Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
30. 7. 2011 19:00

Diskutujete: Co přimělo Breivika k jeho hrůznému činu?

Jak to vidí politologové, ekonom, psycholog, psychiatr a mediální expert
Foto: Aktuálně.cz

Zrůdný čin Anderse Behringa Breivika, jehož dvěma teroristickým útokům padlo v Norsku za oběť na osm desítek lidí, je důkazem toho, že se pravice nebezpečně radikalizuje, míní jedni.

Druzí hovoří o zoufalém činu (i když též odsouzeníhodném), za který může především příliv emigrantů, ohrožení tradičních evropských hodnot a z toho pramenící odpor proti politikům (zejména levicovým a z politického středu), kteří za to údajně nesou odpovědnost.

Většina pak označuje Breivika za šílence, vyšinutého člověka či psychopata.

Co tedy přiměje člověka, aby chladnokrevně vymyslel, naplánoval a nakonec i sám uskutečnil něco, co otřese drtivou většinou z nás a vyvolá tak jednoznačný odpor?

Nad tím se již týden zamýšlejí i bloggeři a jejich čtenáři v diskusích na stránkách Aktuálně.cz.

„Bylo by chybou odbýt masakr spáchaný v Norsku jen jako čin psychopata. Ano, Breivik je nepochybně psychopat, jenže psychopat ve službách fundamentalismu. Fundamentalismus, ať už náboženský nebo politický, psychopaty přitahuje, protože zdánlivě ideologicky ospravedlňuje jejich nenávist, frustrace, popřípadě patologické sklony k násilí. Může to také být jakási kotva pro lidi z různých důvodů nejisté či traumatizované," napsal ve svém blogu politolog Jiří Pehe, zakladatel think-tanku Cesta, který má velmi blízko k ČSSD.

A dodává: „Toto je mentalita nejrůznějších extremistických hnutí a spolků, které existují i u nás a které se zaštiťují nacionalismem ve stylu 'Česko Čechům', k čemuž patří jaksi automaticky nenávistné útoky na multikulturalismus, politickou korektnost a Evropskou unii jako něco, co údajně omezuje naše národní ambice."

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe:
Hrozba fundamentalismu

Naopak konzervativní politolog Alexander Tomský má za to, že jde o extremistický výron sílícího a oprávněného antiislamismu ve Skandinávii.

„Dnešní multikulturalismus se stal agresivní ideologií namířenou proti tradiční společenské soudržnosti… Stejně jako bezbřehá tolerance je bezbřehá i kazatelská arogance multikulturních politiků. To ona provokuje nenávist, protože útočí na zdravý rozum,"  míní Tomský.

Foto: Aktuálně.cz
Alexander Tomský:
Nenápadný zločin multikulturalismu

Psycholog Jaroslav Simon je na rozdíl od Jiřího Pehe přesvědčen, že Breivikův  teroristický útok je především nutné vnímat jako čin psychopata.

„Diskuse o tématech s činem souvisejících může být zajímavá i užitečná, avšak s případem přímo nesouvisí, a proto je až druhotná! Pokud tento čin psychopata s těmito tématy přímo spojujeme, pak z činu psychopata děláme čin teroristy, fundamentalisty, atp. Tím ho však posouváme do jiné roviny. A pak hledáme řešení tam, kde není, a neřešíme tam, kde je."

Foto: Aktuálně.cz
Jaroslav Simon:
Psychopat je jen psychopat

Odborník na média Milan Šmíd upozorňuje, že svým způsobem Breivik hrůzným činem dosáhl toho, oč usiloval především: Přitáhnout pozornost ke svému mnohasetstránkovému „manifestu", v němž útočí na to, co považuje za" kulturní marxisticko-multikulturální propagandu" a čemu vyhlašuje „preventivní válku" všemi prostředky, zejména terorem.  A skvělým pomocníkem (při přípravě jeho činu i jeho propagaci) mu je internet.

„V souvislosti s takto deklarovaným cílem mám trochu obavy o to, jakým směrem se veřejná diskuse dále obrátí. A také mám trochu špatné svědomí, že svým blogem upozorňuji na text, který měl raději zůstat v prachu internetového smetí jako výplod obludně deformovaného ega, ať už příčiny této deformace jsou jakékoli. Naštěstí většina textů „Evropské deklarace nezávislosti" nepřesahuje úroveň diskusních příspěvků, kterými někteří jedinci tapetují nemoderované internetové diskuse. Jedno je však jisté - internet prostoupil naše životy natolik, že se bez něj neobejde ani zločin," upozorňuje Šmíd.

Foto: Aktuálně.cz
Milan Šmíd:
Zločin v podmínkách internetového věku

Ekonom Tomáš Sedláček doplňuje, že podobně postupují všichni extremisté.

„Zde je metoda extremistů jakéhokoli ražení; vezmou něco, o čem mají pocit, že si to "myslí každý, ale bojí se to vyslovit", a v pocitu hrdiny, disidenta, bojovníka či mučedníka toto vysloví leda tak, že si připraví pódium z něčeho, co dokonale šokuje. A ejhle, najednou je téma zcela legitimní. Ještě navíc proklamují: Nedělám to pro sebe, naopak se tím sám obětuji."

Foto: Aktuálně.cz
Tomáš Sedláček:
Průměrný extremismus aneb Terorem k tématu

A psychiatr Radkin Honzák v (mírné) nadsázce doporučuje Damnatio memoriae, tedy Vymazat z paměti.

Foto: Aktuálně.cz
Radkin Honzák:
Damnatio memoriae

A jak vidíte Breivikův čin, jeho příčiny i důsledky vy? Zkusme si o tom v klidu popovídat, bez urážek, nadávek, výzev k násilí a s úctou ke zmařeným životům.

 

Právě se děje

Další zprávy