Kde všude chybí realismus, když jde o osudy Židů a Palestinců žijících (a střetávajících se) na Blízkém východě?
Politoložka, která kromě Cambridge získala své vzdělání na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, apeluje na novou egyptskou vládu, aby se nenechala ovlivnit protiizraelskými a antisemitskými projevy, které před několika dny zachvátily zemi na Nilu.
Její kolega analytik, který vyrůstal se svým palestinským otcem a rodinou, jednom z utečeneckých, zase v reakci na její text vyzývá izraelskou administrativu, aby si uvědomila, proč je Izrael nejen v Egyptě, ale u většiny Arabů tak neoblíben.
Komentáře Ireny Kalhousové a Šádího Shanaáha, které publikovali ve svých blozích na Aktuálně.cz, názorně ukazují, jak se liší pohledy na současnost i rizika budoucího vývoje v tomto regionu a co která strana považuje za důležitější.
Egypťané, pozor na antisemitismus
„Právě nejistota nad tím, jak se bude dále vyvíjet politická situace v Egyptě, přispívá k nervozitě Izraele. Nastupující politická garnitura bude čelit obtížné ekonomické a sociální situaci doma a politické body tak může snadno sbírat snad jen v zahraniční politice. A právě přehodnocení vztahů s Izraelem by mnozí Egypťané uvítali. Zbývá jen doufat, že realismus převládne nad populismem," napsala Kalhousová.
Irena Kalhousová: Izraelsko-Egyptský mír v ohrožení? |
Shanaáh tvrdí, že protiizraelské nepokoje v Egyptě jsou zbytečně přeceňovány (a to i autorkou, podle níž je podporuje většiny protestních skupin, které nedávno svrhly Mubaraka).
„Jednalo se většinou o fotbalové ultras, kteří hledali konfrontaci s policií jako pomstu za předcházející brutální zákroky vůči své komunitě. Většina „revolučních skupin" naopak útok na ambasádu odsoudila, včetně Muslimského bratrstva a liberálního tábora revolucionářů, kteří si zakládají právě na tom, že egyptského diktátora svrhli nenásilně," tvrdí Shanaáh.
Izraelci, dejte Palestině šanci
Mnohem podstatnější pro hlubší analýzu současné situace, spíše než izolovaný výčet incidentů, je podle Shanaáha ale pátrání po kořenech hněvu Egypťanů a potažmi i Arabů, namířeného proti Izraeli.
Upozorňuje, že ty leží v celé řadě izraelských vojenských operací, okupací a nenaplněných mezinárodních závazků, jejichž důsledky se zabývají arabská média.
Šádí Shanaáh: Proč Egypťané pálí izraelské vlajky |
A co by mohlo postoj Arabů změnit? „Zastavení osídlování okupovaných území je první nezbytný krok. Nemůže být podmíněno úplným zastavením násilí ze strany Palestinců jednoduše proto, že kolonizace okupovaných území je státní politikou, zatímco palestinské útoky jsou aktem jednotlivců nebo skupin, domnívá se Shanaáh.
Příští týden Palestinci plánují požádat Organizaci spojených národů o uznání nezávislosti svého státu. Izrael se tohoto kroku obává, řada států včetně České republiky dala najevo, že jejich žádost nepodpoří.
Co z toho je realistické a co jen situaci zhoršuje? Podělte se s ostatními o svůj názor.