Zdeněk Mihalco | Komentáře
8. 4. 2010 14:55

Čtenáři: Smlouva přinese prestiž, ale moc se nás netýká

Čtenáři diskutují: smlouva symbolizuje oteplení vztahů USA a Ruska
Foto: Aktuálně.cz

Je to velká prestiž pro Česko, ale jde o hrátky velmocí, které se nás příliš netýkají. Takto by šel shrnout názor značné části čtenářů na podpis dohody o snížení počtu strategických jaderných zbraní mezi ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem a americkým prezidentem Barackem Obamou.

Z jedné z anket na Aktuálně.cz vyplývá, že si zhruba 60 procent čtenářů myslí, že pražské setkání zvýší prestiž Česka ve světě.

Do čtenářských diskusí pod jednotlivými články a blogy o významu události se zapojily stovky čtenářů.

Čtenářka Pavla P dodává, že smlouvě se jednou bude možná říkat ve světě „Pražská dohoda". „Praha bude ve všech televizích světa, jméno města bude spojováno s Českou republikou. Je to obrovská reklama pro turismus k nezaplacení," napsala čtenářka.

Někteří čtenáři si však myslí, že samotný podpis dohody život průměrného Čecha příliš neovlivní. Diskutující vystupující pod přezdívkou Krank shrnuje, že jde o „při velmocí", na které „názor nikoho v Čechách nemá žádný vliv" a dodává, že „těžko podpis takového dokumentu ovlivní můj život".

K samotnému dopadu smlouvy se čtenáři staví rozdílně. Někteří si myslí, že podpis smlouvy je teprve startem k dalšímu odzbrojování mocností a může přimět další státy ke snižování počtu zbraní. Mnoho ze čtenářů uvádí, že omezení počtu zbraní není příliš výrazné. Diskutující vystupující pod přezdívkou Trégl píše: „Rusku stačí neustále nově vyráběné jaderné ponorky s desítkami střel na každé ponorce a desítkou hlavic na každé střele, přičemž každá hlavice samostatně míří na jiný cíl. V Rusku je tolik raketových sil, že není ani možné se do nich netrefit, když by se USA snažily o zásah. Obě mocnosti mají takový arzenál, že je úplně jedno jestli sníží stavy o polovinu nebo tři čtvrtiny."

Někteří čtenáři zmiňují, že podle jejich názoru podpis smlouvy především symbolizuje postupné oteplování vztahů USA a Ruska, což může mít další důsledky. „Jestliže Američané nakonec budou donuceni ke konfrontaci s Iránem, a já osobně jiné řešení už dávno nevidím, je lepší tuto konfrontaci podniknout s přátelským či minimálně - neutrálním Ruskem než s Ruskem, cpoucím do Iránu komplety S300 a jiné podobné sofistikované systémy a poskytující Iránu logistickou a zpravodajskou podporu," napsal pravidelný debatér vystupující pod přezdívkou Vlk.

O společném postupu proti íránské vládě hovořili i prezidenti Ruska a USA po podpisu pražské smlouvy. Dmitrij Medveděv v prohlášení po podpisu smlouvy řekl, že Írán nereaguje na konstruktivní návrhy ohledně svého jaderného programu. Není proto podle něj vyloučeno, že OSN znovu tento problém posoudí.

Foto: Reuters

Další pravidelný diskutující Karel Mueller si myslí, že při dohodách o jaderném odzbrojování se v současném rozložení světa nesmí zapomínat na stále vlivnější a bohatší Čínu. „Čína je americký věřitel, světový dodavatel spotřebního zboží a čím dál silnější jaderná velmoc. Nevidím možnost, jak ji k něčemu nutit, dokonce ji nestála za to ani přijetí koncepce G2 Brzezinského, která v podstatě představovala světovládu USA-Čína. Musí tedy mít vyšší ambice," napsal Karel Mueller.

Rozporuplné názory na smlouvu o snížení počtu strategických jaderných zbraní a další souvislosti prezentovali i blogeři Aktuálně.cz. Názory analytika Aktuálně.cz Pavla Tomáška, publicisty Petra Robejška či politického komentátora Jiřího Pehe si můžete pročíst ZDE. Pod jednotlivými blogy se můžete zapojit do probíhajících čtenářských debat, které moderují editoři Aktuálně.cz. 

Foto: Aktuálně.cz
Komentátor Aktuálně.cz Jan Lipold:
Světu mír! Praha dá jadernému summitu bizarní kulisy

 

Právě se děje

Další zprávy