Karel Svoboda | Komentáře
11. 6. 2018 8:02

Další Soči? Putin má zase miliardový sportovní svátek, chuligány umlčí

Rusko hostí nejdražší mistrovství světa ve fotbale v historii. Všechno se zdá být pod kontrolou.
Vladimir Putin v doprovodu moskevského starosty na inspekci stadionu v Lužnikách.
Vladimir Putin v doprovodu moskevského starosty na inspekci stadionu v Lužnikách. | Foto: Reuters

Velké sportovní akce se v poslední době staly pro nastupující velmoci prostředkem, jak ukázat, že jsou schopné zvládnout i složité podniky. Přičemž hospodářská rozvaha jde většinou stranou. Ne náhodou patří hned několik posledních pořadatelů olympiád či fotbalových mistrovství mezi země sdružení BRICS, které dává dohromady Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jižní Afriku. Stačí si jen připomenout olympiádu v roce 2016 v Brazílii a mistrovství světa ve fotbale tamtéž v roce 2014, Rusko hostilo zimní olympiádu v roce 2014, Čína letní v roce 2008 (a zimní tam bude v roce 2022), Jižní Afrika pořádala mistrovství světa ve fotbale v roce 2010. Většině fotbalových fanoušků asi dodnes zní v uších otravné bzučení vuvuzel. Jen Indie zatím odolává pořadatelskému pokušení…

V Rusku tento týden začíná mistrovství světa ve fotbale. Oproti olympiádě, která představuje extrémně drahý podnik a hostí z hlediska masového diváka i relativně nezajímavé sporty, má obrovskou výhodu. Zaměřuje se na nejpopulárnější sport na planetě, zároveň je i nepoměrně levnější. Také proto panují ještě lítější boje o to, kdo jej bude pořádat. A země, které za mistrovstvím vidí i politické poselství, mají zájem přímo enormní. Není přitom potřeba chodit daleko: volba Ruska (2018) i Kataru (2022) jako pořadatelských zemí vzbudila velké emoce a doprovázela ji obvinění z korupce. Využití sportovišť po skončení fotbalového šampionátu je více než jasné, byť se mohou vést diskuse, jestli popularita jednotlivých klubů dosahuje takové míry, aby se stadion "uživil". Zatímco například v Petrohradě, kde na zápasy místního Zenitu chodí přes čtyřicet tisíc lidí, asi problém nebude, v Kazani, kde nebývají návštěvy ani desetitisícové, už hrozí, že se diváci při běžných zápasech ruské ligy v rozlehlých prostorách budou bát. A to nemluvíme o stadionech v Kaliningradu či Saransku, kde se první ruská liga nehraje.

Cena mistrovství? I když pochopitelně celkový účet ještě nebyl vystaven, odhady ruských výdajů se pohybují kolem třinácti miliard dolarů, což je zhruba čtvrtina toho, co stála zimní olympiáda v Soči. Pořadatelé tentokrát nemusí stavět olympijské vesničky či z hlediska poolympijského využití nepotřebná sportoviště. Spojení mezi městy, kde se bude hrát, je buď již vybudované, nebo by tak jako tak někdy vybudováno být muselo. Výsledkem jsou tak jen často přehnaně velké stadiony, které ale nezůstávají úplně bez využití. Z porovnání s obrázky zarůstajícího plaveckého stadionu v Riu a dalších po olympiádách opuštěných sportovišť vychází fotbal lépe.

Aby nicméně nevznikl dojem, že akce bude pro Rusko jakkoliv levná. Letošní mistrovství světa má být nejdražší v dějinách, což bude vysoce pravděpodobně dáváno patřičně na odiv. A nutno dodat, že v případě Ruska jde o odhad, který se, jak ukazuje zkušenost s olympiádou v Soči, nejspíš zvýší. Na druhou stranu, náklady se rozložily v čase a rozhodně nejde o nic, co by ruský rozpočet nemohl zvládnout.

