Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
12. 12. 2019 14:00

Čučkaři to dotahují na Zemana, BIS věří 47 procent lidí. Časy se mění

Stoupající veřejná obliba české vnitřní tajné služby BIS má i další význam. Politici výzkumy a oblíbenost pečlivě sledují, orientují se podle nich, „věří“ na ně. Ředitel Koudelka, jehož by se Miloš Zeman a Rusové strašně rádi zbavili, je tou náklonností masy lidí do jisté míry chráněn.
"Zbraně", které má pro získávání důvěry k dispozici Miloš Zeman, jsou nesrovnatelné se zbraněmi BIS. A přece to na něj "bizoni" dotahují.
"Zbraně", které má pro získávání důvěry k dispozici Miloš Zeman, jsou nesrovnatelné se zbraněmi BIS. A přece to na něj "bizoni" dotahují. | Foto: Aktuálně.cz

Zajímavé, průzkum CVVM z října a listopadu ukázal, že české vnitřní tajné službě BIS důvěřuje nejvíce lidí za poslední čtvrt století. Důvěru jí vyjádřilo 47 procent dotázaných, nedůvěru 36 procent. Když se Centrum pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR na totéž tázalo kupříkladu v roce 2004, bisce tehdy nedůvěřovalo 49 procent lidí a důvěru v ni skládalo jen 19 procent. Proč ta změna?

Podívejme se, v jakých podmínkách dnes Bezpečnostní informační služba pracuje. Prezident republiky Miloš Zeman ji vidí jako jednoho ze svých úhlavních nepřátel. Její agenty nazývá "čučkaři", tvrdí, že služba nic nedělá a že by měla "místo fiktivního honění ruských a čínských špionů" odhalovat korupci (což, jak známo, není v její pravomoci). Ředitele BIS Michala Koudelku odmítá jmenovat generálem, ač mu to vláda a premiér Andrej Babiš opakovaně navrhují.

Když BIS, zjevně hájíc české zájmy, navrhne ministerstvu zahraničí vyhostit ruské agenty pracující u nás pod pláštíkem diplomacie, prezident to veřejně, vehementně odmítá. Stejně jako odmítal a bránil vydání ruského hackera Nikulina do USA, ačkoliv to (nepochybně) BIS doporučovala. Zeman bagatelizuje nebezpečí ruské hybridní války, ruské rozvědné činnosti a čínských tajných služeb, zatímco BIS před oběma těmito klíčovými riziky ve výročních zprávách varuje. Dalo by se tedy říct, že biska patří mezi hlavní státní oponenty prezidenta republiky.

Podle jiného průzkumu CVVM se Miloš Zeman letos v říjnu těšil důvěře 56 procent dotázaných, zatímco nedůvěru mu vyjádřilo 42 procent zkoumaných lidí. Odtud jakoby plyne, že prezident v souboji o důvěru BIS poráží, ale musíme si uvědomit, že mezi tajnou službou a Hradem zeje nebetyčný rozdíl.   

Koudelkou řízená BIS má jen skromné možnosti, jak oslovovat občany. Ředitel se na veřejnosti objevuje zcela výjimečně (naposledy v září na veřejném slyšení, které pod názvem Národní bezpečnost a obchod s Čínou uspořádal senátor Pavel Fischer). Mluvčí BIS Ladislav Šticha má účet na Twitteru s podtitulem "soukromý účet, soukromé názory" (soukromý účet mluvčího je něco jako člověk v teplákách a bundě na nudistické pláži). A tajná služba dává k dispozici neutajené výroční zprávy o své činnosti a rizicích, jež Česko ohrožují.

Hrad versus BIS - nerovnost zbraní

Oproti tomu Miloš Zeman oplývá takřka nekonečnými příležitostmi jak ovlivňovat veřejnost: má agresivního, hyperaktivního, ba dokonce i žehnajícího mluvčího, přístup do všech médií a pravidelné výstupy v TV Barrandov, dříve pravidelně vykonával spanilé jízdy do krajů (ty však nějak utichly, ačkoliv je zdravotní stav hlavy státu údajně nadmíru výtečný) a ještě disponuje celou plejádou spřátelených dezinformačních webů. Možnosti tajné služby oslovovat veřejnost převyšuje o několik řádů.

Další omezení pro BIS: služba musí sdělovat jen pravdivé, ověřené informace, na každou její chybu číhají šiky nepřátel.

Jde tedy o zjevnou "nerovnost zbraní", a přece to biska dotahuje "nebezpečně" blízko k oblibě prezidenta. Pro její práci (smí působit uvnitř České republiky) je důvěra obyvatel mimořádně důležitá. - Zároveň víme, že nedůvěra k tajným službám má svoji neúprosnou logiku, lidé tajným agentům nevidí na prsty, mohou mít pocit, že jsou sledováni, kontrolováni, že na ně vnitřní služba sbírá informace. Navíc máme temnou zkušenost s komunistickou StB.

Pokud tedy Bezpečnostní informační službě věří skoro polovina obyvatel (dejme tomu, že průzkum odpovídá realitě, jakkoli je to jen průzkum, přičemž se obou jeho částí účastnila více než tisícovka dotazovaných), je to opravdu nečekaně hodně, svým způsobem se to jeví být až nenormální. Čísla však svědčí také o tom, jak se česká společnost a její vnímání rizik mění.

Tajné službě BIS se podařilo velkou sílu lidí přesvědčit, že je neohrožuje, nýbrž chrání. Způsobil to taky fakt, že se změnil svět. Žijeme v éře internetu, hybridní války, snahy autoritářů zpochybnit smysl demokracie. Pojmy jako "soukromí" či "intimita" ztratily kvůli sociálním sítím, internetovým vyhledávačům, kvůli desetitisícům kamer na ulicích, kvůli polétavým dronům, snadno stopovatelným, sledovatelným mobilním telefonům a mnoha dalším technologickým změnám svoji původní cenu. Soukromí jako by přestávalo existovat, potřeba intimity jako by se vytrácela. Blíží se doba, kdy se děti budou ptát rodičů: "A to soukromí, to bylo jako co?"

Další fakt: do povědomí českých občanů se vrátily staré hrozby. Po nástupu prezidenta Vladimira Putina v Rusku se z této velké země znovu stal nepřítel, temná hrozba. Běžní lidé si zřejmě uvědomují, že tajné služby nepracují proti nim, což bisce nahrává.

Její stoupající obliba má ještě další význam. Politici výsledky výzkumů pečlivě sledují, orientují se podle nich, "věří" na ně. Ředitel Koudelka, jehož by se Zeman a Rusové strašně rádi zbavili, je tou náklonností masy lidí do jisté míry chráněn.

Nešlo o jednotlivou buňku, ale provázenou síť na území dalších zemí, která měla v budoucnu podnikat hackerské útoky, popisuje redaktor Respektu. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 3 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy