David Klimeš David Klimeš | Komentáře
6. 12. 2022 15:31

Fiasko v Praze, Brně, všude. Babiš platí za nepřítele jen před volbami

Pětikoalici už nedrží pospolu ani strach z návratu ANO. Potvrdily to komunální volby, po nichž vládní partneři z republikové úrovně raději berou zavděk expremiérovým hnutím než sami sebou.
Nová hrozba. Stejní agenti. Koaliční partneři...
Nová hrozba. Stejní agenti. Koaliční partneři... | Foto: ČTK/Petr Malina

Vzpomínáte ještě na tu vypjatou kampaň? Andrej Babiš označoval pískající odpůrce za fašisty a nacisty. Koalice Spolu zase vyvěsila dryáčnické billboardy, kde předsedu ANO srovnávala s masovým vrahem Vladimirem Putinem. Aktivizovat voliče bylo před komunálními volbami nutné a cíl zase jednou světil prostředky.

Lhalo se přitom o sto šest, jak nyní ukazují jednání o obsazení radnic v českých, moravských a slezských městech. Nebylo samozřejmě možné čekat, že se vládní a opoziční strany při správě obcí vůbec nepotkají, ale co nakonec lokální lídři předvedli ve velkých městech, je těžké chápat jinak než jako podvod na voličích.

V Brně místní ODS zcela zbytečně po předvolebním strašení Babišem uzavřela holport s ANO, i když nemusela. A nyní to dokonala Praha, kde se strany pětikoalice vzdor přání svých hlavních lídrů také nedohodly, čímž učinily pánem situace ANO. Proč by jim teď tedy ještě měl nějaký volič někdy uvěřit pohádky o bloku seskupení sice rozdílných, ale odhodlaných zemi za každou cenu bránit před oligarchou bez hodnot? 

Bráníme demokracii. S ANO

Jakmile skončilo druhé kolo senátních voleb, nenašel se jediný vládní politik, který by výsledky neoznačil za vítězství demokracie. Ta slova padala speciálně poté, co se Miloši Vystrčilovi (ODS) podařilo na Jihlavsku porazit Janu Nagyovou (ANO), mocně podporovanou Andrejem Babišem. "V těchto volbách vyhrála demokratická Česká republika," radoval se premiér Petr Fiala (ODS).

Jenže už záhy mělo vyjít najevo, že všemu řečenému navzdory vidí občanští demokraté na řadě míst budoucnost země právě ve spolupráci s proklínaným ANO. Jako typický příklad přitom může posloužit zrovna Jihlava. Místní ODS sice proti Babišovu hnutí mocně varovala, když šlo o Senát, na radnici se pak ale od něj nechala ochotně koupit za pouhý přislib, že obsadí primátorské křeslo.

A takových "Jihlav" je po republice nepočítaně. Sotva politici vládních partají posbírali hlasy voličů, kteří hlavně chtěli Babiše udržet odříznutého od moci, začali si s jeho stranou dělit vliv. ODS a ANO se domluvily na spolupráci prakticky v polovině velkých měst, naopak pětikoalice téměř nikde. Nejde přitom o aranžmá, která by si vynutily okolnosti. Výjimku představuje pouze Ostrava, kde abnormálně populární Tomáš Macura (ANO) dopředu avizoval ochotu vládnout s občanskými demokraty, k čemuž se záhy přidali i lidovci a Piráti. Jinde ale následoval jeden výbuch za druhým.

V Plzni se ANO, Piráti a Starostové shodli, že musí za každou cenu vyšachovat vítěze voleb - tedy ODS a TOP 09. Přesvědčeni o tom byli dokonce tak silně, že se kvůli tomu neváhali v případě nutnosti spřáhnout i s SPD, byť nakonec našli umírněnější lokální stranu. Co na tom, že ODS i Piráti ještě před rokem ve sněmovních volbách v západočeské metropoli společnými silami mocně strašili právě hnutím ANO?

V Brně mohly pod vedením Fialovců radnici naprosto s přehledem obsadit strany vládní pětikoalice, což si velmi přál i premiér. Přesto primátorka Markéta Vaňková (ODS) vsadila na staré známosti - a v radě, připomínající nyní svým složením předlistopadovou Národní frontu, dala přednost Babišovým lidem.

Praha proti Pražanům

Totální fiasko pak představuje dění v Praze. Předsedové vládních stran chtěli ukázat, že se jejich partajní kolegové dokážou dohodnout alespoň tam. Ale místní politici jsou příliš mocní, než aby na ně jejich lídři dosáhli. ODS tak vstoupila do jednání se zcela nepřijatelným požadavkem, že ač Piráti a STAN získali dohromady více hlasů než Spolu, mají mít v magistrátní radě méně křesel. Na což Piráti reagovali uzavřením povolební koalice s lokálním uskupením Praha sobě.

Nikdo pak už neustoupil, protože v hlavním městě k sobě má jen málokdo tak daleko jako právě Piráti a občanští demokraté. Ti si při hře o to, komu nakonec zůstane v rukou černý Petr za vyjednávací krach, neváhali udělat na dlouhé měsíce rukojmí ze všech obyvatel metropole. Nyní se však zdá, že ostuda už konečně míří do finále - koalice Spolu nebyla ochotna Pirátům a STAN nabídnout ani paritu na magistrátě, takže výsledkem bude nejspíš její menšinová, silně nestabilní vláda. V což od počátku doufalo ANO, jež se nyní chystá podporovat svého předvolebního "úhlavního nepřítele" výměnou za podíl na moci ve zdaleka nejbohatším českém městě.

Kocovina na cestě

Od chvíle, kdy Andrej Babiš vstoupil do české politiky, ji ovládla mimořádná nesmiřitelnost. O čem se v časech před ním mluvilo jen jako o lepším nebo horším vládnutí, je dnes rovnou nazýváno hrozbou pro demokracii.

Takové prostředí je ale v mnoha ohledech velmi náročné, protože voliče sice patřičně excituje, zároveň ale v důsledku toho strany silně limituje při uzavírání povolebních spoluprací, aby se pak ti, kteří jim odevzdali hlasy, necítili podvedeni.

Nyní však máme kabinet, který se radikálně vymezuje vůči Andreji Babišovi a jeho hnutí, v praxi s ním ale čile spolupracuje - vždyť hlavní ekonomické zákony v posledních letech prosadilo právě nesvaté spojenectví ANO, ODS a SPD. A poslední události v Brně, Praze či Plzni pak ukazují, že reálně mají vládní strany leckdy blíže k Babišovu hnutí než k sobě navzájem.

Dá se čekat, že k aktuální voličské kocovině, která z toho vzejde, se po dalších volbách připojí ještě pořádný bolehlav. Ten největší asi v Praze.

Video: Kdyby kolegové v Praze chtěli vládnout s ANO, už by to udělali, říká premiér předseda ODS Petr Fiala (2. 12. 2022)

Premiér a šéf ODS Petr Fiala v rozhovoru pro Aktuálně.cz mluvil mimo jiné o tom, zda jeho strana nebude vládnout v Praze s ANO. | Video: Radek Bartoníček, Dominika Hromková
 

Právě se děje

Další zprávy