Přínosy pro ekonomiku jsou spíš omezené. Na čtyři týdny se zvýší příliv turistů, hotely či restaurace mohou zaznamenat nárůst příjmů. Takové efekty jsou ovšem jen krátkodobé, efekt propagace země pro turistický ruch nebude gigantický. Hlavním pozitivem tak může být vybudovaná infrastruktura, v Rusku dlouhodobě zanedbávaná. Oproti tomu stojí argumenty, že státní dotace stadionům a další náklady spojené přímo s mistrovstvím mohly být vynaloženy na zlepšení života občanů, kupříkladu vybudováním infrastruktury tam, kde je potřeba i jindy než v době šampionátu.

Obrovská část výdajů půjde na bezpečnost. Ta bude pojatá v tom nejširším slova smyslu. Vedle standardních opatření, která by platila a platí při jakékoliv větší akci v jakékoliv zemi, existují i ta přizpůsobená pro ruské podmínky. Pokud už vydáte takové prostředky na pořádání šampionátu, nestojíte o to, aby se vám v ulicích rvali fanoušci jako ve Francii během Eura 2016. Ti ruští tak budou pod pečlivou kontrolou, a i kdyby je snad napadlo se někde poprat, rozhodně to Vladimir Putin nebude bagatelizovat a mluvit o tom, jak pouhých 200 ruských "fanoušků" přemohlo několik tisíc Angličanů. Ruští chuligáni, jejichž pověst je skutečně špatná, už dostali na vědomí, že se žádné excesy trpět nebudou. Je to velmi jednoduché: mimo Rusko, kde se dá vše svést na domácí pořadatele, či během řadové sezony, kdy přece jen nejsou tolik na očích, se mohou vyřádit do sytosti - ale v době světového šampionátu jsou výstřelky nepřijatelné. A dá se i čekat, že kdo se takovým pravidlům nepodřídí, může čekat patřičný trest. Aby toho nebylo málo, excesů se slíbili vyvarovat i kozáci, takže bití homosexuálů či demonstrující opozice si pravděpodobně nechají na jindy.

Do stejné oblasti patří i případ studentů Lomonosovovy univerzity. Při protestu proti tomu, že poblíž univerzity má vzniknout fotbalová fanzóna, popsali nápis, který má fanoušky navigovat, "Ne fanzóně!". Namísto chuligánství, a tedy přestupku, to bylo klasifikováno jako vandalismus a jedná se již o trestný čin. Studenti přitom byli zatčeni přímo při zkoušce. Jde s největší pravděpodobností o prostou iniciativu místní policie. Asi těžko si lze myslet, že podobná akce byla nařízena z nejvyšších pater státní moci. Ukazuje to nicméně na tlak, kterému jsou pořadatelé a celá ruská administrativa vystaveni.

Samozřejmě že nastanou případy, které vzbuzují úsměv či mírně řečeno rozpaky. Zprávy o vybíjení toulavých psů a zakrývání nevzhledných budov se objevují již několik týdnů a jistě nejsou poslední. Místní představitelé si uvědomují, že jakákoliv chyba či vada na kráse může ovlivnit jejich budoucí politickou kariéru, a podle toho také jednají. Trávníky musí být zelenější, budovy ještě o něco krásnější. Dojde tak i na pověstné Potěmkinovy vesnice. I sám Putin upozornil místní představitele, že jejich prací není uspořádat divadlo na měsíc šampionátu, ale starat se o svůj region či město soustavně. Na druhou stranu, oni velmi dobře vědí, že zatímco dlouhodobou neschopnost řídit svoje město jsou schopni ustát, selhání v zásadních momentech, jako jsou volby či jako bude mistrovství světa, se trestá odvoláním.

Fotbalový šampionát tak mnoho o stavu současného Ruska neřekne. Nikdo soudný asi nemohl pochybovat o tom, že je Rusko schopné mistrovství uspořádat. Že budou vynaloženy enormní prostředky, aby vše proběhlo bez chyb, také není překvapením. Je jen otázkou, co zůstane, když se kulisy strhnou a města se vrátí ke svému normálnímu životu. A tady můžeme být právem skeptičtí.

 

Právě se děje

Další zprávy