Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
5. 3. 2013 6:25

Glosa: Český impeachment čili Chybí jen Monika Lewinská

Žaloba je tvrdým důkazem toho, v jak shnilém politickém prostředí žijeme
Václav Klaus před novoročním projevem, ve kterém vyhlásil amnestii. V úřadě strávil 3650 z 3653 dní, když Senát schválil jeho obžalobu z velezrady.
Václav Klaus před novoročním projevem, ve kterém vyhlásil amnestii. V úřadě strávil 3650 z 3653 dní, když Senát schválil jeho obžalobu z velezrady. | Foto: ČTK

Senát se rozhodl, že zažaluje prezidenta Klause za velezradu u Ústavního soudu. Nám to připadá skoro normální. O žalobě se už pár týdnů mluví, lednová amnestie Václava Klause je veřejně nenáviděný a dosti podezřelý akt a zjevně žalobu odstartovala. Ale „normální" to není ani náhodou. Žaloba je tvrdým důkazem toho, v jak shnilém politickém prostředí žijeme. Pro žalobu zvedlo ruku 38 senátorů, proti ní jen 30. Stačila nadpoloviční většina přítomných členů horní komory. Můžeme konstatovat, že žaloba na Klause prošla hladce.

Senát nám vzkázal, že ryba smrdí od hlavy. V tomto státu léta právo příliš neplatí. Všimněme si, že tu už dva roky probíhá tichý, zuřivý boj o to, jestli budou špičky státních žalobců NEZÁVISLÉ. Dodnes, tedy 23 let od pádu bolševika, se to nestalo samozřejmostí. Stejná válka se stejně tiše odehrává v policii. A na soudech to není jiné. I tam, jak jsme viděli za „čunkiády", sedí lidé na systému závislí. Výjimkou je a dlouhou dobu byl Ústavní soud.

Senát nám vzkázal, že o hnilobě ví a že ji nehodlá trpět. Jistě v tom sehrál roli i Miloš Zeman. Ne že by byl lepší než Klaus, jsou to dvojčata, jeden za osmdesát, druhý bez dvaceti za sto. Ale Zeman v sobotu na konferenci Zemanovců na Uherskohradišťsku znovu zopakoval, že odsuzuje amnestii a že ji pokládá za „generální pardon neschopnosti soudců a státních zástupců". Útokem na Klausův akt zjevně utvrdil některé senátory ČSSD, že pro žalobu „smějí" zvednout ruku.

Jistě v tom hraje roli i fakt, že senát ovládá ČSSD. Pro ODS je žaloba nepřijatelná, ale nezapomeňme, že amnestii podepsal i Petr Nečas (ODS) a že také on je i za její aboliční část zodpovědný. Být to naopak, pišme si, že by ODS v klidu zažalovala levicového prezidenta za totéž.

Je tu ještě jedna okolnost. Máme za sebou přímou volbu prezidenta. Ta roli této ústavní funkce mezi lidem posílila. Sledujeme nyní střet Senátu s prezidentem, sledujeme pokus senátorů ZKROTIT PREZIDENTA. Žalobou k Ústavnímu soudu odkazují hlavu státu zpět do jejího chlívku.

A když se podíváme na dostupný text žaloby, chlívek po Klausovi nepochybně zůstane. Předváděl opakovaně pohrdání ústavou, pohrdání zákony, pohrdání vládou. O pohrdání dalšími velkými skupinami obyvatel nemluvě.

Žaloba má pět základních bodů. 1. Od 5. června 2012 dodnes Klaus nepodepsal ratifikaci Rozhodnutí Evropské rady, kterým se mění článek 136 Smlouvy o fungování Evropské unie. Ač byla řádně sjednána a odsouhlasena zákonodárci. Ta doba jistě není podpisem „bez zbytečného odkladu".

2. Klaus od 20. března 2012 nejmenoval ani jednoho soudce Ústavního soudu. Ten se dostal do potíží, nemůže řádně fungovat, nestíhá.

3. Amnestie, článek II, abolice. Podle žalobců „výrazně zasáhl do fungování trestní justice, významně ji demotivoval v další práci a nezávislé činnosti dle zákona a oslabil důvěru veřejnosti ve vymahatelnost práva".

4. (Čtvrtý bod je velmi důležitý; krásně popisuje Klausovu takřka absolutní svévoli.) Ode dne 7. března 2008 dodnes nerozhodl o návrhu na jmenování JUDr. Petra Langera, Ph.D., soudcem. Soudy to prezidentovi opakovaně ukládaly, rozsudek nabyl právní moci 17. července 2007 a po zamítnuté kasační stížnosti prezidenta nabyl konečné právní moci 13. června 2008. Pět let nic. To je výsměch soudní moci ve státě.

5. Klaus „po značnou část trvání svého funkčního období, tedy ode dne 7. března 2008 do dne 5. března 2012, otálel s podpisem ratifikace Dodatkového protokolu k Evropské sociální chartě". Prostě se mu nelíbila...

Jak rozhodne Ústavní soud? Nelze předem odhadnout. Bude jistě záležet na tom, jestli náhodou neexistuje důkaz o tom, že abolice v amnestii byla předem dohodnuta, nebo dokonce zaplacena. To by se pak zřejmě děly věci.

Je zlé, že levicový Senát žaluje pravicového prezidenta? Špatná otázka. Senát žaluje prezidenta, který léta kašle na soudy, na právo. To mu je k smíchu. Jediným pánem, myslí si, je tu on. Teď se dozvídá, že není.

Jak už řečeno v dřívějších textech, může jít i o další věci. O pád vlády a o to, že Klaus by mohl Zemanovi sloužit jako potenciální premiér na přechodnou dobu. Tato varianta teď nepadá v úvahu. Má nám být Klause líto? Ano. Protože jeho selhání se teď propírají všude. Celá Evropa se bude bavit českým impeachmentem. Bohužel bez Moniky Lewinské.

Názory Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Další zprávy