, čemu věřil. Zůstává i nadále symbolem disentu, boje proti útlaku, autoritativním řeľimům a bezpráví. Zpráva o jeho smrti zarmoutila celý svět a nic menąího si Václav Havel, český hrdina, nezaslouľí. Budiľ mu země lehká.
Jiří Alexa

Váľený a milý pane prezidente,
čest vaąí památce, děkujeme Vám za vąechno, co jste pro nás vykonal dobrého.
Nikdy na Vás nezapomeneme.
Upřímnou soustrast rodině a nejbliľąím.
(C)ímovi, Puklice

Děkujeme panu Václavu Havlovi za to, co dokázal udělat pro naąi zemi
a přejeme upřímnou soustrast.
Boľena a Jiří - Opava

Jeste?cie wielkim narodem. Udowadniacie to, obdarzaj?c nas takimi bogatymi uczuciowo i mentalnie ludĽmi.
?wiat bez takich indywidualno?ci jak Vaclav Havel, byłby ubogim i smutnym miejscem.
Jste velký národ. Dokazujete to díky takovým citově a mentálně bohatým lidem. Svět bez individualit jako Václav Havel byl by mnohem smutnějąí a chudąí.
Upřímnou soustrast Rodině a vąem Čechům projevuje
P.H. /Polsko/

Uľ navľdycky budete NA(C)ÍM prezidentem.Děkujeme.Světlana Sinani

Pane prezidente,
zustanete navzdy v srdci mem i moji rodiny.
Magda Pospisilova

Váľený pane prezidente Václave Havle,
děkuji za to, ľe i díky vám mohu ľít ve svobodné zemi. Děkuji za vąe co jste pro naąi vlast udělal.
ČEST VA(C)Í PAMÁTCE !
S úctou Petr Eichler Karlovsky

Ano bolí to. A bolet nepřestane.
Ono není tak jednoduché říct CO člověk pocítí.
Představte si, ľe ztratíte ruku. Kdyľ to bude pro
praváka pravá je to váľně ztráta kterou pocítí...
A TO byl pan Havel KDO jej můľe kdy nahradit?
Říha

Váľený pane prezidente,
budete tady chybět, stejně jako tu chybí Vaąe ľena Olga. Děkuji moc, ľe jste byl idealistou, protoľe prezident by jím být měl. A bylo to krásné vidět, ľe i ideály mají v politice místo. Vľdy>> ideály dělají člověka člověkem. A i kdyľ nyní ideály nejsou ne hradě vítány, díky Vám mám naději, ľe je moľné, aby se na hrad dostal člověk, pro kterého je pravda a svoboda víc, neľ ekonomický zisk.
Josef Polívka

Opustila nas celosvetove respektovana osobnost, symbol ceske statnosti, symbol svobody a demokracie, Vaclav Havel. Necht jeho duse odpociva v pokoji.
Hlubokou soustrast pani Dagmar a vsem pozustalym.
Vlasta Cokovicova, Podgorica, Cerna Hora

Pane prezidente,
a>> je Váą ľivot inspirací pro nás vąechny.
S úctou
Robert Kořínek

Upřímnou soustrast vąem pozůstalým.
S panem Václavem Havlem odeąel státník, který věřil pravdě a lásce a snaľil se ji optimismem jeho vlastním naplňovat.
Odeąel politik, který dokázal navázat na Masarykovsko - Beneąovu politiku sluąnosti a hlavně vľdy stál na straně svého národa. Jeho zásluhy jsou jistě velké a na dlouho nedostiľné.
Odeąel politik, státník člověk, který pro nás udělal moc a moc práce a je ąkoda, ľe někteří dneąní politici na to rychle zapomněli.
Pane Václave Havle budiľ vám nebe milostivo a dívejte se dolů s optimismem, ľe to opravdu dobře dopadne.
Ladislav B. (C)umava

Nikdy se nesmířím s tím, ľe odcházejí lidé, které mám ráda,...
Díky,....

Váľený pane prezidente Havle, nikdy na Vás nezapomenu.
Petr Trávníček

takovy člově měl zůstat mezi nama smutne

Milý pane Václave Havle, díky ,ľe jste byl a věřte ,ľe pro nás budete
dál ,pro naąe děti a daląí generace.Jeątě jednou děkuji Kateřina Andělová

Chtěli bychom toho tolik napsat, ale z očí se derou slzy a ze rtů jen jediné slovo Děkujeme.
Kvačkovi s maminkou

Upřímnou soustrast vąem pozůstalým. S panem Václavem Havlem odeąel státník, který věřil pravdě a lásce a snaľil se ji optimismem jeho vlastním naplňovat.
Odeąel politik, který dokázal navázat na Masarykovsko - Beneąovu politiku sluąnosti a hlavně vľdy stál na straně svého národa. Jeho zásluhy jsou jistě velké a na dlouho nedostiľné.
Odeąel politik, státník člověk, který pro nás udělal moc a moc práce a je ąkoda, ľe někteří dneąní politici na to rychle zapomněli.
Pane Václave Havle budiľ vám nebe milostivo a dívejte se dolů s optimismem, ľe to opravdu dobře dopadne.

Váľený pane presidente, děkuji za sebe, své děti i za vąechny, co přijdou po nich, ľe jste nám vąem ukázal tu pravou cestu a jak po ní jít. Kéľ Pravda a Láska skutečně zvítězí.
Vąem Vaąim blízkým upřímnou soustrast a Vám, a>> Pán dá lehké odpočinutí.
Helena Pekárková, Kaąperské Hory

Váuený pane Prezidente, je mi od včerej?ího dne moc smutno na du?i..... Je mi ale velkou ctí,ue jsem mohla být a uít v době, kdy se k nám vrátila SVOBODA. Já osobně jsem prouívala "sametovou revoluci" ve fakultní nemocnici v Olomouci, kde jsem po devíti měsících porodila mou dceru 25.prosince 1989, byl to pro mě dvojnásobně radostný pocit. A nevím, zda je to ironie osudu, ale já opět leuím v nemocnici, konkrétně v rehabilit.ústavu v Hrabyni po úraze a včera jsem se zde dověděla smutnou zprávu, ue uu mezi námi nejste pane Prezidente. Děkuji Vám za v?e, co jste pro na?i malou, ale o to více krásnou zemi udělal.
S úctou Iva V.

Váuený pane Václave Havle , děkujeme za slova, která byla vudy vedená od srdce a ne z papíru.
Pár slov vudy stačilo aby si člověk uvědomil za co je nutné uít a bojovat.
Váu odkaz zůstane navudy s námi a tak jste si to vudy přál.
Nikdy nezapomeneme na Va?i čistou du?i a pravdivá slova.
Kdo byl milován není zapomenut a láska vudy vítězí nad luí i nenávistí.
S tím jdeme dál a nikdy se nezastavíme.
Moc děkujeme za na?e děti a dal?í pokolení, kteří můuou zase uít svobodně.
rodina ze Stříbra

Váuený pane prezidente,
děkuji Vám, ue mohu uít ve svobodné zemi.
Marek Kupczak

Dobrý den, přeji upřímnou soustrast a zasílám krátký citát od Konstantina Biebla:
Au umřeme, staneme se květinami. Ve dne budeme lidem pro radost a v noci budem sami. 
Eva Brachová.

Byl pro mně v roce 1989 jako zjevení, do té doby jsem o něm sly?el jen z rádia Svobodná Evropa. Nevěděl jsem jak vypadá. V roce 1988 mi bylo 17 let a reuimu jsem měl dost. Na?e politická reprezentace byli přihlouplí lidi co se líbali na leti?tích s okupantama a najednou normální člověk. Měl taky svoje slabiny jako kaudý. Tento zkorumpovaný kapitalismus rozhodně nebyl jeho vizí. Mladým bol?evikům, komunistům nebo komsomolcům, kteří jeho smrt oslavují, bych vzkázal, ue by neměli ani svobodu projevu, ani připojení k internetu a ani počítač, kdyby tady byl pořád socialismus. Teda pokud by nek?eftovali na černým trhu s Bonama (zvlá?tní peníze) nebo neměli vysoce postavené rodiče (forma tehdej?í rovnosti).
S účastí a poděkováním Milan Stejskal.

Václave Havle, tohoto dne jsem se bál.Váuený pane prezidente, byl jste první, kdo dokázal veřejně pojmenovat dobro dobrem a konkretizovat zlo.Kdyu jsem na vlastní oči a u?i viděl a sly?el obrovský aplaus po Va?em projevu v americkém kongresu a vestoje tleskající kongresmany, nemohl jsem se ubránit slzám.Stejně tak, jako mi to nejde ani teď.Vudy vás budu mít rád a nikdy nezapomenu. Děkuji za V(C)E, co jste pro mne vykonal, statečný člověče. Čest Va?í památce.
Loumovi, Liberec

Václave, "chrobáku" (jak se ti říkalo mezi námi) Udělal jsi pro tento svět více neu by si kdo koliv uvědomil. Tak jen doufám ue jsi nezemřel na darmo a ue se konečně něco změní. Upřímnou soustrast v?em Rodině a v?em přátelům
Přeje Josef Mixan (Mixer)

"Havlíčku Havle"!Velmi mě to zarmucuje a neubráním se slzám.Va?e odvaha,s kterou jste se rval za nás v?echny je obdivuhodná i kdyu jste věděl co Vás čeká.Jste příklad vlastence který věděl co chce a také to dokázal.Díky Vám má český národ svobodu a demokracii.Je?tě jednou děkuji. Dvořák

Normální člověk se během uivota málokdy setká s nějakou významnou osobností. Pro mě byl pan Václav Havel největ?í osobností, jakou jsem kdy potkal. Pro moje děti narozené v roce v prosinci 1989 je člověkem, kterému vděčí za svůj uivot ve svobodné zemi. Slovo děkujeme za celou na?i rodinu nestačí.
Michael Burianek

Díky za svobodu pane Prezidente!
... teď uu je to na nás...
Tonda

Ode?el Člověk, ode?el Král.. a byl JEDINÝ...
R.I.P.
S úctou a láskou,
Miroslava Bozoová

Váuený pane prezidente, děkujeme za v?echno, co jste dokázal. Byl jste jediný prezident, kterého jsem si váuila a měla ve velké úctě. Vá? hluboce morální přístup pohnul v?emi. Tak úuasná osobnost se uu dlouho nepotká. Patřil jste mezi lidi, kteří hájí práva a mír. Patříte mezi velké osobnosti dne?ní doby jako jsou Dalajláma, Jan Pavel II. Vy v?ichni máte společné hodnoty. Děkujeme za v?echno. A>> nadále vítězí pravda a láska nad luí a nenávistí.
Dana z Olomouce

Váuený pane Prezidente,
děkuji Vám za v?e, co jste pro nás, Va?e vrstevníky udělal. Alespoň část svého uivota můueme prouívat ve svobodné zemi.
Lubo? Rousek

Pane Prezidente. Děkuji, ue jste byl!
(C)árka Gabrielová

Ode?el nejen dobrý státník, první český prezident, ale hlavně statečný muu, který neustupoval ani moci ani zlovůli a se smyslem pro humor ukázal cestu kudy z marazmu do svobody a demokracie. Váuila jsem si jej v dobách, kdy o něm vysílala Svobodná Evropa a během Listopadu 1989. Byl jediným prezidentem, kterému jsem kdy napsala a gratulovala mu ke zvolení. Určitě si zaslouuil odejít ve spánku a bez trápení, ale nám tady bude moc chybět.
Iva T.

NIkdy jsem si nemyslela, ue budu plakat pro pana prezidenta.  Pane prezidente bylo mi 13 let, kdyu jste změnil uivot celé na?í rodiny k lep?ímu. A zarmoutil jste nás jen jednou a to nyní, kdyu jste ode?el.
Děkuji za v?e.
Andrea Odvárková a rodiče

Upřímně jsem si váuila na?eho pana prezidenta Václava Havla, jemuu se těuko kdo mohl vyrovnat, vzhledem k  jeho úuasně vzácnému, etickému a zároveň pokornému přístupu k uivotu a ve?kerým hodnotám.  Myslím, ue v těchto jím dodruovaným hodnotách není v na?í zemi nikým nahraditelný.
Jistě se na nás z vrchu se svým úsměvem dívá a je mu jiu dobře. Díky Bohu za něj.
Pavla Horká

UPŘÍMNOU SOUSTRAST ZA PANA PREZIDENTA !!! STRACHOTOVI

Při?el den poslední a po něm prázdno jen.
     Srdce tíseň svírá a v mysli ?patný sen.
     Od dob T. G. Masaryka druhý velký Čech mrtev jest.
     (R)ít ve Va?í době pane prezidente Havle,
     byla pro nás čest.
     Hlubokou účast Vám paní Dagmar a v?em pozůstalým
                            H. a Z. Daňkovi- Brno

Děkujeme Bohu, ue jsme měli tu čest uít ve Va?í době a za v?e, co jste pro nás učinil.  Vyjadřujeme soustrast celé Va?í rodině.
S hlubokou úctou Sedlářovi z Olomoucka

Udělal pro nás víc neu kdokoliv jiný. Budiu mu země lehká.
M. Palodová, Praha

Váuený pane Václave Havle, Pane Prezidente myslím, ue jste byl veliký prezident a veliká osobnost pro celý svět a nejenom Českou republiku. Myslím, ue by si lidé po celém světě měli váuit Va?í osobnosti jak prezidenta, tak i normálního člověka. A lidé v ČR by měli být rádi, jakého měli silného a reprezentativního prezidenta, protoue uu nikdy takového mít nebudou. Odpočívejte v pokoji pane Prezidente...
L. Pohan

Zemřel jeden z rodu Člověk lidský. Doufejme, ue nebyl poslední.
Mgr. Jana Bartoňová

Od včera, kedy som sa dozvedela o skone pána prezidenta Václava Halvla je mi veumi smutno. Cítim, ue jeho smr>>ou akoby symbolicky končil čas veukých nádejí, ktoré sme mali po roku 1989 a nastáva  epocha politických a ekonomických kríz, ktorá sa dotkne v?etkých uudí v Čechách i na Slovensku.
Dovoute, aby som menom na?ej rodiny vyslovila úprimnú sústras>> jeho manuelke, pani Dagmar, bratovi a  ďal?ím príbuzným.
Prof. PhDr. R. Stoličná, DrSc. Bratislava

Pane Prezidente,
děkujeme Vám za v?e, co jste pro nás udělal. Nikdy na Vás nezapomeneme.
Petr+Tereza+Bára Bezděkovi

Děkuji Vám pane Václave Havle, Pane Presidente, děkuji za sebe, za své děti i za své rodiče!ue jste tu byl.Sbohem.
Rodina Borisová.

Váuený pane Václave Havle, Pane Presidente.
Děkujeme za v?e,co jste vykonal pro tuto zemi. Jste symbol skvělého člověka,státníka. Navrátil jste nám ztracenou svobodu. Budete nám chybět a v na?ich vzpomínkách navudy zůstanete. Odpočívejte v pokoji. Celé rodině vyjadřujeme hlubokou soustrast. Vr?>>alovi, Praha.

Ode?el vzácný a skromný člověk.Znamenal mnoho pro na?i zemi.Byl to prezident,kterého si slu?ný člověk musel váuit.Čest jeho památce.Plachá

Váuený PANE PRESIDENTE,
navudy Vás budu nosit ve svém srdci jako ČLOVĚKA a ČECHA, na kterého budu vudy hrdá. Skláním se před Va?í velikostí, zůstáváte obrovskou inspirací pro svět. Kéu Vás na dal?í cestě provází pravda a láska!
S úctou Jitka Fritzová, Praha 5 (40 let)

Celý svět stojí na lidech, kteří se obětují pro druhé. Poznají se podle toho, ue jsou skromní, mají obrovskou úctu ke kaudému jednotlivému člověku a nemají strach. A jejich velmi málo. Ale díky Bohu, ue jsou. Jedním z nich byl i Václav Havel. Povauuji za velkou uivotní přednost a inspiraci, ue jsem mohl být jeho současníkem.
Miroslav (C)pinar

Vudy budu vzpomínat na osobní setkání, kdyu jako prezident nav?tívil Galerii Caesar v Olomouci. Jsem hrdý na to, ue jsem mu mohl podat ruku a hovořit s ním (s prezidentem), jako s úuasným a velkým člověkem.
Čest jeho památce a upřímnou soustrast rodině. 
Miroslav Schubert
Galerie Caesar Olomouc

Vudy jsem pana presidenta Václava Havla vnímala jako mimořádnou osobnost.Jak začátkem devadesátých let koloval vtip,ue se ueny v Československu dělí do tří skupin vudy jsem byla "Havlovka "Jako průvodkyně jsem na Prauském hradě v prvních letech byla svědkem Havla diskutujícího uprostřed mé skupiny.
Pro mne byl vudy Havel symbol slu?nosti a morální síly.
Byla jsem vudy smutná z arogance a nepochopení,jemuu byl vystaven.
Cítím,ue s odchodem presidenta Havla odchází jedna důleuitá epocha .Dnes se hodnotí ná? vztah k Evropě, hrozí nám izolace a doufám,ue odchod Havla nám bude varováním a ue budeme pokračovat v jeho odkazu.
MILADA  HORÁKOVÁ

Váuený pane Presidente.Děkujeme za v?e,co jste vykonal pro tuto zemi.Jste symbol skvělého člověka,státníka.Jsem ?>>astný,ue jsem Vás,by>> jenom na okamuik ,v roce 1989 poznal.
MUDR.Michal Čornej + Dana Čornejová

Váuený pane prezidente,děkujeme!

Skláním se před Václavem Havlem, který má eminentní zásluhu na na?í svobodě. Byl to člověk empatický,v?ímavý,vtipný i čestný. (C)koda, ue doma nebyl vudy prorokem! Myslím, ue je zcela nenahraditelný!Byl bezelstným a byl schopen bojovat v době kdy byl ná? národ velmi zbabělý. Pro jeho odvahu a ideály, kterým věřil a které některým lidem dlouho nedocházely, byl filosofem s my?lenkovým přesahem i do budoucnosti.Ztrácíme v něm předev?ím člověka,který nejenue dokázal artikulovat ře?ení závauných témat,ale dokázal i svou empatií pomoci lidem, které ani neznal. Jeho rockerská du?e a mladistvé my?lení posilovalo optimismus i star?í generaci.Za to v?e můj obdiv,děkuji za celou na?i generaci,protoue měl zásluhy i na zapojení k západní civilizaci , kam bezesporu odedávna patříme.Milý Va?ku děkuji za v?echny,kteří upřímně truchlí....
Zůstává? v na?ich srdcích i myslích. Tvůj odkaz musíme realizovat!
Jan (C)IKTeplice

V hluboké pokoře se klaním památce pana Václava Havla.
Stanislav Kebrt, Teplice

Zemřel Václav Havel a český národ ztratil jeden ze symbolů české státnosti. Vedle koruny sv. Václava, Prauského hradu, Karl?tejna a dal?ích to byl právě Václav Havel, kterému tento přídomek poprávu náleuíl. V neděli v 18:00 zvonil pro Václava Havla na hradě Karl?tejně hrodní zvon a au do pohřbu vlaje na Karl?tejnem česká vlajka na půl uerdi. Pane Prezidente, s hlubokou úctou děkujeme!
Luká? Kunst, Karl?tejn

Váuený pane Václave Havle, Vy jste asi nikdy nebyl politikem „moderního" střihu, ikonou reklamy, produktem konstruktérů umělých osobností, ani řídícím mechanismem strojů na peníze, moc a slávu… Namísto toho jste vudy zůstával člověkem, skutečnou osobností a bytostí, jejíu hlas byl sly?et o to silněji, o co silněji se jej jiní snauili překřičet.
Děkuji Vám, pane Presidente, Umělče, Spisovateli, Dramatiku, Básníku, Filosofe,… děkuji Vám, Člověče se skutečnou odvahou i skutečným strachem z ní, děkuji Vám za v?echno, co jste pro nás vykonal a také za to, ue jste to dělal s vírou v dobro, lásku, pravdu a vítězství člověka nad anonymitou moci. Dal jste nám inspiraci a mounost zvolit si směr na?ich kroků…my teď musíme jen najít odvahu Vás následovat.
Luká? Florner

Milý Havlíčku, Havle, bratříčku, bratře, byl si na?í svobodou, a>> tě tvé kroky do věčné slávy nebeské dovedou, my v srdcích tě budeme chovati a na tebe Václave, budeme mysleti, byl si ná? prezident, velký Čech, svět si nám otevřel, a byl to rychlý let, jsi symbol spravedlnosti a čestnosti, jsi korunou na?í české hrdosti, milovali jsme tě a v srdcích si tě ponesem, na křídlech lásky si tvá slova odnesem, vudy>> pravda a láska zvítězí a zlo a korupci porazí, ty nikdy neumře?, bude? stále uít a dal?í generace, tě budou milovat a chtít. Jsi na?í a světovou věčností, si vítr, co přinesl nám velké dědictví.
Slova a pero byl tvůj dar, díky za to, co si nám v?echno dal, V?ichni, co ho mají rádi a byli jeho kamarádi
(C)árka

Pane presidente děkujeme za v?echno,kéu by v?ichni byli jako vy.Beranovi,Pardubice

Děkuji Vám pane Václave Havle, Pane Presidente, děkuji za sebe, za své děti i za svá vnoučata. Sbohem.
Zdeněk Prauák

Váuený pane prezidente,
Vá? odchod mě zasáhl jako odchod velice blízkého člověka. Zcela se vrátily vzpomínky na Sametovou revoluci, cinkot klíčů, plamínky svíček a zpěv lidí. Byl jste člověk, jakých je velice, velice málo, ov?em kteří dokáuí velice, velice mnoho.
Děkujeme H. (C)iroká

Váuený pane prezidente, ač jste ode?el, přesto zůstáváte. Díky za v?e co jste vykonal. Milan Adámek, Skalice

Upřímnou soustrast Vám a celé rodině, Petr Sabudko

Pláčeme jako nezbedné děti, co je?tě včera odmlouvaly a zlehčovaly autoritu rodiče, jehou sílu sice cítily,
ale pro neschopnost ho následovat, raději zesmě?nily.
Dnes svého chování litujeme a do pří?tích dnů hledíme se strachem, ue dál musíme jiu sami, s vlastní zodpovědností.
Osiřeli jsme, není se za koho schovat, není tu ten, kdo nezbedným dětem opět ukáue světlo.
Ivana Kratka

Váuený pane prezidente
Vy jste byl mým prezidentem a nikdo jiný.Vrátil jste nás do Evropy a díky Vám jsem byla po dlouhé době zase hrdá, ue jsem Če?ka .S Vámi končí jedna historická etapa i etapa v mém uivotě. Přála bych si, a>> Va?e heslo o pravdě a lásce, později mnohými vysmívané, znovu rozuehne plamínek v na?ich srdcích a v srdcích na?ich dětí a>> pak plane vytrvale, neochvějně a v?emu navzdory.S velkými díky Marie Jacková, Hradec Králové

Váuený pane PREZIDENTE, s hlubokou úctou a současně přesvědčením, ue Va?e my?lenky nezůstanou jen ideály, ale jak jste si přál, součástí a samozřejmostí na?ich uivotů, se před Vámi sklání pedagogové  a studenti Vysoké ?koly Karla Engli?e.

Váuený pane presidente, děkuji Vám za v?e, co jste pro nás vykonal.

Váuený pane prezidente!
Děkuji vám za v?e, co jste vykonal pro na?i svobodu a obnovu české státnosti. Ne vudy jsem zcela chápal va?e kroky, nicméně pro mne stále zůstáváte čestným člověkem, jakých je u nás v posledních létech poskrovnu. Čest va?í památce!
R. Přibáň

Váuený pane prezidente, děkuji za v?echno, co jste vykonal pro na?i zemi a na?e lidi. Díky Vám můue ná? syn Matěj studovat v Paříui na Vysoké ?kole. Nikdy Vám to nezapomeneme.
Dana a Tomá? Kubičkovi

Chci se rozloučit s člověkem,který udělal tolik pro na?i republiku a nejen pro ni.
Byl to opravdu milý,veselý a lidský člověk,který si na nic nehrál.Pro mě a mou rodinu
velká ztráta a smutek,ale myslím si,ue tam nahoře uu je mu dobře určitě se na nás směje.
Jeho celé rodině upřímnou soustrast,myslíme na vás.
Mičánkovi z Brna

Mily Vaclave
   Děkuji Ti za v?echna na?e setkání prozářená Tvým neodolatelným smyslem pro originální  humor. Tak to jsi udělal pro mně
A to, co jsi udělal pro Čechy a Slováky, a do poslední chvíle i pro lidi v?ech zemí , které touuí poi svobodě a kteří ji je?tě nemají, tak to
- jak sly?ím a čtu - zapomenuto není a nikdy nebude
Jan Vodňanský

Pane prezidente, pamatuju si, kdyz jsem vas videl poprve, v roce 1990, bylo mi deset. Chteli jsme s nasi tridou prejit pres prechod v Zelene ulici v Dejvicich a vase auto a s nim cela kolona zastavila pred prechodem. Kdyz jsme prechazeli, maval jste nam z predniho sedadla, mel jste slunecni bryle a vsichni jsme z vas byli vedle - byl jste pro nas v tu chvili desnej frajer! Zaroven jsem netusil, proc si vas budu pozdeji tak vazit, a ze tim frajerem pro mne zustanete naporad. Dekuju Vam. Adam Machacek

Váuený pane prezidente,
děkuji za v?echno, co jste vykonal pro na?i zemi. Troufám si říci, ue takového prezidenta uu mít nikdy nebudeme. Je mi po Vás moc smutno. Paní Dá?e vyslovuji hlubokou soustrast. Irena Brůnová

Váuený Pane prezidente,
 to, co jste cítil, jste vykonával kaudým dechem, kaudou my?lenkou, celým srdcem.
Navrátil jste nám ztracenou svobodu. Py?níme se tím, ue jsme Če?i.
Převedl jste nás přes hranice Evropy, ba i dál. Nyní Vy Pane prezidente překra- čujete hranice tajemné a nám skryté. Bude nám ctí Vás doprovodit na Va?í poslední cestě.
Děkujeme. S úctou rodina Pálová Vendryně

Pane prezidente, ztrácíme ve Vás Opravdového Člověka. Je mi  moc smutno.
Díky Vám neztrácím naději, ue láska a pravda nakonec vudy zvítězí. Děkuji.
Zároveň vyjadřuji upřímnou soustrast celé rodině.
Hana Hauserová

Zůstanete navudy v mém srdci.Nikdy nezapomenu.
Lida.Brno

 Kdo uije v srdcích svých milých, není mrtev, je jen vzdálen.Upřímnou soustrast. 

Ná? milý pane prezidente,
bez nějaké pomstychtivosti - nepřipadá Vám to symbolické podobně jako v některém Va?em dramatu, ue hned po Vás, bojovníkovi proti totalitě zemřel korejský kru>>as Kim Čong Il?
Pravda a láska zvítězí!
Ze srdce
Iva Kavanová :-)

Ode?el pozitivní vzor slu?ných lidí, morální autorita, dobrý člověk. Je to velká ztráta. Mouná au při této ztrátě si uvědomíme, co pro Čechy znamenal. Děkujeme pane prezidente za Va?e dílo. Snad jednou budem dál, zní mi v u?ích Joan Baez.
Upřímnou soustrast rodině a nejbliu?ím.
Zdena Nováková
východní Čechy

Dnes je jeden z nejsmutněj?ích dní mého uivota.Děkuji  pane Havle za v?e co jste pro nás vykonal.
P.S. A>> mír zůstává s touto krajinou,................Fr.Klouček

Neumíme slovy vyjádřit  na?e pocity.
Od prvních dnů sametové revoluce jste pro nás byl velký člověk s u?lechtilými my?lenkami.
Velký dík za v?e pane prezidente. Budete nám chybět a v na?ich vzpomínkách navudy zůstanete.
(C)imonovi

Jsem rád, ue jsem zauil pana Prezidenta Havla, stejně tak jako pana Ivana "Magora" Jirouse.
Teď uu nad námi popíjejí a dávájí pozor, aby se k nám náhodou nevrátil bol?evík. Nejde ničím vyjádřit co, nebo kolik toho pro nás Náčelník udělal. Zamysleme se nad sebou. Mouná si i uvědomíme ue ná? stát nestojí jen na politicích, ale hlavně na kaudém z nás.
Je důleuité zachovat jistý ideál státnosti, kterého se ná? pan Prezident nehodlal vzdát.
Martin Lúdik

Váuený pane prezidente,
Vá? odchod mně plně zasáhl, byl a pro nás pořád budete člověk s lidskou tváří.
Člověk, který na?í republiku dovedl ke svobodě. Jste  symbolem na?í nezávislosti a důkazem toho, ue i politika se dá dělat pro nás, pro "obyčejné" lidi. Truchlíme za vás a Va?í rodině přejeme upřímnou soustrast.
Děkujeme, ue jste byl, PANE PREZIDENTE, v na?ich srdcích zůstanete napořád.
S úctou a tichou vzpomínkou Libu?e s rodinou

Upřímnou a hlubokou soustrast rodině a v?em pozůstalým. Pane Havle, děkujeme!
Manuelé Černí, Hradec králové.

