Blogy a názory | Komentáře
15. 1. 2013 14:35

Erik Best: Pankáč Klaus (nikoli Schwarzenberg)

Klaus svou amnestií vyhlásil "Anarchy in the ČR"
Foto: Jan Lipold

Klausova amnestie je počin hodný punkera. Až na to, že z ní mají prospěch právě ti, proti kterým punkeři protestují, píše pro Aktuálně.cz novinář a vydavatel zpravodajů Fleet Sheet a Final Word Erik Best.

Podobně jako si kdysi dospělí brali za vzor politiky a ostatní elitu, mladí vzhlíželi k punkrockovým kapelám. Punkové hnutí se prvně objevilo ve Spojených státech a Velké Británii jako anti-autoritářská odpověď na vysokou nezaměstnanost a sociální nepokoje v polovině 70. let minulého století. Když v roce 1976 Sex Pistols vydali svůj první singl „Anarchy in the U.K.", byl jejich kolegou označen za „manifest předznamenávající novou éru".

Z politického hlediska představuje punk převážně levicově laděné poselství o rovnostářství, individuálních svobodách a nihilismu ve smyslu popírání tehdejších společenských hodnot a autorit. Zatímco Sex Pistols zpívali „Nevím, co chci, ale vím, jak to získám" („Don't know what I want, but I know how to get it"), Clash pobízeli mládež, že by měla „podvádět, podvádět" („cheat, cheat"), protože „pravidla jsou jen pro blázny" („rules are for the fools"). Blázny v očích Clash byli ti, kteří hráli podle pravidel, zatímco mocní na vrcholu nikoli. Zpěvák skupiny Clash Joe Strummer prohlásil, že „punk je myšlen jako vyjádření naší svobody. Znamená to, že si můžeme dělat, co chceme."

Punkové kapely a zpěváci vtělili svůj hněv do písní jako „Mám policajty za krkem" („Police on My Back" od Eddyho Granta) nebo „Bojoval jsem se zákonem a zákon vyhrál" („I Fought the Law and the Law Won" od Sonnyho Curtise).

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

V punkové hudbě je bezpráví všude, kam se člověk podívá - na bezbranných lidech jej páchají politici, policie a korporace. V písni „Znej svá práva" („Know Your Rights") se Clash vztekají, že „vražda je zločinem, pokud ji ovšem nespáchá policajt nebo šlechtic („Murder is a crime, unless it was done by a policeman or aristocrat"). V hitu „Bez budoucnosti" („No Future") Sex Pistols zpívají, že „naše figurka (britská královna) není, čím se zdá být", a že řídí fašistický režim.

Gogol Bordello, kteří sami sebe nazývají cikánsko-punkovou kapelou, přenesli některá z těchto témat do současného kontextu. V „Není to zločin" („It's not a Crime") skupina zpívá „Zrušte obvinění" („Drop the charges") a očividně přitom má na mysli všechna ta drobná provinění související s užíváním drog, opileckým chováním na veřejnosti, nedodržováním imigračních zákonů a řízením auta bez dokladů.

Ve „Všeobecné amnestii" („General Amnesty") Gogol Bordello prohlašují „Pojďme všem všechno odpustit" („Let's forgive everything to everybody"). Svojí slovansky znějící angličtinou okořeněnou ruskými slovy požadují:

„Pojďme všem všechno odpustit a kráčet po zemi
v duchu jejich napravení.
Vraťme tomu slovu pravý význam,
dejme dar odpuštění!"

„Drop all the charges, and walk the earth,
up in the spirit of their rebirth.
Into the word, put back its meaning,
and give the gift of the forgiving!"

Amnestie z dílny Václava Klause je velice podobného rázu, pouze bez hudebního a rytmického doprovodu. Klaus chce napravit křivdy, odpustit zločiny a dát druhou šanci těm, kteří se dostali na šikmou plochu. Klaus (a nikoli Schwarzenberg!) se znovuzrodil jako pankáč. Slovy Sex Pistols - Klaus vyhlašuje „Anarchii v ČR".

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Rozdíl je však v tom, že z Klausovy amnestie mají prospěch právě ti, proti kterým punkeři protestují. Slovy Clash, Klaus uděluje amnestii šlechticům, kteří páchají vraždy. Odpouští největší ekonomické zločiny, aby tuneláři mohli dále „podvádět, podvádět" („cheat, cheat"). Ramones, nejznámější americká punková kapela, by jej nejspíše poslala „raketou do Ruska" („Rocket to Russia").

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?
Foto: Aktuálně.cz

Sledujte nás na:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ozbrojenci v Burkině Faso zabili dva místní zaměstnance Lékařů bez hranic

Ozbrojenci na severozápadě Burkiny Faso zabili dva zaměstnance organizace Lékaři bez hranic (MSF). Organizace o tom informovala ve svém sdělení. Útočníci napadli vozidlo jasně označené logem MSF, ve kterém cestoval čtyřčlenný tým. Dva lidé přišli o život a dvěma se podařilo uprchnout, uvedla agentura AFP.

Lékaři bez hranic v reakci na incident pozastavili činnost v regionu Boucle du Mouhoun, kde k útoku došlo. "Oběti, obě z Burkiny Faso, byli zaměstnanci MSF. Jeden byl řidič a druhý měl na starosti logistiku," uvedla organizace. "Tato vražda nás šokovala a pobouřila. Šlo o záměrný a úmyslný útok na jasně označený humanitární tým při jeho lékařské práci," uvedla Isabelle Defourny z Lékařů bez hranic.

Burkina Faso patří k nejchudším zemím světa a čelí islamistickému povstání skupin napojených na teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát (IS). Ty v širším regionu Sahelu jižně od Sahary obsadily rozsáhlá území a vysídlily miliony lidí. Frustrace plynoucí z bezpečnostní nestability v regionu podnítila od roku 2020 řadu vojenských převratů, včetně dvou v Burkině Faso v loňském roce.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Real porazil Al-Ahlí a ve finále MS klubů vyzve Al-Hilál

Fotbalisté Realu Madrid porazili 4:1 egyptský tým Al-Ahlí a postoupili do finále mistrovství světa klubů. Utkání v Rabatu rozhodl vítěznou trefou ve 46. minutě záložník Federico Valverde. Nejúspěšnější klub v historii soutěže se o pátý triumf utká v sobotu s Al-Hilálem ze Saúdské Arábie.

Real, který nastoupil bez zraněného držitele Zlatého míče Benzemy i brankáře Courtoise, rozhodl o vítězství na přelomu obou poločasů. Nejprve ve 42. minutě vyřešil Vinícius Júnior samostatný únik chytrým lobem přes gólmana Šanávího a krátce po změně stran přidal další trefu z dorážky Valverde.

Finalisté africké Ligy mistrů snížili v 65. minutě po Maalúlově penaltě, favorit ale zvrat nepřipustil. Realu nevadil ani Modričův neproměněný pokutový kop, v druhé minutě nastavení přidal pojistku po krásně souhře s Ceballosem útočník Rodrygo. V úplném závěru se ještě po pár vteřinách na hřišti prosadil střídající Arribas, pro něhož to byl premiérový zásah v A-týmu madridského velkoklubu.

"Bílý balet" si částečně napravil nepříznivou bilanci ze španělské ligy, ve které z posledních tří utkání vyhrál jediné. Na MS klubů zvítězil Real podeváté v řadě. Al-Ahlí prohrálo po 23 soutěžních zápasech a v sobotu se utká v souboji o třetí místo s brazilským Flamengem.

Další zprávy