„Něco nám sedí za krkem. Je to mnohem horší a zákeřnější než ekonomická krize. Je to krize důvěry. Důvěry v to, že to není žádný Godot, který přijde a vypustí vodu kaprům z parlamentního rybníka, ale že všude, ve všech sektorech společnosti existují skuteční, dobří lidé, kteří z té výkrmny tloustnoucích kapřích pašíků mohou udělat živé průtočné jezero. CO jim brání v tom, aby to neudělali? Protože to přece nejsou kapři, kteří svůj rybník zbudovali..." napsala ve svém blogu Jana Hradilková, která svým textem odstartovala diskusi čtenářů - a ta se stočila k české politice i fungování a směřování společnosti - té české i západní obecně.
Hradilková dodává, že v Česku „svoboda jakoby postupně získávala pachuť a pomalu ustupovala novému typu nesvobody, vymezené převažující skepsí".
Například pravidelný diskutující vystupující pod přezdívkou Argun na text reagoval příspěvkem vstahujícím se k politice: „Politika je obyčejné řemeslo - ryze pragmatická činnost a politici jsou našimi zaměstnanci. To, že politické partaje zmutovali v obchodní společnosti sledující cíle své, nikoliv naše, je důvodem, proč demokracie prohrává a proč žijeme v polodiktatuře oligarchie… A lepší to - obávám se - nebude, neboť globalizace působí právě tímto směrem. Proti větru čůrat nejde. Jistě, je možné a nutné hledat ostrovy pozitivní deviace, o kterých píšete. To abychom se nezbláznili a vůbec nějak přežili sami se sebou. Leč ty nezmění směřování celku, bohužel."
Infobox
Další moderované diskuse a blogy v rámci projektu Blogy osobností ZDEDalší pravidelný diskutující vystupující jako Pocestný píše: „Je čas opět definovat lidskost a člověčenství v nové etické formě. Bude to složité... Česká společnost je malá, o mnoho menší, než ta, ve které jsme vyrostli. Odešly z ní nejen všechny národy a zbyly jen menšiny, ale hlavně miliony těch, kdo nenarvali svou chytrou hlavu do domácího chomoutu, protože jim prostě byl těsný. Česká společnost je příliš malá, aby budila obecný zájem v okolí, je příliš uzavřená, aby přijímala podněty zvenčí, uzavřená do němoty jazyka, kterému rozumí jen Slováci a Poláci, zatímco my přestáváme rozumět i jim."
Debatér Argun reaguje na další diskusní příspěvky Pocestného a Jany Hradilkové, že nejde o směřování pouze české společnosti, ale celého Západu. „Bubnování na tunajší občanské bubny to neřeší. Přesněji, řeší - ale jen něco (zaplať pánbůh za to), nikoliv podstatu problému. Ta tkví kdesi mnohem, mnohem hlouběji a má snad cosi společného s ideovou prázdnotou...chcete-li, s absencí pánaboha, nebo možná lépe vědomím horizontu. Neboť odtud pramení Vámi vzývaná naděje. Bez horizontu je zcela marné dovolávat se éthosu, občanské angažovanosti a jiných aktuálně populárních ikon. Neboť pak i ty zůstanou beznadějně prázdným a leckdy samoúčelným gestem..." napsal Argun, který v civilizaci postrádá „světlonoše" neboli jinak řečeno „více dalajlámů".
„V křesťanském světě nikoho takového - bohužel - vidět není," píše Argun.
Více v diskusi pod blogem Jany Hradilkové: Vzývání Godota je krizí důvěry |