Komentář - V neděli jsme se dozvěděli několik novinek. Miloš Zeman obnovil Hovory z Lán. Český rozhlas je odvysílá jednou za čtvrt roku. Další novinka: prezident má čtyři kandidáty na premiéra. A třetí: Zeman se stále považuje za příčetného.
K té první (Hovory z Lán).
Prezident napodobuje Václava Havla. Překonává Václava Klause. Bude mít svůj pořad, svůj kanál, kterým do nás nasype své nápady. Dvacet tři let po revoluci je to dost překvapivé, ale prezident dobře ví, jakou moc mají média. O vliv v nich se neustále hraje.
Druhá novinka: má 4 kandidáty na premiéra.
Řekl: "Duševně příčetný prezident, za kterého se stále považuji, by měl pověřit respektovanou osobnost. A ta nemusí mít nutně politický mandát. Já mám v hledáčku čtyři respektované osobnosti." - To je velmi, velmi důležitý moment celé dnešní komplikované situace.
Ví se (nebo se předpokládá s vysokou pravděpodobností), že Miloš Zeman chce sestavit svoji vládu. Ale kdo by ji vedl? Ve hře jistě bylo (a možná stále je) jméno Václava Klause. Jenže exprezident je po amnestii stále nepopulární.
STOP Nečasově vládě
Je možné, že se Zeman vytasí s jiným jménem, s mužem (žena to skoro jistě nebude), který splní stejnou roli, jakou měl plnit Václav Klaus. (Jde o rozšíření Temelína a o to, že by zakázku měli dostat Rusové.) Těžko říct, kdo to bude. V okolí prezidenta Zemana teď bývá vidět kupříkladu ekonom Jiří Rusnok. Ale nemá smysl spekulovat.
Další věc. Zeman v Hovorech z Lán mluvil o variantách. V podstatě vyloučil, že by jmenoval Miroslavu Němcovou a nechal pokračovat vládu Petra Nečase: "Pak je tu varianta nechat vládnout Nečasovu vládu až do předčasných voleb. To bych ale nesplnil slib, který jsem dal svým voličům před volbami." Naráží na billboardy ve své kampani "Stop Nečasově vládě".
Dostáváme se k podstatě Zemanova uvažování.
Byl zvolen v přímé volbě. Ve druhém kole dostal 2 717 405 hlasů. Jemu blízký člověk, expert Hradu na zahraničí Hynek Kmoníček, už v dubnu řekl, že po přímé volbě "... jsme v poměrně nové situaci, kdy prezident si je velmi vědom své váhové kategorie, protože jaksi v přímé volbě získal takový počet hlasů, jakým může disponovat málokterá politická strana na české politické scéně". To evidentně vystihuje Zemanovo myšlení.
Připomeňme, že vítězná ČSSD dostala v minulých sněmovních volbách 1 155 267 hlasů, méně než polovinu, co dostal Zeman. A on teď dělá, jako by volby na Hrad byly jakýmisi univerzálními nadvolbami, ve kterých všechny smetl. (Dodejme, že jeho strana, Zemanovci, v roce 2010 dostala 226 527 hlasů a neprolezla do sněmovny.) Ty volby nelze srovnávat a Zeman to samozřejmě ví, ale chová se, jako by byl celkový vítěz všeho.
Důležité je, že jeho voliči by nebyli nadšeni z premiéra Klause. Čili Klaus to nejspíš nebude. Ne nyní.
Vláda odborníků, kteří rozumí svému oboru
Zeman zmínil i možnost, že pověří vítěze voleb 2010, tedy ČSSD: "Variantou také je, že pověřím představitele opozice, tedy Bohuslava Sobotku, aby přijal jmenování premiérem. On to ale veřejně odmítl."
Takže si to shrňme: Nečasovu vládu nemůže jmenovat, zradil by své rozhorlené voliče. (A vláda Němcové = vláda Nečase, Němcová nechce žádného ministra měnit, což je hrubá chyba.) Sobotkovu vládu Zeman taky nejmenuje, Sobotka chce předčasné volby. Předčasné volby padají také do úvahy, ale to by poslanci museli rozhodnout, že se rozpustí (120 hlasů).
Zbývá jen úřednická parta. Zeman: "Poslední variantou, která je ale reálná, je varianta úřednické vlády, jak říkají novináři. Já tomu říkám vláda odborníků, kteří rozumí svému oboru." (Už je tam vidím, ty odborníky, jako je Zdeněk Škromach, Boris Šťastný, Marie Benešová, Miroslav Šlouf atd.)
Mimochodem: vláda odborníků, to je pravá nepolitická politika. (Ale Václav Klaus kupodivu mlčí.)
Zeman ještě neřekl, co udělá. Bylo by rozumné, kdyby se nikam nehnal a tak měsíc počkal. Ono zatím vůbec není jasné, co všechno mají státní zástupci a policajti po roce odposlouchávání části českých kmotrů v rukou. Aby mu pak ty odborníky nezačali honit po výsleších.
Platí jedna věc. Zeman si udělá, co bude chtít. Dosavadní zvyklosti jsou mu fuk.
Že jsme parlamentní demokracie, to je mu taky fuk.
Politici se chtěli voličům vlichotit, uzákonili ve stávajícím systému naprosto nesystémovou, absurdní přímou volbu hlavy státu a ta stále duševně příčetná hlava toho využije ne na sto, ale na tři sta procent.
Zeman se jal ostře testovat naši parlamentní demokracii. Jal se testovat parlamentní politické partaje. Ty ho mohou stále lehce vyšachovat: stačí, aby se jejich poslankyně a poslanci shodli na předčasných volbách. V tu chvíli je Zeman ze hry venku. Po volbách mu nezbude, než pověřit sestavením vlády vítěze voleb. Tak daleko, aby toto porušil, nezajde. (Nebo pověří toho, kdo bude mít díky volbám reálnou šanci vládu se stavit.)
Uvidíme, jak tímto klíčovým testem strany projdou.