Museli jsme uít "před Havlem", naučili jsme se a chtěli jsme uít "za Havla", jak ale budeme uít "po Havlovi"?
Upřímnou soustrast rodině. Kaiserovi, Třebíč

Váuený pane prezidente,
od doby, kdy jsem se někdy v 70. letech seznámil s va?imi názory,  jsem Vás měl rád. Děkuji Vám za úuasnou morální vzpruhu, kterou jste představoval v době Charty 77 a snad je?tě výrazněji na konci let 80. Působil jste jako zjevení v politickém uivotě po svém zvolení prezidentem. Zůstal jste konistentní se svými názory, pravdivý, odváuný. Poukazoval jste na morální stránky jevů, bez ohledu na činitele, kteří je způsobovali a bez ohledu na momentální „ztrátu zisku" a ztrátu výhod, které by mlčení nebo pochlebování mohly přinést. Dal jste příklad, který nikdo se současných politiků nemůue ani zdálky napodobit, protoue nikdo, komu slouuí politika jako výtah k moci a je prostředkem (hlavně finančního) zisku a ukojení nadměrného ega, nemůue působit ani pravdivě ani přesvědčivě. Jsou to jen dobře placení herci. Dnes v jedné, zítra v opačné roli. Pokud se takové veřejné působení stává hlavním smyslem uivota politika, nelze čekat od něj uádný vlastní názor, snad kromě vlastních postupů a řečí, které mají přiblíuit a pokud mouno rychle naplnit jejich osobní cíle. Denně se o tom přesvědčujeme.
Obávám se, ue v současné politické garnituře, není nikdo, kdo by byl schopen jednat tak poctivě jako Vy.  Vudy s ohledem na morální aspekt věci. To se dnes nenosí. Dnes je hlavní pragmatismus bez morálky, bez du?e, bez jakýchkoli ohledů. Pragmatismem myslím bezpáteřnost, ohebnost ve v?ech směrech ve smyslu můj účel světí jakékoli prostředky. Přesto věřím, ue se my?lenky, které jste vyslovoval a zastával, nakonec prosadí. Je to totiu jediná cesta vedoucí k tomu, aby lidé mohli uít jako lidé.
Pane prezidente, svým uivotem jste nám dal příklad, ue člověk můue zůstat skromný i v postavení, jakého jste dosáhl, ue jste si udruel zdravou sebereflexi, určitý pocit vnitřní nejistoty a plachosti, ale přesto s pevným přesvědčením, ue pravda a láska zvítězí nad luí a nenávistí. Jaký to byl a stále je rozdíl v porovnání s těmi, sebejistými a py?nými nadutci, kteří si ani na chvilku nepřipustí, ue by se mohli mýlit.
Tím v?ím jste si získal sympatie tisíců občanů této země, které nikdo nemusel organizovat, aby dnes spontánně vyjádřili svůj vztah k Vám. A jak uu to tak bývá, Ti, jenu Vám dosud nemohli přijít na jméno, dnes veřejně vyslovují větičky, které by Vám nikdy neřekli, kdybyste je?tě uil. Čekaji, ue se vyvezou někam vý?e na této spontánní vlně. My je uu ale dostatečně známe.
Paní Havlová, moc oceňuji Vá? postoj. Soucítím s Vámi a Vá? smutek je i smutkem mým. Ztratili jsme dobrého člověka. Neztratlili jsme v?ak jeho my?lenky, které nám sdělil. Proto s námi zůstane. Dopřej mu, Pane, lehké odpočinutí po těuké práci a přijmi na?e modlitby za jeho du?i.
Pavel Vodvářka, Ostrava

Nam Cechum, kteri zijeme v zahranici umrti pana prezidenta Vaclava Havla prinasi pocit smutku, ale zaroven pocit hrdosti nad tim, ze muzeme prohlasit jak hrde je byti Cechem v takto smutne udalosti pro Ceskou Republiku ale i pro ostatni svet.
Uprimnou soustrast rodine.
Jiri Madlo

Místo pro slzy
A najednou je tu prázdno
místo pro slzy
a mnoho slov
která nemrzí
a tam někde
u úoui?tě slz
čerstvý pramínek
 
Hana Bendová

Odchod Vaclava Havla je pro mne osobni velkou strasti, ale tesim jse, że mohl  jsem zit v dobe, kdy on bojoval za svobodu, demokracie, pravdu a dobro. Podporoval taky nasu valku o svobodu a nejvyzsi eticke normy v kazdodennim zivote. Byl s Nim vzdycky polsky Papez Jan Paweł II, taky v jeho kabinete na fotce, na Hrade. S Bohem Drahy Presidente!  Budeme o Vas pamatovat!
prof. dr hab. Boguslaw Sliwerski   (Chrzescijańska Akademia Teologiczna w Warszawie)

Nashledanou, Pane prezidente! .... Odpočívejte v pokoji. Celé rodině vyjadřuji hlubokou soustrast. (R)aneta Mare?ová

Vyjadřuji rodině Václava Havla upřímnou soustrast.
Nezapomenu na to, jak jsem panu prezidentovi podal ruku, kdyu byl na náv?těvě v První brněnské strojírně v r. 1990. Tehdy se s ním chtěl pozdravit kaudý. Byli jsme plni ideálů a očekávání lep?ích časů. 
Pane prezidente Havle, přál bych si, aby Vá? odkaz, ue "pravda a láska musí zvítězit nad luí a nenávistí", na?i občané pomohli konečně naplnit a na?e země byla bez korupce, podvodů a zla, aby se tak naplnil Vá? cíl listopadové revoluce 1989. Zatím tomu zdaleka není.Vybojoval jste nám svobodu, s tím ostatním si musí ná? národ poradit sám inspirován Va?ím odkazem.
Skláním se před Vámi pane prezidente. Čest Va?í památce
Jiří Pe?

Skrze knihu O lidské důstojnosti mě pan Havel utvrdil v domnění, ue aby člověk s láskou a rozumem plně uil, musí o sobě neustále pochybovat. K tomu zji?tění jsem nemohl dojít pozorováním lidí, protoue pochyb o sobě samých slýchám a vídám příli? málo. Je to vlastnost, která se nenosí a před kterou lidé raději utíkají, protoue nést ji s sebou uivotem je obrovské břímě, které člověka málokdy odmění a skoro nikdy nepřinese vděk druhých.
Na světě je málo lidí, kteří vnitřní pokorou a imanentní láskou k člověku dokáuí inspirovat lidstvo po celém světě. A Václav Havel byl vzácnou vyjímkou. Pro mě to nebyl to Dalajláma, který uije na druhém konci světa. Byl to můj prezident, kterého mnoho lidí lehkomyslně zesmě?ňovalo, protoue mu nerozumněli a neposlouchali ho, člověk, kterého jsem vnímal jako svědomí společnosti. Doufám, ue v tyto smutné dny si lidé sáhnou do du?e a zamyslí se nad tím kdo jsou, jak uijí a kým by chtěli být. Doufám, ue je tyto úvahy přivedou alespoň na chvilku k vnitřní pokoře a pochybám. Protoue ne minuta ticha, státní pohřeb nebo naps& aacute;ní tohoto článku, ale vnitřní pochyby, ze kterých vzchází pokora a pocit zodpovědnosti za sebe jako součásti světa, který poznamenáváme svým uivotem a tím pádem uivotem v zodpovědnosti za sebe i druhé, podle mě památku jednoho z nějvět?ích lidí, kteří kdy chodili po světě, uctí tak, jak by si to sám jistě přál.
Děkuji za v?echno, co jsem se o sobě dozvěděl pane Havle. Blízkým pana Havla vyjadřuji nejhlub?í soustrast, jaké jsem schopen, jemu přeji ?>>astnou cestu a spravedlivého posledního soudce.

Odpocivejte v pokoji pane prezidente, i kdyz jsem s vami v mnohem nesouhlasil, bez vasi role v sametove revoluci bych asi nikdy nebyl tam kde sem, a za to dekuju!

Stopy v písku na břehu moře smyje příliv.
To ale neznamená, ue jsme tudy nikdy nepro?li.
Stopy v srdci navudy zůstanou.
Upřímnou soustrast v?em pozůstalým.
Katka.Př., Pardubice

Budete nám chybět, Pane Václave. Teď si uu mouná povídáte s Jiřím Gru?ou nebo Ivanem Jirousem.
Děkuji Vám za v?echno.
Pavel Fojtík

Setkal jsem se s ním dvakrát, byl krásně upřímnej, tehdy jsem poznal, ue to myslí s lidmi a společností dobře ... asi, jak to právě v současnosti vypadá, byl naivní .... ale s vizí o krásnu mezi lidmi .... mouná to, ue toho v současné lidské ubohosti nelze dosáhnout, mu mohlo vzít hodně let uivota. My, co jsme tak ubozí, ue i nyní úporně hledáme nějaké chyby, bychom měli prozřít .... a>> je to jak je, Václav Havel je a zůstane pro mne navudy pojmem - pojmem, který vět?ina z nás nedokáue logicky vysvětlit ... kéu by se znovu někdo takový narodil ... pamatuje? Va?ku, jak jste seděli sami s Dienstbierem nad "polskou smlouvou" je?tě bez veliké ochranky v Lucerně ? Měj se fajn ... Sláva P.

Pane (nas navzdy) Presidente!
Hodne svetla na cestu do te nejcistsi zeme.
Drzte nam palce,at to tady nepo...
Dekuji za ukazani,ze vsecko je mozne,jen se nebat  a uklona s hlubokou uctou.Smutno.S vami skoncilo cosi vysokeho..
Zustanete navzdy v mem srdci.
Om..
Jana, Praha

Pane prezidente,
oslovuji Vás takto, protoue jste byl a zůstal jediným československým, potaumo českým prezidentem v mém uivotě, kterého jsem si - i přes některé chyby a přehmaty - mohl váuit, jediným, který se svým formátem mohl srovnávat s T.G.Masarykem. Přesto, ue jste se na více období stal nejmocněj?ím muuem v zemi, neztratil jste nic ze své moudrosti, skromnosti a pokory a svůj úřad jste vykonával s podobným nadhledem a noblesou jako T.G.M. Neztratil jste ani svůj humor a sebeironii, atributy, které jsou u dne?ních českých politiků velmi vzácné. Ostatně Vy jste nebyl ani tak politikem, jako spí?e státníkem a filozofem, který uměl vyjádřit věci takovými slovy, ue Vám poro zuměl kaudý kdo chtěl naslouchat, bez ohledu na vzdělání a společenské postavení, a>> to byl zednický přidavač nebo akademik. Věřil jste v sílu Slova a svým uivotem jste také dokázal, jakou sílu Slovo má.
Kdyu Tomá? Masaryk opou?těl svůj prezidentský úřad, prohlásil: "Budu se na Vás dívat." I Vy jste se na nás po ukončení svého prezidentství díval, a vím, ue jste byl při tom pohledu často velmi znepokojen. Politika se záhy po Listopadu 89 propadla do bezbřehého marazmu a místo aby plnila funkci sluuby veřejnosti, stala se bezohledným kupčením a bojem o moc. Bohuuel ani síla Va?ich slov a osobnosti na tom nedokázala nic změnit. Ale bez Va?í přítomnosti jako v?emi respektovaného pozorovatele by to bylo mouná je?tě hor?í.
T.G.M. skonal v posledním roce svobodného Československa. Rok nato byla republika okle?těna o historická pohraniční území a v následujícím roce se propadla do temnoty, která trvala půl století. Teď se jen modlím, aby v tom nebyla historická paralela, aby s Va?ím uivotem nevyhasla poslední jiskřička demokracie a svobody v této zemi. Rád bych po vzoru Edvarda Bene?e prohlásil "Pane prezidente, odkazu, který jste nám zanechal, věrni zůstaneme !" Ale nejsem si jist, budeme-li mít dost sil ke splnění takového slibu.
Pane prezidente, budiu pokoj a mír Va?í u?lechtilé du?i.
Ivan Stýblo

Zprava o umrti pana Vaclava Havla nas dostihla v daleke Australii. Chceme alespon touto cestou prispet k vyjadreni hlubokeho smutku a soustrasti rodine a vsemu ceskemu lidu. Mily pane prezidente, nebyt Vas, tezko bychom asi travili krasne dny v rodine nasi dcery, ktera se sem provdala. I jmenem jeji rodiny Vam dekujeme...Anna a Miloslav Hurtovi z Plas u Plzne

Pane Prezidente pro Vás na poslední cestu.
http://www.youtube.com/watch?v=Dc1MBx6h9ZU&feature=related.
Va?e jméno by mělo být napsáno zlatým písmem do dějin a historie téhle země , jelikou nikdo jiu neudělá tolik velkých věcí a činů jako jste udělal Vy pro celý národ, a tuhle zemi. A věřím ,ue se o Vás budou učit i moje prapravnoučata ve ?kole jako o velkém člověku, a Prezidentovi téhle země. Mé děti vychovávám ve va?í vizi "Láska a Pravda zvítězí". Děkuji Vám Pane prezidente zůstanete v na?ich srdcích. Čest Va?í památce ,a hlubokou a úpřímnou soustrast paní Dagmar , a celé rodině a nejbliu?ím, a přátelům.

Váuený Pane Prezidente,
jsem ráda, ue jste byl. Vá? uivot byl naplněný,zajímavý a pro ty, kteří Vás pozorovali zdálky, byl útě?ný. Znal jste tajemství paradoxu, ue věci malé se mohou stát velkými a naopak.
Tím jste vysoce čněl nad těmi, kteří zapomínali, ue svět nepatří jenom jim. Doufám, ue Vás uivot obdařil mnoha radostmi a také ue smrt Vás vzala jemně za ruku.
Va?im v?em blízkým vyjadřuji soustrast s Va?ím odchodem a nám ostatním pozůstalým pozůstáváte v myslích a srdcích.
J.T.

S panem Havlem jsem se v uivotě osobně setkal celkem třikrát-a pokaudé to pro mě byl neopakovatelný,hluboký záuitek.
Nyní,ve chvíli jeho odchodu,jsem znovu pocítil národní hrdost!
Upřímnou soustrast!

Dovolte mi vyjádřit upřímnou soustrast nejbliu?ím Václava Havla. Ode?el člověk, který zásadně změnil a pozitivně ovlivnil uivot nás v?ech. Člověk, který se výrazně odli?oval od ostatních svou upřímností, čistotou, osobní odvahou, obětavostí a velikostí ducha.  
S nadějí doufám, ue z toho světa ode?el v klidu a smířen a navudy zůstane v na?ich srdcích.
Nezapomeneme.
B.(C)molková s rodinou

Odesel. Bicovan casti naroda . Odesel.  Ale cten i temi, co do neho ryli.
Bude proste chybet, ale bude stale s nami.
Cest jeho pamatce.
Lepe to napsat neumim.
Petr Mina'r'

Zemřel Č lověk, který pro tuto zem udělal velice mnoho. Pro svůj národ a lid udělal toho mnohem víc jak celé řady bývalích, ale hlavně i součastných politiků, státníků. Velikost jeho srdce byla neskutečně velká. Pane Václave Havle bude tomuto národu velice chybět. S Velikou úctou Milo? Hyka Lovosice

Pan Havel byl pro mne vzor cnosti, svobody a hlavne pravdou. V 89 jsem hltal kazde jeho slovo, kazdy rok jsem sledoval jeho projev a obdivoval jsem ho. Je to ztrata nejen pro Ceskou republiku, ale pro cely svobodny a demokraticky svet. Doufam jen v to, aby jeho poselstvi a snaha neupadla nikdy v zapomeni.

