Blogy a názory | Komentáře
15. 1. 2013 14:35

Erik Best: Pankáč Klaus (nikoli Schwarzenberg)

Klaus svou amnestií vyhlásil "Anarchy in the ČR"
Foto: Jan Lipold

Klausova amnestie je počin hodný punkera. Až na to, že z ní mají prospěch právě ti, proti kterým punkeři protestují, píše pro Aktuálně.cz novinář a vydavatel zpravodajů Fleet Sheet a Final Word Erik Best.

Podobně jako si kdysi dospělí brali za vzor politiky a ostatní elitu, mladí vzhlíželi k punkrockovým kapelám. Punkové hnutí se prvně objevilo ve Spojených státech a Velké Británii jako anti-autoritářská odpověď na vysokou nezaměstnanost a sociální nepokoje v polovině 70. let minulého století. Když v roce 1976 Sex Pistols vydali svůj první singl „Anarchy in the U.K.", byl jejich kolegou označen za „manifest předznamenávající novou éru".

Z politického hlediska představuje punk převážně levicově laděné poselství o rovnostářství, individuálních svobodách a nihilismu ve smyslu popírání tehdejších společenských hodnot a autorit. Zatímco Sex Pistols zpívali „Nevím, co chci, ale vím, jak to získám" („Don't know what I want, but I know how to get it"), Clash pobízeli mládež, že by měla „podvádět, podvádět" („cheat, cheat"), protože „pravidla jsou jen pro blázny" („rules are for the fools"). Blázny v očích Clash byli ti, kteří hráli podle pravidel, zatímco mocní na vrcholu nikoli. Zpěvák skupiny Clash Joe Strummer prohlásil, že „punk je myšlen jako vyjádření naší svobody. Znamená to, že si můžeme dělat, co chceme."

Punkové kapely a zpěváci vtělili svůj hněv do písní jako „Mám policajty za krkem" („Police on My Back" od Eddyho Granta) nebo „Bojoval jsem se zákonem a zákon vyhrál" („I Fought the Law and the Law Won" od Sonnyho Curtise).

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

V punkové hudbě je bezpráví všude, kam se člověk podívá - na bezbranných lidech jej páchají politici, policie a korporace. V písni „Znej svá práva" („Know Your Rights") se Clash vztekají, že „vražda je zločinem, pokud ji ovšem nespáchá policajt nebo šlechtic („Murder is a crime, unless it was done by a policeman or aristocrat"). V hitu „Bez budoucnosti" („No Future") Sex Pistols zpívají, že „naše figurka (britská královna) není, čím se zdá být", a že řídí fašistický režim.

Gogol Bordello, kteří sami sebe nazývají cikánsko-punkovou kapelou, přenesli některá z těchto témat do současného kontextu. V „Není to zločin" („It's not a Crime") skupina zpívá „Zrušte obvinění" („Drop the charges") a očividně přitom má na mysli všechna ta drobná provinění související s užíváním drog, opileckým chováním na veřejnosti, nedodržováním imigračních zákonů a řízením auta bez dokladů.

Ve „Všeobecné amnestii" („General Amnesty") Gogol Bordello prohlašují „Pojďme všem všechno odpustit" („Let's forgive everything to everybody"). Svojí slovansky znějící angličtinou okořeněnou ruskými slovy požadují:

„Pojďme všem všechno odpustit a kráčet po zemi
v duchu jejich napravení.
Vraťme tomu slovu pravý význam,
dejme dar odpuštění!"

„Drop all the charges, and walk the earth,
up in the spirit of their rebirth.
Into the word, put back its meaning,
and give the gift of the forgiving!"

Amnestie z dílny Václava Klause je velice podobného rázu, pouze bez hudebního a rytmického doprovodu. Klaus chce napravit křivdy, odpustit zločiny a dát druhou šanci těm, kteří se dostali na šikmou plochu. Klaus (a nikoli Schwarzenberg!) se znovuzrodil jako pankáč. Slovy Sex Pistols - Klaus vyhlašuje „Anarchii v ČR".

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Rozdíl je však v tom, že z Klausovy amnestie mají prospěch právě ti, proti kterým punkeři protestují. Slovy Clash, Klaus uděluje amnestii šlechticům, kteří páchají vraždy. Odpouští největší ekonomické zločiny, aby tuneláři mohli dále „podvádět, podvádět" („cheat, cheat"). Ramones, nejznámější americká punková kapela, by jej nejspíše poslala „raketou do Ruska" („Rocket to Russia").

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy