Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
6. 5. 2013 8:00

Dinosaurus Zeman je politik na druhou. Rád si hraje

Zeman je schopný český politik. V sousedním Německu by úspěch neslavil. U nás ano
Někdo se narodí a má buňky na sanskrt, jiný se narodí a má buňky na politiku. Mezi ty druhé patří Miloš Zeman.
Někdo se narodí a má buňky na sanskrt, jiný se narodí a má buňky na politiku. Mezi ty druhé patří Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Českou politikou už zase třese Miloš Zeman. Napřesrok mu bude sedmdesát, ale po desetileté penzijní pauze funguje tento praještěr na plné obrátky. Není divné, že se bez něj skoro čtvrt století po revoluci neobejdeme? Jak je možné, že se po deseti letech "v důchodu" vrátil jako prezident? Odpověď je prostá: Zeman je Politik.

Není lepší člověk než současní špičkoví politici. Má stejné množství dobrých i špatných rysů jako ostatní. Nespasí nás, nepřinese zemi nic, co by ji posunulo dál. Je hmatatelným důkazem toho, že v české politice "nejsou lidi". Když tento nesmysl přeložíme do srozumitelné řeči, znamená, že se silné, zajímavé osobnosti do politiky nehrnou. Politika je u nás vnímána vysoce negativně. (Kupříkladu ve srovnání s Německem.) Ale i toho dokázal Zeman dokonale využívat nejen v prezidentské kampani, nýbrž i v době, kdy odpočíval ve své tvrzi v Novém Veselí, na nohou obuté bačkory s přezkou.

Vždy v kontaktu s (nenáviděnými) médii

I v době svého důchodu dokázal udržet kontakt s veřejností, rozuměj s (nenáviděnými) médii. Novináři a novinářky si za ním jezdili pro urážky, což bylo vnímáno jako veselé zpestření (jak české!). Zeman zdáli děsil svoji bývalou stranu. I to patří do umění, jak se udržet v centru pozornosti. Sociální demokracie se permanentně bála, že ji Zeman rozštípne. (Stejně to mají dodnes občanští demokraté, kteří se zase děsí Klause.) Dodnes, i když už má Zeman svoje Zemanovce, za ním stojí ne právě malá část sociálních demokratů.

Prezident nemá jen politické geny, provází ho i kus štěstí. Bylo štěstí, že zhruba polovinu doby, kdy opustil mainstream české politiky (aniž by upadl v zapomnění), vládla pravice. A vládla tak prachmizerně, že uválcovala lidem jako Miloš Zeman cestu zpátky k moci. O moc tu jde především.

Vědci objevují nové druhy dinosaurů. My máme taky jednoho. V roce 1990 Miloš Zeman usedl jako kooptovaný poslanec do Federálního shromáždění.
Vědci objevují nové druhy dinosaurů. My máme taky jednoho. V roce 1990 Miloš Zeman usedl jako kooptovaný poslanec do Federálního shromáždění. | Foto: Russell Hawley, Tate Geological Museum

Pravice ovládá vládu a ČSSD (spolu s komunisty) kraje. Ani toho se Miloš Zeman neúčastní. Odtrhl se od sociální demokracie (byl svými přáteli a přítelkyněmi zrazen, jak říká, při volbě prezidenta před deseti lety) a i to bylo jeho štěstí. Zemana loni v kampani na Hrad všichni znali, ale zároveň nehrál ani za ODS (nebo TOP 09), ani za ČSSD (nebo KSČM). A zase: obojí své nezávislosti uměl skvěle využít. Prezentoval se jako na velkých, shnilých stranách nezávislý politik. Ani slůvko o tom, že tu hnilobu tu zasel v podobě opoziční smlouvy.

Zábavný a jakoby neovladatelný

Zemanova největší umění? 1. Je zábavný. 2. Zvenčí vypadá jakoby neovladatelně. Když nahlédnete do jeho vazeb a kontaktů, těžko pochybovat o tom, že ovladatelný je (třeba lobbistou Miroslavem Šloufem, ale i dalšími lidmi).

Pokračujme. 3. Zeman vystupuje jako "moudrý duch pro masy". To je jeho styl, mluví pomalu, pomalu hýbá hlavou, nikdy ho nevidíte běžet, na pomalost se lépe spoléhá. 4. Nenakradl si, říkají lidé, nejezdí "v mercedesu", nevlastní přeplácanou novostavbu na kraji města za desítky milionů.

5. Kouří a pije. Díky tomu si zachovává punc jakési vzdorovitosti a klukoviny. Tento muž, který občas v televizi minimálně vypadá přiopilý a vášnivě nasává kouř, je lidem sympatický. Jako by byl proti establishmentu. A vůbec nevadí, že on sám je zosobnění establishmentu. Rakouskému Profilu třeba před krátkou dobou řekl: "Mým oblíbeným nápojem bývala becherovka, než Evropská unie jednou směrnicí stanovila obsah cukru v likérech. Od té doby piji jen slivovici." - Typické. Přihlásí se k alkoholu a zároveň "kritizuje" EU.