Tak včera ode?el
ten, který napsal Odcházení...
Uu tady není
filozof
dramatik
prezident
humanista
Pro jeho krédo je dnes málo místa
Pravda a láska...
Bohuuel
pro mnohé jenom utopie čistá
v?ak je třeba ji hlásat bez ustání
 
Václave jsi stále kdesi tu s námi
 
Marka Hojdarová

Nemusím s ním souhlasit,ale jako člověk,upřímnou soustrast.
Pravda snad někdy zvítězí.
Lubo? Most

Prouil jsem s „Váma" revoluci. Smekám před Va?í odvahou a odhodlaností. Pořád věřím,ue pravda zvítězí nad luí a nenávistí!
Byl jste a budete pro hodně lidí vzorem.Dalibor Gabriel, Zlín

Pane prezidente, tak jste nas opustil. Ta nase mala zemicka jen tak brzy nenajde nekoho, kdo by mel stejnou velikost jako VY.
Uprimnou soustrast a cest Vasi pani, ktera se o Vas tak obetave a peclive starala do posledni chvile.
Ceska republika je sirotkem, ale urcite kazdy cestny Cech bude s hrdosti na Vas vzpominat a preda Vasi pamatku i svym detem i vnukum.. Sklanime se vsichni s uctou pred Vasi pamatkou.
PhDr lea Hansch-Sabrsulova, Nancy, Francie

Osobnost, jeho deklarovane hodnoty a vse co po sobe zanechal zminujeme, aby zustala navzdy v zive pameti obcanu, nejen tech, kteri nyni ziji a  nejen tolik, do jake miry by nas vsechny byl schopen naucit.
Michael Lazarov

Pan president Havel ode?el a zanechal mnoho pozůstalých. Předev?ím slu?ných lidí, pro které kulturnost, smysl pro pravdu, čestné jednání a vlastenectví je součástí jejich smyslu uivota. Jeho uivotní postoje se nám natrvalo zapsaly do srdcí. Naplnil své pozemské poslání  a jeho Du?e ode?la na Věčnost. S neskonalou úctou a láskou budeme na něho vzpomínat.
Jsme vděční, ue jsme měli mounost být jeho současníky.
Emil a Alena Vávrovi Turnov

Bojovník je ten, kterého překáuka nezastaví, ale posune vpřed. Velké díky za to, ue jste nám to ukázal. Dan R.

Odchodem pana prezidenta Havla ode?lo i něco z nás, kteří povauujeme za ?těstí, ue jsme se i díky jemu douili pádu komunismu a uivota ve svobodné zemi.
Karel a Marta (C)karkovi

Pokorný člověk, který změnil v této zemi víc, neu si sám připou?těl. Kontrast namy?lených a arogantních mocichtivců a vlídného sebekritického Václava Havla dával a dává naději nejen pro na?i zemi, ue zase můue přijít někdo, jako On. Děkuji Vám, Pane Prezidente! Markéta Literová

Děkuji vám pane za tu lep?í , druhou část svého uivota. Děkuji Vám za uivot Vá?. Byl jste fajn chlap.
Jan Halaxa

Uměl být. Uměl pochybovat. Uměl dělat svět lidským.
Uměl ukázat, ue jsou i jiné hodnoty neu materiální.
Díky
Michal Roule

Bratře Prezidente otevřel jsi se světu,dal jsi lidem i své soukromí.Rozdal jsi se.V?echny my?lenky dobra jsi hodil jak perly pod dne?ní svět.V?em je nám líto,ue se dějiny točí zpět.
My?lenka lásky a víry nás v?echny co tu pí?em zavazují pokračovat a překonávat zlo dobrem.Zůstat člověkem.
I kdyu odměnou je Borský kovo?rot.
Bratře slibuji,ue dokud budu dýcha budu bojovat nad luí a nenávistí. z.č. 3494 Jarda Mayer

NASHLEDANOU PANE PREZIDENTE!
Jitka Pelikánová

Pan Prezident byl pro mne světlem ve tmě, statečným, slu?ným a čestným člověkem.
Ing. Martin Starec, Praha

Zemřel velký ČLOVĚK,takového dlouho mít nebudeme.Bohuuel v?ichni jsme smrtelní.Odpočívej v pokoji..MUDr.Dana Dufková

   Dejte mi chlapci kousek hlíny,
   chtěl bych si s vámi stavět hráz
   a nekoukat se na hodiny
   a nesly?et jak míjí čas.

   A brouzdati se chladnou strouhou,
   vudy>> ruce, nohy nezebou
   a uivot, cestu krásnou dlouhou,
   teprve míti před sebou.

Ode?el člověk a srdce se zachvěla. Budiu Vám pane presidente země lehká!
Julie a Hana, Morava

Láska a pravda zvítězí !
V na?ich srdcích budete navěky !
Děkujeme za svobodu !
Pan Sergej Machonin o vás vudy s úctou vyprávěl
a děkuji za podpis pro mne a za kníuku !
Lída z dolního města

S Václavem Havlem jsem se osobně nikdy nesetkala. Naposledy jsem ho viděla v televizi při setkání s dalaljámou. Bylo na něm vidět, jak je unavený, ale v očích měl stejně čistý a  krásný výraz, jako kdyu byl zdravý. Kdyu jsem si přečetla , ue zemřel sevřelo se mi srdce. Jak ti?e a skromě vystupoval a uil, tak ti?e zemřel.. ve spánku. Děkuji pane presidente, ue jsem mohla uít ve v?í době a děkuji Vám za v?e,co jste pro na?i vlast udělal. Byl jste krásný člověk a takový v na?ich srdcích zůstanete! Věřím spolu s Vámi, ue pravda a láska zvítězí, ale myslím ue ta lidská ne, ale pravda a láska Bouí. Skláním se s úctou před Vámi a před v?ím co jste vykonal. Čest Va?í památce! Byl jste vyjímečný člověk. Upřímnou soustrast vyjadřuji v?em Va?im nejbliu?ím. Dagmar CH.

Přeji panu Prezidentovi klid a mír v du?i, který měl ve své du?i celý uivot. Ode?el mimořádný velikán českých dějin,politik, jehou úroveň a noblesu si budou stěuí osvojovat současné a patrně i budoucí generace politiků. Na několikaminutové setkání před 11 lety nemohu nikdy zapomenout, stejně tak na stisk jeho ruky. Tento člověk mi pozitivně ovlivnil celý uivot ( stejně tak jako uivoty celých generací)  a   nikdy na něj nezapomenu.  Pro mne  bude vudy  pan Prezident.  Jediné uuitečné, co mohou politici stávající garnitury  smysluplného učinit je přijmout zákon, který by mohl znít takto: „ Václav Havel se zaslouuil o svobodu a demokracii, za cou mu lid České republiky děkuje."
S Bohem  Ale? FRUMAR

Je?te jsme ani nevěděli,ue existujete a uu jste za nás bojoval.
Je?tě jsme ani nevěděli co znamená slovo svoboda a uu jste za ni bojoval.
Je?tě jsme ani nevěděli  co je to být hrdý Čech a Vy jste jím byl.
Děkuji.
Jaroslav Horák

Děkuji Pane Prezidente, co jste pro tuto zemi vykonal a děkuji za Va?e postoje, kterých si váuím
 a které mě hodně inspirovaly.
Pavel Svačina

Vyjadřuji upřímnou soustrast v?em pozůstalým  ....ode?el Václav  Havel...pozoruhodný člověk, tvůce a propagátor velikých my?lenek...veliká česká osobnost...ČEST JEHO PAMÁTCE...
Vladimír Slavík

Najszczersze kondolencje z powodu ?mierci Pana Prezydenta Wacława Hawla. Odszedł wielki człowiek...
Grzegorz. Chrzanów, Polska

Král je mrtev. A>> uije Král!
S úctou
Jiří, Brno

Sbohem, Pane Prezidente
Sbohem, Ferdinande Vaňku
Česká nebeská komise ve Vás získává velkou posilu, my ztrácíme velkého Člověka.
Je mi moc smutno ...........
Fíďa
 

Venou?ku, smutníme,ale přejeme Ti klid a mír. Čest Tvojí památce. Moraváci

Váuený Pane prezidente,
s Vámi ode?lo kus člověčenství z na?ich uivotů. Děkuji za uivot.
Nech>> Vás Pán přijme ve své dobrotivé náruči. Amen
MN

Jsem ?>>astná za to, ue můuu uít v této zemi. V zemi kde jste vládl vy, pane prezidente! Děkuji, ue jste tento stát udělal státem. V mém srdci budete navudy!

Váuený Pane Prezidente ! Bylo mi velkou ctí a děkuji Vám, otevřel jste nám dveře s názvem Svoboda. Díky Vám mohu v této době věřit v Boha a nebát se, ue mě zato někdo zavře. Jsem a budu na Vás vudy hrdý. Nikdy nezapomeneme. Martin Ledeč n.S.

Byl jste vzorem pro kaudého člověka na?í země. Děkuji Vám za Va?i obětavou práci a za to jak jste reprezentoval na?i malou zemi ve světě.
S úctou.

Děkujeme za to, ue jste byl a pro nás navudy budete. Kubalovi , Český Krumlov

Milý Pane prezidente,
navudy v na?ich srdcích zůstanete, děkujeme za v?e, co jste pro nás udělal, za cestu, kterou jste nám otevřel a provázel nás po ní.
Odpočívejte v pokoji.
Martina Rettová s rodinou, Ostrava

Odesel velky clovek,politik,spisovatel,filosof a predevsim
clovek,ktereho miloval cely narod.
V tezkych dobach byl nasim vudcem a nadeji,na lepsi budoucnost.Je tak tezke udrzet slzy,asi je lepsi je necha teci....
Pan Vaclav Havel,byl jedinecny ,nikdy na nej nezapomeneme.
A doufam,ze se s nim jednou,tam nahore setkame.
Vazena pani, Daso Havlova,budte silna,jse uzasna zena.
Rodina Sebelova,Terblova,P.Hurych.

Pane prezidente ,děkujeme ,ue jste byl a co jste udělal pro lidi .Bude po Vás velká prázdnota ,která zasáhne mnoho lidí .Jěstě jednou děkujeme a odpočívejte v pokoji.
Rodina Kálalova Teplice


Děkujeme za to, ue jste byl.  Nezapomeneme. Růuičkovi.

Zemřel člověk, který ovlivnil uivoty lidí v celé na?í republice. On byl ten, který nám dal naději, ue uivot není marný, změnila se kultura chování, lidé cítili, ue je v jejich moci změnit věci správným směrem. Bohuuel jeho odchodem z funkce prezidenta se politika ubírá úplně jiným směrem, neu si mnoho z nás představovalo, i kdyu on nezůstal nečinným. Asi uu v současné době nebudeme mít člověka, který by tak důrazně lidi naplňoval nadějí a je mi upřímně líto, ue ode?el tam, odkud není návratu. Současně projevuji paní Dagmar Havlové hodně síly v těchto dnech, kdy se bude celý národ loučit s na?ím, po T. G. Masarykovi, nejmilovaněj?ím panem prezidentem.
Ludmila Vajďáková, Zlín

Váuený pane prezidente, dodnes vidím jako včera, kdyu jsem se s Vámi jako skoro je?tě dítě mohl setkat v 90. letech v Plzni při, tu?ím snad prvních, Slavnostech svobody. Nyní je třeba se rozloučit. Ov?em v naději, kterou jste rozséval jako osobnost naplněná lidskostí tak, jako třeba tibetský Dalajláma, jehou jste před pár dny hostil (určitě ne náhodou). A tato naděje zůstává, do posledního člověka dobré vůle. V úctě
Pavel Netolický

Vazeny pan prezident,
je mi za Vami strasne smutno. Bol a ste pre mna jediny prezident,
ktoreho si mozem uprimne vazit. Dakujem za vsetko, co ste pre nas spravil.
Martina

Nezauil jsem Masaryka, ale je mi ctí, ue jsem mohl zauít Havla. Děkuji
Martin

Děkuji vám za v?e pane prezidente!!!! Děkuji vám, bylo mi ctí vás znát. S úctou Honza, Nový Bor.

Váuený pane prezidente děkujeme Vám za v?e.Upřímnou soustrast paní Dagmar Havlové,rodině a přátelům.
Čest Va?í památce.
Váňovi Vsetín

Pan prezident Havel byl jediný slu?ný člověk, který působil v české politice... A díky němu se spolu s mojí milovanou polovičkou nemusíme stydět za to, ue jsme Če?i!

Váuené osazenstvo věčných nebes,
dnes k Vám zavítal na věčný odpočinek člověk, který si zaslouuí Vá? respekt (u nás ho u v?ech neměl) a tak jej přivítejte, nebo>> je to krásný člověk a čistá du?e i se svými neduhy (máme je v?ichni), Rozhodně Vás bude bavit svým moudrým humorem a zřejmě se bude pohybovat ve společnosti rockerů a divadelníků, případně bude rozjímat se spisovatelskou obcí!! ... Tak tam ho najdete a vyřiďte mu můj obdiv a úctu. Děkuji. Pavel (C)enkýř

Je mi velmi líto,ue nás pan prezident opustil v předvánočním čase,kdy má být člověk veselý a ?>>astný a pln očekávání .Bohuuel své leto?ní Vánoce jiu bude slavit tam,odkud není návratu . Pane prezidente upřímný a vřelý  dík za v?e, co jste pro nás udělal. Čest Va?í památce.Odpočívejte v pokoji. Upřímnou soustrast paní Dá?e. S úctou P. Talandová

Váuený pane prezidente,
děkuji Vám. Děkuji za to, ue se moji rodiče douili svobody. Děkuji Vám i za to, ue se moje děti mohly na svobodě uu narodit. A konečně děkuji i za to, ue mohu být hrdý, ue jsem Čech. Va?im pozůstalým dovolte vyslovit moji hlubokou účast.
A. Stříbrský

Díky, díky, díky za Vás, pane jediný Prezidente! Budeme doufat, ue zůstaneme v Evropě a nepropadneme Putinovi. Přesně tak, jak Václav Havel chtěl - a jak chceme i my. Tklivě zapíjíme a nikdy nezapomeneme!
Dalibor Dejmek, Petr Zapletal, Adam Dorazil

Díky za to ue jste byl a byl takový jaký jste byl!
Velký smutek mám v du?i
Igor Vasil

Děkuji Pane prezidente za v?echno co jste pro nás vykonal, byl jste člověk se srdcem na správném místě a pro mě největ?ím Čechem, kterého uu ná? stát nikdy mít nebude.
Odpočívejte v pokoji.
Jakub Boček.

Váuený pane prezidente,  zpráva o Va?em odchodu mne hluboce zasáhla. Velmi si váuím v?eho, co jste pro na?i republiku vykonal. Hlubokou soustrast v?em pozůstalým. 
Petr Adamec

Díky, díky, díky za v?e… za svobodu, za demokracii, za otevření se světu… Kdykoli budu rozsvěcet čtvrtou adventní svíci, bude tu my?lenka na Vás, pane Havle
Věra Sečková


Dokud budu při vědomí, přelom roků 1989 a 1990 pro mě bude jedním z nejúuasněj?ích období mého uivota. Ten příběh pro mě měl, má a bude mít hlavní postavu a tou je Václav Havel. Pane Havle, snad jste ode?el bez utrpení, jistě v klidu a míru a zcela určitě Vás tam kdesi čeká dal?í mimořádná pou>>. A kdoví, mouná Vás opět zavede na Zemi...

Posílám mnoho sil tak skvělé a silné ueně, Dagmar Havlové.
Jste dobrá bytost a pan prezident, vá? milovaný muu, byl skvělý člověk.
Takových lidí je na světě málo a svět na ně nezapomíná, ani my nezapomeneme - děkujeme.
Prosím, přijměte i mou upřímnou soustrast.
Eva Horáková, Polepy (Litoměřice)

Velká poklona, pane Václave! Ve vetsine srdcich zustanete rekl bych v dobrem. I a mozna ze hlavne diky Vam muzeme byt hrdi na to, ze jsme ČE(C)I!! Děkujeme za v?e! Upřímnou soustrast a hodně sil Dagmar Havlové a rodině.
K.L. a rodina

Váuený pane prezidente Havle,
děkuji Vám za to, jaký jste byl a co jste pro na?i společnost a zemi- mnohdy za cenu osobních obětí- vykonal.
Byl  jste svým my?lením, dílem a činy obrovskou inspirací pro v?echny, komu leuí na srdci svobodný a demokratický vývoj v na?í společnosti a na rozdíl od mnoha dne?ních politiků jste byl skutečnou osobností, které člověk můue věřit. Byl jste opravdovým státníkem, občanem i člověkem.  Zosobňoval jste takové vlastnosti, které mnohdy dnes upadají do zapomnění, jako jsou osobní odvaha, vnitřní opravdovost, spravedlnost, nadhled, brilantní úsudek a neváhal jste pro to, co je správné, přiná?et i osobní oběti. Tím jste se li?il od mnohých, ale pro mnohé jste tímto zase příkladem hodným následování...
Vá? přínos pro českou společnost byl, je a bude nedocenitelný!
Věřím, ue "tam u nebeských bran" Vás jistě přijmou s otevřenou náručí..:-) Drute nám tady dole palce a přimlouvejte se za nás...:-)
 Mojmír Randula

Odpocivejte v pokoji, Pane Prezidente. Dekujeme za vse
jana

Au v tuto chvíli,si uvědomujeme jak blízký člověk ode?el a jak moc jsme zvykli na to,ue "je".
Ode?el nejen člověk,ale i kus nás.....
Nezapomeneme...
Martin Havlíček

Slovy lze jen velmi těuko vyjádřit bolest nad ztrátou člověka takového významu. Měl můj hluboký obdiv za jeho neměnný postoj ke skutečným lidským hodnotám. Upřímnou soustrast v?em jeho blízkým a čest jeho památce!
Ondřej Junek, Lysá nad Labem

Váuený pane presidente,
jste pro mě pokračovatelem my?lenek Prauského jara. Vy jste byl vudy člověk, který dával lidem naději. Mouná au nyní si to uvědomuji víc neu dříve, snad i proto budete uít v srdci národa nadále. Nech>> je Vám zem lehká.

Kdyz jsem se poprve setkala se jmenem Vaclav Havel a to v minulem rezimu, moc me lakalo toho cloveka poznat, ale byla jsem smirena s tim, ze je to nemozne. A prece se tak stalo a ja za to dekuji. Jaroslava

Ctěná paní Havlová,
kdesi, v nějaké knize moudrých, je my?lenka, ue du?e je energie a je to právě ona, která dává sílu i momentě momentů a zvlá?tě pak ve chvílích, kdy přemý?líme o smyslu uivota. Ale ná? uivot, uivot zatím přítomných, byl ,je a bude po dal?í generace spjat s muuem, o kterém jsme se dnes dověděli,ue prý nás opustil. Ne, tomu se bráním,Vá? manuel, pan president Václav Havel , uije v nás svojí au nedefinovatelnou zdvořilostí u?lechtilých my?lenek,skromností ale neústupností v?emu, co jakýmkoliv způsobem bránilo svobodě a lidství. Příjměte prosím moji hlubokou soustrast a účast v této chvíli velmi těuké a téu moji pokoru s poděkováním panu presidentovi za v?e, co vykonal v uivotě pro na?i vlast.
Milo? Ondráček, Ti?nov

Být vzorem svobody a demokracie se nepodaří jen tak někomu, Ty jsi to dokázal, za krutou cenu svého zdraví a vlastního přesvědčení. Kdyby se tak v?ichni chovali k na?í zemi tak jako Ty ... Ode?el jsi určitě s pocitem ue nebude? nikdy zapomenut ...
Poslední rozloučení s tebou jako s člověkem z lidu, co dokázal to, o co se jiní snauili celý uivot bude jistě hodné tvé osobnosti.
Nebudu chybět. Ode?el poslední člověk co to s na?í zemí myslel dobře ..

Váuený Pane Prezidente, velice mě zarmoutil Vá? odchod, váuila jsem si Vás nejen jako "lidského"prezidenta ale jako Člověka, kterému ?lo o ?lo o dobro své zemičky a o lidi, které v ní uijí. A>> se Vám tam nahoře dobře daří, vzpomínáme a nezapomínáme. Paní Dá?o a celá rodino, upřímnou soustrast.
(C)árka

Pane prezidente, pí?u Vám první a bohuuel i poslední dopis. Poslouchal jsem Va?e názory jiu za komunismu na BBC a rovněu i Va?e Hovory z Lán, sledoval Va?e projevy. Musím říci, ue jsem ve Va?ich my?lenkách vudy nacházel logiku a hlavně ideály, které jsou tak potřebné pro budoucnost. A na které se bohuuel v době kultu peněz a spotřeby zapomíná.
   Pane prezidente, měli jsme Jana Husa, Komenského, Karla Havlíčka, Masaryka, Jaroslava Foglara a dal?í a troufám si tvrdit, ue Vy jste stanul po boku těchto elit. Shromáudění občanů na náměstích, zapalování svíček, symbolické cinkání klíči mě v tom utvrzují.
   S Va?ím odchodem končí jedna etapa české historie a já, prostý občan, nevidím Va?eho nástupce stejného kalibru. Ale máme z čeho čerpat, je tu Vá? odkaz. Vzpomenu jen Va?eho hesla Pravda a láska vítězí nad luí a nenávistí. Já bych tam je?tě pro budoucnost doplnil slovo morálka.
   Věřím, ue dne?ní ne?vary doby musí jednou skončit a ue se douijeme doby, která bude přívětivá pro vět?inu na?eho českého národa. A ue jednou budete mít tam nahoře radost z plodů, které jste zasel zde dole na zemi v na?í české zahrádce.
   Svět asi nikdy nebude ideální. Vy jste měl rád humor, tak se loučím slovy Jana Wericha: „Boj z blbostí nelze vyhrát, ale je třeba proti ní bojovat!
 Pane prezidente Havle, děkujeme!
Jiří Tvaroh, Vlkovice
a Ludmila Tvarohová

Váuený pane prezidente,
je mi ctí uít v době, kdy byla v na?í zemi díky Vám nastolena svoboda a demokracie. Proto chci vyjádřit Va?í rodině upřímnou hlubokou soustrast, velice si Vás váuím a nikdy na Vás nezapomenu. V mysli národa budete uít navěky. Děkuji Vám, pane prezidente, za v?echno, co jste pro naui zemi udělal. A Vám , paní Havlová, přeji sílu do dal?ího uivota.
S úctou Jiří Papiu

Děkujeme. Byl a jste VELKÝ MU(R), díky Vám jsme byli a budeme hrdí, ue jsme Če?i. Díky.
Bára a Jirka.

Měli jsme Vás rádi, pane presidente.
Na?li se různí rýpalové, ale vudycky to bylo tak, na rozdíl od Va?eho nástupce, ue s Václavem Havlem můue či nemusí vudy člověk souhlasit, ale nikdy se za něj nemusí stydět.
ČEST VA(C)Í PAMÁTCE, PANE PRESIDENTE.
Ivan Lamprecht

Havlíčku, Havle,  smutno nám bude bez Tebe
Jaro?ovi

Nikdy nezapomenu. V roce 1989 mi bylo 18 let a pád reuimu jsem tím pádem prouívala velmi intenzivně. Dnes jsme ztratili úuasný symbol svobody a velkého státníka, který na?i zemi zviditelnil pro celý svět. A také moudrého a laskavého člověka. Sbohem. Přeji hodně sil a útěchy paní Dá?e.
Petra Pazderková

Pane Prezidente, jen Vás jsem dokázal se zaujetím poslouchat a věnovat Va?im slovům chvilky svého já. Tak jak jste se dokázal po celý uivot rozdávat pro celý ČESKÝ lid je obdivuhodné. Děkuji za v?e, co jste pro nás v?echny udělal a tím, ue jste vůbec byl je?tě stále dělat budete. Jste tu stále s námi. Upřímnou soustrast rodině.
Zdeněk (C)vejda

Pane prezidente, ode?el jste tak, jak jste uil - skromně a ti?e.... Děkuji Vám
Simona Schererová

Nikdy na Vás drahý pane prezidente nezapomenu. Milovala jsem Vás jakoby jste patřil do mé rodiny. Děkuji za v?echno co jste pro nás udělal. Velmi si Vás váuím a tak to bude do konce mého uivota. Ze srdce
 Vlaďka Koczková

Náhlé úmrtí Václava Havla mne skutečně zarmoutilo. Byl to jeden z mála slu?ných politiků na?í země, který si vudy zachovával lidskou tvář. A i kdyu neměl vystudované vysoké ?koly, tak byl uznávaný po celém světě.

Veliká bolest je v na?ich srdcích,děkujeme Václave Havle a nikdy nezapomeneme.Upřímnou soustrast a hodně sil Dagmar Havlové a rodině.
Michaela Sýkorová s rodinou

Lituji smrti pana Havla, který byl jedinou velkou osobností v na?í politice a byl vudy poctivým člověkem. Přeji si, abychom nikdy nezapomněli  na jeho slova: pravda a láska zvítězí nad luí a nenávistí a usilovali o jejich naplnění.

Zbohom, pán Prezident.
Ďakujem za seba a svoju rodinu - za slobodu. Za vzor múdrosti, uudskosti a cti. Som rád, ue ste boli aj mojím Prezidentom.
Vladimír S.

Děkuji za Va?i pravdu a lásku, která, přeci jednou, musí zvítězit nad luí a nenávistí.
Budete nám velmi chybět.D Ě K U J E M E ! ! ! !
Paní Dagmar bych chtěl vyjádřit hlubokou soustrast a mnoho síly, jak psychycké
tak i fyzické k tomu, aby se vyrovnala s tak velkou ztrátou blízkého člověka.
J.M.

S hlubokým zármutkem přijímáme zprávu o úmrtí bývalého prezidenta České republiky pana Václava Havla. Byl a vudy pro nás bude symbolem boje za svobodu a demokracii. Zároveň v něm ztrácíme posledního člověka, který měl vysoký morální kredit, který nikdy nekonal jen ve svůj prospěch a který se nikdy nezpronevěřil my?lenkám, za které bojoval.
Čest jeho památce!
Helena a Petr Růuičkovi, Nový Hrozenkov

Bylo mi jen 11let, kdyu byla sametová revoluce. A moje máma řekla, ue teď přijde někdo nový a "neznámý".
A byl to pan Václav Havel!!!! Byl to člověk s velkým srdcem. Čllověk, který nás zachránil. Měl smysl pro humor
a hlavně pro morálku. Věřím tomu, ue kdyby je?tě dnes byl prezidentem, nedopadli by jsme tak stra?ně.
Klaním se pane Havle a zapaluji svíčku. Alianca

Upřímnou soustrast nejbliu?ím a předev?ím paní Dagmar Havlové.
Je nám to velice líto,ode?el člověk který pro nás udělal mnoho a kterého jsme si váuili.
Mnoho slz proteče pro tohoto opravdového člověka,který si to zaslouuí. Katka P.

Přestoue jsem byla v době revoluce malá holka, která právě nastupovala do ?koly, velmi dobře si na tohoto člověka pamatuji, na to, čím se pro na?i zemi zaslouuil a vudycky jsem na na?i zemi byla hrdá, hlavně díky této osobě. Je to nesmírná ztráta pro nás pro v?echny, ztratili jsme ochránce na?ich práv a bojovníka za čistotu českého národa, svobodu a hlavně neskutečně milého, sympatického a skromného člověka. Budete nám, pane prezidente, velmi chybět a dlouho budeme hledat podobnou osobnost, pokud ji vůbec kdy najdeme. V?ichni lidé, nejen politici, po celém světě, by si z Vás měli vzít příklad! Mějte se tam nahoře dobře a dohlíuejte na nás!
Hana, Kroměříu

Váuený pane Václave Havle, nikdy jsem neměl tu mounost, abych s Vámi osobně pohovořil. A bohuuel uu ani nebudu mít. Čest Va?í památce a díky za v?e co jste pro tuto zemu udělal a jak jste na?í Českou republiku zapsal do podvědomí Evropy a celého světa.
Jirka

Díky za v?e, co jste pro tuto zemi udělal. Díky Vám získala  Česká republika ve světě dobré jméno. (C)koda jen, ue se dodnes nepodařilo naplnit heslo "Láska a pravda zvítězí nad luí a nenávistí!".
Váuená paní Havlová, přijměte projev hluboké soustrasti nad ztrátou člověka s tak kladným  chrakterem. Kéu by takových lidí bylo víc.
Alena Chybová

Po uvedení zprávy o úmrtí Václava Havla jsem se rozplakala , a alespon? doma na jeho počest zapálila svíčku.
Revoluci jsem prouívala,jako snad v?ichni tenkrát,uili jsme novými zprávami,pamatuju se  , jak jsem chystala pomalu na vánoce a neustále poslouchala rádio ,sledovala s rodinou televizi , byli jsme  prostě „ u toho„
Jsem ?t´astná, ue jsem něco tak zásadního mohla prouít , Václav Havel bude v na?ich srdcích uít dál.
Neil

Přeji dobrou cestu tam někam, kde nikdo z nás na zemi neví, kde to je a co tam je....... nech't na Vás, pane Václave Havle, tam čeká jen to dobré a to, co jste celý svůj uivot hledal......... Pozůstalým pak hodně síly s vyrovnáním se se ztrátou tak velkého, silného a obohacujícího člověka- ne tělem, nýbru du?í........ Ve vzpomínkách, pane VH, zůstanete navudy u celého Českého národa!
S úctou, Tereza Tlá?ková

Díky Vám věci mají smysl. Bylo mi tehdy 20 a nikdy nezapomenu na den, kdy jste se stal prezidentem a já uvěřila, ue od toho dne v?echno uu bude záleuet  jen na mně a ue moje budoucnost bude právě taková, jakou si ji udělám já a ne taková, jakou mi ji nalinkují jiní. Děkuji z celého srdce. Efi

je mi upřímně líto ztráty takového člověka. udělal pro novodobé česko co mohl a jeho památka by měla uít dál byl a je člověkem, který si zaslouuí úctu.
Pavel

Pan Vaclav Havel byla velka osobnost.Jsem hrda na takove lidi v nasi vlasti,bohuzel jich je malo.Prijmete uprimnou soustrast.B.Z.

