Do 18. března musí strany odevzdat kandidátky pro eurovolby. Poslance do Evropského parlamentu budeme vybírat 23. a 24. května. Europarlament má 751 křesel, z toho 21 připadá na Českou republiku. Tyhle volby zatím moc nelákaly, letos se to ale možná změní, protože se změnila struktura klíčových českých politických stran. Před pěti lety tyto volby vyhrála ODS (9 mandátů), druhá ČSSD měla 7 křesel, komunisté 4 a lidovci dva. Bývávalo.
Dnes se o hlasy uchází ze silných partají také ANO Andreje Babiše a TOP 09. Pro Babiše je velmi důležité, aby potvrdil brutálně dobrý výsledek z voleb do Sněmovny. Jenomže tam hnutí kandidovalo ještě jako protestní, kdežto dnes je z něj strana vládní, dokonce zjevně nejsilnější vládní partaj. O to víc Babiš potřebuje potvrdit úspěch. Má štěstí, v květnu ještě voliči nebudou moci posoudit, jestli ANO plní svoje sliby (výběr daní kupříkladu), nebo ne.
Velké ambice má TOP 09. Bez váhání sáhla po lidech, kteří nejsou jejími členy. Lídrem eurokandidátky topky se stal ekonom a bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer. Nestraník. Jako dvojka byl ve čtvrtek potvrzen expředseda ODS, exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Trojkou se stal další „netopák", místopředseda hnutí Starostové a nezávislí Stanislav Polčák.
Velmi rozhněvaný Zahradil
Ty tři nominace se Karlu Schwarzenbergovi a Miroslavu Kalouskovi povedly. Předseda topky si osobně prosadil první dva kandidáty. O prvním řekl: „Někdo mi to vyčítat bude, ale snadno si to obhájím, protože pan Niedermayer je inteligentní a kompetentní člověk, který rozumí ekonomice. Takový je v europarlamentu zapotřebí." O Jiřím Pospíšilovi prohlásil, že si ho v Nečasově vládě vážil a že v ODS nikdy nenáležel mezi „přední eurobijce".
Že se nominace povedly, to dokazuje nervózní a ostrá reakce ODS. Tato strana se nachází v mizerné náladě a pozici. Prohrála, co se dalo, nedokázala se na kongresu příliš občerstvit. Jiřího Pospíšila, který dostal ve sněmovních volbách v Plzeňském kraji 36 procent preferenčních hlasů, nezvolila za místopředsedu. Tím ho v podstatě vyhnala ven, dokonce až do řad soupeře.
Modří teď na topku nadávají, že to není žádná konzervativní strana, když nemá nikoho mezi vlastními členy, kdo by mohl táhnout jejich kandidátku. Přirovnávají topku k ANO 2011, protože Babiš také sáhne po kdejaké populární tváři, jen aby uspěl. Viz herec Martin Stropnický nebo lobbista a bývalý eurokomisař Pavel Telička.
Pravděpodobný modrý eurolídr a místopředseda ODS Jan Zahradil se velice rozhněval: „Ani jeden z kandidátů není členem TOP 09, protože tato strana personální zázemí nemá, takže postupuje stylem každý pes, jiná ves." Právu na adresu soupeřky napsal: „S touto kandidátkou by klidně TOP 09 mohla vstoupit do Sobotkovy vlády. Číslo jedna je zastáncem rychlé likvidace české koruny stejně jako pan Sobotka, číslo dvě byl ještě pár měsíců jako místopředseda ODS proti euru, ale jistě se přizpůsobí."
Mají modří pravdu? Když se jim to hodilo, zlanařili pro Prahu bez mrknutí oka známého a mezi lidem oblíbeného gynekologa Bohuslava Svobodu. Problém dnešní ODS tkví v tom, že za prvé lidi jako Pospíšil vypuzuje (kvůli jeho posilování státního zastupitelství, které modré „pronásleduje"), za druhé lidi jako Niedermayer už dnes nenaláká, nepřesvědčí.
TOP 09: Kde vzít lidi? Kde vzít lídra?
TOP 09 vznikla na konci roku 2009 (mimochodem se v tom roce konaly zatím poslední eurovolby). Těžko může mít vybudované tak kompletní a silné zázemí jako mnohem starší ódeeska. Kredit topky, zdá se, není tak mizerný jako kredit Fialovy strany. TOP 09 sice totálně propadla na ministerstvu práce, které vedl slovutný Jaromír Drábek, také na ministerstvu kultury, sice se Kalousek zřejmě zapletl do nabízení prebend „rebelům" z ODS, ale ve sněmovních volbách jeho strana nedopadla tak katastrofálně jako modráci.
Navíc řeší stejný problém jako ODS (a také jako ANO): kde vzít lidi? Delší dobu se i přímo v Kalouskově straně mluví o tom, že se musí poohlédnout po novém lídrovi. Karel Schwarzenberg působí často unaveně. A stále to vypadá, že Kalousek stranu vést nemůže. Spojení s knížetem funguje, protože Schwarzenberg Kalouska garantuje. Kdo však tuhle roli převezme po něm? Až odejde odpočívat na Dřevíč?
Pospíšil to nebude. Sám je spojen se plzeňským kmotrem Jurečkem, to by nefungovalo. Ale Luděk Niedermayer by se, pokud uspěje, mohl stát nástupcem Schwarzenberga. Není znám žádný jeho škraloup, a přitom má dosti podobné tendence. Je mezinárodně uznávaným ekonomem a zasedá kupříkladu ve správní radě Open Society Fund Praha. Jediné, co možná mnohé překvapí, že se dá dohromady s Kalouskem. Ale tady zjevně a úspěšně zapracoval Karel Schwarzenberg. Nepochybně právě on Niedermayera zlanařil.
Možná překvapí, že se dá Niedermayer dohromady s Kalouskem. Ale tady zjevně a úspěšně zapracoval Karel Schwarzenberg. Nepochybně právě on Niedermayera zlanařil.
Bývalý viceguvernér ČNB není žádný herec nebo hokejista, je to seriózní nabídka kvalitního kandidáta českému voliči. Možná proto ODS tolik protestuje a rozčiluje se. Pro modrou stranu jsou dnes takoví lidé jen velmi těžko dosažitelní. Voliče pak více láká, že Niedermayer není a nebyl členem topky. Stále dál platí, že politici, ryzí politici, jsou zdiskreditovaní, podezřelí, neoblíbení. U Niedermayera zřejmě nehrozí, že ho policie obviní třeba z uplácení a odvede v klepetech do vazby. Uvidíme, jestli víc voličských hlasů přitáhne Jan Zahradil, nebo nestraník Luděk Niedermayer.
Ještě malá poznámka: Stanislav Polčák jako trojka, to je zjevná snaha Kalouska a Schwarzenberga nenechat hnutí Starostové a nezávislí odejít. Bez nich by na tom totiž byli možná stejně špatně jako ODS.