Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
15. 6. 2010 17:50

Debata: Zkvalitní školné vzdělání? Či jej vezme chudým?

Zastánci placení za vysokou školu vypočítávají argumenty pro. Odpůrci nezůstávají pozadu.
Foto: Aktuálně.cz

Kdo chce studovat na vysoké škole, bude zřejmě již brzy muset zaplatit.

Jedni tvrdí, že to přispěje ke zkvalitnění vysokoškolského vzdělání. Jiní jsou přesvědčeni, že mladým lidem ze sociálně slabších rodin se ke studiu cestu uzavře.

Na placení školného se již shodli lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, tedy stran rodící se středopravé koalice, i když do poslední chvíle mezi nimi panovali rozpory v tom, jakou podobu školnému dát. Zatímco TOP 09 trvala na tom, aby se školné platilo již při studiu, ODS a VV prosadili odložené platby.

Čtěte také: Školné na VŠ bude, shodly se ODS, TOP 09 a VV
Vzdělání v Česku vynáší až za 11 let. Školné je detail

Levice naopak se školným zásadně nesouhlasí. A obě strany - odpůrci i zastánci - přinášejí celu řadu argumentů na podporu svého postoje.

Ti, kdo by školné viděli rádi, nejčastěji tvrdí, že:

Školy potřebují peníze.
Co je zdarma, toho si lidé neváží.
Vzdělání jedněch by neměli plně dotovat ti, co jej nikdy nezískají (stát v globálním světě by navíc neměl plně hradit studia někomu, kdo se pak třeba rozhodne žít, pracovat a platit daně v cizině)
Školné může sloužit jako ukazatel kvality a nástroj konkurence, valitní škola, o kterou je zájem, si bude účtovat vyšší školné. Bez zavedení školného nevznikne tlak na kvalitu.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Daniela Münicha:
Neviditelná ruka školného
Jak neodložit odložené školné

Argumenty odpůrců školného shrnul například sociolog Jan Keller, který mimo jiné tvrdí:

 Zavedení školného nezmírní finanční problémy škol. O stejnou částku, kterou studenti školám přinesou, se sníží objem financí pro vysoké školy ze státního rozpočtu.
 Není prokázáno, že školné dokáže motivovat k větší píli. Studenti z chudých rodin jsou existujícími náklady motivováni ke studiu i bez školného, studenty z rodin zámožnějších bude jen stěží motivovat částka, která je schopná ty chudší zruinovat.
 Studium není čistě osobní investicí. Z vysokoškolsky vzdělaných lidí (lékařů, učitelů atd.) má prospěch celá společnost.
 Přímá úměra mezi výší školného a kvalitou školy nefunguje. Například pro některé studenty je vlastnictví diplomu cennější než dosažené vzdělání (viz například kauza plzeňských práv). 

A co si o školném myslíte Vy? Podělte se o své názory s ostatními?

 

Právě se děje

Další zprávy