Blogy a názory, mih, čas | Komentáře
3. 10. 2009 11:20

Diskuse: Kolikrát hlasovat o Lisabonu? A máme říct ANO?

Diskuse čtenářů o ratifikaci Lisabonské smlouvy
Foto: Aktuálně.cz

„Dnešní EU je pro (nejen české) občany něco velmi vzdáleného a nepovažují ji ,za svou'. Způsob schvalování čehokoliv je zdlouhavý a (bez znalostí historických souvislostí) naprosto nepochopitelný. Lidé si pod ,nařízením z Bruselu' vybaví tak banány, tuzemák a teď žárovky," píše v debatě pod blogem politika Jiřího Havla čtenář vystupující pod přezdívkou Brundibár.

Jeho slova v moderovaných čtenářských debatách na Aktuálně.cz, které se týkají ratifikace Lisabonské smlouvy,  potvrdily desítky dalších debatérů. Jedna z diskutujících například přiznává„ že „nechápe, kdo je EU, kdo určuje pravidla, kdo je ten mocný v Bruselu, proč bych měla poslouchat rozkazy někoho absolutně vzdáleného, kdo neví nic o naši zemi, lidech, tradicích."

Proč nemáme referendum i my?

Velké množství čtenářů se v diskusích, které na Aktuálně.cz probíhají k tématu irského referenda o Lisabonské smlouvě, pozastavují nad tím, že Irové hlasovali podruhé přesto, že smlouvu už jednou odmítli.  „EU by měla být dobrovolná unie, jestliže mi někdo vyhrožuje, že jak nepodepíši, tak dostanu sankce atd., s tím jsme do EU nešli," píše diskutující vystupující pod označením Bleška..

Diskutující upozorňovali také na to, že ve většině zemí Lisabonská smlouva neprošla schvalováním v plebiscitech. „Je naprosto ponižující, že lidé v EU… nedostali možnost se vyjádřit v referendech ke smlouvě, která chce měnit ústavní práva a listiny základních práv a svobod občanů Evropy," napsal například diskutující vystupující pod přezdívkou Hofa.

Čtenář Aquew v reakci na tyto příspěvky proti Lisabonské smlouvě a fungování EU píše: „Dáte Češi přednost úspěchu a kvalitní budoucnosti ve společenství EU, nebo frustrovaným, egoistickým manipulátorům pro-ruského zaměření, tzv. nacionalistům, kteří skončí po ratifikaci Lisabonu v síni zapomnění …?"

Jak EU změnit?

Diskuse na Aktuálně.cz se stočily k fungování EU a otázkám, co by se v EU mělo reformovat. Diskutující Brundibár píše, že „EU potřebuje … zásadní reformu. A pokud by Irové Lisabonskou smlouvu odmítli, třeba by se na té reformě začalo pracovat."

V diskusích zazněly návrhy, jak by se EU mohla změnit. Diskutovalo se např. o takzvané dvourychlostní Evropě, tedy o rozdělení na státy, které se chtějí integrovat více a které méně.

Foto: Reuters

„Dvourychlostní Evropu bych považoval za to nejlepší, co by státy, jež se chtějí integrovat více, mohlo potkat. Nebude to sice tak velký hráč jak Evropa, jež by se integrovala kompletně, ale pořád to bude silnější hráč, než Evropa postavena na volné spolupráci národních států. Navíc, nic by nebránilo této úzce integrované části Evropy … těsněji spolupracovat se státy, jež však takovou míru integrace odmítají," píše diskutující Tupelo.

Pravidelný diskutující na stránkách Aktuálně.cz, který vystupuje pod přezdívkou Taoiseach, shrnuje svůj pohled na Lisabonskou smlouvu a úvahy o jiných reformách: „Myslíte si, že když neprojde LS, bude šance, že (v rozumně krátké době) projde zásadnější reforma?"

Dále diskutovat o ratifikaci Lisabonské smlouvy můžete zejména pod těmito články a blogem:

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jiřího Havla: Až Irové sejmou Lisabon
Foto: Reuters
Odhad: Irsko schválilo Lisabon. Teď je to na Klausovi
Foto: Reuters
Speciál: Irové rozhodovali o dalších osudech Evropské unie


 

 

Právě se děje

Další zprávy