Co se ještě vejde mezi Zemanova velká umění? 6. Podobně jako Václav Klaus, i on míchá provokaci s populismem. Strašně rád dráždí. Před návštěvou Vídně kupříkladu pravil, že odsunutí sudetští Němci mohou být rádi, že nedostali trest smrti. Věta nesmyslná, zbytečná, ale přesně populisticky mířená do českého prostředí Zemanových voličů, kde byla s nadšením přivítána, neboť doslova "voněla krví". Zároveň na sebe Zeman v Rakousku i Evropě upozornil, podráždil cizinu. (Podobně to dělal z Hradu celá léta jeho předchůdce.)

Vrtoch rodiny Klausovy, tedy učinit z Livie Klausové velvyslankyni, se prezidentu Zemanovi výtečně hodil.
Vrtoch rodiny Klausovy, tedy učinit z Livie Klausové velvyslankyni, se prezidentu Zemanovi výtečně hodil. | Foto: Tatry moutain resorts

Mistr okamžiku

A nakonec 7. bod. Mnohokrát jsem slyšel, že Zeman "myslí několik tahů dopředu". Je to nesmysl. Že je profesí prognostik, to ano, ale i tato jeho profese spíš slouží jako bonmot. Zeman nemyslí dopředu, prostě jen využívá momentální situace, v tom je mistr. Jako to udělal, když s Klausem podepsali opoziční smlouvu. Oni dva si to udělali snadné, lehké. Nám to pekelně a na mnoho let dopředu zkomplikovali.

Důležité je i to, co Zeman neudělal. I v tom se zrcadlí jeho politický um a schopnost se rychle akomodovat. Příklad? Vzpomeňme, co se od Zemana očekávalo, když kandidoval na Hrad. Hojně se o tom psalo a mluvilo mezi politiky vládních i opozičních stran. Čekalo se, že shodí Nečasův kabinet a sestaví svoji vládu podporovanou napříč stranami. Vést ji měl Klaus a její smysl měl být tento: určit vítěze rozšíření ("dostavby") Jaderné elektrárny Temelín. Jenže Václav Klaus v lednu vyhlásil amnestii, a najednou ten plán přestal být proveditelný.

Po amnestii Klausovi tak poklesla popularita, že se dokonce ani u nás nemohl stát "záchranným" nestranickým premiérem do řádných voleb. Pokud takový plán opravdu existoval, Zeman po jeho krachu ihned změnil taktiku. Jel do Ostravy na volební sjezd ČSSD, a smířil se tam s řadovými delegáty. Sklidil bouřlivý potlesk, když řekl, že přeje ČSSD výhru ve volbách. Nic ho to nestálo, neřekl ani slůvko o odpuštění zrádcům. Ne, jen si na svou stranu během patnácti minut přetáhl mnoho voličů ČSSD, i těch, kteří mu do té doby nevěřili.

Pojďte na hruď, moji vyvolení

Zároveň však v Ostravě ukázal, že stojí jen o své lidi, jen o ty, kteří ho podporují. Těm šel podat ruku, na ty "ukázal" jako na své vyvolené. A pokračuje v tom duchu dál. Minulý týden nabídl Marii Benešové (do ostravského sjezdu byla místopředsedkyní ČSSD, v Ostravě ale neuspěla, Sobotka ji nechtěl), aby se stala členkou jeho sboru expertů. Ona ihned potěšena kývla. Ve stínové vládě Bohuslava Sobotky nefiguruje, prý nic nedělá. Ale Zeman ji obratem podpořil. Je přece jeho.

Ochočil si prosté voliče a členy ČSSD. Ti ho berou víc než nevýrazného, trochu dětského Sobotku. Jakmile se vedení sociálních demokratů (část vedení) postaví proti Zemanovi, bude stát i proti vlastním lidem. Přesně to se ukázalo, když Sobotka do své stínové vlády jmenoval Vladimíra Špidlu a nechal v ní Jiřího Dienstbiera, zatímco zastánci Zemana vypadli.

Jednou ze Zemanových nejvěrnějších je bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Bude mu zdarma radit.
Jednou ze Zemanových nejvěrnějších je bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Bude mu zdarma radit. | Foto: Ludvík Hradilek

Zeman umí výtečně hrát tiché, zákulisní hry. Umí si najít podporu (ve volbě na Hrad jsme viděli, že si umí prostřednictvím své suity najít i podporu finanční.)