Naděje, ue budeme lep?í, se bez Vás zmen?í. Budete tu scházet.
Alena Černá, Praha

CHciałbym złożyć szczere i głębokie kondolencje Czechom z powodu ?mierci Waszego prezydenta.
Maciej Mendyka, Poznan, Polska

Pane prezidente Havle,
byl jste vudy vůdcem mých kroků vedoucích do neznáma a tak jsem se nemusela bát bezpráví, hlouposti a násilí. Za to Vám děkuji. V mém srdci vudy zůstanete vzorem lidskosti. Spěte sametově!
Eli?ka Hájková (Colorado, USA)

Díky pane presidente za v?e,co jste pro tuto ze- mi vykonal. Bez Vas by  tato země nebyla svobodná.Čest Va?í pamatce.
V.Hanl

 Pane prezidente byl jste člověk na svém místě i kdyu není v?echno zlato co se třpití,vy jste byl symbol svobody a důvěry.Nikdo nejsme bez hříchu ani vy ne ale doufám ue jste v nebi.
(C)amalík Ale?

Na své pouti uivotem jsem měl vzácnou příleuitost, zauít prezidenta, kterého si váuil celý svět. Pane Havle, děkuji. Bohumír, severní Morava

Po Masarykovi přes některé chyby ohledně komunistů udělal pro národ nejvíc.bohuuel postupem doby lidé zapomínají a vynořují se radobi noví spasitelé.
(C)koula Jan

Pane prezidente, za v?echno moc děkuji! Jestli existuje Bůh. má si s Vámi o čem povídat.
Martin

Pane prezidente, děkuji za Va?i statečnost. Děkuji za radost, která byla vidět au do
konce ve Va?ich očích. Odpočívejte v pokoji a na shledanou na věčnosti.
Mario Böhme

Upřímnou soustrast v?em pozustalím..

Děkujeme za v?e pane Havle, budete nám v?em chybět.
S úctu Emílie

Děkujeme, Pane Prezidente, a doufáme, ue Vám tam nahoře bude lépe!
Tereza Kudrnová s rodinou

Smrti Václava Havla je mi z du?e líto, doufám jen, ue mu tibetský Dalajlama před několika dny konečně po?eptal to podstatné, aby se mu snáze pokračovalo v odváuně a statečné pouti uivotem či uivoty. Namísto hromových salv patosu volím opakovanou četbu jeho textů, dnes předev?ím Moci bezmocných, protoue právě tam je mouná nejvíc inspirace pro ná? současný vzdor odlid?těnému světu. Sami sobě zbytečně děláme ze uivota peklíčka a očistce, Václav Havel tomu rozuměl, předev?ím v?ak se tomu vzepřel, aby sám před sebou mohl zůstat svůj.
Jiří Studený aka Dr. Krejzyber, Hradec Králové

Upřímnou soustrast s úmrtím pana Václava Havla.
Usnulovi, Praha

Váuený pane prezidente,
 děkujeme za v?e a je nám moc líto, ue jste ode?el.
Milerovi, Kladno

Díky za svobodu, nikdy nezapomeneme
 Vojtěch

Pro těuké chvíle, kdy du?i blízké dává sbohem, přeji paní Dagmar Havlové sílu, odvahu a Bouí pokoj. Kéu Vás Bůh potě?í.

Smutno, smutno, smutno...
Ivana Kubínová

Hezký uivot, Hezká smrt. Současní lidé nezapomenou.

(C)>>astnou cestu a veliké díky.
Stanislav Jiránek

Ná? pane prezidente,  jsem rád za dobu, kdy jsem váz poprvé viděla mrzí mne vá? konec na tomto světě. V?ak věřte, ue i po smrti budete ovlivňovat

Pane Havle, Jenom díky Vám se dnes cítím svobodný. Jste opravdový hrdina!
Martin K

Pane prezidente,
děkuji za Va?i statečnost. Děkuji za radost, která byla vidět au do
konce ve Va?ich očích. Odpočívejte v pokoji a na shledanou na věčnosti.
Mario Böhme

Je moc dobře, ue jste uil a byl . Pro moji generaci "star?ích" jste byl moc důleuitý. Díky. Olga V.
Paní Dá?e gondoluji. Vím, co znamená stratit uivotního partnera. O.V.

Za vět?inu dobrého, co mě v uivotě potkalo, vděčím malému velkému Čechovi - Václavu Havlovi. Sbohem, pane Prezidente!
Libor Havlík

Pane prezidente, byl jste pro mne vzorem člověka hluboce morálního, čestného, obdivuhodného. Člověka, který neopakovatelným způsobem dokázal vyjádřit dění okolo sebe a ovlivnit pozitivně celý národ. Budete nám v?em velmi chybět. Dovoluji si vyjádřit hlubokou soustrast paní Havlové a ostatním blízkým.
Kateřina Neumanová (Praha)

Slovaci si pamatuju to dobre, ale aj to menej dobre, co pre nich a im vaclav havel urobil

Pane prezidente, byl a jste pro nás zosobněním svobody, děkujeme za to a v?e
co Vás následuje, jste stále s námi
Ivo Kabeláč

Pane prezidente,
děkujeme za v?echno, co jste pro na?i republiku udělal. Je veliká ?koda, ue ode?la tak důleuitá osobnost českých a světových dějin. Moc si va?ich činů váuím. Kéu by se vyplnila Va?e slova o budoucnosti na?eho národa a vudy platilo "Láska a pravda zvítězí nad luí a nenávistí!". A>> je Vám uu jenom dobře! Paní Dagmar a v?em va?im blízkým upřímnou soustrast!
Pavla Krucká

Váuený pane prezidente Havle, děkuji Vám za to, ue jsem díky tomu, jak jste naplnil roli prezidenta České republiky, mohla být konečně hrdá na to, uiji v této republice, kterou reprezentuje po celém světě taková osobnost, jakou jste byl.
Jarmila (C)pačková

Václave, měl jsem tě hrozně rád a na?el jsem i cestu k chápaní několika málo chyb které jsi jako politik učinil. Kdyu zřím toho připrclíka na hradě s odoperovanými pytly pod očima, vím co jsme my občané  v Tobě ztratili. A>> se Ti tam tvá nová profese líbí. Určitě i v nebi bude? revoluční element.
Petr Sedlák

Zastavil se čas, v?ichni jsme se zastavili, srdce se nám rozbu?ila, nejde mi dát dohromady slova, vudy>> ode?el někdo, o kom jsem si myslela, ue musí uít věčně! Upřímnou soustrast paní Dagmar, celé rodině, přátelům! Nezapomeneme!
Michaela Volterová

Drahý pane prezidente, ač patřím ke generaci, která revoluci zauila jen z kočárku, moc dobře si uvědomuju, ue za to obrovské mnouství příeuitostí které mám, za to,ue uiju ve svobodné zemi, vděčím předev?ím vám. Byl jste vudycky obrovskou morální autoritou a posledním zábleskem naděje, ue slu?nost a čestnost je?tě mezi lidmi, předev?ím v politice, existují. Děkuju Vám a nezapomenu.
Tereza

Ode?el největ?í polistopadový Čech. Byl vět?í, neu na?e malá zemička, kéu kousek jeho vize zůstane i v na?ich srdcích. Mám radost, ue nám bylo dopřáno ho zauít.
Jirka.

Měl jsem to ?těstí se s tímto člověkem setkat během svojí sluuby u hradní stráue osobně a dokonce jsem měl to ?těstí, ue pan president byl ochoten se se mnou vyfotit. Je to pro mě památka na celý uivot a setkání s ním ve mně zanechalo hluboký dojem.
Jeho smrt je pro mne velkou ránou, chci vyjádřit svoji nejhlub?í soustrast člověku, kterého si neskutečně váuím.
Dalibor Trojan

Díky Tobě Va?ku věřím, ue jsi zasel v tuto celinu kvítko,
které jednou, coby Tvůj nástupce - vyklíčí
Gusta


Zastavil se čas, v?ichni jsme se zastavili, srdce se nám rozbu?ila, nejde mi dát dohromady slova, vudy>> ode?el někdo, o kom jsem si myslela, ue musí uít věčně! Upřímnou soustrast paní Dagmar, celé rodině, přátelům! Nezapomeneme!
Michaela Volterová

Odpočinutie večné daj mu Pane a svetlo večné nech mu svieti Amen.

Za v?echno veliké Díky,pane prezidente.Zůstanete v na?ich vzpomínkách jako v prvé řadě laskavý člověk,který se uměl dívat kolem sebe a daroval lidem chu>> do uivota.Paní Dagmar i celé rodině upřímnou soustrast.
S úctou Kateřina

Měl jsem to ?těstí se s tímto člověkem setkat během svojí sluuby u hradní stráue osobně a dokonce jsem měl to ?těstí, ue pan president byl ochoten se se mnou vyfotit. Je to pro mě památka na celý uivot a setkání s ním ve mně zanechalo hluboký dojem.
Jeho smrt je pro mne velkou ránou, chci vyjádřit svoji nejhlub?í soustrast člověku, kterého si neskutečně váuím.
Dalibor Trojan

Dnes mně není nejlépe. Zemřel první a asi v mém věku poslední skvělý prezident na?í země. Děkuji Vám za nový uivot pane prezidente. Nezapomu!
MVDr. Ivo Paulík


Pane prezidente budete nám V?em moc chybět,děkujeme za v?e.Upřímnou a hlubokou soustrast pani Dagmar Havlové a V?em příbuzným.
Lopatovi

Pane Prezidente, děkuji Vám za Va?e úsilí, kterým jste přispěl k tomu, ue se země, ve které jsem vyrůstal, přerodila v r. 1989 v zemi svobodnou. Máte zásluhu na tom, ue mohu poznávat svět a dělat si o něm svůj vlastní svobodný úsudek bez omezení totalitní mocí. Změnil jste můj uivot. A>> je Vám tam, kde nyní jste, dobře.
Vít Raiser (Irsko)

Milý Václave, jsem stra?ně rád, ue jsem tě zauil a mohl poznat. Jsem stra?ně smutný, teď uu není nikoho o koho se morálně opřít. Přeji si aby jsi nám v tom nebíčku dával stále tu naději, ue láska a pravda uu konečně zvítězí nad těmi v?emi zly a nenávistí. Paní Dagmar, přijměte mou nejhlub?í soustrast.
Zdeněk


Děkuji pane PREZIDENTE,byl jste velký ČECH a váuený občan této republiky.
Sbohem Martin Marek Bystřice pod Hostýnem

Ode?el Člověk, filosof, politik, státník, a osobnost s mnoha příhodnými přívlastky. Ale předev?ím občan Čech. A tak je vnímán po celém světě! A ztráta takové osobnosti je vudy pro pozůstalé bolestná. Čest jeho památce!
Oldřich Telinger, Ostrava

Upřímnou soustrast rodině a v?em blízkým. Děkuji Vám pane Václave Havle za to, ue jste byl.
Jiří Rohlíček

Čest Va?í památce Pane Prezidente. Navudy jiu zůstanete v mém srdci jako morální a mravní vzor. Vzpomínáme na Vás s láskou v srdci. Nech>> je Vám země lehká Pane Prezidente.

Dovoute mi, aby som v mene celej svojej rodiny vyjadrila úprimnú sústras>> pani Dagmar Havlovej, najbliu?ím členom rodiny a celému českému národu. Je to veuká strata aj pre nás, vudy sme si pána Havla hlboko váuili a jeho odchod povauujeme za obrovskú stratu. Odi?iel múdry a láskavý človek pevných zásad a nespochybniteuných mravných hodnôt. Je nám nesmierne uúto.Nech odpočíva v pokoji.
Ingrid Melichová s rodinou,Ko?ice.

Milí  pane  prezidente  ani  nevíte  jak  je mi  lito  ze  odcházíte  ale  zato  vám  přeji, aby  se  vám  líbilo  v tom  ráji  nebeském  a  sem  hrdy  ze  mohu  biti  cech  a  nashledanou  v nebi  pane prezidente  Václave  Havle  a  z nebe  si  taky  někdy  zaskočte  do  Slavie  tohle  je  má  rada  nashledanou 
Sebastian  Smejkal, Kloboučky, 9 let.

Člověk jako byl Václav Havel zůstane vudy ve vzpomínkách národa a nejenom na?eho. (R)il pokojně a pokojně i ode?el . Jeho silou byla pokora a proti té je kaudé zlo bezmocné. Pane Havle myslíme na Vás v na?ich modlitbách. Manuelce Dagmar a v?em pozůstalím upřímnou soustrast.
Lexovi.

Dovolte mi vyjádřit upřímnou soustrast celé rodině, v?em přátelům a známým a v?em,kteří ho měli rádi.Pro mě bude pan Václav Havel i nadále uít ve vzpomínkách, hrách ,knihách a ve v?em tom, co pro tuto zemi udělal. Přeji mu věčný klid.
Eli?ka Zemanová

Touto cestou chci veskere rodine a pratelum sdelit moji soustrast se smrti vazeneho pana Vaclava Havla - do roku 1969 jsem byla v Cesku (v Praze) a obdivovala jsem ho ve vsech vecech, ktere podnikal i v tech ktere nepodnikal ...
Tohle boli a boli ... ale je dobre, ze se jeste minuly tyden sesel s Dalai Lama (podle mne s dobrym pritelem).
Co je take nadherne, ze cely Vaclavak je plny lidi a u Hradcan sviti svicky.
Preju vam vsem hodne sily a statecnosti v teto strate
z nejlepsim a nejsrdecnejsim pozdravem
Jindra Hendriks - Totzauer a Peter Hendriks + a pejsek Monti (pejsek je Tibetaan a Dalai Lama mel take takoveho pejska ...)

Člověk se narodí, kdyu přijde jeho čas a odchází, kdyu se jeho čas naplnil.
Upřímnou soustrast manuelce a celé zarmoucené rodině.
Lída ?umová Bene?ov nad Ploučnicí

Hlubokou a Upřímnou sooustast Va?í rodině.
Na tento Den se nedá zapomenout !!! V?e bylo jiu řečeno . DĚKUJEME ZA V(C)E CO JSTE PRO NÁS UDĚLAL.
Čest Va?í Památce.
Jana a Petr Sýkorovi Praha 9. Stří?kov

Smutek v srdci ... slzy v očích ... opustil nás člověk s velkým Č :-( Upřímnou soustrast a mnoho sil pozůstalým.
Dana, Děčín

Upřímnou soustrast rodině p.Havla,je mi upřímně líto,ue ode?el a je?tě v tomto čase. Míková Vlaďka,Teplice

S Václavem Havlem ode?el otec na?í svobody, na?e největ?í morální opora, kterou jsme často brali jako samozřejmost a o které jsme rádi pochybovali. Neprávem. Au dnes jsme si uvědomili, jak výjimečné pouehnání nás tehdy v Československu a nyní v Česku v jeho osobě potkalo. Dne?ním dnem končí sametová revoluce a obranu na?í svobody, demokracie a důstojnosti musíme převzít do vlastních rukou. Doufám, ue nezklameme a ue v?echno, jak pravil Václav Havel "dobře dopadne". Václav Havel mi v 19 ti letech změnil od základu uivot. Neexistují slova, která by vyjádřila vděk, který k Václavu Havlovi cítím.
S nejhlub?í úctou a hlubokým zármutkem
Sa?a Kříuek

Dnes mě zasáhla zpráva o umrtí pana prezidenta,bylo to jakoby mi umřel někdo blízký,hlavou mi projela sametová revoluce,usměv,ideály a slzy mi tekly proudem. Tady jsou slova utěchy zbytečná a věta,ue kaudý je nahraditelný,uu dávno vím,ue není pravdou.Je mi 55let,pan prezident vudy pro mě zůstane člověkem s velkým čistým srdcem. Paní Dagmar,vím ,ue slova ted nemají význam,ale budte statečná a myslete na v?e co by Vá? muu chtěl,abyste dokázala za něj,pokračujte ve Va?ich nadacích. Přijměte moji hlubokou soustrast a poděkování za to, ue jste se o pana prezidenta s láskou starala
Hana Reischigová s rodinou.

Smutným se pro mou du?i dne?ní den stal.
Ode?el človíček malý, který velkým se stal.
Ode?el velikán, ode?el Král.
Děkuji pane PRESIDENTE za v?e co jsi pro na?i zemi udělal.
Děkuji pane PRESIDENTE, ue jsi nám cestu uivotem ukázal.
Ráda jsem uila Sametovou dobu - slibuji - NEZAPOMENU.
Klidný a neru?ený spánek přeji Vám.
Kondolenci rodině i v?em slu?ným lidem posílám.
Se slzam v očích s Velkým člověkem se loučím.
Jana Borová, Havířov

Upřímnou soustrast rodině p.Havla,je mi upřímně líto,ue ode?el a je?tě v tomto čase.
Míková Vlaďka,Teplice

Velice nás tato zpráva zasáhla, jako by nás opustil člen na?í rodiny.
Pavel Zapletal, Zlín.

Váuený pane prezidente! Děkujeme mnoho a za v?e! Budete tu s námi dál!
Martinkovi, Ústí nad labem

Sbohem pane prezidente. Budete nám chybět. Díky za v?e.
Hrube?ovi Srnojedy

Hlubokou soustrast. Je nám to velice líto. Ode?el opravdu největ?í Čech poslední doby.
Dagmar Zahradníková

Snad smutek nám dá mounost uvědomit si, koho jsme ztratili - jediného státníka, zůstali nám jen politikové. Toho, který říkal ue uu nejednáme moudře ale jen chytře. Toho Muue, pro něju láska, pokora a spravedlnost nebyla jen prázdná slova, ale něco co uměl příjímat a chtěl i dávat. Je na?í chybou, ue jsme neuměli nebo nechtěli brát. Pane Prezidente, nikdy na Vás nezapomenu.
Tomá? Fimbinger, Napajedla

Přijměte prosím paní Havlová upřímnou soustrast a přeji Vám sílu překonat odchod Va?eho muue. (R)ivot s Vámi ho rozsvítil a tě?il se z Va?ich společných dní, kdyu jste byla po jeho boku. Zapaluji svíčku na památku pana Václava Havla, to jediné mohu pro Vás udělat.
Veronika Teplice

Pan Václav Havel byl Pan Prezident! Máme k němu velkou úctu! Upřímnou soustrast celé rodině. Budeme si Vás váuit a v na?ich pamětích zůstanete navudy.
Hlaváčkovi, Nová Včelnice

Pane prezidente, za v?echno co jste pro na?i republiku udělal, děkuji za na?e děti. Jenom mě mrzí, ue Vás nezauijí, au budou vyrůstat.
S úctou a hlubokým zármutkem, J.Janík

Hlubokou soustrast celému Světu a předev?ím České republice a jejím občanům. Duchovní pou?>> se Va?ím odchodem, pane prezidente, nesmírně roz?ířila. Ochraňujme Vá? odkaz v nás.
Marcel Bezděk

Pani Havlová a rodino pozůstalých, přijměte prosím mou hlubokou soustrast, slouuil jsem základní vojenskou sluubu u Čestné Stráue prauské posádky. Úmrtí  pana Havla se mne velmi dotýká, ode?la autorita světového významu, bojovník za svobodu a demokracii. Při?li jsme jako národ jeho odchodem o jednoho z nejvyznaměj?ích Čechů.
Jiří Stonavský

Pane prezidente, váuená paní Havlová,
odchody lidí jsou vudy bolestivé, natoupak, jde-li o někoho statečného a poctivého. Takovým člověkem pan prezident bezesporu byl. Přeji nám v?em, Čechům, abychom o to houuevnatěji a statečněji povstali k takové pracovitosti, poctivosti
a "morálnímu standardu", jak nám svým uivotem ukazuje Václav Havel. Děkujeme.
Martin Jaro?, Praha 5

Je mi hořko ze ztráty člověka, který při v?ech výhradách k některým chybám, byl monumentální postavou v českých dějinách: jeho zásluha o opětné vztyčení praporu éthosu je obrovská. Mám nicméně za to, ue i po své smrti bude působit dál a ue dokonce jeho vliv je?tě zesílí: obvyklá to věc v české společnosti. Stane se tak těm, kteří mají pravdu a lásku za nadávku, navzdory.
Děkuji, Jan Payne

Váuená paní Havlová, rodino a přátelé Václava Havla, dovolte, abych Vám vyjádřila upřímnou soustrast v souvislosti s úmrtím největ?ího Čecha poválečné historie této země. Bohuuel nevidím jeho nástupce, takoví jedinci se snad jiu ani nerodí. Čest jeho památce.
Jana Brychtová

Jelikou jsem se narodil v roce '94, moc nepamatuju na pana Havla jako na prezidenta, ale z různých zdrojů, napřiklad z literatury či internetu, o něm myslím dost vím. Velice bych mu chtěl poděkovat, co pro stát a blaho nás v?ech dokázal. Jeho náhlé úmrtí mě velice zasáhlo. (C)koda ue takovýchto lidí je v na?í politice velmi málo... :( Chtěl bych dále vyjádřit upřímnou soustrast celé rodině... DĚKUJI PANE PREZIDENTE!!!
Jan G. - Ústí n. Lab.

Kdyu v r. 1988 zemřela moje babička, která se narodila na přelomu 19. a 20. století (v prosinci), mezi rodinnými fotografiemi, které si schovávala a kterých nebylo mnoho, byly také fotografie prezidenta Masaryka a Bene?e. V té době jsem příli? nechápala, proč mezi těmito nejvzácněj?ími fotografiemi si ukládá fota těchto státníků. Dnes jsem to pochopila v plné síle. (R)ivot Václava Havla je, troufám si říct, stejně inspirující a jeho smrt je stejně bolestná, jako to cítili na?i předci v době úmrtí těchto státníků. Václav Havel je nositelem demokracie, morálky, pohledu světa na na?i malou zemi v srdci Evropy. Ná? stát se nemusí bát, ue je malý, protoue z něj vycházejí velikáni jako Masaryk či Havel.
Úmrtí Václava Havla je velkou ztrátou nejen pro Českou republiku, ale celý svět. Pro mně osobně je tato ztráta nenahraditelná.
Alena Hanáková, poslankyně

Upřímnou soustrast rodině, pohlazení pro Pana prezidenta Václava Havla a nám v?em dobrou pamě>> a du?evní sílu.
Helena (C)pirhanzlová

Tato ztráta musela zasáhnout úplně kaudého, bez ohledu na věk či národnost, kdo věřil, ue lidský přístup, laskavost a víra ve svobodu můue porazit manipulování s lidmi a omezování lidské svobody.  Myslím, ue je veliká ?koda, ue jsme nedokázali tohoto muue ocenit je?tě za jeho uivota, protoue nevím, kdo jiný by si ocenění zaslouuil více. Tato postava vzbuzovala i mezi mladými lidmi pokoru a pochopení, tak jak to dokáue jen velice málo politiků či významných osobností. Měl jedinečné kouzlo, kterým dokázal vzbudit v lidech dobrotu a hrdost na to, odkud pochází. Doufám jen, ue nezůstaneme pouze u vzpomínek, ale vezmeme si z jeho činů ponaučení.
Mí?a, Ústí nad Labem

Váuená paní Havlová,
dovolte nám vyjádřit upřímnou soustrast a vyjádřit ná? zármutek nad dne?ním odchodem pana Václava Havla. Velmi si ho váuíme za v?e, co pro na?i zemi a celou společnost udělal, byla to veliká osobnost, která si zaslouuí obrovskou úctu v?ech lidí. Nikdy nezapomeneme. Děkujeme.
rodina Hodíkova

Váuený pane prezidente Havle, chtěl bych Vám poděkovat za v?e co jste pro na?i republiku vykonal, pro co jste uil a bojoval. Díky Vám jsem hrdý na svou svobodnou vlast. Nesmíme na Vás zapomenout, protoue svoboda není samozřejmostí. Čest Va?í památce a upřímnou soustrast rodině, blízkým přátelům a známým.
Svatopluk Křen, Vsetín

Váuený pane, první polistopadový, prezidente. Zpráva o Va?em úmrtí mne zarmoutila - brala jsem to, ue tady s námi budete napořád, abyste nás svojí přítomností mohl přesvědčovat, ue je mouné uít s vírou ve slu?nost mezi lidmi, jako věčný stráuce demokracie sahající i za hranice na?í vlasti. Únava na Vás byla v poslední době vidět, takue Vám přeji klidný odpočinek a nejbliu?ím pozůstalým stále světlou vzpomínku na Vás.
Jana Hudečková, Praha

Václav Havel byl morálně vzácný člověk a velký Čech, který se zásadně zaslouuil o českou národní svobodu a demokracii, a velice nás proslavil i za hranicemi České republiky. Havel obětoval pro český národ i své zdraví. A dá se říct, ue pro my?lenku základních lidských svobod a pro morálku i mír učinil mnoho i v celosvětovém měřítku. Opustil nás skutečný vlastenec a beze sporu celonárodní vzor Čechů. To si v?ak Če?i dostatečně uvědomí au po dlohém čase. Upřímnou soustrast v?em, komu zůstal v srdci. Václave Havle, vudy jsem si Vás váuil, a za v?e Vám děkuji. Nezapomenu.
Jiří Doseděl

Kondoluji k ůmrtí pana prezidenta Václava Havla dnes dopoledne, jeho  stopa zůstane navudy v dějinách ČR a jeho památce se skláním já i moje rodina. Budiu ti země lehká a odpočívej v pokoji.
Franti?ek Moravec

Je mi smutno a vzpomínám, jak jsme v lednu 1990 běueli k hotelu Atom, kdyu poprvé přijel do Ostravy jako československý prezident. a on nám zamával z balkónu. Tak dnes mu zase pomyslně mávám já a děkuji.
Radomír Satinský, Ostrava

Václav Havel byl člověk moudrý, slu?ný, inteligentní, skromný a měl u?lechtilou du?i. Vudy jsem si ho váuila.
Milu?e Klejnová

Nedostává se mi slov. Jako by ode?el člověk z mého nejbliu?íího okolí- člověk milovaný, vzácný  a nenahraditelný, po jehou odchodu zůstane na dlouhou dobu prázdno. Mouná ue navudy.
Zbyněk Va?ut

Pane prezidente Havle, byl jste pro mě skutečným ztělesněním vy??ího principu mravního. Velmi si Vás váuím a děkuji za nedostiuný vzor v chování, my?lení, postojích... Upřímnou soustrast paní Havlové a v?em blízkým pana prezidenta.
Jana Kočířová

Václav Havel je pro mě symbolem statečnosti i skromnosti. Je pro mě symbolem politika, který se li?il od mnoha politiků současných. Byl čestný, neúplatný a měl vysoký morální kredit. Je symbolem na?í svobody. (C)koda, ue takových politiků nemáme víc. Děkujeme, pane prezidente, za v?e, co jste pro tuto zemi udělal!
Radim Kadlec, Praha 4

Váuený Pane Prezidente!
Byl jste pro mně vudy nedostiuným vzorem lidství, slu?nosti, pokory a statečnosti. Je mi líto, ue v současné době nemá národ nikoho, kdo by dosahoval va?ich morálních kvalit, či se k tomu byl alespoň schopen přiblíuit.
S úctou Radek Müller, Zlín. 

Děkujeme, ue jsme mohli díky V. Havlovi prouít kus uivota se ctí a svobodně.
Jan a Marcela  Polá?kovi

Váuený pane prezidente Havle, děkuji Vám za to, ue jsem díky tomu, jak jste naplnil roli prezidenta České republiky, mohla být konečně hrdá na to, uiji v této republice, kterou reprezentuje po celém světě taková osobnost, jakou jste byl.
Jarmila (C)pačková

S Va?ím odchodem modrým tunelem na věčnost mi znějí slova písně M.Tučného : Já budu uít navěky na druhým břehu řeky,  kterýmu z nouze říkám čas..  .R.V. .Vy?kov

A vy pane prezidente jste velmi dobře věděl jak, a také jste ho tak prouil !!
Budete nám chybět. Manuelce, rodině, blízkým i přátelům…. Upřímnou soustrast.
Robert Hampl, Milan Eder, České Budějovice

Děkuji za sebe ue jsem mohl být u zrodu na?í svobody, děkuji i za celou rodinu a v?echny slu?né lidi, děkuji moc. Nikdy nezapomeneme.
Petr Bene?, Praha

Milý ná?,
proč zarmoutil jsi v?echny nás.
My měli Tě rádi,
v?ak jsi to věděl, jak.
Nedá se ani přemý?let,
co bude teď, bez Tebe,
v?ak v srdíčku Tě budeme mít,
neustále při sobě.
Ty chtěl jsi asi od uivota je?tě více,
snad bude Ti teď au do večera hořet svíce.
Děkujeme za rady,
které jsi nám dal,
budeme se jimi řídit,
a>> uivotem můueme jít zase dál.
Jsou lidé, kteří pro nás znamenají celý svět...
O to těu?í je ztratit je a uchovávat jen ve vzpomínkách...
Hlubokou účast ve Va?em zármutku vyjadřuje Barbara a Martin K.

Váuil jsem si toho, ue v mém uivotě byl prezident jenu byl také mým prezidentem, protoue na?el místo v mém srdci, kde také zůstává natrvalo. V mém kraji kde uiji uplývala osmnáctá hodina bez vyzvánění zvonů. Tu jsem zatouuil být v mé zemi někde tam, kde bych zaslechl ty zvony, protoue někde tam uijí opravdoví lidé..
Roman (R)alio, Bludov u (C)umperka

Václav Havel pro mne byl a je ztělesněním statečnosti a slu?nosti. Velký muu, kterému vděčíme za mnoho dobrého. Jeho odchod je bolestnou ztrátou.
Přemysl (C)kaloud

Váuený pane Havle.
 Velice děkujeme za v?e cojste pro na?i zemi udělal ,dovedl ji od totality k demokraci.?koda,ue jste nás opustil.Budete nám velice chybět.
rodina Vávrova.

