Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
25. 1. 2010 11:40

Další akce čisté ruce? Papírově ano, blíží se volby

Diskutujte: Dělají podle vás politici skutečně něco proti korupci?

Blíží se volby, začíná se "bojovat" proti korupci, povzdychla si ve svém blogu na Aktuálně.cz bývalá ředitelka české pobočky Transparency International Adriana Krnáčová.

"Boj proti korupci je osvědčeným evergreenem každého předvolebního období. Scénář je velice prostý. V průběhu několik měsíců se nashromáždí reálna či částečně vykonstruovaná 'špína' na politické protivníky. Pochopitelně za účelem jejich démonizace. Pak se slibuje ostošest, že v budoucnu dojde k nápravě, slibují se opatření, především represivní (černé listiny, korunní svědek, agent...), které se ovšem v praxi úplně nebo částečně nechají plavat," pokračuje žena, která se řadu let zabývala analyzováním korupce a podmínek, které ji umožňují.

Foto: Aktuálně.cz
Adriana Krnáčová
Blíží se volby, začíná se „bojovat" proti korupci. Prosím ne!

A statistiky jí dávají za pravdu. V minulém roce si Česká republika na "žebříčku korupce" pohoršila o sedm míst (spadla z 45. na 52. místo ze 180 sledovaných zemí, před ní se umístily země jako Maďarsko, Kostarika, Botswana, Chile nebo Slovinsko.

Čtěte více: V Česku se uplácí více než vloni. Chybí politická vůle

Do boje s korupcí vytáhla i současná úřednická vláda Jana Fischera, jejíž ministři nejsou - alespoň ne oficiálně - spjati s jednotlivými politickými stranami. Kabinet schválil celou řadu návrhů, které mají podle jeho názoru korupci omezit (není však jasné, jestli jej poslanci stihnou do voleb schválit, navíc ODS už dala najevo, že jej nepodpoří).

Čtěte také: Vláda kývla na protikorupční plán i agenta provokatéra

A někteří politici (z těch, co píší své blogy na Aktuálně.cz) jako by se chovali podle scénáře načrtnutého Krnáčovou.

První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve svém blogu obvinil několik ministrů z licoměrnosti. Podle něj mají sami "máslo na hlavě", neboť se chovají netransparentně.

"Ve stejném okamžiku, kdy vláda Jana Fischera finalizovala svůj tzv. protikorupční balíček, podepsal člen této vlády, ministr zemědělství Jakub Šebesta, převod 1130 hektarů státního lesa v oboře Radějov do soukromých rukou bývalého šéfa Hamé Babice Lea Novotného," píše například Sobotka.

Foto: Aktuálně.cz
Bohuslav Sobotka:
Fischerova vláda kamarádům s láskou...

Šéf lidovců Cyril Svoboda zase slibuje, že se jeho strana pokusí korupčníkům co nejvíce ztížit život (například novelu obchodního zákoníků, který má rozkrýt vlastnictví akcií).

"Není možné nechat dál otevřená tato vrata korupce, mafiánského kšeftaření a protizákonného praní špinavých peněz. Občané jen bezmocně přihlížejí rozkrádání státních, krajských nebo obecních peněz a přitom poslouchají kolovrátek výzev k šetření schodkového státního rozpočtu. Jak dlouho ještě?"

Foto: Aktuálně.cz
Cyril Svoboda
Akcie na jméno ztíží mafiánům život

Své představy o potírání korupce s blížícími se volbami stále častěji zveřejňují i další politické strany. ODS a TOP 09 by chtěly zveřejňovat veřejné zakázky a stav jejich projednávání na internetu, ČSSD by zase zabavovala politikům nevysvětlitelné příjmy. Hovoří se také o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu tak, aby mohl prověřovat i hospodaření obcí a krajů. ČSD

A jak to všechno dopadne? Co politici ještě slíbí a co nakonec dodrží? Zatím to spíše pokaždé dopadlo - slovy Marcely Zahálkové, další blogerky na Aktuálně.cz - jako hra na schovávanou. Politiků s jejich voliči.

Foto: Aktuálně.cz
Marcela Zahálková:
Boj s korupcí aneb hra na schovávanou
 

Právě se děje

Další zprávy