Král vysílá své vojsko

Nepochybně chce jako prezident maximum vlivu. Vliv a moc je nesmírně mocné afrodisiakum nejen mladých, ale stejně i starých mužů. Ta touha v médiích dostala přezdívku "poloprezidentský systém", ale nejde o změnu ústavy, jde o její co nejextenzivnější výklad. K posílení moci Zeman hraje známou hru, jež se jmenuje Král vysílá své vojsko.

Jeho voják s vysokou hodnotou, zatím ne hodností, je Hynek Kmoníček, šéf zahraničního odboru Hradu. Perfektně vybraný: vysoce inteligentní, protřelý, namířený proti vládě, s níž má nevyřízené účty. Přesně řečeno si je nevyřídil s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, který ho poslal do vyhnanství v Austrálii jako velvyslance. Mezi klokaní kosti. Kmoníček v Zemanovi cítí svoji velkou, životní šanci. A Zeman bystře rozeznal, že to je člověk na špinavou práci v diplomatických rukavičkách.

Prezidentovým vojínem v první linii je i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Zeman ho mazaně využívá. Vyslechl jeho návrhy na ústavní soudce, tři mu odkýval a prosadil v Senátu. Prošli jak nůž rostlinným tukem. Zeman si nechal poradit a veřejně o radách, které dostal, mluvil.

Rychetský byl před týdnem vyslán do ČT, aby lidu pěkně po lopatě vysvětlil, že nežijeme a nikdy jsme nežili v parlamentní demokracii, že máme hybridní systém, kde se míchají pravomoci prezidenta a pravomocemi parlamentu.

Český prezident použil slovenského levicového premiéra Roberta Fica jako beranidlo proti Nečasově vládě.
Český prezident použil slovenského levicového premiéra Roberta Fica jako beranidlo proti Nečasově vládě. | Foto: Reuters

Fico jako beranidlo proti vládě

Další majstrštyk Zemana je tah Livií Klausovou. Když se Klaus nestal premiérem, nestala se ani jeho choť paní premiérovou. Klausovi si usmysleli, že paní povede ambasádu v Bratislavě. (Proč ne, řekne si lid, ona za amnestii přece nemůže...) Nevadí, že Klaus už v Bratislavě představil někoho jiného, mocnáři mají svá nezadatelná práva.

Zeman tento vrtoch pojal jako vidle, kterými píchá vládu do zadnice. Nezapomeňme, že kabinet Petra Nečase je mimořádně málo oblíbený. Dráždit ho je v módě, funguje to. A Zeman to s Klausovou činí ve velkém stylu. Podporují ji podnikatelé ze Svazu průmyslu a dopravy ČR i z Hospodářské komory ČR.

Ale to nestačí. Prezident proti odporu vlády vrhnul i spojence těžké váhy. Slovenský premiér Robert Fico pravil: "Návrh na paní Livii Klausovou jako velvyslankyni ČR na Slovensku já osobně vnímám jako projev respektu a úcty ke Slovenské republice. Dokonce bych řekl, že ti, co přišli s tímto návrhem, projevili velký cit pro české a slovenské vztahy."

Jako když kus masa pleskne o zem. Fico? To má váhu. (Jestli ani on nezabere, ozve se zřejmě Barack Obama.) Podpora Fica v českém vnitrostátním boji funguje skvěle. I Fico ji chce, řekne si levě orientovaný tuzemec. Tak co blbnou, proč ji tam nedají? Co ten Schwarzenberg blázní? Takového Zemanova vyznavače ani nenapadne, že přece nejde o to, co chce Fico (nechme stranou, kdo je Fico a jakou má pověst), ale jde o to, co potřebuje Česká republika. Nebo ne? Ptáme se snad, koho by rád Vladimir Putin na české ambasádě v Moskvě? Zatím ne.

Pomsta bude sladká

Zeman vede válku o své postavení. Zdaleka to není válka jen proti Nečasově vládě. Ne. Už dnes válčí i proti Sobotkově vládě, tu si vychutná, pokud vznikne. Pomsta za zradu ještě přijde. Zeman se s ČSSD jakoby smířil, navenek smířil. Ale je jasné, že uvnitř smíření nefunguje a naopak prezident stranu tvrdě poltí na dvě části. Vidět to bylo na jmenování stínové vlády, ale najdeme i jiné příklady.

Sobotka před třemi nedělemi pravil, že se v příštích pěti letech nejspíš nestaneme členem eurozóny. Zeman ale o dva týdny později ohlásil, že euro přijmeme do pěti let. Přitom mu coby prezidentovi vůbec nepřísluší takové věci rozhodovat, určovat. Je to ryzí pravomoc vlády. Nevadí.

To je výhoda českého politika na druhou, že on si hraje, on se baví, on si to užívá. Odpovědnost nenese žádnou. Za jeho jednání odpovídá vláda. Prezident zabírá čím dál víc místa. Jak už to dinosauři dělávají.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:


 

 

Právě se děje

před 37 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 39 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

Další zprávy