Hlubokou a upřímnou soustrast v?em blízkým Pana Václava Havla a i nám v?em. Ode?el nejceněj?í člověk, který nám v?em dal mnoho ze svého já. Hlavně v době totality bojoval za svobodu, kterou dnes máme a hlavně dne?ní mladí mají jeho zásluhou veliké mounosti. Byl jsem asi padesátý po panu Václavu Havlovi, kdo podepsal chartu 77 a tak jsem také prouíval dobu útisku totalitním reuimem, který významnou zásluhou pana Václava Havla dnes uu nemáme. Bohu díky!
Moc děkuji Václave
S úctou Jiří Slovák

Hlubokou  a upřímnou soustrast paní Dagmar Havlové. Vzdáváme čest panu prezidentu Václavu Havlovi.
Michal a Jiřina Petrovi, Praha 8

Pane presidente, byl jste pro nás vudy svědomím národa. Čest Va?i památce.
Anna a Olřich Seidlovi

Pane presidente,co jste mi to udělal,ue jste navěky ode?el z tohoto světa právě v den mého svátku? Vy jste byl-jste a navudy budete-,se svým příkladem nadčasového člověčenství navudy bílou vránou v na?í politické tmě. Vudy si na Vás,pane presidente,s velikou úctou vzpomenu. Čest Va?í památce!
Miloslav-Olomouc

Váuený pane prezidente,
velmi jsem si Vás váuila pro Va?i skromnost, víru v lásku a dobro mezi lidmi. Je moc smutné, ue jste nás opustil. S díky a slzami v očích  Blanka Brouová


Sice jsem je?tě dítě,ale i tak vím co pro nás "Čechy" pan V.Havel udělal...a chci paní Dagmar Havlové vyřídit at se druí a nepřestává uít! Opravdu je mi to moc líto.

Je mi z toho smutno. Petr Vlasák, Milovice

Jsem na světě 43 let. Vy jste byl mým jediným prezidentem...
S úctou Radek Hodač

Velky clovek ktery zmenil pohled zahranici na Ceskou Republiku, kde to vliv pocituji dodnes v predalekem Holandsku,a to uz nekolik let.
Bludny Holandan David

Hlubokou,upřímnou soustrast .. Věřím,ue  zasvítí zas červené srdíčko nad Hradem,tak , jako zářilo vudy panu prezidentovi Havlovi - Bytosti s otevřeným srdíčkem pro v?echny....
Děkujeme... H.

Ode?el člověk, který se zaslouuil o na?í svobodu a demokracii. DĚKUJEME 
Jarmila a Josef, Most

Datum 18.12. nám bude navudy připomínat neděli 18.12.2011, den kdy nás navudy opustil pan Václav Havel. Obáváme se, ue v?e budeme mít od tohoto dne?ního data těu?í.  Ode?la velká, světová autorita svobody, naděje a vize. Zejména schopnost prezentovat a prosazovat vize budoucnosti, svobod a nových, lep?ích zítřků bez hranic byly tím, co nenahraditelně ztrácíme. Zbývá nám jeho odkaz, není to vůbec málo a nám to musí dát sílu… Jsme hluboce zarmouceni…
Majka a Karel Vaverkovi, Třebíč

Pane prezidente děkuji Vám za sílu, kterou jste mně dodával je?tě před rokem 1989 a samozřejmě také za radost po listopadu 89.
Jiří Záleský

S díky, s úctou a s pokorou děkuji za příklad k zamy?lení i k následování. A>> Va?e du?e dosáhne zaslouueného klidu, a au Vám skončí dovolená tam v nebi, vra>>te se zase, prosím, sem mezi nás a trpělivě nám ukazujte cestu. Tenka U.

A vy pane prezidente jste velmi dobře věděl jak, a také jste ho tak prouil !!
Budete nám chybět. Manuelce, rodině, blízkým i přátelům…. Upřímnou soustrast.
Robert Hampl, Milan Eder
, České Budějovice

Děkujeme Pane presidente za v?če co jste pro nás udělal  -- děkujeme - 
Dana a Ladislav Bártovi .

Děkujeme za svobodu. Stále nosíme v srdci Va?e heslo Pravda a láska zvítězí nad lui a nenávisti. Právě v tuto dobu si jej musíme opatrovat a chránit.
Jana a Václav Kolářovi

Děkujeme, Pane Prezidente, a doufáme, ue Vám tam nahoře bude lépe!
 Tereza Kudrnová s rodinou

Ode?el nám krásný člověk, hodný člověk, kterému nesmírně záleuelo na České republice. Takový dlouho nebude. Je?tě poznáme v budoucnu, jak moc nám bude chybět. Nezi?tný člověk a maximálně solidární. V jeho očích bylo dobro a láska. Jedinečný politik s velkým srdcem.

Děkujeme.

Co se dá napsat?Jen ,ue je mi smutno.Ode?el člověk s velkým Č.Doufám,ue na něj tento národ nezapomene.Paní Dá?e úpřimnou soustrast.
Vladimír PERNICA - Praha12

V mysli a srdci zůstanete pro Va?i lidskost a obětavost.S úctou J.V.

Čas k zastavení a zamy?lení, ode?el slu?ný člověk.
Petr Příborský

Dekuji Vam, ue jsem se podlouhe době emigrace Va?í zásluhou mohla vrátit do svobodné země
 Děkuji PANE PRESIDENTE
jaja bocek

Váuený pane Václave Havle, děkuji Vám za v?e, co jste pro nás udělal. Je mi ctí, ue jsem se s Vámi je?tě mohla setkat a pronést pár slov na Va?em milovaném Hrádečku na 24. zahradní slavnosti. Budete tu stále s námi. Čest Va?í památce.
Helena Belatková, Jihlava

Drahý Václave,pokoj Va?í du?i.Prosím,spolu se svatým Václavem orodujte za nás.Děkuji.
Petrová s rodinou

Děkujeme za v?echno .
Marek Makový Rudná u Prahy

"Naděje není přesvědčení, ue něco dobře dopadne, ale jistota, ue má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne", řekl jste nám Vy. Díky za v?e a ?>>astnou cestu.
Jan, Turnov

Dobrý den

Rád  bych  se  připojil  k  mnoha lidem, kteří vyjadřují svůj smutek na du?i nad
odchodem na?e prezidenta. Připojuji se k vyjádření hluboké a upřímné soustrasti s úmrtím Velkého muue.
Občana a prezidenta na?i vlasti. Děkujeme Vám.
Mauglí - Pavel Pakosta

Upřímnou soustrast pro celou Va?i rodinu a v?echny Va?e blízké.A dále pro celý ČESKÝ NÁROD, kterému jste tolik dal.
Jan Ale?

Klaním se Člověku, který dokázal ít a bojovat slu?ně a lidsky...
Jana Kreplová, Sadská

Děkujeme.  Nikdy nezapomeneme.
Eva (C)indelková a Petr Hudeček

Zemřel člověk a politik,který této zemi přiná?el samé plus a doufám ue někdo půjde jeho příkladem. Milano,23 let

Připojujeme se k vyjádření upřímné soustrasti.
Daniel, Lucie a Pavel Paříkovi, Ostrava

Drahý pane prezidente,
velice mě mrzí, ue jste ode?el v této době, kdy Vá? nestranný a hodnotný politický názor mohl na?emu národu je?tě hodně dát.
Doufám také, ue současná politická delegace vezme Va?eho konání za důstojného příkladu a pokusí se pracovat
tak, ue i na ně budeme jednou, au nadejde jejich čas se k Vám připojit, vzpomínat jako na státníky nadnárodního významu, kteří
udělali něco úuasného pro tento svět.Snad mluvím za celý tento národ, kdyu říkám: "Děkujeme za v?e, co jste pro nás udělal."
Tomá? Do?ek, Brno

Děkuji Vám  za to, ue jste byl mým příkladem. 
Ta>>ána Červená

Necht odpociva v pokoji ten, ktery za nas bojoval. Pan prezident Vaclav Havel....

Pane Václave Havle,
voněl jste člověčinou, byl jste skvělým a rovným člověkem, budete této zemi moc chybět.
Petr Bodeček, Brno

Václav Havel byl pro mě jediným opravdovým polistopadovým prezidentem Česka. Jeho následník, nacionalistický populista a demagog, sám hlub?í morálky nemaje, se vudy vytrvale snauil obrovský Havlův morální přínos sniuovat, ba au zesmě?ňovat. Přesto v?ak věřím, ue v odkazu velkého člověka Václava Havla bude brzy pokračovat dal?í český prezident a ono mezidobí podporující nízkost zůstane jen malou černou skvrnou české historie. Děkuji panu Havlovi i v?em jeho přátelům za v?e, co na?í společnosti dali a dávají!

Připojuj se k tisícům občanů této země, kteří Vám děkují za to, co jste pro nás udělal. Vudy jsem si Vás, pane prezidente, váuil a zůstanete v mém srdci
Jan Johan Ko?ák

Děkujeme za v?e, pane prezidente...
Rodina Vančurova a Synkova

Ode?el v tichosti...snad ten pří?tí uivot bude mít jednodu?í...buď zbohem.

Děkuji Vám za to, ue můuu uít ve svobodě.
Alena

Kdo uije v srdcích svých milých,není mrtev,je jen vzdálen.Upřímnou soustrast.
Pokorná

Osobnosti Havlova formátu v na?í politice velmi chybí a o to vět?í je jeho úmrtí pro tuto zemi ztrátou. Ač o to asi sám ani moc nestál, stal se nedílnou součástí historie této země a já věřím, ue na něj nebude nikdy zapomenuto. Pane prezidente, děkujeme!
Hana Hoffmannová

Váuený pane Václave Havle - děkuji, ue jste byl a zůstáváte synonymem čestnosti, lidské tolerance a lásky člověka k člověku. Věřím, ue tak jako Vá? uivot oslovil miliony lidí nejen v na?í zemi, ale i po celém světě - tak i Va?e smrt povzbudí miliony lidí k pokračování ve Va?í práci - v rozsévání míru, lásky a porozumění mezi v?emi. V narovnání vztahů nejen v na?í politické garnituře , ale i ve v?ech koutech světa. (C)koda, měl jste je?tě zůstat snámi. Věřím,u díky i Vám zá?>> a nenávist navudy zmizí z lidského slovníku. Skláním se před Va?í odvahou a nezapomenu na Vá? nehynoucí úsměv. Čest Va?í památce.
Jana Procházková, Olomouc

Pane prezidente Václave Havle, občane České republiky,člověče,
děkuji Vám za v?e, co jste této zemi přinesl a snad je?tě přinesete.
Petr Ak?tein, Horní Jirčany

Panu Havlovi dekujeme z celeho srdce, co pro nas Cechy udelal svoji vyjimecnou lidskosti a prejeme si, aby jeho jmeno a ciny nikdy nebyly zapomenuty. DEKUJEME! Rodine vyjadrujeme uprimnou soustrast.
Rodina Horskych z CB

Neptejte se lidé ,komu zvoní hrana, zemřel ČLOVĚK.

Pane Václave Havle, klaním se v hluboké úctě a děkuji...
Vladimír Macoun, občan České republiky.

Dobrý den
Připojuji se k vyjádření hluboké a upřímné soustrasti s úmrtím Velkého a Milovaného muue.Pana Václava Havla.
Děkujeme Vám.
Jana (C)varcová

S hlubokou úctou k tomuto výjimečnému člověku přeji upřímnou soustrast rodině.
Blanka Řezníčková, Ostrava

Děkujeme za Va?i oddanost a lidské srdce..
A>> najdete vytouuený klid!

Ti, kteří vidí za horizont (JASNOZŘIVOST), vědí, ue zůstane pro nás lidstvo Velkým člověkem.
Ti, co oplývají intuicí (VÁ(C)EŇ ), cítí, ue přesahuje horizont odu?evnělé  citlivosti ke v?emu a ke v?em.
Ti, kdo vnímají srdcem (OBOHACENÍ ), chápou jeho spontánní kreativitu a odvahu.
Ti, kdo bojují (AKTIVITA ) nejen my?lenkou, ale i činem, v něm vidí nekonečnou inspiraci a povzbuzení.
Ti, kdo zdánlivě pla?í a introvertní (BUDHA ) jako on, se v případě potřeby dokáuí napojit na v?echny směry, pulsují neskutečnou vnitřní silou.
Pět energií moudrosti - má? v?ech pět P pohromadě? se přeci často říká. Ano, tento Velký člověk, pan Havel, měl v?ech pět P pohromadě.
1. P = vizi
2. P = intuici
3. P = cit
4. P = čin
5. P = vnitřní energii, sílu středu
Děkujeme Vám. Na Vá? odkaz dobra, lásky a pravdy nikdy nezapomeneme.
Va?i Če?i

Budete mi moc chybět pane presidente ...
Martin Halama, Turnov

Kloním se památce Václava Havla. Na tohoto prezidenta České republiky jsem byl hrdý a nikdy na něj nezapomenu...
Milan Hladík

S Va?ím odchodem je nám nějak smutno. Přeci jenom jste zanechal na na?ich du?ích nesmazatelnou stopu, za kterou děkujeme. My určitě nezapomeneme. Jana a Petr Ha?kovcovi, Beroun

Vudy si uvědomíme cenu člověka au kdyu odejde, odkud není návratu. Pokud uil a byl nám oporou, někteří si dobírali a kritizovali. Teď je mi ale je?tě víc smutno, kdyu čtu "soustrasti " od lidí, kteří mu házeli klacky pod nohy.Česká fale? se opět ukázala a uivot jde dál. Hlubokou soustrast rodině a věčnou vzpomínku na něj.

Jednak je mi to líto, protoue ode?el symbol zrození na?í prosté lidské svobody po letech komunistické zvůle. Ode?el člověk, který měl tu schopnost a moc, dělat ná? svět morálně aspoň o něco lep?í... (C)koda, ue uu víc nepromluví. Zaslouuí si na?i úctu.
 MUDr. Jaroslav Kratochvíl, Blovice

Co napsali blogeři na Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz
Jan Lipold:
Ten křehký, statečný muu to zvládl
Foto: Aktuálně.cz
Tomá? Klvaňa:
Václav Havel a nový začátek
Foto: Aktuálně.cz
Tomá? Sedláček:
Rozloučení odcházení
Foto: Aktuálně.cz
Jiří Tutter:
Co nám vzkázal Václav Havel?
Foto: Aktuálně.cz
Petr Klán:
Vámi to nikdy nebyla slepá cesta
Foto: Aktuálně.cz
Hans-Jörg Schmidt:
Václav Havel uz neni
Foto: Aktuálně.cz
Jiří Havel:
Poslední opona pro VH
Foto: Aktuálně.cz
Karel Matou?ek
Klausův génius a Havel
 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy