Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
4. 6. 2014 13:30

Glosa: 10 tisíc korun pokuty premiérovi země Kafky a Švejka

Obecní úředníci opravdu nemohou za to, že v právním řádu trčí lustrační zákon z roku 1991 a naopak netrčí nový služební zákon. Že tak zásadní věc, jako je jmenování ministrů, je zpochybňovaná.
Porušil zákon, vláda je nelegální. Razítko: Odbor občansko správních agend Úřadu městské části Praha 1.
Porušil zákon, vláda je nelegální. Razítko: Odbor občansko správních agend Úřadu městské části Praha 1. | Foto: Reuters

Úřad městské části Praha 1, který jinak bojuje spíš s otevírací dobou předzahrádek a pouličními umělci, si tentokrát posvítil na nejvyšší místa. Pokutu deset tisíc korun od něj dostal premiér Sobotka za to, že do funkce navrhl vicepremiéra Babiše neopatřeného lustračním osvědčením (negativním, ovšemže).

Oddělení správního řízení ve Vodičkově ulici směle vstoupilo na bitevní pole, dosud vyhrazené teoretickým kapacitám, pěstujícím zálibu nimrat se v Ústavě České republiky a jejím okolí. Správně: copak se výkladem zákonů smí zaobírat jen vyvolení? Úřední instinkt velel jednat, zasáhnout. Na radnici zjevně četli Kafku i Švejka: „Představte si park, řekněme na Karláku, a na každým stromě jeden voják bez disciplíny. Z toho jsem vždycky měl největší strach.“

Když někdo upadne v temné podezření, že „úmyslně uvedl nesprávný nebo neúplný údaj správnímu orgánu anebo mu požadovaný údaj zatajil, ač má povinnost takový údaj uvést“ (paragraf 21 přestupkového zákona), patří se zakročit padni komu padni. Samozřejmě pokud orgán dostane příslušné podání, což se stalo. Podnět byl vyřízen, flastr vyměřen. Vždyť ministerský předseda je jedním z nás (až na to, že většina obyvatelstva si nemůže pořídit byt z poslaneckých náhrad).

Buď úředníci z Prahy 1 slynou mimořádnou právní odvahou, nebo se s tím prostě jen nechtěli párat. V každém případě Sobotku pokutují za věc, na kterou vám devět z deseti ústavních právníků s přehledem vyloží dva protichůdné názory. Jak ukázala debata kolem Babišova nelustrovaného jmenování.

Mimochodem, udání pro stejný delikt jako ten Sobotkův přišlo i na prezidenta republiky, ale na jeho imunitu si úřad přece jen netroufl.

Andrej Babiš letí k lustračnímu soudu.
Andrej Babiš letí k lustračnímu soudu. | Foto: ČTK

Přestupkový rozsudek nad Sobotkou vyhlíží absurdně – úřad Prahy 1 asi není úplně tím, kdo by měl vydávat dobrozdání, jestli máme legálně jmenovanou vládu (což ve svém důsledku pokuta pro Sobotku říká!). Nebo jestli je možné de facto popřít výsledek voleb tím, že by nelustrovaný předseda druhé nejsilnější strany nesměl být členem kabinetu.

Na druhou stranu, obecní úředníci opravdu nemohou za to, že v právním řádu trčí lustrační zákon z roku 1991 a naopak netrčí nový služební zákon. Že tak zásadní věc, jako je jmenování ministrů, může být zpochybňovaná různými výklady práva. Kdyby se tohle po Sobotkově odvolání proti pokutě aspoň trochu vyjasnilo, tak měla smysl.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 1 hodinou

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy